به ملت پرعظمت ایران اظهار تعظیم می‌کنم

رهبر معظم انقلاب اسلامی ۲۲ بهمن امسال را روز تاریخی دانستند و گفتند: مردم در سراسر کشور در این روز به معنای واقعی حماسه آفریدند و لازم می دانم به ملت ایران اظهار تعظیم کنم.

تاریخ انتشار: 11:35 - پنجشنبه 1401/11/27
مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه
به ملت پرعظمت ایران اظهار تعظیم می‌کنم

رهبر معظم انقلاب اسلامی ۲۲ بهمن امسال را روز تاریخی دانستند و گفتند: مردم در سراسر کشور در این روز به معنای واقعی حماسه آفریدند و لازم می دانم به ملت ایران اظهار تعظیم کنم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای روز چهارشنبه در دیدار هزاران تن از مردم تبریز، مردم آذربایجان را پرچم‌دار اتحاد و آزادی ایران خواندند و با اظهار تعظیم به ملت پرعظمت ایران به علت خلق ۲۲بهمنِ تاریخی امسال تأکید کردند: این حماسه حقیقی، پرشور و پرمحتوا نتیجه منحرف‌نشدن و استقامت ملت در خط انقلاب است و این راه پیشرفت و اقتدار، با اتحاد ملی و با نگاه انقلابی و نه ارتجاعی به مشکلات، یعنی تکیه بر همتی که دستاوردها را به‌وجود آورده، ادامه خواهد یافت که فعالیت جهادی و شبانه‌روزی همه مسئولان برای رشد اقتصادی و علاج دشواری‌ها به‌ویژه تورم، زمینه‌ساز آن خواهد بود.

رهبر انقلاب در تبیین ابعادی از حرکت بسیار ارزشمند ملت در ۲۲بهمن، با اشاره به «تبلیغات پرسروصدای دشمنان، مشکلاتی که مردم با همه وجود حس می‌کنند، هوای سرد و دیگر عوامل کاهنده انگیزه‌ها» گفتند: مردم با ایمان و بصیرت، همه این‌ها را نادیده گرفتند و همه با هم از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب ایران عزیز به میدان آمدند و صدای بلند خود را به گوش همه رساندند که فقط خداوند شکور قادر است شکر واقعی این حرکت عظیم ملی را به‌جا آورد.

ایشان راهپیمایی «شنبه تاریخی ملت» را مصداق استمرار استقامت ملی خواندند و با اشاره به انحراف‌های تدریجی از خط اصلی حرکت در انقلاب‌ها گفتند: در انقلاب اسلامی هم برخی‌ها به دلایل مختلف با صراط مستقیم انقلاب زاویه‌دار شدند و کارشان به ضدیت با اصل انقلاب و آرمان‌ها کشیده شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: بر خلاف این عناصر، ملت بدون احساس خستگی و ناامیدی و بدون خوف از ضربات، تهدیدها و عربده‌های دشمن، راه مستقیم را با حفظ هویت، شخصیت و عظمت خود ادامه داد و در همین مسیر، ۲۲ بهمن امسال به خیابان‌های سراسر کشور آمد و با انگیزه‌های مختلف، استقامت پرمعنا و لج‌کردن با دشمن عنود را نشان داد.

هدف دشمن فراموشی 22بهمن بود

رهبر انقلاب تلاش‌های دشمن و برخی عناصر در داخل را برای سست‌کردن عزم راسخ ملت و فراموش‌شدن راه انقلاب یادآور شدند و افزودند: از اهداف مهم اغتشاش‌های پاییز این بود که مردم ۲۲بهمن را از یاد ببرند که در داخل هم برخی با استدلال‌های سست و سخنان غلط همین خط را در روزنامه‌ها و فضای مجازی دنبال می‌کردند که البته مردم آن‌ها را ناکام گذاشتند.

حضور همراه با تحلیل مردم ازجمله ویژگی‌های راهپیمایی پرشکوه ۲۲بهمن بود که رهبر انقلاب آن را مورد تحسین قرار دادند. ایشان گفتند: از مصاحبه‌های مردم آشکار بود که آن‌ها با تحلیل به راهپیمایی آمده‌اند و چون درک کرده بودند که آمریکا از حضور آن‌ها بیمناک است، پرشور و شاد، با روحیه و انگیزه و با شعارهای مضمون‌دار، جهت گیری اصلی خود، یعنی حمایت کامل از انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی را نشان دادند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: امپراتوری رسانه‌ای آمریکا و صهیونیست سعی می‌کند این صدای رسا به گوش دیگر ملت‌ها نرسد؛ اما آن‌ها که باید بشنوند، یعنی دستگاه‌های سیاست‌گذار در آمریکا و انگلیس و سرویس‌های جاسوسی دشمنان حتما این صدا را شنیده‌اند.

رهبر انقلاب به غوغای تبلیغاتی در فضای مجازی و رسانه‌های دشمن در آستانه ۲۲بهمن اشاره کردند و گفتند: صدای مخالف و معارض هم وجود داشت که این رسانه‌ها سعی کردند آن را بزرگ‌نمایی کنند؛ اما صدا و فریاد ملت بر همه صداهای دیگر غلبه کرد.

«تبیین دروغ‌بودن و سست‌بودن ادعاهای دشمنان درباره جمهوری اسلامی» بخش دیگری از سخنان رهبر انقلاب بود. ایشان گفتند: گاهی با دروغ آشکار می‌گویند نظام رو به قهقراست؛ در حالی که کشور با وجود مشکلات، با دوسه دهه قبل کاملا متفاوت است و خیلی جلو رفته است.

گاهی هم می گویند جمهوری اسلامی به بن‌بست رسیده است. اگر این ادعا درست است، کسی که به بن‌بست رسیده خودش از پا می‌افتد و به زمین می‌خورد؛ پس چرا این همه برای به زمین زدن او هزینه می‌کنید؟

براساس عقل و شرع، جهات دفاعی را موردتوجه قرار داده‌ایم

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به حملات و شبهات مکرر دشمن درباره ضرورت‌نداشتن توان نظامی ایران گفتند:‌ اولا کشوری که این همه دشمن دارد باید به فکر خودش و ملتش باشد؛ همچنان‌که اوایل انقلاب وقتی فهمیدم عده‌ای می‌خواهند هواپیماهای اف ۱۴ را بفروشند، به‌سرعت مصاحبه و افشاگری کردم و آن حرکت ناکام ماند.

رهبر انقلاب تأکید کردند: براساس عقل و شرع، جهات دفاعی را کاملا موردتوجه قرار داده‌ایم و بر اساس حکم قرآن، در آینده نیز هرچه می‌توانیم، در این عرصه تلاش خواهیم کرد.

ایشان در همین زمینه افزودند: کشور در زمینه‌های دیگر ازجمله صنعت، امور زیربنایی همچون جاده‌سازی و سدسازی و عرصه‌های دیگر، چندین برابر امور دفاعی کار و سرمایه‌گذاری کرده، اما دشمن که از تبلیغاتش درباره پهپادهای ایران، ترسش آشکار است، پیشرفت‌های دیگر را انکار و مسائل دفاعی را برجسته می‌کند.

رهبر انقلاب در جمع‌بندی این قسمت از سخنانشان گفتند: به فضل الهی ملت به وسوسه‌های بدخواهان اعتنا نکرده و نخواهد کرد و می‌داند که هر پیشرفت و حرکتی برای قوی‌شدن ایران، دشمنان را خشمگین می‌کند که براساس آیه شریفه باید به آن‌ها گفت از این خشم و غیظ بمیرید.

امکان برطرف‌کردن ضعف‌ ها نیز وجود دارد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پیشرفت‌های کشور را یک واقعیت نشاط‌آفرین و تحسین‌برانگیز خواندند و خاطرنشان کردند: البته ما در تبلیغات و کار رسانه‌ای ضعیف هستیم و به مهارت لازم برای نشان‌دادن این پیشرفت‌ها دست نیافته‌ایم.

اما بازدیدکنندگان از نمایشگاه‌ها یا دستاوردهای ایران، از دستیابی به این سطوح پیشرفت آن هم در شرایط تحریم اظهار شگفتی می‌کنند؛ همچـنــان‌که آن فرمانده موشکی صهیونیست نیز چند سال قبل گفت: من با ایران دشمن هستم؛ اما در مقابل تولید آن موشک پیشرفته به دست دانشمندان ایرانی، کلاه از سر برمی‌دارم.

ایشان تأکید بر پیشرفت‌ها را به معنی انکار ضعف‌ها ندانستند و گفتند: ضعف‌ها و کمبودهای زیادی به دلایل مختلف در کشور وجود دارد که بعضی از آن‌ها مانند گرانی، تورم و کاهش ارزش پول ملی برای مردم محسوس است و در بخش‌های دیگر مانند بخش‌های اداری هم ضعف‌هایی وجود دارد.

اما در مقابل این ضعف‌ها، دو نوع نگاه می‌توان داشت. رهبر انقلاب اسلامی افزودند: نگاه و رویکرد اول این است که با نگاه به دستاوردها، بفهمیم این توان وجود دارد که با همان همتی که به این پیشرفت‌ها دست یافته‌ایم، امکان برطرف کردن ضعف‌ها نیز وجود دارد که این نگاه، نگاه انقلابی است.

ایشان در تبیین نگاه دیگر که از آن به «نگاه ارتجاعی» تعبیر کردند، گفتند: با نگاه ارتجاعی به ضعف‌ها، این‌گونه نتیجه گرفته می‌شود که فایده‌ای ندارد و نمی‌شود کاری کرد؛ بنابراین باید دست روی دست بگذاریم یا نِق بزنیم و ضعف‌ها را با صدای بلند مطرح کنیم و حتی مثل برخی‌ها اصل انقلاب و جمهوری اسلامی را انکار کنیم

کدام ملتی است که ضعف ندارد؟

ایشان با طرح این پرسش که «اگر ملتی ضعفی داشت آیا باید دستاوردهایش را انکار کند؟ و کدام ملتی است که ضعف ندارد؟» به وجود ضعف‌های مهم در کشورهای بزرگ و پیشرفته دنیا مانند آمریکا، انگلیس و فرانسه ازجمله درزمینه فقر و بیماری و تبعیض و نبود عدالت اجتماعی، اشاره کردند و افزودند: در این کشورها نیز چندین برابر ایران ضعف وجود دارد.

اما راه‌حل برطرف‌کردن ضعف‌ها، تخریب اصل و ریشه‌ها نیست؛ بلکه رویکرد درست، رفع ضعف‌ها بر اساس نگاه انقلابی است. رهبر انقلاب با اشاره به دستیابی کشور به پیشرفت‌های غیرقابل‌باور، خاطرنشان کردند: در سال‌های اول انقلاب دستیابی به پیشرفت‌هایی مانند تولید چند ده میلیون تن فولاد حتی به ذهن کسی خطور نمی‌کرد.

اما این‌گونه دستاوردها با همت مردم و جوانان و مسئولان خوبی که داشتیم، ایجاد شد و امروز نیز این همت‌ها وجود دارد. ایشان رشد اقتصادی و مهار تورم را مهم‌ترین کارها خواندند و با تأکید بر اینکه همه، به‌خصوص مسئولان موظف به فعالیت جهادی و کار و پیگیری شبانه‌روزی هستند، گفتند: امور اقتصادی، امروز مهم‌ترین کارهاست.

زیرا بدون رشد اقتصادی کار کشور پیش نمی‌رود و لازمه رشد اقتصادی هم ثبات و مهار تورم و ثبات قیمت‌هاست. مسئله تورم نیز علاج‌پذیر است و باید مسئولان بخش‌های مختلف آن را علاج کنند.

اتحاد ملی؛ عامل مؤثر در قوت کشور

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، علاوه بر مسئولان، قشرهای مختلف مردم ازجمله دانشجو، استاد، عالِم دینی، کارگر، کاسب و دامدار را قادر به نقش‌آفرینی در عرصه‌های گوناگون دانستند و افزودند: فعال سیاسی هم می‌تواند نقش‌آفرین باشد.

البته فعالیت سیاسی، به نشستن و یافتن نقطه‌ضعفی در دولت یا دستگاه‌های دیگر و تمسخر و بزرگ‌نمایی آن در فضای مجازی نیست؛ بلکه فعالیت سیاسی، یعنی تشریح فضای سیاسی دنیا و منطقه و تبیین اهداف دشمنان و جهت‌گیری‌های دوستان.

ایشان فعالیت‌های اجتماعی و خدماتی را از دیگر عرصه‌های نقش‌آفرینی مؤثر مردم برشمردند و خاطرنشان کردند: ما بارها توانسته‌ایم به وسیله مردم، ضعف‌های بزرگ را برطرف کنیم که نمونه آن قضیه کرونا و نقش‌آفرینی مردم در کمک‌های مؤمنانه بود؛ همچنین شوق و حضور مردم در فعالیت‌های اجتماعی نشاط‌آفرین موجب پشتیبانی و تأمین پیشرفت کشور است.

رهبر انقلاب، «اتحاد ملی» را عامل مؤثر دیگری در قوت کشور خواندند و تأکید کردند: البته اختلاف نظر وجود دارد؛ اما در مسائل جزئی نباید تنازع صورت بگیرد. مناظره و مباحثات حوزوی و دانشگاهی و در رسانه‌های عمومی، همراه با رعایت ادب و حرمت دیگران خوب است.

اما منازعه و دشمنی‌کردن و آلوده‌کردن دهان به حرف‌های ناشایست خوب نیست. ایشان، گرایش عمومی ملت ایران را گرایشِ انقلاب دانستند و افزودند: عده‌ای در کشور هستند که نظراتشان در برخی مسائل سیاسی مخالف نظرات عموم مردم و مسئولان است.

اما این‌ها طرفِ ملت ایران نیستند؛ طرف ملت ایران، استکبار است و همه مراقب باشند که به استکبار کمک نکنند و ابزار آن در مقابل اسلام و ایرانِ عزیز نشوند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، آینده را همچون همیشه روشن خواندند و گفتند: هرگاه افق روشنی پیش روی کشور بوده، پس از چندی، به آن دست یافته‌ایم.

چرا که توانایی‌های ملت و ظرفیت‌های کشور بسیار بالاست. بنابراین این ملت به دستاوردهای بزرگ‌تری نیز خواهد رسید.

پرچم اتحاد ایران در دستان آذربایجانی‌ها

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار همچنین با تجلیل از ایمان و غیرت و صفای مردم تبریز و آذربایجان، قیام ۲۹بهمن تبریزی‌ها را «مقـطعی تعیین‌کننده و روز ورق‌خوردن تاریخ ایران» دانستند و گفتند: اگر مردم تبریز در چهلم قیام مردم قم،‌ به پا نمی‌خواستند آن قیام مهم فراموش می‌شد.

اما تبریزی‌ها با تبدیل حادثه قم به قیام و حرکتی ملی که در کمتر از یک سال بعد به سرنگونی رژیم استبدادی وابسته منجر شد، پرچم آزادی ایران را در دست گرفتند و مقطعی تاریخی به‌وجود آوردند.

ایشان اقدام حکومت مستبد در آوردن تانک به خیابان‌های تبریز را برای سرکوب مردم و علما، نشانه دستپاچگی آن رژیم برشمردند و گفتند: مردم غیور تبریز از تانک هم نترسیدند و با ایستادگی و ایثار خون و جان خود، حرکتی عظیم به‌وجود آوردند که البته در تاریخ آذربایجان چندین‌بار دیگر سابقه دارد.

رهبر انقلاب حرکت آذربایجانی‌ها ازجمله مردم تبریز و اردبیل در آغاز دوره صفویه را زمینه‌ساز نجات ایران از تفرقه و ملوک‌الطوایفی دانستند و افزودند: آن حرکت تاریخی، ایران را متحد و دارای حکومت مستقل و یکپارچه کرد.

بنابراین پرچم اتحاد ایران هم در دستان آذربایجانی‌ها است. ایشان روایت درست تاریخ آذربایجان را جزو وظایف اهل فن و روایت بخش مهمی از تاریخ ایران خواندند و گفتند: در قضایای تنباکو و مشروطه هم مردم این منطقه قدرت ایمان و ایستادگی خود را نشان دادند.

همچنان‌که در پیروزی انقلاب، دفاع مقدس، حوادث دهه‌های بعد و همین قضایای اخیر هم با بصیرت و استقامت در میدان بوده‌اند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای آذربایجان را ازلحاظ فرهنگی، مرکز تمدن و فرهنگی غرب کشور خواندند و با اشاره به مشاهیر فرهنگی این خطه گفتند: خدمات بزرگ این نام‌آوران به ادبیات و فرهنگ کشور قابل شمارش نیست.

رهبر انقلاب قیام ۲۹ بهمن ۱۳۵۶ مردم تبریز را با توجه به این سوابق، حادثه‌ای هویت ساز دانستند که باید از آن برای پیمودن راه روشن آینده درس گرفت.

در ابتدای این دیدار، حجت‌الاسلام‌والمسلمین آل‌هاشم، نماینده ولی‌فقیه در استان آذربایجان شرقی، ارتباط مؤثر و مستمر با نخبگان و جوانان، پیگیری حل مسائل فعالان اقتصادی، حضور بی‌واسطه در میان مردم و مقابله فرهنگی و سیاسی با جریان‌های دین‌زدا و تجزیه‌طلب را ازجمله اقدامات نمایندگی ولی فقیه در استان بیان کرد.

 

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

10 + 20 =