شورای شهر اصفهان به مردم گزارش عملکرد دادند:

روایت ۲۱ ماه جهادی شورای ششم

روز گذشته برخی از اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان با حضور در نماز جمعه در نقاط مختلف شهر به مناسبت نهم اردیبهشت، روز شوراها، روند اقدامات انجام‌شده در شورای ششم را بازگو کردند.

تاریخ انتشار: 04:22 - شنبه 1402/02/9
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
روایت ۲۱ ماه جهادی شورای ششم

روز گذشته برخی از اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان با حضور در نماز جمعه در نقاط مختلف شهر به مناسبت نهم اردیبهشت، روز شوراها، روند اقدامات انجام‌شده در شورای ششم را بازگو کردند.

محمد نورصالحی رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان، سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه در مصلی اصفهان، رسول میرباقری رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان سخنران پیش از خطبه‌های نمازجمعه ملک‌شهر در مسجد قبا، علی صالحی سخن‌گو و عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه مسجد گلزار خوراسگان و مصطفی نباتی‌نژاد رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه غرب اصفهان در رهنان بودند.

همچنین در مصلای اصفهان، مردم پای میز خدمت آمدند تا مسائل و مشکلات خود را با اعضای شورا و مدیران ارشد شهری در میان بگذارند.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه اصفهان گفت: برای احداث متروی این کلان‌شهر بودجه خوبی در نظر گرفته شده است؛ به‌طوری که میزان آن امسال دوبرابر خواهد شد.

محمد نورصالحی با بیان اینکه در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی قانون تشکیلات، وظایف و انتخاب شوراهای اسلامی کشور تصویب شد، تصریح کرد: در قانون اساسی به اهمیت شوراها در چند فصل اشاره شده است که اگر اصل ۱۰۰ را بخوانیم، بیشتر و بهتر به این مهم پی خواهیم برد.

تأکید شورا بر همکاری مردم از طریق مقتضیات محلی

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: در اصل ۱۰۰ قانون اساسی برای پیشبرد برنامه‌های مختلف بر همکاری مردم از طریق مقتضیات محلی تأکید شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان انتخاب شهردار، همکاری با مسئولان، مشارکت مردم و تشویق مردم به گسترش مراکز فرهنگی‌ورزشی، نظارت بر حسن اداره شهرداری‌ها و همکاری با شهرداری در اجرای برنامه‌ها، تصویب اساسنامه شرکت‌ها و نام‌گذاری میدان‌ها را از جمله وظایف شوراها برشمرد و تصریح کرد: شوراها نماد مردمی‌سازی امور هستند تا همه کارها به دست خود مردم انجام شود.

او با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب درباره شوراها گفت: شوراها نهادی برگرفته از اسلام است که در راستای تحقق بعضی اصول قانون اساسی، با تقویت نقش مردم در ساختارهای تصمیم‌گیری برای حل عمل‌گرایانه مشکلات عینی و مشخص در شهر و روستا تشکیل شده است.

نورصالحی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) می‌فرمایند «شوراها از مظاهر مشارکت مردمی و برای تسهیل امور مردم است. توفیق شوراها در دستیابی به این هدف، سرمایه ارزشمند “اعتماد عمومی” را افزایش می بخشد و زمینه‌ساز حضور پرنشاط مردم در تمام عرصه‌های پیشرفت و توسعه کشور می‌شود.»

او با بیان اینکه شوراها از مظاهر مشارکت مردمی برای تسهیل امور مردم است، افزود: مسئولان باید شوراها را امین خود بدانند؛ چراکه سخنان امامین انقلاب حاکی از نقش و اهمیت توان مردمی در اداره امور کشور است.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه هفتم اسفندماه سال ۷۷ نخستین انتخابات شوراها برگزار شد و نهم اردیبهشت سال ۷۸ نخستین دوره شوراها به‌طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد، گفت: در حال حاضر ۲۱ ماه از عمر شورای ششم گذشته؛ اما اهداف به‌طور کامل محقق نشده است؛ هرچند به نسبت توانسته‌اند مفید باشند و در مدیریت شهرها و روستاها مؤثر واقع شوند.

از آغاز فعالیت شورای ششم اصفهان تاکنون ۱۲ طرح و ۴۰۰ لایحه بررسی و ۵۰ هزار ساعت جلسه برگزار شده است

نورصالحی با بیان اینکه بیشترین مواجهه مردم با مسئولان، با شوراها و شهرداری است، تأکید کرد: از آغاز فعالیت شورای ششم اصفهان تا کنون ۱۲ طرح و ۴۰۰ لایحه بررسی و ۵۰ هزار ساعت جلسه برگزار شده است.

آب، آلودگی هوا و فرونشست زمین مسائل اصلی شهر اصفهان است

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان آب، آلودگی هوا و فرونشست زمین را مسائل اصلی شهر اصفهان عنوان و بیان کرد: تشکیل دبیرخانه فرهنگی زاینده‌رود یکی از فعالیت‌های این دوره است و مکاتبه‌های خوبی با سران کشور و مسئولان استان در رابطه با زاینده‌رود انجام داده‌ایم.

او شفافیت در امور، هوشمندسازی شهر، برون‌سپاری، کمیته سلامت اداری، تلاش برای حذف مراجعه حضوری و کار بر اساس سامانه برخط را از فعالیت‌های این دوره برشمرد و گفت: در این موضوعات تا حدودی موفق بوده‌ایم و باز هم باید تلاش کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: کمک به مساجد و مراکز فرهنگی که پیش از این صفر شده بود، در دوره ششم شورای این کلان‌شهر احیا شد و در سال جاری بیشتر خواهد شد.

تعداد اتوبوس‌ها به 1200 دستگاه خواهد رسید

نورصالحی با بیان اینکه تا سال ۹۶، ۱۲۰۰ دستگاه اتوبوس در اصفهان فعال بود اما در دوران کرونا به ۶۰۰ دستگاه کاهش یافت، خاطرنشان کرد: در این دوره ۲۸۵ دستگاه اتوبوس نو خریداری و تعداد زیادی اتوبوس بهسازی شد. البته امسال تعداد اتوبوس‌ها از ۱۰۰۰ دستگاه به ۱۲۰۰ دستگاه خواهد رسید.

او با اشاره به احداث خط 2 متروی اصفهان از زینبیه تا کهندژ تصریح کرد: برای احداث متروی این کلان‌شهر بودجه خوبی در نظر گرفته شده است. به‌طوری که میزان آن امسال دوبرابر خواهد شد.

لزوم همکاری با بخش خصوصی

نورصالحی با تأکید بر حفظ و توجه به هویت تاریخی و مذهبی شهر اصفهان ادامه داد: بودجه امسال شهرداری اصفهان ۲۲ هزار و ۳۴۰ میلیارد تومان است که نسبت به سال ۹۹ چهار برابر شده. اما تورم نیز بیشتر شده و نیاز است بخشی از امور با کمک بخش خصوصی انجام شود.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: ۲۶ در صد محل تأمین بودجه امسال ساختمانی و ۷۴ درصد غیرساختمانی است.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

2 × چهار =