رفلکسولوژی بهبوددهنده بیماری‌ است

شاید شنیده‌اید که برخی افراد قادر هستند با لمس نواحی کف پا و اعمال فشار مختصر بر روی نقاط خاصی‌، بیماری‌های شما را حدس بزنند و یا آنها را بهبود بخشند. این موضوع هر چند عجیب و تامل‌برانگیز است، اما چنین مورد جالبی هست و تحقیقات نیز آن را ثابت کرده است.

تاریخ انتشار: 11:24 - سه شنبه 1402/06/28
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
 رفلکسولوژی بهبوددهنده بیماری‌ است

به گزارش اصفهان زیبا؛ شاید شنیده‌اید که برخی افراد قادر هستند با لمس نواحی کف پا و اعمال فشار مختصر بر روی نقاط خاصی‌، بیماری‌های شما را حدس بزنند و یا آنها را بهبود بخشند. این موضوع هر چند عجیب و تامل‌برانگیز است، اما چنین مورد جالبی هست و تحقیقات نیز آن را ثابت کرده است.

قدمت رفلکسولوژی

این شیوه همان بازتاب‌شناسی و یا رفلکسولوژی نام دارد که هزاران سال است توسط بشر به‌کار گرفته شده است.

کلمه «رفلکسولوژی» به معنی «بازتاب‌شناسی» مفهومی دیرینه دارد. به‌طوری‌که برخی اسناد سابقه‌ای 15 هزار ساله را در خصوص استفاده از این روش برای بهبوی و درمان نشان می‌دهند.

در محدوده سال 1900 فردی به نام دکتر ویلیام فیتز جرالد در خلال فعالیت‌های پزشکی خود متوجه شد که اگر نقاط خاصی از پوست بدن تحت فشار قرار بگیرند، نتایج ویژه‌ای حاصل می‌شود. مثل کاهش درد در حین عملیات دندانپزشکی‌، بهبود خواب‌، کمتر شدن رنج فرایند زایمان و‌…

با توجه به این نتایج جرالد، تلاش خود را جهت گسترش و اعتباربخشی به این شیوه در مجامع علمی به‌کار بست.

او در ابتدا نام این شیوه را درمان منطقه‌ای‌(zone therapy‌) گذاشت اما در سال 1960 به درخواست جامعه فیزیوتراپ‌ها و پزشکان نام این رشته به بازتاب‌شناسی یا رفلکسولوژی تغییر کرد و تا امروز همچنان کاربرد دارد.

نقاط رفلکسولوژی

در بازتاب‌شناسی کف دو دست‌، کف دو پا و داخل لاله دو گوش به صورت مستقل و برخی نقاط دیگر روی سایر سطوح بدن به صورت پراکنده دارای مجموعه نقاطی هستند که هرکدام پذیرنده بخش دیگری از بدن محسوب می‌شوند.

برای مثال نوک انگشت بزرگ پا نماینده مغز است. این به این معنی است که فشار این نقطه بر روی عملکرد مغز اثراتی خواهد داشت. اینکه نتایج چنین روشی تا چه حد در واقعیت قابل قبول است، در مجامع دانشگاهی صدها بار آزمایش شده و گرچه روابط بین این نقاط با موقعیت هدف(مثلا نوک انگشت بزرگ با مغز) هنوز ناشناخته است،‌ اما تاثیر آن هر بار مشخصا به اثبات رسیده است.

مزیت

مزیت این روش در این است که کاملا بدون درد و غیر‌تهاجمی بوده و هیچ آسیبی به فرد نمی‌رساند؛ حتی اگر نتایج کمی با استفاده از این روش حاصل شود، این درحالی است که معمولا تاثیر قابل قبولی بعد از دو یا سه جلسه کار بر روی نقاط به‌دست می‌آید.

کاربرد

امروزه از این نقاط برای تسریع روند زایمان‌، خوشایندسازی زایمان‌، تاثیر بر وزن‌گیری پیش از تولد، تسکین درد، بهبود خواب و کنترل انواع امراض و بیماری‌ها استفاده می‌شود.

برخی از آنها عبارت‌اند از:

-سردرد

– کمردرد

-گردن درد

-درد زانو

-اختلالات معده

-ریه‌ها

-تیروئید

-سلامت چشم

-عملکرد روده کوچک

-سلامت قلب

-چاقی و اضافه وزن

دیدگاه‌ها
  1. Avatar photo مجید-توسلی گفته :

    سلام،مطالب ارائه شده به غیر از اینکه سطح علمی افراد را بالا میبرد،متوجه میشویم که هر بیماری راهکاری علمی وسنتی دارد،اگر بخواهیم گرفتار کاسبان طب امروزی نشویم.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

20 − 16 =