تشکیل شورای امربه‌معروف در سازمان پایانه‌ها

هم‌زمان با حلول ماه مبارک رجب با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین مظاهری، دبیر ستاد احیای امربه‌معروف و نهی از منکر استان اصفهان، رضایی جانشین شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان، مدیرعامل و معاونان سازمان و مدیران پایانه‌های مسافربری پنج‌گانه شهرداری اصفهان نشستی برگزار شد. در این جلسه ابتدا چند کلیپ از فعالیت‌های فرهنگی‌اجتماعی سازمان پایانه‌های شهرداری اصفهان با موضوع عفاف و حجاب پخش شد.

تاریخ انتشار: 23:13 - دوشنبه 1401/11/10
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
تشکیل شورای امربه‌معروف در سازمان پایانه‌ها

در ادامه ابوالفضل توکلی، مدیرعامل سازمان پایانه‌های شهرداری اصفهان ضمن تبریک حلول ماه مبارک رجب و تبریک ولادت حضرت امام محمدباقر (ع) گزارشی از فعالیت‌های فرهنگی سازمان در سطح پایانه‌های مسافربری پنج‌گانه شهرداری اصفهان با موضوع عفاف و حجاب ارائه داد و گفت: مدیران و کارکنان سازمان پایانه‌ها همه انقلابی و پایبند به نظام و آرمان‌های انقلاب هستند. / امربه‌معروف

او با اشاره به حمایت شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر از انجام فعالیت‌های فرهنگی در سطح پایانه‌ها تصریح کرد: کم‌حجابی و گاهی بی‌حجابی در سطح جامعه، لجبازی برخی از مردم با نظام است که با انجام برنامه‌های فرهنگی و برخورد مناسب می‌توان در این زمینه اقدامات خوبی انجام داد. مدیرعامل سازمان پایانه‌های شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: با تشکیل شورای امربه‌معروف سازمان پایانه‌ها و همکاری و تعامل با ستاد احیای امربه‌معروف و نهی از منکر استان می‌توان در راستای کاهش معضلات فرهنگی‌اجتماعی در سطح پایانه‌ها گام‌های مؤثری برداریم.

توکلی گفت: با توجه به اینکه امسال ماه مبارک رمضان در عید نوروز واقع شده است باید تلاش کنیم مسافران و شهروندان به‌ویژه در پایانه‌ها شئونات و حرمت این ماه را رعایت کنند. او با اشاره به اینکه پایانه‌ها مبادی ورودی مسافران و گردشگران به شهر هستند، اظهار کرد: این سازمان با هماهنگی ستاد احیای امربه‌معروف و نهی از منکر استان ضمن تشکیل شورای امربه‌معروف، آمادگی خود را برای انجام فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی با موضوع عفاف و حفظ حجاب و رعایت شئونات اسلامی در کنار برنامه‌ها و فعالیت‌های اجرایی و عمرانی در سطح پایانه‌های پنج‌گانه در شهر اصفهان به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام و شهر مذهبی و شهیدپرور اعلام می‌کند، همچنان که در ماه‌های گذشته با استفاده از ظرفیت فعالان فرهنگی شهر برنامه‌هایی در این زمینه در پایانه‌ها اجرا شد.

اجرای برنامه‌های ویژه اعیاد ماه رجب در پایانه‌های شهرداری

در ادامه این جلسه، دبیر ستاد احیای امربه‌معروف و نهی از منکر استان اصفهان، تشکیل این جلسه را در ماه رجب به فال نیک گرفت و گفت: طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی تمامی ادارات دولتی و نهادهای حکومتی موظف به تشکیل شورای امربه‌معروف و نهی از منکر هـستند. حجت‌الاسـلام‌والمسلمین محسن مظاهری افزود: در شورای امربه‌معروف سازمان پایانه‌ها در رابطه با نظارت بر رفتار و عملکرد کارکنان، افراد شاغل و حاضر در پایانه‌ها، شرکت‌های مسافربری و متصدی غرفه‌ها تصمیم‌گیری می‌شود.

او گفت: موضوع توجه به حجاب و عفت عمومی در فضاها و محیط‌های عمومی ویژه پایانه‌های مسافربری شهرداری اصفهان از دغدغه‌ها و موضوعات مهم درزمینه حضور گردشگران و مسافران به اصفهان بوده که در این زمینه اقدامات قابل‌توجهی در دستور کار قرار گرفته است. دبیر ستاد احیای امربه‌معروف و نهی از منکر استان اصفهان، خاطرنشان کرد: برنامه‌های فرهنگی ویژه عفاف و حجاب، پخش مطالب و پیام‌هایی با محتوای حجاب در سیستم صوتی پایانه‌ها، عملکرد کارکنان انتظامات و حفاظت فیزیکی درخصوص تذکر و رعایت شئونات اسلامی، رعایت حجاب و پوشش متعارف، با توجه به بررسی غیرمحسوس انجام‌شده اقدامات بسیار مطلوبی ارزیابی شده و مورد رضایت ستاد احیا بوده است، همچنین تشکیل شورای امربه‌معروف سازمان پایانه‌های مسافربری از اقدامات انقلابی و لازم این سازمان است.

حجت‌الاسلام مظاهری، اجرای برنامه‌های ویژه اعیاد ماه رجب، شعبان و نوروز 1402 و مصادف‌شدن آن با ماه مبارک رمضان و استقبال از مسافران و گردشگران در اصفهان  در ماه مهمانی خدا در دستور کار قرار گرفت. حجت‌الاسلام مظاهری گفت: اگر سازمان‌ها و نهادها، غرفه‌ها و ساختمان خود را به افراد حقیقی اجاره دهند، نظارت بر آن‌ها و حفظ شعائر الهی توسط مستأجر بر عهده مالک است.

او افزود: طبق فرمایش حضرت علی (ع) و طبق قانون مجازات اسلامی، نافرمانی از شعائر الهی و اسلامی در فضای عمومی جامعه جرم  محسوب می‌شود. او، نحوه برخورد کارکنان سازمان پایانه‌ها با مسافران در رابطه با رعایت حجاب را خوب ارزیابی کرد و ادامه داد: در ایام نوروز با توجه به حضور گسترده مسافران در پایانه‌ها باید توجه و کنترل بیشتری شود.

دبیر ستاد احیای امربه‌معروف و نهی از منکر استان اصفهان خاطرنشان کرد: طبق جلسه‌ای که با معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان برگزار شد، مقرر شد دوره‌های آموزشی و دانش‌افزایی و اطلاع‌رسانی ویژه کارکنان شهرداری که در ایام نوروز با مسافران در ارتباط هستند، برگزار شود.

لزوم آموزش و تذکر به رانندگان

حجت‌الاسلام مظاهری، لزوم آموزش و تذکر به رانندگان و شرکت‌های مسافربری در پایانه‌ها برای برخورد مناسب با مسافران را مهم قلمداد کرد و گفت: طبق ابلاغ ۱۰ ماده‌ای حراست کشور، همه ارگان‌ها و سازمان‌ها موظف هستند به افرادی که حجاب را رعایت نمی‌کنند، تذکر دهند. همچنین ارائه خدمات به این افراد ممنوع و غیرقانونی است.

او افزود: ستاد احیای امربه‌معروف و نهی از منکر استان اصفهان، طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی می‌تواند هرکجا قانون نقض می‌شود، ورود و برخورد کند. دبیر ستاد احیای امربه‌معروف و نهی از منکر استان اصفهان گفت: همه آمران معروف هم حکم ضابطان قضایی را دارند و حمایت قانونی می‌شوند.

لزوم تدبیر برای انجام فریضه امربه‌معروف و نهی از منکر

در ادامه رضایی، جانشین شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان با اشاره به اینکه امربه‌معروف و نهی از منکر یک امر شرعی و یک مسئله اجتماعی است که انجام آن در جامعه باعث جلوگیری از هنجارشکنی می‌شود، گفت: رفتار مناسب و برقراری ارتباط خوب با مخاطب در امربه‌معروف و نهی از منکر بسیار حساس و مهم است و باید شرایط و مراتب امربه‌معروف و حرمت فرد خاطی رعایت شود. او افزود: امربه‌معروف و نهی از منکر یک واجب عینی است که باید شیوه‌ها و روش‌های آن در سازمان‌ها و ادارات آموزش داده شود.

رضایی تصریح کرد: طبق فرمایش رهبری امربه‌معروف و نهی از منکر باید با تدبیر انجام شود تا مقاومت و اثر منفی نداشته باشد. در پایان این جلسه، احکام شورای امربه‌معروف سازمان پایانه‌های مسافربری شهرداری اصفهان توسط دبیر ستاد احیای امربه‌معروف استان به اعضا اهدا شد.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

20 + 13 =