مبالغ وام ازدواج و فرزندآوری سال آینده

بالاخره «وام ازدواج» سال ۱۴۰۲ در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی برای دختران زیر ۲۳ سال و پسران زیر ۲۵ سال ۲۲۰ میلیون تومان و برای سایرین ۱۸۰ میلیون تومان تصویب شد.

تاریخ انتشار: 01:00 - چهارشنبه 1401/12/3
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
مبالغ وام ازدواج و فرزندآوری سال آینده

بالاخره «وام ازدواج» سال ۱۴۰۲ در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی برای دختران زیر ۲۳ سال و پسران زیر ۲۵ سال ۲۲۰ میلیون تومان و برای سایرین ۱۸۰ میلیون تومان تصویب شد؛ همچنین «وام فرزندآوری» نیز متناسب با حداقل نرخ تورم برای سال آینده افزایش یافت؛ بااین‌حال همچنان تکلیف پرداخت وام فرزندآوری به «سربازی‌نرفته‌ها» مشخص نشده و پدران سربازی‌نرفته برای دریافت این وام بلاتکلیف هستند.

به گزارش ایسنا، ماده ۱۰ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت بانک مرکزی را مکلف کرده است تا برای متولدان ۱۴۰۰ به بعد وام فرزندآوری پرداخت کند و تبصره ذیل آن نیز تأکید کرده است که افزایش مبلغ وام مذکور در سال‌های آتی باید متناسب با حداقل نرخ تورم در قوانین بودجه سنواتی پیش­‌بینی شود. مبلغ وام فرزندآوری طی سال جاری (۱۴۰۱) برای فرزند اول ۲۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت سه سال (۳۶ ماه)، فرزند دوم ۴۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت چهار سال (۴۸ ماه)، فرزند سوم ۶۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت پنج سال (۶۰ ماه)، فرزند چهارم ۸۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت شش سال (۷۲ ماه) و برای فرزند پنجم به بعد ۱۰۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت هفت سال (۸۴ ماه) است.

در همین راستا کمیسیون تلفیق در لایحه بودجه ۱۴۰۲ تصویب کرده است در سال آینده برای فرزندانی که از سال ۱۴۰۰ به بعد به دنیا آمده‌اند، تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری به ازای فرزند اول ۳۰ میلیون تومان، به ازای فرزند دوم ۶۰ میلیون تومان، به ازای فرزند سوم ۹۰ میلیون تومان، به ازای فرزند چهارم ۱۲۰ میلیون تومان و به ازای فرزند پنجم و به بعد ۱۵۰ میلیون تومان پرداخت شود.

شایان ذکر است. متقاضیان حداکثر تا دو سال پس از تولد فرزند می‌توانند درخواست دریافت وام فرزندآوری را ثبت کنند. همچنین با تصویب کمیسیون تلفیق مجلس، تسهیلات قرض‌الحسنه ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن برای خانواده‌های فاقد مسکن که از ابتدای ۱۳۹۹ به بعد صاحب فرزند سوم یا بیشتر می‌شوند نیز برای سال ۱۴۰۲ به میزان ۲۰۰ میلیون تومان تعیین ‌شده است.

از سوی دیگر، وام ازدواج که سال جاری (۱۴۰۱) برای دختران زیر ۲۳ سال و پسران زیر ۲۵ سال ۱۵۰ میلیون تومان و برای سایرین ۱۲۰ میلیون تومان است نیز در سال آینده (۱۴۰۲) برای دختران زیر ۲۳ سال و پسران زیر ۲۵ سال ۲۲۰ میلیون تومان و برای سایرین ۱۸۰ میلیون تومان در کمیسیون تلفیق مجلس تصویب شده است. بنابراین می‌توان گفت وام ازدواج سال آینده برای دختران زیر ۲۳ سال و پسران زیر ۲۵ سال حدود ۴۶درصد و برای سایر عروس و دامادها حدود ۵۰درصد رشد می‌کند.

این تسهیلات به هر یک از زوج‌هایی که تاریخ ازدواج آن‌ها بعد از ۱/۱ /۱۳۹۸ است، تعلق می‌گیرد و دوره بازپرداخت آن ۱۰ ساله است؛ با‌وجوداین، گرچه در حال حاضر طی تفاهمی میان بانک مرکزی و نظام‌وظیفه دیگر نیازی به استعلام وضعیت نظام‌وظیفه مردان برای دریافت وام ازدواج نیست و مردان سربازی‌نرفته می‌توانند وام ازدواج دریافت کنند، تکلیف پرداخت وام فرزندآوری به پدران سربازی‌نرفته مشخص نیست.

آبان‌ سال جاری اما نمایندگان مجلس اعلام کردند که با بررسی طرحی دوفوریتی، ممنوعیت قانونی پرداخت وام فرزندآوری به پدران سربازی‌نرفته را رفع خواهند کرد تا مشمولان غایب نظام‌وظیفه هم بتوانند این وام را دریافت کنند؛ اما تاکنون خبری از تصویب طرح یادشده به میان نیامده است و عملا پدران سربازی‌نرفته برای دریافت وام فرزندآوری در سال ۱۴۰۲ نیز بلاتکلیف می‌مانند.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

5 × چهار =