فروش مبل نصف شده است:

پایه‌های لرزان تولید مبل در اصفهان

چوب و پارچه، دو ماده اولیه اصلی برای تولید مبل، افزایش قیمت داشته‌اند و هزینه تمام‌شده مبل را افزایش داده‌اند. در این شرایط مردم قدرت خرید ندارند و تقاضا برای خرید مبل در اصفهان کاهش ‌یافته است.

تاریخ انتشار: 10:08 - یکشنبه 1402/04/11
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
پایه‌های لرزان تولید مبل در اصفهان

به گزارش اصفهان زیبا؛ چوب و پارچه، دو ماده اولیه اصلی برای تولید مبل، افزایش قیمت داشته‌اند و هزینه تمام‌شده مبل را افزایش داده‌اند. در این شرایط مردم قدرت خرید ندارند و تقاضا برای خرید مبل در اصفهان کاهش ‌یافته است.

حالا تولیدکنندگان با صراحت اعلام می‌کنند که مردم خرید نقدی ندارند و در مواقع نیاز به خرید چکی و اقساطی متوسل شده‌اند. مبل‌سازان اصفهان خواستار حمایت بیشتر دولتی‌ها برای تأمین مواد اولیه موردنیاز آن‌ها با قیمت کمتر هستند.

اگر مواد اولیه با قیمت ارزان‌تر به دست این تولیدکنندگان برسد قیمت تمام‌شده مبل هم کاهش پیدا کرده و تقاضا برای خرید مبل افزایش پیدا می‌کند.

صنایع چوبی با توجه به مصارف گسترده‌شان در بخش خانگی و تجاری از صنایع پربازده و اشتغال‌آفرین هستند که می‌توانند گردش مالی زیادی را عاید فعالان این عرصه کند؛ ولی با توجه به افزایش هزینه‌ها تولیدکنندگان به دشواری مسیر تولید را ادامه می‌دهند و بازارهای جهانی را هم از دست داده‌اند.

نزدیک به دوهزار واحد صنفی صنعت مبل در استان اصفهان فعالیت دارند که اگر این واحدها موردحمایت قرار گیرند هم فروش افزایش پیدا می‌کند و هم منجر به اشتغال‌زایی و درآمدزایی برای استان می‌شود.

قیمت مواد اولیه لحظه‌ای تعیین می‌شود

افزایش لحظه‌ای قیمت مواد اولیه تولیدکنندگان مبل را در تنگنا قرار داده است.

یکی از تولیدکنندگان مبل اصفهان به «اصفهان‌زیبا» می‌گوید: قیمت چوب افزایش یافته است. اگر تولیدکننده بخواهد چوب باکیفیت برای تولید به کار ببرد، باید متری 45 میلیون تومان پول پرداخت کند. متأسفانه حتی برای خرید چوب‌های با کیفیت پایین که موریانه هم می‌زند، ناچاریم متری 12 میلیون تومان پول پرداخت کنیم. با وجود این تفاسیر، عده‌ای از تولیدکنندگان از چوب‌های بی‌کیفیت استفاده می‌کنند؛ ولی به مشتریان می‌گویند که مثلا در تولیداتشان از چوب راش استفاده کرده‌اند.

این مبل‌ساز تصریح می‌کند: اگر به گوش تولیدکنندگان برسد که مثلا رنگ طوسی پارچه، خواهان بیشتری دارد این پارچه در بازار نایاب می‌شود. ضمن اینکه قیمت پارچه‌های باکیفیت هم افزایش یافته و خیلی از تولیدکنندگان، پارچه بی‌کیفیت را به‌ جای پارچه‌های باکیفیت مناسب جا می‌زنند و می‌فروشند.

او بیان می‌کند: قیمت چسب، رنگ، منگنه، فنر و نوارکش لحظه‌ای تعیین می‌شود؛ ضمن اینکه اجرت کارگران هم افزایش یافته است. وقتی قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند، به تولیدکنندگان فشار وارد می‌شود و تولیدکننده به ناچار مبل را با قیمت بیشتر می‌فروشد.

این مبل‌ساز ادامه می‌دهد: دی‌ماه پارسال قیمت مبل 22 میلیون تومان بود؛ ولی الان قیمتش به 28 میلیون تومان رسیده است. هراندازه هم که دلایل افزایش قیمت‌ها را برای مشتری توضیح می‌دهیم، درکش برای آن‌ها سخت است.

این تولیدکننده مبل خاطرنشان می‌کند: فروش ما در مقایسه با سال گذشته از نصف هم کمتر شده است. سال گذشته یک‌دست مبل را با قیمت 22 میلیون تومان نقدی و 10 میلیون تومان پرداخت چکی فروختیم؛ ولی الان همین یک‌دست میل که قیمتش به 28 میلیون تومان رسیده را ناچاریم چکی بفروشیم؛ به این صورت که مشتری فقط هشت میلیون تومان پول نقد می‌پردازد و 20 میلیون تومان مابقی را طی شش‌ماه با چک به ما پرداخت می‌کند. ما ناچاریم با این روش تولیداتمان را بفروشیم تا هم چرخ کارخانه بچرخد و هم مصرف‌کننده بتواند خریداری کند.

این تولیدکننده اذعان می‌کند: به مبل‌سازان تسهیلات پرداخت نمی‌شود. فقط یک سری از تولیدکنندگان به‌واسطه روابطی که دارند می‌توانند وام دریافت کنند. در این شرایط مطالبه ما این است که دولت امکاناتی را برایمان فراهم کند که شرایط تولید راحت‌تر شود؛ مثلا دولت می‌تواند پارچه را با قیمت ارزان ولی با متراژ بالا وارد کند یا مثلا چوب راش باکیفیت را وارد کند و این مواد را با قیمت ارزان‌تر در اختیار تولیدکنندگان مبل قرار دهد تا هم قیمت‌ها کاهش یابد، هم کیفیت بیشتر شود و هم فروش مبل‌سازان افزایش پیدا کند.

او تصریح می‌کند: ما قبلا به عراق مبل صادر می‌کردیم. عراقی‌ها هم نقدی از ما خرید می‌کردند؛ ولی به‌تدریج اعلام کردند که ما امانی مبل می‌خریم و خُردخُرد به ما پول پرداخت می‌کردند. برای ما هم این روند صادرات به‌صرفه نیست.

فروش مبل نصف شد

بازارهای مبل اصفهان در آتشگاه و رهنان شهرتی جهانی دارند. این روزها تولیدکنندگان مبل اصفهان اما فروششان کاهش یافته و به نصف رسیده است. مبل‌سازان می‌گویند مردم دیگر قدرت خرید ندارند و نسبت به گذشته کمتر به تعویض مبلمانشان اقدام می‌کنند.

یکی از مبل‌سازان اصفهانی به «اصفهان‌زیبا» می‌گوید: تأمین مواد اولیه یعنی رنگ، چوب و پارچه اصلی‌ترین دغدغه ماست؛ چون تورم روی قیمت این محصولات اثر گذاشته و هزینه تمام‌شده ما نیز افزایش یافته و وقتی هم که قیمت مبل افزایش پیدا می‌کند، مردم قادر به خرید نیستند.

این فعال صنعت مبل خاطرنشان می‌کند: در گذشته تعداد فرزندان خانوارها زیاد بود. هرکدام از این فرزندان که ازدواج می‌کردند یا هر سال قصد جابه‌جایی و تعویض مبلمان داشتند برای خرید اقدام می‌کردند؛ ولی الان تک‌فرزندی است و مشتریان ما کمتر شده؛ ضمن اینکه دیگر مثل سابق نیست که خانوارها هرسال اقدام به تعویض مبلمانشان می‌کردند. دیگر مردم قدرت خرید ندارند و به دنبال تعویض مبلمان نیستند.

او تصریح می‌کند: فروش ما در چهارماه ابتدایی سال مناسب نبوده است و در کمال تأسف تقاضا کاهش یافته و صادرات هم انجام نمی‌شود. ما قبلا به عراق صادر می‌کردیم؛ ولی به‌واسطه مشکلات متعدد دیگر صادرات نداریم. این باعث کاهش سرمایه در گردش مبل‌سازان شده است؛ ضمن اینکه به ما تسهیلات حمایتی هم پرداخت نمی‌کنند.

این تولیدکننده اذعان می‌کند: الان دست در بازار زیاد شده و تعداد تولیدی‌های مبل افزایش پیدا کرده است. از سوی دیگر، تقاضا در بازار برای خرید مبل کاهش پیدا کرده و این باعث شده بسیاری از تولیدکنندگان کیفیت مبل را کاهش دهند و به هزار ترفند برای فروش متوسل شوند. درواقع کار تمیز دست مردم نمی‌دهند.

او بیان می‌کند: در شرایطی که تقاضا برای خرید مبل کاهش یافته، عرضه محصولاتمان در نمایشگاه می‌تواند کمک‌کننده باشد؛ ولی هزینه نمایشگاه هم افزایش یافته و برای خیلی از تولیدکننده‌ها نمی‌صرفد که در نمایشگاه حضور پیدا کنند.

عراق، سوریه، افغانستان و امارات پیش‌تر اصلی‌ترین بازارهای مبلمان بودند که در این‌ بین صادرات به عراق نمود بیشتری داشته است؛ ولی حالا تولیدکنندگان اصفهانی اعلام می‌کنند که صادرات چندانی ندارند.

در شرایطی که تقاضای داخلی کاهشی شده و روند صادرات مبل نیز مانند سابق نیست، تولیدکنندگان مبل اصفهان با مشکلات بسیاری دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

چهار × پنج =