لزوم کشف استعداد جوانان و نوجوانان اصفهان

آیین اختتامیه این رویداد با حضور ۱۱ گروه راه‌یافته به مرحله نهایی و خانواده‌های آن‌ها، اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان، مدیران شهری، منتورهای این دوره و اعضای اکوسیستم کارآفرینی اصفهان در سالن اجتماعات هنرسرای خورشید برگزار شد و گروه‌ها ایده‌های خود را در حضور پنج داور ارائه دادند. در پایان نیز گروه‌های «مگاتو»، «آسان‌خوان» و «لبخند سفید» رتبه‌های اول تا سوم را کسب کردند و از گروه «مبدل موزاییکی» نیز به‌عنوان گروه منتخب منتورها تقدیر به عمل آمد.

تاریخ انتشار: 20:15 - یکشنبه 1401/08/29
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
لزوم کشف استعداد جوانان و نوجوانان اصفهان

ضرورت ایجاد زمینه کشف و بروز استعدادهای نوجوانان و جوانان

رئیس کمیسیون پایش و نظارت بر مصوبات شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: ایجاد زمینه کشف و بروز استعدادهای نوجوانان و جوانان اهمیت زیادی دارد که خوشبختانه شهرداری اصفهان به این مهم توجه کرده است. احمدرضا مصور اظهار کرد: طبق آمار نوجوانان و جوانان کشورمان از بهره هوشی بالایی برخوردار هستند و به همین دلیل ایجاد زمینه کشف و بروز استعدادهای آن‌ها اهمیت زیادی دارد که خوشبختانه شهرداری اصفهان به این مهم توجه کرده است.
 او افزود: ممکن است از دید ما ایده‌ای که نوجوانان شرکت‌کننده ارائه می‌دهند چندان جامع و کامل نباشد، اما قطعا نوجوانان و جوانان می‌آموزند با اعتماد‌به‌نفس روی ایده خود کار کرده و آن را تبدیل به نوآوری و فناوری و در گام بعدی تبدیل به محصول و در نهایت یک تجارت کنند؛ بنابراین برگزاری رویدادهایی مانند «نوجوان کارآ» که در طول سال از سوی شهرداری برگزار می‌شود، پدیده مبارکی است.
رئیس کمیسیون پایش و نظارت بر مصوبات شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: اگر با برگزاری چنین رویدادهایی بتوانیم نوجوانان و جوانان را به نقطه‌ای برسانیم که جذب استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان شوند، شاهد ثمرات بسیار بیشتری نیز خواهیم بود.

تأکید بر لزوم حرکت به سمت کسب‌و‌کارهای کوچک و زودبازده

در ادامه عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان با تأکید بر لزوم حرکت به سمت کسب‌و‌کارهای کوچک و زودبازده گفت: اگر روزی صرفه‌های ناشی از مقیاس یا تصاحب بازار بر مبنای تولید انبوه بود، امروز کسب‌وکارهای کوچک به جهت ایده‌محور و دانش‌بنیان بودن این امکان را دارند که با حداقل منابع اولیه تولید ثروت کنند.
علی صالحی در‌خصوص برگزاری دوره‌های توانمندسازی نوجوانان از سوی شهرداری اصفهان اظهار کرد: در دورانی قرار داریم که استراتژی‌های بازار و انواع بازارها بر اساس ویژگی‌های خریداران یعنی بازارهای انبوه، چندوجهی و بازارهای گوشه‌ای و امثالهم تقریبا در مرحله اشباع و نزدیک به رقابت کامل قرار دارد.
او افزود: با توجه به اینکه محدودیت‌های جدی در حوزه منابع تولید به لحاظ تأمین منابع اولیه و همچنین تأمین منابع مالی وجود دارد، ایده‌ها و مسیرهایی که بتواند این دو بند یعنی تقویت مزیت‌های رقابتی و همچنین کاهش هزینه‌ها و افزایش ارزش‌افزوده محصولات را در پی داشته باشد، چه به صورت اقدامات سازمانی و چه به صورت اقدامات فردی در تصاحب بازارها و موفقیت کسب‌و‌کارها کاملا مؤثر و موفق خواهد بود. عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: در این راستا و به دلایل اقتصاد کلان، حرکت به سمت اس‌ام‌ای‌ها یا بنگاه‌های کوچک ضروری است.
صالحی با اشاره به اهمیت و ضرورت برگزاری رویدادهای توانمندسازی برای نوجوانان و جوانان تأکید کرد: کارآفرینی و ابعاد رویکردهای کارآفرینانه از جمله نگاه جسورانه، متعالی و ریسک‌پذیر و تلاش برای استقلال‌گرایی از جمله مزیت‌هایی است که تقویت آن‌ها خصوصا در دوران نوجوانی که زمینه تصمیم‌گیری شغلی فراهم می‌شود، کمک می‌کند افراد آینده شغلی روشن‌تری داشته باشند و متناسب با آن برنامه‌ریزی کنند.
او اضافه کرد: قطعا  اگر کسی در حوزه کسب دانش، مهارت‌آموزی و اشتغال متناسب با مؤلفه‌های اثباتی اقتصاد، یعنی باید و نبایدهای علم اقتصاد امروز قدم بردارد، حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت و می‌تواند بخشی از جی‌دی‌پی (تولید ناخالص داخلی) یک کشور را تأمین کند و به عنوان پیشرو و پیشتاز در بازارهای ما در رفع نیازها و کسب سهم از بازار قدم بردارد.
                                                 کشف استعداد جوانان و نوجوانان اصفهان - اصفهان زیبا
عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: در رویداد کارآفرینی «نوجوان کارآ» موضوع بسیار خوبی انتخاب شده چون به جهت وابستگی‌های دیرینه و بیش از یک قرن به خام‌فروشی منابع اولیه، نیاز است در اقتصاد امروز ایران با ویژگی‌های کارآفرینانه ارزش‌افزوده بیشتری تولید شود و خلاقیت بیشتری در حوزه کسب‌و‌کارها صورت گیرد و برون‌دادهای ما با ضریب فزاینده بتواند بازارهای داخلی و خارجی را تأمین کند.
 او اظهار امیدواری کرد: با محوریت شهرداری، نوجوانان دهه ۸۰ و ۹۰ بتوانند با آگاه‌شدن نسبت به مختصات امروزی اقتصاد و با بهره‌گیری از ابعاد روحیه کارآفرینی و با‌انرژی که از آن بهره‌مند هستند، قدم‌های خود را محکم و هدفمندتر بردارند و هم اسباب موفقیت خود و هم زمینه اعتلای ایران عزیز و رسیدن به یک اقتصاد با ثبات و پایدار و درون‌زا و برون‌گرا را فراهم کنند. شهرداری هم برای اداره بهتر شهر باید از انرژی و ایده‌های خلاق نوجوانان بهره ببرد و با نقش‌دادن به آن‌ها، نوجوانان را برای نقش‌آفرینی در آینده شهر مهیا کند.

تیم‌های برتر رویداد کارآفرینی «نوجوان کارآ» معرفی شدند

در ادامه مسئول خانه جوان سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان گفت: دومین رویداد کارآفرینی «نوجوان کارآ» با معرفی تیم‌های برتر این دوره به کار خود پایان داد. فاطمه اکبرزاده اظهار کرد: این رویداد کارآفرینی از شهریور سال جاری و با ثبت‌نام اولیه از علاقه‌مندان آغاز شد و پس از برگزاری ۱۰ پیش‌رویداد در فرهنگ‌سراها، مساجد، مدارس و کانون‌های فرهنگی و هنری در ۱۰ نقطه شهر حدود ۱۵۰ نوجوان در این رویداد ثبت‌نام کردند.
 او افزود: پس از برگزاری کارگاه آموزشی برنامه توسعه فردی با هدف خودشناسی، خودآگاهی، یادگیری چشم‌اندازنویسی و هدف‌گذاری، تست  شخصیت‌شناسـی و گرایش‌شناسی برای تمام نوجوانان انجام شد که به انتخاب رشته تحصیلی و شغل آینده آن‌ها بسیار کمک می‌کند.
سپس نوجوانان با شرکت در کارگاه‌های تخصصی خلاقیت و ایده‌پردازی، آموزش مسئله‌شناسی و راه‌حل‌یابی، کار تیمی با انجام بازی‌های گروهی و شکل‌دهی بوم مدل کسب‌وکار، به طرح ایده‌های خود پرداختند و در نهایت از میان ۶۵ ایده ارائه شده ۱۱ ایده با رأی خود نوجوانان انتخاب شد و به مرحله نهایی راه یافت.

چشم امید کشور به نوجوانان است

در ادامه مجید خاشعی، رئیس اداره فرهنگی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان نیز ایجاد حس خودباوری در نوجوانان را یکی از اهداف برگزاری دومین رویداد کارآفرینی «نوجوان کارآ» در طول سه ماه گذشته تا رسیدن به مرحله انتخاب گروه‌های برتر دانست و گفت: هدف این بود که نوجوانان به این نتیجه برسند که می‌توانند به حوزه کارآفرینی و کسب‌وکار وارد و با پشتکار به افراد موفقی تبدیل شوند.
او افزود: چشم امید کشور به نوجوانان و جوانان است که آینده‌ساز ایران هستند و امیدوارم آن‌ها پله‌های پیشرفت را به‌خوبی طی و موجبات ترقی بیش‌ازپیش کشور را فراهم کنند.
برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاه‌ها
  1. Avatar photo Marquis گفته :

    I don’t even know how I ended up here, but I thought this post
    was great. I don’t know who you are but definitely you are going
    SEO TO TOP a famous blogger if you are not already 😉
    Cheers!

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

5 × چهار =