بلاتکلیفی هیئت ورزش کارگری استان در سایه اختلاف اداره کل و فدراسیون:

هیچ‌کدام کوتاه نمی‌آیند!

خرداد 1402 بی‌رئیس‌شدن هیئت ورزش کارگری استان اصفهان دوساله خواهد شد تا این هیئت که جامعه آماری قابل‌توجهی را زیرمجموعه دارد، عنوان بلاتکلیف‌ترین هیئت ورزشی فعلی ورزش نصف‌جهان را یدک بکشد.

تاریخ انتشار: 09:28 - چهارشنبه 1402/02/20
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
هیچ‌کدام کوتاه نمی‌آیند!

به گزارش اصفهان زیبا؛ خرداد 1402 بی‌رئیس‌شدن هیئت ورزش کارگری استان اصفهان دوساله خواهد شد تا این هیئت که جامعه آماری قابل‌توجهی را زیرمجموعه دارد، عنوان بلاتکلیف‌ترین هیئت ورزشی فعلی ورزش نصف‌جهان را یدک بکشد. اواخر سال 99 انتخابات هیئت ورزش کارگری استان برگزار و قاسم ستاری در رقابتی نزدیک با اسماعیل پناهنده مسئولیت هیئت را عهده‌دار شد.

اما خرداد سال بعد، برای نخستین‌بار در تاریخ ورزش نصف‌جهان با برگزاری مجمع فوق‌العاده رأی به برکناری رئیس داده شد و از آن زمان تاکنون این هیئت با سرپرست اداره می‌شود.

پس از یک دوره سرپرستی محمود امدادیان، در پاییز همان سال ثبت‌نام از متقاضیان ریاست انجام شد؛ اما در همان مقطع آیین‌نامه جدیدی ابلاغ و تغییراتی در سطح مدیریت اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان انجام و به موازات آن در اردیبهشت سال 1401 علیرضا تیغ‌ساز به‌عنوان سرپرست معرفی شد.

با گذشت نزدیک به شش‌ماه از پایان دوره سرپرستی تیغ‌ساز در هیئت، با پیگیری و مکاتبات فدراسیون و اداره کل ورزش و جوانان استان مجوز انتشار آگهی ثبت‌نام کاندیداها صادر و ثبت‌نام داوطلبان ریاست و هیئت‌رئیسه انجام شد؛ اما از آن زمان تاکنون تصمیمی برای برگزاری مجمع اتخاذ نشده است و هیئت کماکان با سرپرست اداره می‌شود.

شنیده‌ها از نزدیکان به هیئت ورزش کارگری از این حکایت دارد که در این مدت دوگزینه از سوی اداره ورزش و جوانان استان برای سرپرستی به فدراسیون معرفی شده‌اند که گویا از سوی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تأیید نشده‌اند و از این رو فدراسیون حکم آن‌ها را صادر نکرده است.

اواخر سال گذشته رئیس فدراسیون ورزش کارگری مذاکراتی با مدیرکل امور مشترک فدراسیون‌های وزارت ورزش و جوانان داشت که منجر به صدور نامه‌ای در تاریخ سوم اسفند جهت معرفی فردی برای سرپرستی شد که اتفاق خاصی رخ نداد.

در روزهای ابتدایی سال جاری، اداره ورزش و جوانان استان طی مکاتبه با وزارت ورزش، خواستار دریافت مجوز برای ثبت‌نام مجدد شد که به فاصله حدود ده‌روز این مجوز را صادر کردند؛ اما آن‌طور که احمد مرادی، رئیس گروه توسعه ورزش قهرمانی اداره کل می‌گوید، گزینه‌ای برای سرپرستی به فدراسیون معرفی‌شده و هر زمانی سرپرست آغاز به کار کند، در فاصله کوتاه‌مدتی نیز ثبت‌نام و مقدمات برگزاری مجمع فراهم می‌شود.

به گفته او، سرپرست معرفی‌شده برای هیئت، شخص توانمندی است و اگر اداره کار روی گزینه خاصی نظر دارد، این فرد برای انتخابات ثبت‌نام کند. آن‌طور که مرادی می‌گوید، آیین‌نامه مجامع انتخاباتی هیئت‌های ورزش کارگری و دانش‌آموزی تغییر کرده و بر مبنای دستورالعمل جدید، مدیرکل ورزش و جوانان نایب‌رئیس اول مجمع است و معرفی سرپرست از طرف او انجام می‌گیرد؛ با این حال این هیئت‌ها هنوز به آیین‌نامه جدید خو نگرفته‌اند.

به نظر می‌رسد اداره ورزش و جوانان استان منتظر است تا گزینه موردنظرش سرپرستی هیئت را عهده‌دار شود و سپس با فراخوان ثبت‌نام از متقاضیان ریاست، زمینه برگزاری مجمع را فراهم کنند. اما در مقابل اداره کار نیز حاضر به موافقت با گزینه پیشنهادی اداره ورزش و جوانان استان نیست تا فعلا با کوتاه‌نیامدن هیچ‌کدام از طرفین، حداقل در کوتاه‌مدت خبری از برگزاری مجمع انتخاباتی هیئت نباشد.

ماهیت هیئت ورزش کارگری با دیگر هیئت‌های ورزشی متفاوت است و جامعه آماری پرتعداد و منابع درآمدی خوبی که در اختیار دارد، حساسیت‌هایی را در خصوص این هیئت ایجاد کرده و از آنجایی که هیئت از ابتدای فعالیت تا به امروز جز یک مقطع کوتاه توسط افراد مرتبط با ورزش کارگران اداره شده، ورودی افرادی خارج از سیستم نتایج مثبتی به همراه ندارد و سیستم ورزش کارگری، پذیرش افراد خارج از این محدوده را ندارد که البته با توجه به اینکه هیئت ورزش کارگری هم یکی از هیئت‌های ورزشی محسوب می‌شود و با ذهنیت گذشته از ورزش کارگری متفاوت است، چاره‌ای به‌جز تغییر این دیدگاه نیست.

از سوی دیگر، تجربه مجمع انتخاباتی گذشته هیئت ورزش کارگری و اتفاقاتی که به‌تبع آن رخ داد، پیش روی متولیان فعلی ورزش استان است و تکرار آنچه پیش‌تر گذشت و بلاتکلیفی فعلی هیئت نتیجه آن است، نمره فنی در کارنامه جواد محمدی و همکارانش خواهد بود.

در چندماهه پایانی سال گذشته روند برگزاری مجامع انتخاباتی هیئت‌های ورزشی استان قوت گرفت و قرار است فردا هم مجمع هیئت‌های هاکی و شنا، شیرجه و واترپلو برای تعیین رؤسای آینده این هیئت‌ها و هفته آینده هم مجمع هیئت سه‌گانه برگزار می‌شود و با شروع روند برپایی مجامع می‌توان امیدوار به روی‌ریل‌افتادن مجمع هیئت کارگری هم باشیم.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

16 − 3 =