81 اتوبوس تازه‌نفس در اصفهان

رونمایی از 81 دستگاه اتوبوس جدید با مشارکت دولت و با اعتبار سه‌هزار و 500 میلیارد ریال و بهره‌برداری از پروژه اتصال بزرگ‌راه معلم به بلوار فرزانگان در مناطق 7 و 12 با اعتبار 550 میلیارد ریال از اهم برنامه‌های روز گذشته مدیریت شهری بود.

تاریخ انتشار: 11:16 - پنجشنبه 1401/12/11
مدت زمان مطالعه: 9 دقیقه
81 اتوبوس تازه‌نفس در اصفهان

دوازدهمین ویژه‌برنامه «به احترام مردم اصفهان» با حضور شهردار اصفهان، مدیران ارشد شهری و اصحاب رسانه در چندمجموعه برگزار شد. آغاز به کار نخستین مرکز مکانیزه معاینه فنی موتورسیکلت و خودروهای سبک در منطقه 12 با مشارکت انجمن حمایت از زندانیان، رونمایی از 81 دستگاه اتوبوس جدید با مشارکت دولت و با اعتبار سه‌هزار و 500 میلیارد ریال و بهره‌برداری از پروژه اتصال بزرگ‌راه معلم به بلوار فرزانگان در مناطق 7 و 12 با اعتبار 550 میلیارد ریال از اهم برنامه‌های روز گذشته مدیریت شهری بود.

ساعت 8:30 صبح روز گذشته شهردار و مدیران شهری به اتفاق اصحاب رسانه طول مسیر برنامه را با اتوبوس طی کردند. در بین راه سیدعلی عبداللهی، مدیرعامل سازمان مدیریت حمل‌ونقل بار شهرداری، علی‌اکبر رسالت مدیر منطقه 12 شهرداری و محمدمهدی کریمی مدیر منطقه 14 شهرداری اصفهان با ایستادن وسط اتوبوس درباره پروژه‌های مربوط صحبت کردند.

همراه‌شدن علی قاسم‌زاده شهردار اصفهان، ابوالفضل قربانی نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان و احمدرضا مصور رئیس کمیسیون پایش و نظارت بر مصوبات شورا و جمع زیادی از مدیران شهری با اصحاب رسانه اهمیت موضوع دوازدهمین ویژه‌برنامه «به احترام مردم اصفهان» را نشان می‌داد. در این برنامه در پایانه شهیدمهرابی به 81 دستگاه اتوبوس رنگارنگ، ربان‌ زده شده بود که با حضور همه مدعوین، تک‌تک ربان‌ها چیده شد. پس از آن راننده‌ها پشت فرمان اتوبوس‌ها قرار گرفتند و با اعلام مجری حرکت کردند. این اتوبوس‌ها به ناوگان حمل و نقل اصفهان اضافه شدند.

فعالیت ۱۵۰۰ دستگاه اتوبوس در شهر

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار اصفهان گفت: سال آینده ۱۵۰دستگاه اتوبوس دیگر به ناوگان اضافه می‌شود. در این راستا طبق افق ترسیم‌شده، در انتهای فعالیت مدیریت شهری باید ۱۵۰۰ دستگاه اتوبوس فعال در شهر داشته باشیم.

حسین حق‌شناس اظهار کرد: اولویت نخست مدیریت شهر و شورا بهبود حمل‌ونقل شهر است که در این زمینه نقطه اتصال همه افتتاحیه‌های امروز از راه‌اندازی مرکز معاینه فنی موتورسیکلت و خودروهای سبک تا رونمایی از ۸۱ اتوبوس جدید کاهش آلودگی هوا و ترافیک است.

او با بیان اینکه در دوران شیوع کرونا در همه حوزه‌ها از جمله در حوزه حمل‌ونقل همگانی شهری شاهد رکود بودیم که در دوره جدید مدیریت شهر در دست جبران است، افزود: معاونت حمل‌ونقل و ترافیک سیاست‌های خود را در چهار حوزه اجرایی برای بهبود وضعیت حمل‌ونقل شهر تدوین کرده است که رونمایی‌های امروز بخشی از آن را نشان می‌دهد.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار اصفهان با بیان اینکه اولویت نخست این سیاست‌ها بهبود حمل‌ونقل همگانی است که در قالب توسعه مترو، ناوگان اتوبوس‌رانی و تاکسی تحقق می‌یابد، تصریح کرد: در حال حاضر ۸۱ اتوبوس جدید با حمایت دولت از حمل‌ونقل همگانی کلان‌شهرها که بودجه آن با مشارکت شهرداری‌ها و دولت تأمین و به ناوگان اتوبوس‌رانی افزوده شد؛ لذا امیدواریم مشکلات مردم در استفاده از اتوبوس و زیادبودن سرفاصله‌ها کاهش یابد.

حق‌شناس سیاست دوم این معاونت را حمل‌ونقل پاک دانست و گفت: توسعه مراکز معاینه فنی خودرو و موتورسیکلت، توسعه بستر استفاده از دوچرخه و موتور، خودرو و اتوبوس‌های برقی در این راستا انجام می‌شود. بر این اساس، با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان از سال آینده در این بخش شاهد تحولات در شهر هستیم.

او با بیان اینکه رفع گلوگاه‌ها و مشکلات ترافیکی سطح شهر یکی دیگر از سیاست‌های مدیریت شهری در این حوزه است، افزود: پروژه اتصال بزرگ‌راه معلم به بلوار فرزانگان یکی از اقدامات در این راستاست. زیرا این نقطه یکی از نقاط حادثه‌خیز اصفهان بود که مشکلات ترافیکی بسیاری داشت و خودروهای سنگین در آن تردد می‌کردند. البته با هدایت مسیر و اجرای پروژه تقاطع غیرهمسطح بلوار فرزانگان در جاده فرودگاه که در دست انجام است، این مسیر تکمیل می‌شود.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری اصفهان تصریح کرد: با بهره‌برداری از این پروژه دیگر شاهد ورود خودروهای سنگین به بلوار کاوه و خودروهایی که قصد دورزدن اصفهان را دارند، نخواهیم بود. او سیاست چهارم در این حوزه را مدیریت تقاضای سفر دانست و خاطرنشان کرد: سیاست تغییر ساعات اداری، دورکاری و سفرهای مجازی اعمال شده است. البته برنامه آینده ما اجرای طرح محدودیت ورود به مرکز شهر با مدیریت قیمت‌گذاری پارکینگ و محدوده خواهد بود، تمام این اقدامات افق روشنی را پیش روی ما با کاهش آلودگی و ترافیک ترسیم می‌کند.

خرید ۲۸۵ اتوبوس در یک‌سال‌ونیم گذشته

در ادامه این برنامه مدیرعامل شرکت واحد اتوبوس‌رانی اصفهان و حومه گفت: «در دوره مدیریت شهری ششم طی یک‌سال‌ونیم گذشته ۲۸۵دستگاه اتوبوس جدید خریداری شده است و با توجه به اقدامات انجام‌شده دیگر از رویارویی با مردم شرمنده نیستیم.»

به گفته سیدعباس روحانی، براساس پیش‌بینی‌ها باید در چهارسال فعالیت مدیریت شهری سالانه ۱۵۰دستگاه اتوبوس به ناوگان افزوده می‌شد؛ اما در طول چهارسال مدیریت شهر دوره گذشته فقط ۱۲۵ دستگاه اتوبوس خریداری و به شهر وارد شده است. به‌دنبال قیاس دوره‌های مدیریت شهری نیستم، بلکه از همت و تلاش می‌گوییم؛ چراکه طی یک‌سال‌ونیم گذشته ۱۸۵دستگاه اتوبوس سهمیه‌ای وارد شهر شده است.»

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوس‌رانی اصفهان و حومه ادامه داد: بخش دیگری از اتوبوس‌ها نیز به قیمت آزاد خریداری شده است؛ بنابراین در مجموع در این دوره مدیریت شهری طی یک‌سال‌ونیم گذشته ۲۸۵دستگاه اتوبوس جدید خریداری شده است.

او خاطرنشان کرد: ناوگان فرسوده و خراب اتوبوس‌رانی فعالیت کل ناوگان شهر را به حداقل رسانده بود؛ اما با خریداری این تعداد دستگاه خدمات‌رسانی به شهروندان افزایش می‌یابد. در این راستا دیگر از رویارویی با مردم شرمنده نیستیم. روحانی تأکید کرد: با افزودن ۸۱ دستگاه اتوبوس به ناوگان، تراکم داخل اتوبوس‌ها کمتر می‌شود و بر روی سرفاصله حرکت تأثیر دارد.

ازسویی، اتوبوس‌های خریداری‌شده دارای استاندارد یورو 4 و یورو 5 است که در کاهش آلاینده‌های هوا تأثیر مثبت دارد. او افزود: موتور اتوبوس‌های خریداری‌شده در ایران تولید می‌شود و با افتخار برچسب «ساخت ایران» بر روی آن‌ها نصب شده است.

کاهش ترافیک با اتصال بزرگ‌راه معلم به بلوار فرزانگان

در ادامه، مدیر منطقه 7 شهرداری اصفهان گفت: تأمین امنیت جانی سرنشینان خودروها و کاهش ترافیک از اهداف اجرای پروژه اتصال بزرگ‌راه معلم به بلوار فرزانگان است.

علی‌اصغر شاطوری اظهار کرد: این پروژه به‌منظور تأمین امنیت جانی سرنشینان خودروها و روان‌سازی ترافیک اجرایی شده است. در گذشته با توجه به اینکه مسیر به دوراهی منتهی می‌شد و شیب غیراستانداردی داشت، باعث تصادف خودروها می‌شد یا در بارندگی‌ها شاهد واژگونی خودروها بودیم.

او ضمن قدردانی از شهرداری‌های مناطق ۱۲ و 8 برای همکاری و مشارکت در اجرای پروژه افزود: زمانی که این پروژه اجرا می‌شد، هیچ مانع و ترافیکی برای مسیر ایجاد نشد و به میزان کمی رانندگان را وادار به تغییر مسیر کرد.

مدیر منطقه 7 شهرداری اصفهان اظهار امیدواری کرد: اجرای این پروژه منجر به بهبود وضعیت رفت‌وآمد خودروها در این محدوده، کاهش ترافیک و ارتقای ایمنی شود. شاطوری گفت: برای روان‌ترشدن تردد در این مسیر اقداماتی همچون تعریض و اصلاح هندسی نیز انجام شده است.

علی‌اکبر رسالت، مدیر منطقه ۱۲ شهرداری اصفهان هم درباره اتصال بزرگ‌راه معلم به بلوار فرزانگان سخن گفت و افزود: این اتصال باعث کاهش ترافیک ورودی شمال شهر، تسهیل تردد وسایل نقلیه سنگین و پیشگیری از بروز تصادفات جاده‌ای می‌شود. عملیات عمرانی پروژه اتصال بزرگ‌راه معلم به فرزانگان پس از هفت‌ماه با اعتباری بالغ بر ۵۵۰میلیارد ریال به صورت مشترک بین مناطق 7 و ۱۲ شهرداری اصفهان به اتمام رسیده است.

او با اشاره به ضرورت اجرای پروژه از منظر ترافیکی و کاهش سوانح رانندگی، افزود: اتصال بزرگ‌راه معلم به بلوار فرزانگان باعث کاهش ترافیک در ورودی شمال شهر، تسهیل تردد وسایل نقلیه سنگین و پیشگیری از بروز تصادفات جاده‌ای می‌شود.

مدیر منطقه ۱۲ شهرداری اصفهان با بیان اینکه جلب رضایت شهروندان، مقدمه‌ای بر کسب رضایت حق تعالی قلمداد می‌شود، گفت: این پروژه به طول دو هزار متر و عرض ۱۵ متر احداث شده است.

او با بیان اینکه اصفهان در مسیر کریدور شمال_جنوب و بالعکس قرار دارد، افزود: در این راستا مدیریت جریان ترافیک باید به‌صورت مدون و سازمان‌یافته با استفاده از ظرفیت‌هایی باشد که می‌تواند حمل ‌و نقل ایمن و روان را به وجود آورد. امروز نیز با تمهیداتی که برای آن پیش‌بینی شده است، بار ترافیکی سنگین از شمال شهر اصفهان دور و مسیر ایمن‌تر برای تردد وسایل سنگین جایگزین شد.

رسالت با بیان اینکه به منظور رفاه حال شهروندان و تسهیل عبور و مرور این پروژه پیش از این به بهره‌برداری رسیده بود اما امروز به صورت رسمی افتتاح شد، تصریح کرد: با افتتاح این پروژه مسافران و شهروندانی که قصد ورود به شهر اصفهان را ندارند در ایمنی کامل به راحتی به سمت چپ پل، باغ فدک و شرق شهر حرکت می‌کنند. در حالی که در گذشته شاهد حوادث و تصادفات زیادی در این مسیر بودیم.

او اضافه کرد: با توجه به قرارگیری ستاد هدایت و راهنمایی مسافران نوروزی جنب این نقطه شهری و سردرگمی مسافران در رسیدن به ستاد اسکان باغ فدک، با اتصال بزرگ‌راه معلم به بلوار فرزانگان این مشکل رفع شد. مدیر منطقه ۱۲ شهرداری اصفهان گفت: سال آینده در منطقه ۱۲ شهرداری بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان پروژه عمرانی و مشارکتی افتتاح خواهد شد.

مدیر منطقه ۱۴ شهرداری اصفهان هم از یک افتتاح خبر داد و گفت: تقاطع غیرهمسطح کاظمی آشتیانی با مبلغ ۱۴۰میلیارد تومان تا اوایل سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد. محمدمهدی کریمی با اشاره به اقدامات و برنامه‌های این منطقه در یک سال گذشته اظهار کرد: یکی از بهترین اتفاقاتی که در شمال شهر اصفهان در حال رقم‌خوردن است و در رفع گره بزرگ ترافیک شهری در این منطقه تأثیر بسزایی دارد، احداث تقاطع شهدای ورزشکار است که تا پایان سال افتتاح خواهد شد.

مدیر منطقه ۱۴ شهرداری اصفهان با اشاره به اقدامات انجام‌شده در محله محروم حصه شمالی تصریح کرد: حصه شمالی در منطقه ۱۴ بر اساس همه شاخصه‌ها محروم‌ترین نقطه شهر اصفهان محسوب می‌شود که در این راستا اقدامات خوبی را پیش‌بینی کرده‌ایم و در حال اجرا داریم.

کریمی با بیان اینکه مسائل حصه ذیل سه کلان‌مؤلفه شامل هویت، امنیت و فرهنگ تعریف شده است، خاطرنشان کرد: منطقه حصه شمالی محلی برای ته‌نشین‌شدن تمام نازیبایی‌های شهر است که برای از بین‌بردن آن باید به این منطقه هویت ببخشیم. بر این اساس ۲۵ هزار متر پلاستر و ۱۵هزار متر دیوارنگاری انجام شده است. در واقع دومین دیوارنگاره کشور را در این منطقه انجام داده‌ایم.

او اضافه کرد: نورپردازی‌های متعدد، احداث پاتوق‌های فرهنگی و مذهبی، اصلاح معابر و تکمیل آن‌ها و همچنین سامان‌دهی حوزه حمل و نقل در راستای رفع محرومیت حصه شمالی انجام شده است.

مدیر منطقه ۱۴ شهرداری اصفهان گفت: در عرصه تفریحی نیز در منطقه حصه، ایجاد بازیکده تخصصی مادر و کودک در دست احداث است که تا اوایل سال آینده نیز تجهیز و افتتاح می‌شود. کریمی افزود: ذیل کلان‌مؤلفه‌های امنیت در منطقه حصه اقدام به احداث و استقرار یک کلانتری با هماهنگی نیروی انتظامی خواهیم کرد که کلنگ‌زنی آن به‌زودی به زمین زده می‌شود.

در ادامه سیدعلی عبداللهی، مدیرعامل سازمان مدیریت حمل‌ونقل بار شهرداری اصفهان با بیان اینکه این مجموعه یکی از جوان‌ترین سازمان‌های شهرداری است، گفت: «به‌زودی اقدامات این سازمان در حوزه هوشمندسازی رونمایی می‌شود. در این راستا ناوگان بار به صورت هوشمند توسط دوربین‌های مستقر در شهر کنترل خواهد شد و نخستین کلان‌شهر کشور هستیم که در حوزه کنترل بار هوشمند اقدام کرده‌ایم. جانمایی مرکز معاینه فنی در منطقه 14 یکی از پرتردترین مناطق اصفهان به لحاظ تردد موتورسیکلت، یکی از موضوعاتی بود که عبداللهی به آن اشاره کرد .

به گفته او، راه‌اندازی مراکز معاینه فنی یکی از تکالیف شهرداری‌هاست که شهرداری اصفهان از دیرباز نسبت به این امر اهتمام ورزیده و تاکنون ۱۰ مرکز معاینه فنی را دایر کرده است. این مرکز به همت انجمن حمایت از زندانیان شهر اصفهان و با مشارکت سازمان حمل‌ونقل بار شهرداری اصفهان در مسائل فنی افتتاح شد.

مدیرعامل سازمان مدیریت حمل‌ونقل بار شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه منابع متحرک آلاینده یکی از دلایل آلودگی هوای شهر اصفهان به‌شمار می‌رود و باید کنترل شود، خاطرنشان کرد: «راه‌اندازی مراکز معاینه فنی در نقاط مختلف شهر راهگشایی برای کنترل آلایندگی خودروها و موتورسیکلت‌هاست. در حال حاضر شاهد افتتاح نخستین مرکز مکانیزه معاینه فنی خودروهای سبک بنزینی و دوگانه‌سوز و موتورسیکلت در خیابان زینبیه و دومین مرکز معاینه فنی موتورسیکلت در منطقه شفق هستیم که امیدواریم راه‌اندازی این مراکز گام مهمی در راستای کاهش مشکلات شهر اصفهان از جمله آلودگی هوا باشد.

به گفته عبداللهی، این سازمان در راستای سامان‌دهی و بهبود وضعیت حمل‌ونقل کالا و بار در شهر از طریق مطالعه، برنامه‌ریزی، آموزش، نظارت، هماهنگی و مدیریت در حمل‌ونقل کالا و بار جهت جابه‌جایی ایمن، مناسب و سریع طبق تعاریف قانونی تلاش کرده است.

به گفته مدیرعامل سازمان مدیریت حمل‌ونقل بار شهرداری اصفهان، چشم‌انداز سازمان مدیریت حمل‌ونقل بار و کالای درون‌شهری، کارآمدی و تحقق جابه‌جایی ایمن، مناسب و سریع بار و کالا در شهر با به‌کارگیری سامانه‌های هوشمند با رعایت استانداردهای زیست‌محیطی است. شیوه‌نامه این سازمان، در بین شیوه‌نامه‌های کلان‌شهرهای برتر شناخته شده است و از این بابت به طور مکرر با دیگر شهرداری‌ها انتقال تجربه داریم.

او همکاری تنگاتنگ این مجموعه با پلیس راهور و مجموعه‌های انتظامی سخن گفت و اظهار کرد: ستاد مرکز معاینه فنی نیز زیر نظر این سازمان فعالیت می‌کند. صدور پروانه، پروانه اشتغال حوزه ایمنی حمل بار، صدور مجوز تردد ناوگان بار درون‌شهری نیز جزو فعالیت‌های این سازمان است.»

عبداللهی با اشاره به اینکه در حوزه هوشمندسازی سازمان نیز اقدامات مؤثری را آغاز کردیم، گفت: در این راستا ناوگان بار به صورت هوشمند توسط دوربین‌های مستقر در شهر کنترل خواهد شد. بر این اساس نخستین کلان‌شهر کشور خواهیم بود که در حوزه کنترل بار هوشمند با نام «محدودیت زمانی و مکانی» اقدام می‌کنیم.

حمایت خیران از احداث مرکز معاینه فنی منطقه ۱۴

هنگام ورود به مجموعه معاینه فنی موتورسیکت و خودروهای سبک، محمدرضا کجانی، عضو هیئت‌مدیره انجمن حمایت از زندانیان سخن گفت: از مرکز معاینه فنی موتورسیکلت و خودروهای سبک منطقه ۱۴ با هزینه پنج‌میلیارد تومان که از سوی خیران تأمین شده است، بهره‌برداری شد. دوخیریه ستاد دیه و انجمن حمایت از زندانیان در کشور وجود دارد که فعالیت آن‌ها به ترتیب آزادسازی زندانیان و حمایت از خانواده آن‌هاست. از شهرداری اصفهان به‌دلیل اینکه سهم مشارکت ۴۰درصدی خود را برای ساخت این مرکز به انجمن بخشیده است، تشکر می‌کنم.

به گفته عضو هیئت‌مدیره انجمن حمایت از زندانیان، خانواده‌های زندانی مظلوم‌تر از خانواده‌های ایتام و فرزندان زندانی مظلوم‌تر از فرزندان یتیم هستند. این مرکز در کنار حمایت از خانواده زندانیان کمک شایانی به کاهش آلودگی هوای شهر می‌کند؛ زیرا موتورسیکلت‌ها سهم زیادی در آلودگی هوای شهر دارند.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

پنج × یک =