گزارش «اصفهان‌زیبا» از جشن‌های عروسی لاکچری و پرهزینه:

عروسی شاهانه!

حرکت جامعه به سمت این‌گونه مراسم‌ها بدون در نظر گرفتن لزوم برگزاری آن، به لحاظ اجتماعی، باعث سرخوردگی در قشر قالب جامعه و جوان‌ها خواهد شد و نداشتن قدرت اقتصادی برای برگزاری این‌گونه مراسم‌ها پس‌زدگی جوان‌ها در ازدواج و افزایش سن ازدواج را به همراه خواهد داشت.

تاریخ انتشار: 09:21 - دوشنبه 1402/08/22
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
عروسی شاهانه!

به گزارش اصفهان زیبا؛ چند سال پیش وقتی می‌فهمیدیم قرار است در فامیل عروسی داشته باشیم، انگار همه دنیا را گذاشته بودند توی کارت عروسی و تقدیممان کرده بودند. یک‌هفته‌ای سورمان کوک بود و دورهم به بهانه‌های مختلف در منزل فامیل جمع می‌شدیم و از عروسی لذت می‌بردیم.

کم‌کم هر چه بزرگ‌تر شدیم، زمان عروسی تقلیل پیدا کرد و از یک هفته رسید به چند شب و دو شب و حالا یک شب در تالار.

امروز اما وقتی کارت دعوت می‌آید برای عروسی و دعوت می‌شوی به تالار، خوشحال از فضای تالار و آداب‌ورسوم جدید و مراسم خاصی که تدارک دیده شده و شاید تابه‌حال بعضی از آن‌ها را تجربه نکرده باشی، شگفت‌زده می‌شوی. به خودت می‌بالی که یک عروسی لاکچری را تجربه کرده‌ای.

برگزاری عروسی در تالار با جزئیات زیاد، تزیین زیبای ماشین عروس، عکاسی و فیلم‌برداری هوایی و پذیرایی متنوع چند سالی است به یمن ورود فضای مجازی و استقبال جوان‌ها به این مدل گرفتن عروسی و البته تبلیغ شرکت‌های برگزارکننده مراسم که هر روز بر رسمیت آن‌ها افزوده می‌شود، رشد عجیبی پیدا کرده است.

به کمک همین فضای مجازی به سراغ برخی از صاحبان تشریفات که امروز زحمت برگزاری مراسم‌های عروسی را بر عهده گرفته‌اند و بسته به پول شما برایتان عروسی را پیش می‌برند و البته عروس و دامادها را تشویق به گرفتن مراسمی باشکوه‌تر می‌کنند، می‌روم تا ببینم برای یک عروسی فرضی چه قیمتی می‌توانم بگیرم و امروز یک عروسی با 500 میهمان چقدر برای یک داماد آب می‌خورد.

منوی عروسی لاکچری!

تشریفاتی‌ها اولین گزینه هستند. احتمالا این روزها اولین گزینه عروس و دامادها برای برگزاری مراسمشان هم هستند.

وقتی به سراغشان می‌روم، برخی از خدماتشان مثل باغ تالار و باغ، لوکیشن سالن و فضای باز، کترینگ و پذیرایی مجالس، ایده‌پردازی و چیدمان تشریفاتی، گل‌آرایی، جایگاه عروس و داماد، سفره عقد و اکسسوری‌های عقد، نورپردازی، موسیقی و بند زنده، مراسم استقبال، آتش‌بازی، عکاسی و فیلم‌برداری، نوشیدنی سرد و گرم، فینگرفود آماده، لایو، دسر، کارامل و ژله، کیک و ماکت کیک، گیفت، کارت ولکام و کارت دعوت، شمع‌آرایی، دستمال‌آرایی، دیزاین روبه‌رویم ردیف می‌شود.

مسئول تشریفات از پشت‌گوشی تلفن تعداد مهمان‌ها و اینکه می‌خواهم عادی باشد یا لاکچری را می‌پرسد و می‌گوید: شش باغ‌تالار و عمارت در اختیار داریم و با پکیج‌های مختلف. پکیج ازدواج آسان داریم و تشریفاتی. بسته به سلیقه شما و هزینه‌ای که می‌خواهید بکنید، می‌توانید انتخاب کنید.

او پکیج ازدواج آسان را شامل شام پرسی، میوه و شیرینی و پذیرایی به غیر موزیک نفری 400 هزار تومان اعلام می‌کند. موزیک هم اگر بخواهیم، بسته به دی جی بودن یا با خواننده قیمت جداگانه‌ای دارد که هزینه موزیک تقریبا 15 تا 20 میلیون تومان می‌شود.

عروسی چقدر پای پولدارها آب می‌خورد؟

مراسم تشریفاتی با شام شروعش از نفری 400 هزار تومان است، گل‌آرایی میزها و آتش‌بازی متفاوت، غذا روی گرم‌کنی و ماهی و ژله و گل‌آرایی جایگاه عروس و داماد، مراسم ورودی و یک کار پر و زیبا نفری 600 هزار آب می‌خورد.

البته اگر تعداد مهمان‌ها کم باشد، می‌شود هزینه تا نفری یک‌میلیون و 600 بالا می‌رود چون به گفته رئیس تشریفات هر چه تعداد بیشتر باشد، دستشان برای مراسم بازتر است و بیشتر می‌صرفد.

خانم توکلی، گل‌فروش است و قیمت گل‌ها را برای تزیین ماشین، دسته‌گل عروس و گل‌آرایی مجلس متفاوت می‌داند که البته در بی نظارتی موجود در بازار و با افزایش سه برابری گل رقم‌ها امروز نجومی شده است.

بنا به گفته او دست گل عروس امروزه بیشتر رز و ارکیده است. او بودجه داماد را هم در انتخاب نوع گل و ماشین آرایی و سفره‌آرایی مؤثر می‌داند.

توکلی ادامه می‌دهد: عروس و دامادها بسته به فصل گل انتخاب می‌کنند، اما در این فصل برای یک دیزاین شیک از رز و ارکیده استفاده می‌کنند. در فصل‌های دیگر گل‌های شیپوری و پیونی هم اضافه می‌شود. دامادهایی که بودجه آن‌ها محدود است دسته‌گل و ماشین را فقط انتخاب می‌کنند. اما کسانی که می‌توانند هزینه کنند، تزئین جایگاه و گل‌آرایی مجلس را هم دارند.

توکلی گفت: چون قیمت گل‌ها هر روز تعیین می‌شود، قیمت ثابتی نمی‌توان برای آن به مشتری داد، اما ممکن است دسته‌گل و ماشین عروس از یک‌میلیون به بالا شروع شود. گل رز از شاخه‌ای 25 به بالا و ارکیده از شاخه‌ای 150 هزار تومان و گل شیپوری از شاخه‌ای 120هزار تومان شروع می‌شود که بسته به تعدادش در ماشین و دسته‌گل قیمتش افزوده می‌شود.

لوکشین‌های خاص برای مراسم خاص!

گرفتن عکس و فیلم‌برداری هم که دیگر از ملزومات شده است و همیشه کنار برگزاری مراسم‌ها ثبت این رویداد از واجبات بوده است. گرفتن عکس با دوربین‌های قدیمی و حتی گوشی جای خودش را به گرفتن عکس با دوربین‌های حرفه‌ای مختلف در فضاهای مختلف داده که آتلیه‌های عکاسی مسئول اجرای آن شده‌اند.

رفتن به سراغ یک آتلیه قدم بعدی بود. خدماتی که یک آتلیه خاص در اصفهان می‌دهد شامل لوکیشن های اختصاصی جهت عکاسی و کلیپ، استفاده از حرفه‌ای‌ترین تجهیزات عکاسی ازجمله انواع لنزهای حرفه‌ای جهت عکاسی به سبک‌های مختلف، استفاده از مجهزترین سیستم نورپردازی حرفه‌ای، عکاسی HDR، عکاسی به سبک فتوژورنالیسم، سورئال و تصویربرداری سینمایی و تدوین فیلم به‌صورت کاملا متفاوت با امکان اجرای ایده شما (فرمالیته و مراسم) است.

خانم منشی از آن‌طرف خط با تأکید بر اینکه قیمت‌ها تازه افزایش یافته و بسته به قیمت دلار دارد و در حال افزایش است، می‌گوید: پکیج‌ها متفاوت است و اگر تصویربرداری سر صحنه بخواهید قیمت تغییر می‌کند.

با همه این اوصاف یک بسته را معرفی می‌کند که تقریبا کامل است. دو دوربین تصویربرداری، تصویربرداری در باغ عمارت و کلیپ دو نفره تصویربرداری با هلی‌شات و هوایی در باغ و عمارت، تدوین فیلم، آلبوم ایتالیایی 30 در 60، شاسی عروس و داماد 50 در 70، دو تا شاسی 20 در 30 هدیه والدین نزدیک به 20 میلیون هزینه می‌شود. این بسته با تغییر درخواست‌ها بالاتر هم می‌رود.

او باز تأکید می‌کند که اگر امروز قرارداد ببندید، هزینه شما ثابت خواهد بود؛ چون کاغذ ظهور عکس از خارج وارد می‌شود و با دلار خریده می‌شود و هر آن ممکن هزینه‌ها بالاتر هم برود.

گوشی که قطع می‌شود، متحیر می‌شوم از رقمی که شنیده‌ام! برآوردی از یک عروسی متوسط رو به بالا با قیمتی نزدیک به 500 میلیون تومان را برایم متصور می‌شود.

این درحالی است که برگزاری این مراسم‌های گاهی سنگین مربوط به قشر خاصی از جامعه خواهد بود که در گرداب خودش سایر اقشار را وارد می‌کند؛ قشرهایی که سطح متوسط جامعه و رو به پایین را شکل می‌دهند و مجبورند در اول زندگی وارد گرداب سنگین هزینه‌هایی شوند که بسیاری از آن‌ها به قول کارشناسان و روان‌شناسان، نبودش تأثیری در برگزاری یک جشن زیبا و خاطره‌انگیز و حتی خوشبختی ندارد.

ناگفته نماند که نقش فضای مجازی و مدگرایی بر شدت شیوع برگزاری این‌گونه مراسم‌ها افزوده و عقب‌نماندن از قافله‌ای‌ را که هرروز بر مانور برگزاری این مراسم‌ها در شبکه‌های مجازی می‌افزاید، نباید نادیده گرفت.

حرکت جامعه به سمت این‌گونه مراسم‌ها بدون در نظر گرفتن لزوم برگزاری آن، به لحاظ اجتماعی، باعث سرخوردگی در قشر قالب جامعه و جوان‌ها خواهد شد و نداشتن قدرت اقتصادی برای برگزاری این‌گونه مراسم‌ها پس‌زدگی جوان‌ها در ازدواج و افزایش سن ازدواج را به همراه خواهد داشت.

برچسب‌های خبر
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

نوزده − 1 =