احیای بافت فرسوده اصفهان عزم جدی مدیریت استان را می‌طلبد

رئیس کمیسیون حقوقی، اقتصادی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه طبق دستورالعمل‌ها، ستادهایی برای بازآفرینی بافت‌های فرسوده وجود دارد که این ستادها در اصفهان فعال نیست، گفت: مدیریت استان و نهادهایی که با این موضوع در ارتباط هستند، وظیفه خود را به‌خوبی انجام نمی‌دهند.

تاریخ انتشار: 15:23 - چهارشنبه 1401/12/10
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
احیای بافت فرسوده اصفهان عزم جدی مدیریت استان را می‌طلبد

به گزارش اصفهان زیبا؛ به نقل از خبرگزاری شورای اصفهان به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان،  عباس حاج‌رسولی‌ها اظهار کرد: روند بازآفرینی بافت فرسوده در اصفهان مطلوب نیست و در سال‌های گذشته به‌ندرت اقداماتی در این زمینه انجام شده است.

وی با بیان اینکه طبق دستورالعمل‌ها، ستادهایی برای بازآفرینی بافت‌های فرسوده وجود دارد که این ستادها در اصفهان فعال نیست، ادامه داد: مدیریت استان و نهادهایی که با این موضوع در ارتباط هستند، وظیفه خود را انجام نمی‌دهند، اما شهرداری آماده همکاری است.

رئیس کمیسیون حقوقی، اقتصادی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: طبق ماده ۵۹ قانون برنامه ششم باید سالانه حداقل ۱۰ درصد از بافت فرسوده شهری مرمت و احیا شود و این امر با ارائه بسته‌های تشویقی و تسهیلات مناسب محقق خواهد شد.

وی با انتقاد از اینکه سرعت بازآفرینی شهر اصفهان پایین است، تصریح کرد: اصفهان بیش از دو هزار هکتار بافت فرسوده مصوب دارد و شورای اسلامی شهر ۷۰ درصد تخفیف برای صدور پروانه در این بافت‌ها لحاظ کرده است، چرا که بر این باوریم اصفهان می‌تواند الگوهای خوبی برای بازآفرینی ارائه دهد اما اقدامات انجام شده، مناسب نیست.

حاج‌رسولی‌ها با بیان اینکه هر دستگاهی که مسئولیتی در زمینه بازآفرینی بافت فرسوده دارد، باید در این زمینه فعال باشد، خاطرنشان کرد: به‌عنوان مثال زینبیه برای احیای بافت فرسوده جای کار زیادی دارد اما تاکنون هیچ اقدامی برای آن نشده است، حتی سقف بعضی خانه‌ها در حال فروریزی است و پس از حدود ۴۰ سال باید مورد بازآفرینی قرار گیرد.

وی تاکید کرد: در زمینه بازآفرینی بافت فرسوده باید انتظار فعالیت از دستگاه‌های استان اصفهان را داشته باشیم، زیرا در شرایط فعلی این موضوع را نمی‌توان از دولت پیگیری کرد.

رئیس کمیسیون حقوقی، اقتصادی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه ایجاد میل و رغبت برای بخش خصوصی جهت بازآفرینی بافت فرسوده مهم و بستر آن فراهم است، اما اقدامی در اصفهان انجام نمی‌شود، تصریح کرد: شورای اسلامی شهر برای افراد فعال در زمینه بازسازی این بافت‌ها فرش قرمز پهن کرده و تخفیف ویژه‌ای در نظر گرفته است.

حاج‌رسولی‌ها ادامه داد: ‬ به‌عنوان نماینده شهروندان‬ در‬ شورای‬ ششم‬ و طبق اصل ۱۰۰ قانون اساسی که اشاره می‌کند «برای‏ پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی‏، اقتصادی‏، عمرانی‏، بهداشتی‌، فرهنگی‏، آموزشی‏ و سایر امور رفاهی‏ از طریق‏ همکاری‏ شهروندان‏ با توجه‏ به مقتضیات محلی اقدام شود»، ‬ تاکید داریم که روند بازسازی بافت فرسوده اصفهان باید سرعت بگیرد.

انتهای پیام/

برچسب‌های خبر
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

دوازده − یک =