این برنامه به مناسبت 34 سالگرد ارتحال امام خمینی برگزار شد:

برپایی هفدهمین نشست ادبی با نام «عروج شاعرانه»

به مناسبت سی و چهارمین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره)، هفدهمین نشست ادبی عروج شاعرانه از سوی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) با حضور شعرای برجسته استان برگزار شد.

تاریخ انتشار: 14:49 - دوشنبه 1402/03/15
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
برپایی هفدهمین نشست ادبی با نام «عروج شاعرانه»

به گزارش اصفهان زیبا؛ به مناسبت سی و چهارمین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره)، هفدهمین نشست ادبی عروج شاعرانه از سوی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) با حضور شعرای برجسته استان برگزار شد.

مهدی بنکدار مدیر موسسه تنظیم و نشر آتار امام خمینی در این نشست با اشاره به نگاه امام راحل به شخصیت هنرمندان، اظهار داشت: «هنر نه برای هنر، نه برای مردم بلکه برای کمال و خدا هست و هنرمند باید جلوگاه جمال ذات الهی باشد. نفسش مذکا و هدیه الهی است و باید با تزکیه و. تطهیر نفس انوار الهی را به مردم برساند». / نشست ادبی

او بیان کرد: امام خمینی (ره) در پیامی که سال 67 خطاب به هنرمند و خانواده شهدای هنرمند داشت، هنر متعالی و دینی را هنری خواند که در آن هنرمند احساس عدم. مسئولیت نداشته باشد.

مدیر موسسه تنظیم و نشر آتار امام خمینی(ره) با اعلام اینکه فرازهای مختلفی از نگاه امام راحل به هنرمند وجود. دارد و تاثیر هنر به محل مناقشه ای مبدل شده است، گفت: آنچه در منشور هنرمندانه به آن تاکید شده این است که هنرمند باید ذاتش همچون آینه ای باشد که اگر معارف الهی را از طبیعت، مردم و معضلات اجتماعی الهام گرفته و با نگاه حقیقیت گرایانه و مسئولیت پذیر به مردم انتقال دهد.

او اضافه کرد: کسی نمی‌تواند مدعی شود که هنرمند تعهدی ندارد و اینکه در هنرمند روشنفکرانه مسئولیتی بر عهده آنها نیست یک مغالطه است.

بنکدار با اظهار اینکه هنرمند باید با مردم رابطه صمیمی داشته باشد و با زبان هنر ، نسل جوان را با معارف و شخصیت امام خمینی آشنا سازد و لازمه آن رفتن از سمت انجمن های سنتی ادبی به سمت زبان ادیبانه جوانان، کودکان و نوجوانان است، ادامه داد: هنر برای خدا است و نه هنر برای هنر و با «هنر توحیدی» باید خود را مومن و متقی کرد و از نفسانیات و شیاطین درونی دوری و به آینه تمام عیار مبدل شد که نگاه الهی به انسان شکل بگیرد و حقیقت گو وحقیقت جو شود.

**استفاده از ابزار فرهنگ و هنر برای شناساندن چهره امام خمینی (ره) مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان نیز برگزاری این نشست را ماحصل همکاری 5 نهاد از جمله موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره)، بسیج هنرمندان استان، نمایندگی آستان قدس رضوی، انجمن اهل قلم و اداره کل ارشاد اسلامی خواند و افزود: برپایی نشست های ادیبانه و محفل های شعر اند شخصیت امام راحل به امسال ختم نشده و. همه ساله این گونه مراسم برگزار می‌شود. علی تمنایی نیز با اعلام اینکه باید شخصیت امام خمینی (ره) را از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار دارد و به آن پرداخت، افزود: امام راحل در عین پاکی، زهد و تقوا با اراده و با صلابت و استکبار ستیز بودندو چهره ای ساده زیست که در مقابل استکبار ایستادگی و مقاومت کردند.

او با اشاره به فرموده رهبر معظم انقلاب گفت: شخصیت امام در تاریخ بر همگان روشن است و. یک چهره شناخته شده ای است و هیچ کس نمی تواند شخصیت امام راحل را تحریف کند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان تصریح کرد:لازم است که در شهر ادیبانه همچون اصفهان افکار و اندیشه های امام راحل افکار را در بین نسل جوان ترویج و با استفاده از ابزارهای مختلف از جمله شعر، ادب، موسیقی و نمایش به ابعاد مختلف چهره امام خمینی (ره) پرداخت.

لازم به ذکر است در هفدهمین نشست ادبی عروج شاعرانه 12 تن از شعرای برجسته استان در قالب شعر به شخصیت ملکوتی امام راحل پرداختند که از آنها تقدیر شد.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

1 × دو =