رهبر انقلاب در دیدار با کارگزاران حج:

حج ضامن بقای امت اسلامی است

رهبر معظم انقلاب اسلامی نگاه جهانی و فراسرزمینی به حج را مسئله‌ای اساسی برشمردند و با اشاره به‌ضرورت اطلاع از مسائل دنیا و اوضاع ملت‌های مسلمان، افزودند: ایام حج فرصت مغتنمی برای آشنــایی واقعی با ملت‌ها و مسائل جهانی است تا خبرهای دروغ رسانه‌ها انسان را از واقعیات جهان دور و گمراه نکند.

تاریخ انتشار: 00:51 - پنجشنبه 1402/02/28
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
حج ضامن بقای  امت اسلامی است

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای روز چهارشنبه، 27 اردیبهشت، در دیدار مسئولان، کارگزاران و جمعی از زائران بیت‌الله الحرام، نگاه صحیح به حج و فهم اهمیت این فریضه را بسیار مهم خواندند و تأکید کردند: حج، مسئله‌ای جهانی و تمدنی است که هدف آن ارتقای امت اسلامی، نزدیکی دل‌های مسلمانان و اتحاد امت اسلامی در مقابل کفر و ظلم و استکبار و بت‌های بشری و غیربشری است.

اهداف مهم و منافع کثیر حج

رهبر انقلاب با استناد به آیات قرآنی، خانه کعبه را مایه قیام و قوام جوامع بشری دانستند و با اشاره به منافع دنیوی و اخروی این فریضه عظیم، گفتند: اگر حج نباشد امت اسلامی فروخواهدپاشید.


ایشان حج را میقاتی بین‌المللی و میعادی جهانی برشمردند و با اشاره به دعوت پروردگار از «ناس» یعنی همه مردم برای برگزاری حج، تأکید کردند: دعوت از آحاد بشر در همه تاریخ برای حضور در مکانی مشخص و آن هم در ایامی مشخص، نشان‌دهنده اهداف مهم و منافع کثیری است که در این فراخوان  الهی وجود دارد.

رهبر انقلاب وحدت امت اسلامی و مقابله با شیاطین مستکبر را ازجمله این اهداف دانستند و افزودند: از منافع متعدد دنیوی حج این است که مسلمانان در این اجتماع عظیم، در مقابل رژیم صهیونیستی و نفوذ قدرت‌های استکباری، اعلام حضور و قدرت کنند و در برابر ظالمان جهان سینه سپر کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح منافع اخروی حج، هرکدام از اعمال این فریضه را دریچه‌ای منورکننده به سمت عالم غیب و معنا خواندند و به زائران بیت‌الله الحرام گفتند: با تضرع و دعا و اخلاص و عبودیت، دل‌های خود را از هرچه معارض با یاد خداست، پاک و مطهر کنید.

با جدی‌گرفتن نقاط قوت و ضعف دشمن، سر کشور کلاه نمی‌رود

ایشان بی‌خبری از جهان را باعث هلاکت هر جامعه دانستند و افزودند: همان‌گونه که بارها گفته شده، آحاد مردم و مسئولان باید شناخت اهداف، روش‌ها، سیاست‌ها و نقاط قوت و ضعف دشمن را کاملاجدی بگیرند که اگر این‌گونه شود، سر کشور کلاه نمی‌رود. البته برخی جاها کلاه رفته است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: اگر متوجه مسائل جهانی باشیم، می‌توانیم هدف واقعی دشمن و علت اصرارش بر برخی مسائل را درک کنیم؛ همچنان‌که در بسیاری از مسائل، مسئولان حواسشان جمع بوده و درست عمل کرده‌اند که پیشرفت‌های بسیار خوب ایران در مسائل منطقه‌ای و جهانی که باعث عصبانیت آمریکا شده، نتیجه این حواس‌جمعی بوده است.

کلمه «حج» باید تداعی‌کننده رفع تمایزات باشد

رهبر انقلاب اسلامی آشکارشدن عملی مخالفت اسلام با تمایزهای جغرافیایی، نژادی، طبقاتی و دیگر تمایزها را از جمله نکات اساسی فریضه حج خـوانــدنــد و تصریح کردند: کشورهای مدعی تمدن که حقیقتا از تمدن بویی نبرده‌اند، همچنان درگیر نژاد سیاه‌وسفید و نژاد اروپایی و غیراروپایی هستند و برای حیوان خانگی خود ارزشی به‌مراتب بیشتر از برخی انسان‌ها قائل‌اند که غرق‌شدن پی‌درپی مهاجران در دریا نشانه‌ای از این واقعیت است.

ایشان یکرنگی و یکسانی همه زائرانبا هر نژاد و تاریخ و فرهنگ را از اسرار حج برشمردند و بیان کردند: مسئولان و مؤثران در حج بـایـد به‌گـونه‌ای فرهنگ‌سازی کنند که کلمه «حج» در ذهن همه، به‌خصوص جوان امروزی، تداعی‌کننده مفاهیم اساسی همچون تمدن‌سازی، اتحاد در مقابل ظالمان، نگاه فرامرزی و رفع تمایزات جاری در جوامع بشری باشد .

رهبر انقلاب اسلامی تصریح کردند: اگر این‌گونه شود، دیگر کسی نگران بازارگردی برخی حجاج برای خرید کالاهای بنجل به‌عنوان سوغاتی نخواهد بود.

پیروزی انقلاب باعث احیای ظرفیت‌های فریضه حج شد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر حضور زائران ایرانی در نمازهای جماعت مسجدالحرام و مسجدالنبی و ارتباط‌گیری و صحبت با دیگر زائران، افزودند: خواندن دسته‌جمعی دعای کمیل بسیار خوب است؛ ضمن اینکه حرکت عظیم برائت از مشرکان نیز که جزو ظرفیت‌های گسترده و عمیق حج است، باید ادامه یابد.

ایشان پیـروزی انقـلاب اسلـامی راباعث شناخت و احیای نسبی ظرفیت‌های فریضه حج خواندند و تأکید کردند: باید تلاش کرد همه این ظرفیت‌ها احیا شود و در مسیر تحقق اهداف اساسی حج مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

در ابتدای این دیدار، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به تشریح ابعاد شعار حج امسال زائران ایرانی تحت عنوان «حج؛ تحول قرآنی، همگرایی اسلامی و حمایت از قدس شریف» پرداخت. سیدعباس حسینی ، رئیس سازمان حج و زیارت هم اقدامات انجام شده در اصلاح فرایندها و بهبود کیفیت خدمت‌رسانی به زائران بیت‌الله الحرام را تشریح کرد.

عملیات انتقال ۸۹ هزار زائر سرزمین وحی از اوایل خردادماه آغاز می‌شود و زائران از مبدأ ۲۱ استان به سرزمین وحی اعزام می‌شوند.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

17 + 8 =