گزارش «اصفهان‌زیبا» از برنامه‌های غدیر در مناطق مختلف شهر:

اصفهان، غدیرستان شد

هم‌زمان با دهه ولایت و امامت، جشنواره بزرگ تفریحی «یک شهر لبخند ۲» از 11 تا 15 تیر در محوطه روبه‌روی هتل عباسی از ساعت 17:00 تا 19:30 برگزار شد و بیش از ۱۵ جشن در چهارباغ با همکاری مردم در دستورکار قرار گرفت.

تاریخ انتشار: 10:18 - شنبه 1402/04/17
مدت زمان مطالعه: 9 دقیقه
اصفهان، غدیرستان شد

به گزارش اصفهان زیبا؛ هم‌زمان با دهه ولایت و امامت، جشنواره بزرگ تفریحی «یک شهر لبخند ۲» از 11 تا 15 تیر در محوطه روبه‌روی هتل عباسی از ساعت 17:00 تا 19:30 برگزار شد و بیش از ۱۵ جشن در چهارباغ با همکاری مردم در دستورکار قرار گرفت.

این برنامه به همت معاونت ورزشی تفریحی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان، شهرداری منطقه ۳، مدیریت طرح عالی چهارباغ و بنیاد بین‌المللی غدیر با هدف افزایش نشاط شهروندان، ایجاد بستر مناسب برای تفریح‌های سالم خانوادگی در تابستان و آشنایی خانواده‌ها با انواع بازی‌ها و فواید آن‌ها در افزایش مهارت‌ها برنامه‌ریزی شد.

در قالب این رویداد، ۲۵ ایستگاه بازی‌های فکری رومیزی و صفحه‌ای برای تمام سنین، پنج ایستگاه بازی‌های فکری رومیزی و صفحه‌ای ویژه کودکان، ۲۲ سازه ابربازی‌های چوبی شامل بازی‌های فکری، صفحه‌ای و استراتژیک، ۱۰ ایستگاه بازی و سرگرمی شامل انواع چاپ، ساخت بازی‌های ساده، عروسک‌سازی و آزمایشگاه فیزیک برای کودکان و هفت ایستگاه بازی جنبشی‌حرکتی ویژه کودکان برپا شد.

آمادگاه 11 تا 15 تیر آماج نور و شادی شد. خانواده‌ها آمدند تا در یک جشن تفریحی بزرگ با انواع بازی‌ها بذر شادی و نشاط را در دل بکارند و قبراق به خانه‌هایشان برگردند.

از هرسو که نگاه می‌کردی، میزی تعبیه شده بود با سایه‌بانی برای شهروندان تا آن‌ها در کنار هم طعم بازی‌های گروهی را بچشند. در روزهایی که تلفن‌های همراه و فضای مجازی، مجالی برای دورهم‌بودن خانواده‌ها فراهم نمی‌کند این جشن درواقع خانواده‌ها را دور هم نشاند تا لذت باهم‌بودن را درک کنند.

دورتادور محوطه روبه‌روی مهمان‌سرای عباسی پر شده بود از خانواده‌هایی که با فرزندانشان برای تماشای جشن و شرکت در بازی‌ها آمده بودند. تن‌پوش‌های مختلف دورتادور محوطه ایستاده بودند و به مردم خوشامد می‌گفتند. بچه‌ها می‌ایستادند و با آن‌ها عکس می‌گرفتند. پدر و مادرها در کنار بچه‌ها بازی می‌کردند.

ادیبی، مرد جوانی که در کنار یکی از میزها ایستاده بود و بازی فرزندانش را تماشا می‌کرد، گفت: روز اولی است که به اینجا آمده‌ام. بسیار لذت بردم از این حرکت جدید شهرداری. این دورهمی‌ها علاوه بر نشاط خانواده‌ها، به نشاط اجتماعی هم کمک می‌کند.

در این برنامه، ما اولین تجربه بازی خانوادگی را در کنار هم داشتیم. این برنامه‌ها باید در سطح شهر برگزار شود و محدود به مرکز شهر نشود؛ چون در مرکز شهر ترافیک زیادی وجود دارد و خانواده‌ها برای ورود با مشکل مواجه می‌شوند.

نصراصفهانی، یکی از مربی‌های بازی که در کنار شرکت‌کنندگان ایستاده بود، گفت: روزهای اول از ساعت 17 تا 19:30 در این مکان بودیم؛ اما روزهای بعد به دلیل گرمای هوا و خورشیدی که وسط این محوطه جا خوش کرده بود، ساعت این برنامه از 18 تا 20 شد. استقبال مردم خیلی خوب بود. سال گذشته چنین برنامه خانوادگی در باغ غدیر برگزار شد.

هدف این برنامه، دورهمی و لذت در کنارهم‌بودن خانواده‌هاست. یادمان رفته است دورهمی های خانوادگی را و بازی‌هایی که ممکن است کمتر در خانواده اجرا شود. شهروندان از این بازی‌ها استفاده کردند و لذت بردند. استمرار این برنامه‌ها می‌تواند روند شادی را در خانواده‌ها گسترش بدهد.

یک مادر بزرگ به‌همراه عروس و دختر و فرزندانش در کنار هم نشسته بودند. به گفته عروس خانواده، بچه‌ها با شرکت در این بازی‌ها شاد شدند. برگزاری این دورهمی‌ها خیلی خوب است و شادی‌های بچه‌ها را مضاعف می‌کند؛ اما اگر شهرداری چند غرفه خوراکی هم تعبیه می‌کرد، بسیار خوب بود.

برگزاری چنین برنامه‌هایی در محله‌های مختلف شهر اقدام بسیار خوبی است که باید شهرداری به آن توجه کند. این روزها دیگر همسایه از همسایه خبر ندارد؛ اما با اجرای چنین برنامه‌هایی علاوه بر دورهمی‌های سالم، جذاب و بانشاط، می‌توانیم از حال همسایه‌ها باخبر شویم.

این جشن با نورافشانی و هلهله مردم به پایان رسید. علاوه بر این برنامه مهیج و جذاب در سطح شهر، اقدامات دیگری به مناسبت عید سعید غدیر در جای‌جای اصفهان برگزار شد.

پخت کیک ۱۱۰ متری در چهارباغ اصفهان

گذر فرهنگی چهارباغ عباسی هم در ایام دهه ولایت و امامت مانند سال‌های گذشته میزبان برگزاری جشن‌های مختلف مردمی به‌صورت مشارکتی با شهروندان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی بود.

بیش از ۳۰۰ کیلو کیک به‌طول ۱۱۰ متر با مشارکت ۲۰ قناد روز عید سعید غدیرخم در گذر فرهنگی چهارباغ عباسی طبخ شد؛ همچنین هم‌زمان با عید غدیرخم، دو جشن بزرگ در محور فرهنگی چهارباغ عباسی برگزار و بیش از ۱۵هزار پرس غذا در قالب اطعام عید غدیر در این محور توزیع شد.

پیاده‌روی هشت‌کیلومتری عیدالله‌الاکبر در اصفهان؛ از پل شهرستان تا پل مارنان

شهروندان و عاشقان اهل‌بیت(ع) از چهارشنبه، 14 تیر تا جمعه، 16 تیر، هم‌زمان با عید ولایت هر روز عصر با خنک‌ترشدن هوا تا حدود یک ساعت بعد از اذان مغرب و عشا از پل شهرستان تا پل مارنان پیاده‌روی کردند.

همچنین ۱۰ موکب در این مسیر برپا بود و برنامه‌های متنوع و شادی‌آفرین همراه با پذیرایی از عاشقان اهل‌بیت(ع) در کنار مدیحه‌سرایی و توزیع بسته‌های فرهنگی عمومی و کودک و نوجوان در این سه روز انجام و اجرا شد.

در شب عید غدیر هم مراسم عمامه‌گذاری ۳۰۰ نفر از طلاب استان با حضور آیت‌الله طباطبایی و آیت‌الله مظاهری و به همت معاونت تهذیب حوزه علمیه اصفهان برگزار شد.

در روز عید غدیر یک میلیون پُرس غذا در سطح استان و شهرهای مختلف طبخ و بین مردم و نیازمندان توزیع و مراسم جشنی در میدان امام(ره) به همت هیئت بنی‌فاطمه و بنیاد غدیر، سه روز مانده به عید غدیر برگزار ‌شد. در این ایام 100 ایستگاه صلواتی در اصفهان برپا شد.

این جشن امضای اداره‌کل تبلیغات اسلامی نبود؛ بلکه شهرداری اصفهان و نهادهای مردمی و هیئت‌های مذهبی در برگزاری آن مشارکت داشتند. ۱۱۰ غرفه فرهنگی و مذهبی به نیت نام ابجد امام‌علی(ع) برای خانواده‌ها و شهروندان در طول مسیر برگزار شد.

برگزاری بیش از ۷۰ ویژه‌برنامه در منطقه یک

هم‌زمان با دهه ولایت و امامت، بیش از ۷۰ برنامه در کانون‌ها، مساجد و مراکز فرهنگی منطقه یک با همراهی شهروندان و جشن شهری ۳۰ سیب، 13 تیر با همکاری اداره توسعه و سلامت شهرداری برگزار شد. 14 تیر نیز ابتدای خیابان شیخ‌بهایی از سمت چهارباغ جشن خورشید غدیر با همکاری حوزه 16 بسیج برگزار ‌شد.

آذین‌بندی معابر اصلی منطقه2 به مناسبت عید غدیر

معابر اصلی سطح منطقه2 به مناسبت عید سعید غدیر آذین‌بندی شد. این معابر شامل دوربرگردان کندرو شهید خرازی، ابتدای خیابان کهندژ (طرح سه بعد) و میدان جمهوری ابتدای خیابان امام خمینی(ره)، خیابان شهیدان غربی بود که در دستورکار شهرداری منطقه قرار گرفت.

آزادی 14 زندانی غیرعمد اصفهانی به برکت عید غدیر

برای نخستین‌بار «جشن آزادی به وقت غدیر» با محوریت آزادی ۱۴ زندانی جرائم غیرعمد با حضور اقشار مردم هجدهم تیر در اصفهان برگزار می‌شود.

این برنامه یک جشن حمایت مردمی از سوی منطقه 3 شهرداری اصفهان برای آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد است که شهروندان با خرید بلیت آن در آزادی تعدادی از زندانیان شریک می‌شوند.

این برنامه فرهنگی در راستای مسئولیت اجتماعی و طبق تنظیم شعائر و گرامیداشت مناسبت ملی و مذهبی و در دل برنامه‌ای فرهنگی تدارک دیده شده که با مشارکت خیریه امام موسی‌کاظم(ع) ویژه آزادی زندانیان جرائم غیرعمد و مؤسسه فرهنگی، هنری و آموزشی نوای مهر سپاهان و با حضور دو هنرمند کشوری و شهر «پیمان طالبی و علی قیومی» با اجرای استندآپ کمدی روز 18 تیر ساعت 30: 19 در سالن کوثر مجموعه ورزشی ۲۲ بهمن برگزار می‌شود.

برگزاری 100 عنوان برنامه ویژه دهه ولایت در منطقه ۴

۱۰۰ عنوان ویژه‌برنامه در سطح منطقه 4 به‌مناسبت عید غدیر در باغ غدیر و سطح محله‌ها برگزار شد. به دلیل وجود برخی المان‌ها، نمادها و نام‌گذاری‌های مرتبط با غدیر، مانند باغ بزرگ غدیر، پل غدیر و خیابان علامه امینی در منطقه 4 شهرداری اصفهان، به‌صورت خاص برای برگزاری جشن باشکوه عید غدیر برنامه‌ریزی شد.

به مناسبت عیدالله‌اکبر، برنامه‌های طراحی‌شده به دو بخش اقدامات کوتاه‌مدت برای عید غدیر خم امسال و بلندمدت در طول سال تقسیم‌بندی می‌شود؛ بنابراین بخش عمده‌ای از برنامه‌های فرهنگی پیش‌بینی‌شده در این ایام و در باغ غدیر، اجرا و بخش دیگر در کل سطح منطقه 4 شهرداری برگزار و برای ساختمان الغدیر موجود در وسط باغ غدیر، ماکت بزرگ ایوان تمام‌طلای آستان حضرت‌علی(ع) طراحی شد.

به مدت پنج شب، جشن بزرگ «با غدیر، یک باغ پر از هدیه» در باغ غدیر با مشارکت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی برگزار ‌شد؛ همچنین با حضورهیئت‌های مذهبی و کانون خادم‌یاران رضوی برنامه‌های مشارکتی برای اجرا در سطح منطقه برنامه‌ریزی شد.

فضاسازی شهری، آذین‌بندی ویژه در باغ غدیر و ایجاد غرفه هنرمندان فاخری که هنرهایی با موضوع غدیر در رشته‌های مختلف هنری تولید می‌کنند، از دیگر اقدامات و برنامه‌های پیش‌بینی‌شده در دهه امامت و ولایت منطقه 4 شهرداری در سطح باغ غدیر بود. خارج از محوطه باغ غدیر، اقدامات متنوع دیگری طراحی شد.

چاپ تیراژ بالای کتاب خطبه غدیر با همکاری ستاد غدیر با عنوان «بدانیم» برای برگزاری مسابقه معرفتی به مناسبت عید غدیر، فعال‌کردن کانون‌های فرهنگی مساجد، اجرای بیش از ۱۰۰ عنوان برنامه‌ فرهنگی مشارکتی مردمی در سطح محله‌ها و اجرای برنامه‌های شاد و مفرح در بوستان‌ها و میدانگاه‌های محلی از دیگر اقدامات در دهه امامت و ولایت بود.

گفتنی است؛ شب عید سعید غدیر «باغ غدیر» غرق در شور و نشاط شد و در ورودی آن غرفه‌های مختلفی برپا شد.

اجرای بیش از ۱۱۰ عنوان رویداد فرهنگی و اجتماعی در منطقه ۷

هم‌زمان با دهه ولایت همراه با برنامه‌ریزی‌های انجام شده با رویکرد توانمندسازی و حمایت از تشکل‌های مردمی، بیش از ۱۱۰ عنوان برنامه مشارکتی با مساعدت و حمایت این منطقه، از سوی کانون‌های فرهنگی‌هنری و پایگاه‌های بسیج مساجد محله‌ها اجرا شد.

۶۰ گروه سرود شهری آثار و تولیدات خود را ارسال کردندکه درنهایت با نظر داوران، ۲۲ گروه به جشنواره راه یافتند. از 8 تا ۱۶ تیرنیز مجموعه بازی‌های میدانی و ابربازی‌های خانوادگی در زمین ورزشی باغ فدک در خیابان نخل برگزار شد.

در بوستان آرزو، بازارچه بزرگ صنایع‌دستی و فروشگاه محصولات مشاغل خانگی با برپایی بیش از ۱۰۰ غرفه میزبان شهروندان بود.

مشارکت در راه‌اندازی و برپایی چندین ایستگاه صلواتی در محله‌های مختلف منطقه و مسابقه مجازی خطبه غدیر نیز از سایر اقدامات حوزه فرهنگی اجتماعی منطقه بود.

اجرای ۲۱ عنوان برنامه ویژه دهه ولایت و امامت در منطقه ۸

۲۱ عنوان برنامه به همت اداره فرهنگی اجتماعی منطقه 8 شهرداری اصفهان و با مشارکت و همکاری کانون‌ها و مؤثران فرهنگی محله‌های هفده‌گانه این منطقه در نظر گرفته شد.

برپایی نمایشگاه مشاغل خانگی در فرهنگ‌سرای گلستانه واقع در محله مارچین و برگزاری برنامه‌های «کوچه‌به‌کوچه»، «غدیر تا ظهور۲» «مولای غدیر»، «غدیر، زیباترین عید»، «اسطوره ولایت»، «همای رحمت»، جشن بزرگ ولایت، «قربان تا غدیر»، «کاروان غدیر» و «من سفیر غدیرم» از ویژه‌برنامه‌های اجراشده در این منطقه بود.

اجرای بیش از ۸۰ برنامه شاد ویژه دهه ولایت در منطقه ۹

هم‌زمان با آغاز دهه ولایت و امامت به‌منظور ایجاد شورونشاط اجتماعی و پرکردن اوقات فراغت تابستانه شهروندان، بیش از ۸۰ اجرا در قالب ۳۱ عنوان برنامه متنوع فرهنگی، ورزشی، هنری و تفریحی با رویکرد محله‌محوری در محله‌های سطح منطقه و بیش از ۴۰ جشن با همکاری مردم و پایگاه‌های بسیج در سطح منطقه برگزار شد.

«من غدیری‌ام»، «ماشین‌های رنگی»، «در پناه مولایم» و … از برنامه‌های این منطقه در دهه ولایت بود؛ همچنین در راستای اجرای طرح پویش همدلی اجتماعی همایش دوچرخه‌سواری، مسابقات ورزشی، تفریحی، کوه‌گشت و ایستگاه‌های صلواتی و خدماتی مشاوره با مشارکت بسیج و شورای ورزشی منطقه به‌منظور ترویج نشاط اجتماعی برگزار ‌شد.

مسابقه کتاب‌خوانی کرانه غدیر، جشنواره خانواده زعفرانی، جنگ شادمانه بیا بازی، کاروان شادی، پاتوق مطالعه کتاب، قصه‌های غدیر ویژه کودکان، جشن‌های خیابانی و بازی، از دیگر برنامه‌های فرهنگی بود که طبق برنامه هم‌زمان با دهه ولایت در فرهنگ‌سراهای موعود، آیه، مجتمع امام خمینی(ره)، خانه فرهنگ امامزاده ابراهیم و سطح منطقه اجرا ‌شد.

آیین اهتزاز پرچم حضرت امیرالمؤمنین(ع) در منطقه 10

به مناسبت عید سعید غدیرخم، آیین اهتزاز پرچم حضرت امیرالمؤمنین(ع) در میدان لاله، پارک لاله، محوطه پرچم برگزار و برنامه‌های مختلفی در محله‌های این منطقه به همین مناسبت اجرا شد.

اجرای ۲۴ عنوان برنامه ویژه دهه ولایت در منطقه ۱۱

۲۴ عنوان برنامه به همت اداره فرهنگی اجتماعی منطقه ۱۱ شهرداری اصفهان، با مشارکت و همکاری کانون‌ها و مؤثران فرهنگی محله‌های هفده‌گانه این منطقه پیش‌بینی شد.

اجرای بیش از ۳۰ عنوان برنامه در منطقه ۱۳

در دهه مبارک ولایت و در فاصله عید قربان تا عید غدیر بیش از ۳۰ عنوان برنامه در منطقه ۱۳ با مشارکت کانون‌های فرهنگی هیئت‌های مذهبی، تشکل‌های مردمی و مساجد سطح منطقه با اعتباری بالغ بر پنج میلیارد ریال اجرا شد.

اجرای ۱۱۰ برنامه در منطقه 15

علاوه بر حدود ۷۰ برنامه مشارکتی در حال اجرا در منطقه ۱۵ شهرداری اصفهان، بیش از ۴۰ برنامه نیز با همکاری هیئت‌های مذهبی خوراسگان در این منطقه اجرا شد؛ همچنین بالغ بر ۱۱۰ ویژه‌برنامه برای دهه ولایت در دستورکار قرار گرفت.

برنامه‌های دهه ولایت منطقه ۱۵، از شب عید سعید قربان با دعای روح‌بخش عرفه در جوار مزار شهدای گمنام خوراسگان آغاز شد.

صبح عید قربان برای اولین‌بار ویژه‌برنامه «هم‌عهد» در آستان مقدس امامزاده ابوالعباس(ع) اجرا شد و هم‌زمان در این برنامه از سرود ولایی «هم‌عهد» تولیدشده ادارات فرهنگی منطقه ۱۵ و ۱۴ که در مدح و منقبت حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) است، رونمایی شد.

در این دهه شاهد برگزاری جشن‌ها یا برنامه‌های متعدد در محله‌های سلمان، ستار، ارداجی، ارغوانیه، جی‌شیر، دهنو، خاتون‌آباد، قلعه‌نو، علیا، سفلی، پزوه، نارون، مسجدعلی، ابر، گورت، قصر، سلطان‌آباد، گیان، اباذر، شهید رجایی و سایر محله‌ها بودیم.

این ویژه‌برنامه‌ها علاوه بر جشن، شامل مسابقه‌های کتاب‌خوانی و نهج‌البلاغه، اردوهای مذهبی و فرهنگی، کاروان شادی، قافله غدیر، جشنواره ورزشی، مسابقه‌های خوشنویسی، نقاشی، موشن‌گرافیک و نمایشگاه مشاغل خانگی بوده است.

چهارهزار متر ریسه رنگی و ۲۵۰۰ عدد پوستر، ویژه ایام دهه ولایت در سطح شهر نصب و جشن «همای رحمت» در پارک بزرگ کوثر برگزار شد.

نورافشانی آسمان اصفهان از سوی بازارهای کوثر

علاوه بر مناطق پانزده‌گانه شهرداری، مجموعه‌های دیگر نیز برنامه‌هایی را در دستورکار قرار دادند. نورافشانی آسمان اصفهان به همت مسئولان بازارهای کوثر یکی از این اقدامات بود؛ همچنین روز عیدغدیر گل‌زدن ماشین عروس با ۵۰درصد تخفیف در بازار گل و گیاه همدانیان انجام شد.

به‌مناسبت این ایام غرفه‌های مشاغل خانگی و دستاوردهای زنان با همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در این بازار برگزار و ۵۰ جایزه نفیس برای جشنواره عید تا عید قربان تا غدیر پیش‌بینی ومراسم اختتامیه جشنواره هم‌زمان با عید غدیر برگزار ‌شد.

در این راستا، جشنواره «عید تا عید۵» هم از 10 خرداد تا 30 تیر از ولادت امام رضا(ع) آغاز شد و تا عید غدیر به پایان رسید و شهروندان توانستند از تخفیف‌های ویژه و همچنین جوایز ارزنده‌ای برخوردار شوند.

به‌دنبال برگزاری این جشنواره‌ها جوایزی نیز به شهروندان شامل دو دستگاه خودروی کوئیک و ۷۷۰ جایزه خرید نقدی اهدا شد. در بازار گل‌و گیاه همدانیان هم به‌عنوان زیرمجموعه این بازارها، مجموعه ماهی‌های زینتی افتتاح شد و در دسترس شهروندان قرار گرفت.

رایگان‌بودن اتوبوس‌های گردشگری اصفهان در روز عید غدیر

معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان هم در این ایام اقداماتی را در دستورکار قرار داد؛ چنانکه به مناسبت عید سعید غدیر، خط اتوبوس گردشگری شهر اصفهان روز گذشته با فاصله زمانی ۳۰ دقیقه به‌صورت رایگان در اختیار شهروندان قرار ‌گرفت.

شهروندان و گردشگران از این خط برای رسیدن به سی‌وسه‌پل، محله جلفا، محدوده ناژوان، مجموعه گردشگری صفه، پایانه صفه، تخت‌فولاد، پل خواجو، باغ گل‌ها، مسجد جامع و میدان امام خمینی(ره) استفاده کردند.

نوید تازه معاون حمل‌ونقل به شهروندان و گردشگران این بود که آن‌ها می‌توانند پیشنهادها و انتقادهای خود درباره خط اتوبوس گردشگری را با سامانه ۱۳۷ در میان بگذارند تا طی هفته‌های آینده اشکال‌ها اصلاح شود.

بدرقه مسافران شهر با ذکر یا علی(ع) در پایانه مسافربری کاوه

مدیران پایانه‌های مسافربری اصفهان در این ایام برنامه‌های مختلفی برگزار کردند؛ چنانکه در پایانه مسافربری کاوه، مسافران شهر اصفهان به‌مناسبت عید سعید غدیر در مراسم منقبت‌خوانی و نقالی‌خوانی با نام «امضای خدا» بار دیگر با مولای خود بیعت کردند و با نام و ذکر یاعلی(ع) در این عید سعید بدرقه شدند.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

13 − چهار =