مسابقه دانستنی‌های انتظامی

برای شرکت در این مسابقه جذاب که هر هفته برگزار می‌‌شود، شما می‌توانید با توجه به متن زیر، به سؤال مربوطه پاسخ دهید تا به قید قرعه هدایایی ارزنده تقدیم شود.

تاریخ انتشار: 10:05 - دوشنبه 1402/08/1
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
مسابقه دانستنی‌های انتظامی

به گزارش اصفهان زیبا؛ برای شرکت در این مسابقه جذاب که هر هفته برگزار می‌‌شود، شما می‌توانید با توجه به متن زیر، به سؤال مربوطه پاسخ دهید تا به قید قرعه هدایایی ارزنده تقدیم شود.

برای شرکت در این مسابقه می‌‌توانید پاسخ خود را به شماره 09306032197 همراه با نام و نام‌ خانوادگی و ذکر «مسابقه دانستنی‌‌های انتظامی» پیامک کنید. ضمناً آخرین مهلت شرکت در مسابقه 10 روز پس از چاپ است.

نقش خانواده در حجاب و عفاف فرزندان

حجاب و عفاف از ارزش‌های ديني و فرهنگي جامعه اسلامی‌-‌ایرانی محسوب می‌شود. مقوله‌ای که برخي معتقدند در سال‌های اخير، کمي از وضعيت مطلوب خود فاصله گرفته و بايد براي معرفي اين ارزش و نهادينه‌کردن آن در بطن جامعه، برنامه‌های گسترده‌ای را پایه‌ریزی کرد.

حجاب و عفاف خاص بانوان نيست!: شاید بخشی از وضعیت کنونی حجاب ظاهری در جامعه از دید بسیاری مطلوب نباشد و عوامل بیرونی متعددی در بروز بدحجابی مؤثر باشد، اما به گفته کارشناسان، بدحجاب‌بودن به‌معنای عفاف‌نداشتن این قشر از جامعه نیست؛ بنابراین نهادینه‌شدن ارزش‌ها و اعتقادات درونی افراد، می‌تواند خنثی‌کننده‌ عوامل بیرونی باشد.

برخی از کارشناسان می‌گویند: اولین منشأ سست‌شدن اعتقادات در افراد جامعه، از خانواده است. وقتی خانواده از یک‌جهت آسیب ببیند، فرزندان نیز دچار آسیب جدی می‌شوند و از طرفی، هم جامعه و هم متولیان امر در این موضوع مسئول هستند.

اگر رعايت حجاب و عفاف در جامعه کمرنگ شود، پایه‌های ساختاری اجتماع با چالش‌های جدی مواجه می‌شود و برعکس نهادينه‌کردن اين ارزش‌ها، بر پایه‌های نهاد خانواده سالم به‌عنوان رکن اصلی جامعه نیز تأثیر خواهد گذاشت.

این کارشناسان معتقدند: حجاب و عفاف دو مقوله متفاوت و با معانی مختلف هستند که باید باهم تفکیک شوند؛ حجاب، به‌معنای پوشش ظاهری و عفاف، بحث اخلاق و درونی و باطنی بوده و رعایت آن در جامعه نسبی است.

 متأسفانه در بسیاری از موارد هر دو مقوله باهم رعایت نمی‌شود. برخی حجاب ظاهری را رعایت می‌کنند، اما عفاف را رعایت نمی‌کنند و برخی هم برعکس عفاف را رعایت می‌کنند و به حجاب اهمیت نمی‌دهند.

بحث عفاف و حجاب مربوط به جنس خاصی نیست، هم به خانم‌ها و هم به آقایان مربوط می‌شود. این دو مقوله به‌خصوص عفاف، یک بحث اخلاقی و درونی است؛ لذا هم آقایان و هم خانم‌ها باید مقید به آن باشند و در این مقوله به ‌نظر من هردو مساوی هستند.

همچنین در بحث حجاب و پوشش نیز به همین صورت است؛ به ‌هرحال هم مرد هم زن، باید یکسری از مسائل را رعایت کنند.

این درست نیست که وقتی بحث حجاب و عفاف پیش می‌آید، بلافاصله موضوع به خانم‌ها ربط داده می‌شود و آقایان خود را مقید به رعایت آن نمی‌کنند؛ این ‌یک خوانش و برداشت مردسالارانه است که در طول تاریخ در فرهنگ ما وجود داشته است؛ بنابراین همان‌گونه که زن باید پوشیده باشد که آقايان در جامعه دچار مشکل نشوند، در مقابل مرد هم باید مقید باشد که زنان دچار مشکل نشوند؛ چراکه هردو انسان هستند و فرقی باهم ندارند.

اینکه بیاییم این موضوع را فقط به زنان ربط بدهیم، اصلاً دیدگاه درست و منطقی نیست؛ زن و مرد هردو مخاطب این امر الهی هستند و تنها در رعایت‌کردن این دو مقوله و نوع آن، متفاوت است.

معناي صحيح حجاب بايد تفهيم شود!: شايد هنوز آن‌گونه که بايد فهم درستي از مفهوم عفاف و حجاب به جامعه و جوانان القاء نشده و این موضوع به‌درستی تبیین نشده است یا در آن افراط یا تفریط شده است.

همچنین نسبت آن با دین مشخص نشده است و همیشه آن را به دین ربط دادیم؛ در صورتی‌که این ‌یک امر فقط دینی نیست، بلکه به اخلاق انسان‌ها و فرهنگ جامعه مربوط است و بايد در بحث اخلاق برنامه‌ریزی دقیق‌تری داشته باشيم.

در مقوله حجاب و عفاف بايد عوامل مختلفي ديده شوند، عوامل اجتماعی و فرهنگی، اقتصادی و سیاسی مشکلاتی هستند که باید آن‌ها را دید و بررسی کرد. اگر تمام این موارد در کنار هم به‌نحوی چیده شود تا پاسخگوی سؤالات و چرایی‌های جوان امروز باشد، از آن‌سو انتظار می‌رود جامعه این موارد را رعایت کنند و به آن پایند باشند.

پرسش مسابقه

حجاب و عفاف به چه معناست:

1-‌اصالت و فرهنگ

2-‌پوشش مناسب

3-‌ رعایت عرف در جامعه و محیط پیرامون

4-‌پوشش ظاهری و عفاف، بحث اخلاق و درونی و باطنی

نام برنده مسابقه شماره گذشته

علی جوادی

نحوه دریافت جوایز

برگزیده عزیز شما می‌توانید برای‌ دریافت جایزه خود ضمن تماس با شماره 21825602 و به همراه داشتن کارت شناسایی، به معاونت اجتماعي فرماندهي انتظامي استان واقع در میدان امام مراجعه کنید.

(نهایت فرصت دریافت جایزه دو هفته پس از چاپ است و پاسخ هفته گذشته گزینه‌ 2 بود.)

معاونت اجتماعي فرماندهي انتظامي استان اصفهان

اداره آموزش‌همگاني

 

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

18 − یازده =