عفو گسترده رهبری مردم را خرسند کرد

ئیس دستگاه قضا در ادامه مجددا نهایت قدردانی خود را از رهبری به سبب عفو اخیر متهمان و محکومان به عمل آورد و اظهار داشت: مقام معظم رهبری در این اعیاد و ایام فرخنده و مبارک، عنایت فرمودند و تعداد قابل توجهی از متهمان و محکومان را مورد عفو و رأفت اسلامی قرار دادند.

تاریخ انتشار: 01:19 - سه شنبه 1401/11/25
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
عفو گسترده رهبری مردم را خرسند کرد

رئیس قوه قضاییه گفت: حضور حماسی مردم در یوم‌الله ۲۲ بهمن، وظایف مسئولان و کارگزاران را سنگین‌تر کرد. به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای، دوشنبه (۲۴ بهمن) طی سخنانی در نشست شورای عالی قوه قضاییه، پیشاپیش مبعث حضرت رسول اکرم (ص) را تبریک و تهنیت گفت و ضمن قدردانی فراوان از مردم متدیّن، انقلابی، زمان‌شناس و بصیر ایران اسلامی به واسطه خلق حماسه در یوم‌الله ۲۲ بهمن، اظهار کرد: مردم ایران اسلامی بار دیگر حماسه‌ای کم‌نظیر آفریدند و دشمنان و بدخواهان را مأیوس کردند. / عفو 

حضور باعظمت و با شعور و احساسات مردم در یوم‌الله ۲۲ بهمن، توطئه‌های این سال‌ها و این ماه‌های دشمنان را در نصف روز نقش بر آب کرد و به دشمنان داخلی و خارجی ثابت کرد که از شناخت جمهوری اسلامی و مردم متدیّن ایران عاجز هستند و با محاسبات غلط، توطئه‌چینی می‌کنند و به هزیمت می‌روند. رئیس قوه قضاییه گفت: باید همه توان و وسع خود را برای خدمت به نظام و ملت و کشور به کار بگیریم.

من در راهپیمایی یوم‌الله ۲۲ بهمن با مشاهده حضور پرشکوه مردم با خدا بار دیگر عهد کردم که هر چه در توان دارم برای خدمت به این نظام و مردم به کار ببندم؛ به شما مسئولان قضایی نیز توصیه می‌کنم که هر چه در توان دارید برای خدمت به نظام و مردم به کار بگیرید؛ باید خدمت‌رسانی هرچه مطلوب‌تر و بهتر به مردم را جزو کارهای لازم خود بدانیم؛ همین خدمت‌های صادقانه است که دشمنان را مأیوس و مردم را امیدوارتر می‌کند.

با عفو گسترده رهبری، مردم ایران خرسند شدند

رئیس دستگاه قضا در ادامه مجددا نهایت قدردانی خود را از رهبری به سبب عفو اخیر متهمان و محکومان به عمل آورد و اظهار داشت: مقام معظم رهبری در این اعیاد و ایام فرخنده و مبارک، عنایت فرمودند و تعداد قابل توجهی از متهمان و محکومان را مورد عفو و رأفت اسلامی قرار دادند. نه تنها زندانیان و محکومان و خانواده‌های آن‌ها بلکه بسیاری از مردم ایران اسلامی به‌واسطه این عنایت معظم‌له، مسرور و خرسند شدند.

او افزود: حقیقتا مقام معظم رهبری در تمام این سه دهه بیشترین خیرخواهی و دلسوزی را برای مردم دارند و در برابر دشمنان نیز از نهایت اقتدار بهره‌مند هستند و با اقدامات و مواضعشان دشمن را مأیوس و مردم را خوشحال و خرسند می‌کنند. محسنی اژه‌ای ضمن قدردانی از مسئولان ذی‌ربط قضایی به سبب اهتمام در اجرای فرمان عفو اخیر مقام معظم رهبری در قبال متهمان و محکومان و زندانیان، خطاب به آن‌ها دستور داد برای اجرایی و نهایی‌کردن هر چه زودتر عفو اخیر مقام معظم رهبری و تعیین تکلیف همه متهمان و محکومان و زندانیان مشمول این عفو و اعلام مراتب به آن‌ها و خانواده‌هایشان، تلاش بیشتری را مصروف دارند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به وضعیت آن دسته از محکومان و زندانیان که دارای شاکی خصوصی هستند نیز گفت: این بخش از زندانیان و محکومان چنانچه بتوانند تا پایان سال رضایت شاکی خصوصی خود را جلب کنند می‌توانند از عفو اخیر بهره‌مند شوند؛ در همین راستا ضروری است بخش‌های ذی‌ربط قوه قضاییه از جمله مرکز توسعه حل اختلاف، رؤسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌ها، برای تحصیل رضایت شکات محکومان و زندانیان، ضمن توجه به حقوق مادی و معنوی شکات، نهایت تلاش خود را مصروف دارند.

امیدواریم این شکات نیز برای رضای خدا، همراهی‌های لازم را داشته باشند. رئیس دستگاه قضا با اشاره به «دروغ‌پراکنی‌ها و تلاش‌های مذبوحانه شیطان‌صفتان برای کاستن از حلاوت عفو اخیر مقام معظم رهبری در قبال تعداد قابل توجهی از متهمان و محکومان و زندانیان» مجددا خطاب به عفوشدگان توصیه کرد که ضمن بی‌توجهی به این دروغ‌ها و تلاش‌های شیطان‌صفتان، مراقبت داشته باشند تا در دام شیطان قرار نگیرند.

دستورات پایان سال اژه‌ای به واحدهای قضایی

رئیس قوه قضاییه در ادامه نشست امروز با توجه به قرارگرفتن در هفته‌های پایانی سال، به تمامی مسئولان و واحدهای قضایی در صف و ستاد دستور داد تا آنجا که مقدور است و با تلاش‌های مضاعف، به گونه‌ای امور را تمشیت کنند که کارهای سال جاری به سال آتی موکول نشود. او افزود: در همین راستا، معاونت مالی و پشتیبانی نیز نهایت مساعدت را در قبال همکارانی که در این ایام کارهای فوق‌العاده و شبانه‌روزی می‌کنند، داشته باشد.

محسنی اژه‌ای همچنین به معاونت مالی و پشتیبانی قوه قضاییه نیز دستور داد با توجه به در پیش بودن ماه مبارک رمضان و عید نوروز، برای کمک و مساعدت بیشتر به همکاران و نیروهایی که دریافتی کمتری دارند، برآوردها و اقدامات لازم را انجام دهند. رئیس قوه قضاییه در پایان با اشاره به درپیش‌بودن مناسبت‌های دینی و ملی، به بخش‌های ذیربط در دستگاه قضایی دستور داد همچون سال‌های گذشته برای کمک به زندانیان و خانواده‌های آن‌ها و به طور کلی همه محرومان، مقدمات جلب و جذب کمک‌ها و مساعدت‌های مردم و خیرین را فراهم آورند.

در بخش دوم جلسه امروز شورای عالی قوه قضاییه معاون قضایی قوه‌قضاییه با اشاره به «اقدامات گسترده و شبانه‌روزی مراجع قضایی در راستای اجرای دستور عفو اخیر مقام معظم رهبری» اظهار کرد: روند اجرای تطبیق معیارها با مصادیق در جریان دستور عفو اخیر مقام معظم رهبری، با سرعت و دقت خوبی در حال انجام است و این فرایند همچنان ادامه دارد.

رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه‌قضاییه نیز در این جلسه از دستگیری یک جاعل حرفه‌ای و غاصب‌عنوان به همراه تعدادی از مرتبطان این فرد در اصفهان خبر داد و گفت: این جاعل با مراجعه به مراکز امنیتی و قضایی، در قبال اخذ وجه کلان از افراد مبادرت به  تهیه گواهی‌های پزشکی عدم تحمل حبس برای آن‌ها می‌کرد.

همچنین رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در این جلسه با اشاره به راه‌اندازی سامانه قرعه‌کشی ارجاع به کارشناس اظهار کرد: در راستای حل مشکلات کارشناسی و توزیع عادلانه پرونده‌ها میان کارشناسان، از دو ماه پیش سامانه قرعه‌کشی ارجاع به کارشناس از سوی مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه راه‌اندازی شد و تا امروز دادگستری استان‌های تهران، یزد، ایلام، بوشهر، کرمانشاه، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و البرز، در استفاده از این سامانه پیشتاز بوده‌اند. در بخش دیگری از این جلسه، اعضای شورای عالی قوه قضاییه به بحث و تبادل‌نظر پیرامون موضوع تعیین نرخ دیه سال ۱۴۰۲ پرداختند.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

16 − سیزده =