بهبود فضای سبز باغ‌رضوان و توسعه فاز 3 تا خرداد سال آینده

بیستمین نشست «گپ‌وگفت مدیران شهری با اصحاب رسانه» در باغ زرشک منتهی شد به حضور علی حاجیان، مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری تا ضمن بیان اقدامات انجام‌شده در این مجموعه به سؤالات اصحاب رسانه پاسخ دهد. مــدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه آرامستان باغ‌ر ضوان در سال ۱۳۶۳ برای حفظ و حراست از دومین قبرستان بزرگ جهان اسلام، «تخت فولاد»، احداث شد گفت: وسعت زمین باغ‌رضوان ۱۲۰۵ هکتار است که تاکنون ۳۰۵ هکتار از آن استفاده شده است.

تاریخ انتشار: 16:57 - پنجشنبه 1401/10/22
مدت زمان مطالعه: 9 دقیقه
بهبود فضای سبز باغ‌رضوان و توسعه فاز 3 تا خرداد سال آینده

علی حاجیان گفت: در حال حاضر ۱۶۴هزار و ۳۰۰ نفر در آرامستان باغ‌رضوان دفن شده‌اند و هیچ قبر مخفی در این مجموعه وجود ندارد. او با بیان اینکه باغ‌رضوان در سه فاز طراحی شده است، تصریح کرد: فاز نخست شامل قطعه یک تا ۴۵، فاز دو شامل قطعه ۵۰ تا ۶۶ و فاز سوم شامل قطعه ۷۰ تا ۹۰ است. مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان با اشاره به وجود ۱۶۰ هکتار فضای سبز در آرامستان باغ رضوان افزود: این وسعت فضای سبز درحقیقت نخستین حلقه حفاظتی فضای سبز شرق شهر محسوب می‌شود و به‌نوعی تنها ریه شرق اصفهان و بزرگ‌ترین مجموعه فضای سبز در بین آرامستان‌های کشور است.

بهبود فضای سبز باغ‌رضوان و توسعه فاز سه تا خرداد سال آینده

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان گفت: وضعیت فاز سه آرامستان باغ‌رضوان از لحاظ فضای سبز خوب نیست؛ اما درصددیم آن را بهبود و توسعه دهیم. حاجیان همچنین از طرح توسعه فاز سه و قطعات ۷۰ تا ۹۰ باغ رضوان تا خردادماه سال آینده خبر داد و گفت: فاز چهارم نیز طراحی و نقشه‌کشی شده است و به‌زودی عملیاتی می‌شود. او از توسعه سه‌هکتار فضای سبز، جلوگیری از دفن ضایعات بیمارستانی، احداث تصفیه‌خانه آب‌های خاکستری سالن تطهیر و تصفیه روزانه شش‌هزار لیتر آب خبر داد و خاطرنشان کرد: این اقدامات یک‌سال گذشته در باغ‌رضوان انجام شده است.

حاجیان با بیان اینکه احداث تصفیه‌خانه آب‌های خاکستری سالن تطهیر از ضروریات است، افزود: هوشمندسازی موتورخانه‌ها، تابلوهای برق و تأسیسات از دیگر اقدامات انجام‌شده در آرامستان باغ‌رضوان است که بر همین اساس ۳۵درصد مصرف انرژی برق در سطح باغ‌رضوان و اصلاح شبکه‌ها و نصب کنتورهای هوشمند ۳۲درصد کاهش پیدا کرده است. او معتقد است: روبه‌روشدن با شهروندان در بدترین شرایط، یکی از سخت‌ترین اقدامات کارکنان سازمان باغ‌رضوان است؛ به همین‌دلیل درصددیم هوش هیجانی کارکنان را تقویت کرده و ارتقا دهیم.

حاجیان با اشاره به اینکه آب‌های مصرفی در فضای سبز ۵۰ درصد کاهش داشته است، خاطرنشان کرد: کاهش ۵۰درصدی آب‌هــای مصرفی به‌رغم توسعه سه‌هکتاری فضای سبز جدید در دستور کار قرار گرفت که فقط با مکانیزه‌شدن کل جریان آب‌رسانی اجرایی می‌شود.

 

کاهش سرقت‌ها در باغ‌رضوان

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان تأمین امنیت آرامستان را یکی از ضروریات این مجموعه دانست و تصریح کرد: در این راستا ۱۳دوربین به ۹۲ دوربین قبلی در آرامستان اضافه شده است؛ همچنین بر همین اساس سال گذشته ۳۰۰ سرقت در آرامستان اتفاق افتاده بود و امسال این مقدار به ۵۵سرقت رسید.حاجیان گفت: در باغ‌رضوان ۲۱شهید آرمیده‌اند که بیشتر آن‌ها از شهدای خدمت، سلامت و جانباز بالای ۷۰درصد هستند؛ همچنین در قطعه ۲۲باغ رضوان میزبان پنج شهید گمنام هستیم. مجامع فرهنگی و هیئات مذهبی می‌توانند در حسینیه‌ای که جنب این قطعه است در روزهای پنجشنبه و جمعه مراسم‌های خود را برگزار کنند.

 

ممنوعیت هرگونه دفن خانگی در سطح شهر اصفهان

او در پاسخ به پرسش خبرنگار اصفهان مبنی بر اینکه یک قبرستان خانگی در یکی از خیابان‌های اصفهان است که به مرکزی برای برگزاری روضه تبدیل شده و آیا خانه‌هایی دیگری به این شکل در سطح شهر وجود دارد، خاطرنشان کرد: موضوع ایجاد آرامستان‌های خانوادگی در شورای اسلامی شهر اصفهان به‌صورت کلی رد شد؛ اما این کار در شهرهای دیگر با هزینه‌های هنگفت انجام می‌شود. مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان افزود: هرگونه دفن خانگی در سطح شهر اصفهان ممنوع است و اجازه هیچ‌گونه دفنی در منازل شخصی داده نمی‌شود.

حاجیان با اشاره به طرحی با عنوان قبور هم‌جوار در باغ‌رضوان برای خانواده‌هایی که تقاضای دفن در کنار یکدیگر را داشتند، ابراز کرد: بر این اساس هر خانواده می‌توانست تنها هفت قبر در کنار یکدیگر، البته با قیمت‌های بالاتر از مصوب، خریداری کند که شهروندان از این طرح استقبال نکردند. او در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه مبالغی از خانواده متوفیان دریافت می‌کنید، تصریح کرد: هیچ مبلغی را اضافه‌تر از موارد مصوب شورای اسلامی شهر از خانواده متوفیان دریافت نمی‌کنیم.

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان از راه‌اندازی سایت باغ‌رضوان برای واریز خیرات مردم خبر داد و افزود: شهروندان می‌توانند از طریق این سایت نوع نذورات و خیراتشان را مشخص کنند. این نذر می‌تواند حتی یک نیمکت در سطح شهر باشد. خبر مهمی که حاجیان داد، این بود که پس از 37سال تعرفه‌های این مجموعه در سایت، اپلیکیشن سازمان و همچنین ورودی این مکان در معرض دید عموم مردم قرار گرفته است.

او در این خصوص گفت: شفافیت اقدامات و کارها در سازمان آرامستان ها در دستور کار قرار گرفته است و ما امروز با بانگ بلند اعلام می‌کنیم که آماده شنیدن هرگونه تخلف و یا کوتاهی هستیم و چنانچه شهروندان درخصوص تخلفات و قصورات موضوعاتی را مشاهده کردند به ما گزارش دهند تا رسیدگی کنیم. مدیرعامل سازمان آرامستان های شهرداری اصفهان درباره بالاترین و پایین‌ترین قیمت قبور در آرامستان باغ‌رضوان گفت: ۳۲میلیون تومان بالاترین قیمت قبر برای دفن در قطعه یک باغ‌رضوان و به‌صورت پیـش‌فروش ۴۸میـلیون تومان اســت؛ همچنین کمترین قیمت متعلق به قطعه ۹۰ و با قیمت یک‌میلیون و ۷۰۰هزار تومان است.

مدیرعامل سازمان آرامستان های شهرداری اصفهان از ایجاد ایستگاه صلواتی خبر داد و گفت: پنج شهید گمنام در قطعه ۲۲ آرمیده‌اند؛ در این راستا احداث یادمانی برای آن‌ها در دست اجراست که در مراحل پایانی قرار دارد. اجرای طرح خادم افتخاری برای تغسیل متوفی، موضوع دیگری بود که حاجیان از آن سخن گفت و ادامه داد: هم‌اکنون شش‌خادم افتخاری در این زمینه فعال هستند. او در ادامه ابراز کرد: سامانه ۱۵۳۰ تلفن شبانه‌روزی برای اعزام خودرو برای حمل متوفیان فعال و این سامانه در کل کشور ثابت است.

 

وجود ۲۳هزار قبر سنتی در آرامستان باغ‌رضوان

مدیرعامل سازمان آرامستــان‌های شهرداری اصفهان با بیان اینکه ۲۳هزار قبر سنتی در آرامستان باغ رضوان وجود دارد که از سال ۶۱ فروخته شده است، گفت: اگر شهروندان قصد دارند در کنار یکدیگر دفن شوند، ما می‌توانیم این قبور را در سه‌طبقه ایجاد کنیم. در این راستا برای آن‌ها سند صادر می‌شود و ازلحاظ قیمت نیز به‌صرفه است. او در خصوص آبیاری ۱۶۰ هکتار فضای سبز واقع در باغ‌رضوان تصریح کرد: ۷۵درصد از آبیاری آرامستان توسط آب خاکستری انجام می‌شود و ۲۵درصد دیگر نیز درختان مثمری است که مردم از آن‌ها استفاده می‌کنند؛ به همین دلیل این بخش با آب چاه آبیاری می‌شود که از آن جمله می‌توان به درختان توت اشاره کرد.

حاجیان در خصوص آبیاری با امور مصرفی آب تصفیه‌خانه باغ رضوان گفت: این آب برای آبیاری درختان غیرمثمر مورداستفاده قرار می‌گیرد و در مکان‌هایی که مردم حضور ندارند، مصرف می‌شود.

 

۳۲میلیون تومان نرخ قبر در قطعه یک باغ‌رضوان

حاجیان با اشاره به وضعیت حمل‌ونقل عمــومی در آرامستـــان بــاغ‌رضـــوان و اتوبوس‌ها برای انتقال زائران خاطرنشان کرد: حدود ۳۰ ایستگاه اتوبوس در فازهای یک تا سه باغ‌رضوان نصب شده و اتوبوس‌های شرکت واحد اتوبوس‌رانی درحال خدمت‌رسانی به شهروندان است تا عبور و مرور به این آرامستان تسهیل شود. او در زمینه نرخ‌گذاری قبور در آرامستان باغ‌رضوان اظهار کرد: نرخ قبر در قطعه یک حدود ۳۲میلیون تومان و در قطعه۹۰ حدود یک‌میلیون و ۷۰۰هزار تومان است، هزینه پیش‌فروش قبر نیز بر این اساس است که ۵۰درصد پایه قیمت قبر به قیمت اصلی اضافه می‌شود؛ چنانکه در قطعه یک هزینه پیش‌فروش قبر بالغ بر ۴۸میلیون‌تومان است.

 

انجام روزانه حدود ۲۰ تا ۲۲دفن متوفی در باغ‌رضوان

مدیرعامل سازمان آرامستان های شهرداری اصفهان با اشاره به آمار دفن در باغ‌رضوان افزود: روزانه حدود ۲۰ تا ۲۲ دفن متوفی در باغ‌رضوان انجام می‌شود. حاجیان اضافه کرد: در اصفهان ۴۳ آرامستان وجود دارد که تنها ۱۸ مورد از آن‌ها فعال است و بیشتر این آرامستان‌ها در غرب شهر قرار دارند. هشت امامزاده نیز که بیشتر آن‌ها در خوراسگان واقع شده است، مجوز دفن دارند. حاجیان خاطرنشان کرد: اکنون بر اساس تلاش‌های انجام‌شده و تأکیدات این دوره مدیریت شهری هیچ قبر مخفی در آرامستان نداشته و برای هیچ‌کسی قبری را رزرو نمی‌کنیم.

همه قبور در اختیار شهروندان است؛ حتی دفن برای برخی از شهروندان مستضعف، بی‌بضاعت و بدون سرپرست در باغ رضوان به‌صورت رایگان و یا با تخفیف ۵۰ درصدی انجام می‌شود. او یادآور شد: اصفهان تنها شهری در سطح کشور بود که در ایام کرونا همه شرعیات لازم برای متوفی را با تلاش جهادی نیروهای غسالخانه خود اجرا می‌کرد. در حال حاضر ۱۰ نفر نیروی مرد در غسالخانه برادران و ۹نفر در قسمت غسالخانه خواهران مشغول به انجام خدمت هستند. مدیرعامل سازمـان آرامستان‌های شهرداری اصفهان درباره دفن افراد مجهول‌الهویه گفت: این افراد مجهول همچون دیگر افراد در بین قبور مختلف و حتی به‌صورت رایگان دفع می‌شوند و پیگیری امور مربوط به آن‌ها در اختیار مراجع ذی‌صلاح است.

 

۷۶نفر از علمای بزرگ شهر اصفهان در باغ رضوان مدفون هستند

حاجیان با اشاره به اینکه در باغ‌رضوان ۷۶نفر از علمای بزرگ شهر اصفهان مدفون هستند، خاطرنشان کرد: درصدد شناسایی دقیق سیره زندگی و تهیه کلیپ‌هایی از زنــدگی ایــن عالمـــان بـــرای معرفـــی بـــه شهروندان هستیم. حاجیان اظهار کرد: قطعه۲۲ باغ‌رضوان برای خانواده شهدا و ایثارگران در نظر گرفته شده و در این راستا هیچ هزینه‌ای از خانواده‌های ایثارگران جهت امور کفن‌ودفن بر اساس قانون دریافت نمی‌شود. قطعه‌ای نیز با عنوان «نام‌آوران» ایجاد شده است که به مفاخر، مشاهیر و ورزشکاران اختصاص دارد.

 

یاد معاد و آخرت از راهبردهای مدنظر این سازمان است

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان در تشریح راهبردها و تأکیدات سازمان در این دوره مدیریت شهری تصریح کرد: انجام امور شرعی متوفیان و تأکید ویژه بر انجام واجبات آن‌ها و حتی توجه به بعضی از مستحبات از مهم‌ترین راهبردها و تأکیدات این سازمان است. او با بیان اینکه یاد معاد و آخرت از دیگر راهبردهای مدنظر این سازمان است، چراکه همواره طبق آیات و روایات دین مبین اسلام حضور در آرامستان در زمان غم‌ها و شادی‌ها از دلایل تعدیل‌کننده روح نفسانی انسان است، افزود: ترویج فرهنگ خیرات و نذورات از دیگر راهبردهای این سازمان است.

چراکه معتقدیم آرامستان بهترین مکان برای تقویت این فرهنگ حسنه از منظر اسلام است. او با بیان اینکه در یک اقدام فرهنگی با شعار «زنده بمانید» سعی در ترویج فرهنگ خیرات از نگاهی نو در سطح منطقه آرامستان داریم، گفت: در این راستا محتواهای تبلیغاتی با شعارهایی همچون «زنده بمانید با هدیه یک آجر برای نمازخانه» و «زنده بمانید با اهدای خون» تهیه شده است. مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان با بیان اینکه اصلاح آیین سوگواری از دیگر راهبردهای سازمان باغ رضوان است، افزود: در دوران شیوع کرونا، تغییرات اجتماعی باعث شد بسیاری از آیین‌های سوگواری در سطح شهر تعلیق شود؛ لذا برای سال‌های آینده در صدد یادآوری بعضی از آیین‌ها ازجمله برپاکردن تفت برای متوفی در محل زندگی آن در قالب تبلیغات فرهنگی به شهروندان هستیم.

او در توضیح اقدامات انجام‌شده در طول یک‌سال گذشته در آرامستان باغ‌رضوان گفت: سامانه GIS و نقشه آرامستان باغ‌رضوان به همراه قبور متوفی‌ها در کشور بی‌نظیر است؛ همچنین اپلیکیشن آرامستان جهت مسیریابی قبور متوفی موردنظر ازجمله خدمات بی‌بدیل ارائه‌شده در سازمان آرامستان‌هاست. مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان ادامه داد: در اپلیکیشن سازمان آرامستان‌ها، کل فرایند غسل تا دفن متوفی، به‌صورت برخط و لحظه‌ای برای خانواده‌ها قابل گزارش است.

همچنین از اقدامات شاخص دیگر در طول یک‌سال گذشته الکترونیکی‌شدن صدور سند قبور است. او ادامه داد: در این راستا دیگر هیچ برگه‌ای تحت‌عنوان سند قبور امضا نمی‌شود و این در حالی است که پیش از آن برای هر قبر، چندین برگه کاغذ در حکم سند آن باید تهیه و امضا می‌شد که فرایندی زمان‌بر بود.

 

اتصال سامانه‌های سازمان آرامستان باغ‌رضوان به سامانه شهرداری

حاجیان اضافه کرد: اتصال سامانه‌های سازمان آرامستان باغ‌رضوان به سامانه شهــرداری، ثبــت‌احــوال و بنیــادشهید به‌صورت آنلاین از دیگر خدمات نوین است که موجب رفاه حال شهروندان شده است. او اضافه کرد: برای درخواست اتصال سامانه‌های کمیته امداد و بهزیستی به سامانه آرامستان نیز مکاتبه‌هایی انجام شده است. درصددیم تا پایان امسال، امکان دریافت خدمات دیگر همچون نیمکت، سنگ قبور و کتیبه نیز به‌صورت الکترونیکی انجام شود. مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان از راه‌اندازی سایتی برای امکان خرید قبور به‌صورت الکترونیکی تا سال آینده خبر داد.

حاجیان در ادامه با اشاره به همکاری این سازمان با شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: درحال‌حاضر زمینی به متراژ هزارمترمربع از آرامستان برای هوشمندسازی آبیاری فضای سبز بر اساس تکنولوژی طی یک همکاری مشترک با شرکت دانش‌بنیان اختصاص داده شده است که به‌صورت خودکار و در صورت لزوم درختان آن منطقه را آبیاری می‌کند. او تأکید کرد: در صــورت مثبت‌بودن ارزیابی‌ها، این روش در کل سازمان آرامستان‌ها و فضای سبز آن به‌کارگیری می‌شود؛ همچنین طرحی دیگر از شرکت دانش‌بنیان با عنوان «لوستر آیینه» برای تأمین روشنایی سالن تطهیر ارائه شده که می‌تواند بدون‌نیاز به برق و از طریق روشنایی خورشید این محل را روشن کند.

او در ادامه با ابراز توصیه‌هایی به شهروندان گفت: شایسته است که در وهله اول از سنت حسنه برگزاری جلسات سوگواری خود در مساجد غفلت نکنید. این مجالس بیشتر در ایام کرونا به‌دلیل محدودیت‌ها به‌صورت برپایی چادر در سطح باغ رضوان اجرا می‌شد؛ بنابراین درخواست داریم باتوجه به حجم بالای جلسات سوگواری در روزهای پنجشنبه و جمعه این مجالس به مساجد سطح شهر انتقال پیدا کند.

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری خاطرنشان کرد: براساس پیش‌بینی‌های انجام‌شـده، ظرفیت دفن در آرامستان باغ‌رضوان تا ۵۰سال آینده وجود دارد؛ همچنین شش‌هزار قبر دوطبقه اکنون خالی است. حاجیــان با اشــاره به اینکه آرامستان باغ‌رضوان در اغتشاشات اخیر جزو آرامستان های آرام محسوب می‌شد، گفت: هرگونه اقدام امنیتی در این محیط به دستور مراجع ذی‌صلاح بوده و برای حفظ و حراست از امنیت خانواده‌ها انجام شده است و هیچ اتفاق ناگواری در جریان اغتشاشات برای همشهریان در این آرامستان رخ نداده است.

رسیدگی به آرامستان های محلی

حاجیان با اشاره به اینکه لزوم رسیدگی به آرامستان های محلی از دغدغه‌های اصلی این سازمان در دوره جدید است، گفت: همچنین در این دوره مدیریت شهری بودجه‌ای در اعتبارات مناطق شهری برای سامان‌دهی آرامستان های محلی که دیگر مجوزی برای دفن ندارند، انجام شده تا این سامان‌دهی در سطح محله‌ها انجام شود و دغدغه‌های شهروندان مبنی بر تبدیل‌شدن این مکان به محل‌هایی برای حضور بزهکاران و معتادان رفع شود. او تصریح کرد: در حال حاضر تلاش برای سامان‌دهی وضعیت گلزار شهدا و آرامستان محلی رهنان توسط شهرداری منطقه ۱۱ در حال انجام است؛ همچنین در ماه‌های اخیر مجوز بهداشت برای سامان‌دهی غسالخانه این آرامستان را دریافت کرده و درصدد بهبود این مکان هستیم.

 

برای پیش‌فروش قبر تبلیغاتی نداریم

حاجیان در پاسخ به پرسشی مبنی بر ایجاد تبلیغات برای پیش‌فروش قبور در باغ‌رضوان بیان کرد: معتقدیم بر اساس دین مبین اسلام، پیش‌فروش قبر امری واجب نیست؛ بنابراین تبلیغاتی برای فروش آن نداریم و قیمت‌هایی را بالاتر از قیمت‌های روز دفن برای پیش‌فروش قبور اختصاص می‌دهیم. پیش‌فروش قبور در سازمان آرامستان‌ها بر اساس قانون و مبنی بر هزینه‌های آرامستان بوده و فقط برای تأمین بخشی از هزینه‌های جاری آن در هرسال به‌صورت مجزا امکان‌پذیر است؛ به‌عنوان‌مثال برای سال ۱۴۰۱، ۵۶میلیارد تومان بودجه سازمان از محل پیش‌فروش قبور بابت هزینه‌های جاری آرامستان مصوب شد که سهمیه آن برای امسال به اتمام رسیده است.

 

سازمان آرامستان‌ها هیچ بودجه‌ای از شهرداری دریافت نمی‌کند

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه سازمان آرامستان‌ها چه میزان بودجه دارد، خاطرنشان کرد: سازمان آرامستان‌ها هیچ بودجه‌ای از شهرداری دریافت نمی‌کند و هزینه و درآمد به عهده سازمان است. توجه به کودکان در هنگام دفن متوفی و از زمان ورود آن‌ها به باغ‌رضوان، موضوع دیگری بود که حاجیان به آن اشاره کرد و گفت: ایجاد خانه کودک در زمین ۱۰۰متری جنب سالن تطهیر به‌منظور رفاه حال شهروندان و با توجه به حضور کودکان و نوجوانان در کنار خانواده‌ها در زمان دفن متوفی در دستور کار قرار گرفته است.

او با بیان اینکه تجهیز خودروی تشییع به‌صوت قرآن و پرچم در دستور کار قرار گرفته است، افزود: اقدامات دیگری شامل ایجاد مانیتورینگ منابع در کل باغ‌رضوان، تأمین روشنایی معابر، توزیع برق در فاز سوم، ایجاد منبع ۵۰۰مترمکعبی آب در فاز سه، جدول‌کشی، نصب ایستگاه‌های اتوبوس و خرید و راه‌اندازی ژنراتور با  یک‌میلیارد و ۷۰۰میلیون تومان اعتبار برای تأمین برق سالن تطهیر از سوی سازمان آرامستان‌ها انجام شده است. او اضافه کرد: تجهیز اتاق بحران، پیش‌بینی ساخت قبور و نصب دوشیر هیدرانت برای شرایط بحرانی، از دیگر اقدامات انجام‌شده در یک‌سال اخیر بوده است.

حاجیان مناسب‌سازی پیاده‌روهای بین قبور برای تردد معلولان، جانبازان و افراد سالمند و افزایش تعداد غرفه‌های خدمت‌رسانی در باغ‌رضوان را از دیگر اقدامات این مجموعه برشمرد.او گفت: تجهیز و راه‌اندازی مجموعه پذیرایی بهشت تا ۱۰روز آینده به‌منظور ارائه خدمات پذیرایی، خاصه در امور پخت و توزیع غذا و افزایش تعداد تابلوهای راهنمای زائر و اصلاح نمازخانه‌ها از دیگر اقدامات در حال اجراست.

 

 

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاه‌ها
 1. Avatar photo یک شهروند اصفهانی گفته :

  سلام
  چرا در قطعات 22 و 34 و چند قطعه دیگر پارک ها رو گود برداری کرده اند و بلوک های جدید ایجاد کرده اند و قبرهای 3 طبقه ساخته اند و میفروشند؟
  چرا فضای سبز رو ویران میکنند؟
  چرا به فکر حجم ماشینی که به خاطر ایجاد این بلوکهای جدید میان قطعه ها بوجود میاد نیستند؟
  چرا قبرها رو چسبیده بهم ایجاد میکنند که اصلا امکان زیارت قبور مخصوصا در روزهای خاص زیارت قبور یعنی پنج شنبه و جمعه امکانش نباشه و دو نفر هم نتونن سر یه قبر زیارت کنند؟
  چرا بر خلاف حکم بعضی از مراجع قبرهای چند طبقه میسازید؟

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

بیست − دوازده =