رئیس‌پلیس فتای استان در گفت‌وگو با «اصفهان‌زیبا» می‌گوید: رمزارزها غیرقانونی شناخته نشده‌اند و منع یا تأیید قانونی در رابطه با آن‌ها وجود ندارد

«همستربازی» پول دارد؟!

«همستر کامبت» یک بازی است که خیلی زود در میان کاربران فضای مجازی به محبوبیت رسید؛ بازی که کاربران تنها با ضربه‌زدن روی گوشی تلفن همراه خود می‌توانند سکه دریافت کنند و احتمال دارد این سکه‌ها در آینده به ایردراپ و در ادامه به پول واقعی تبدیل شوند.

تاریخ انتشار: 08:54 - پنجشنبه 1403/03/24
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
«همستربازی» پول دارد؟!

به گزارش اصفهان زیبا؛ «همستر کامبت» یک بازی است که خیلی زود در میان کاربران فضای مجازی به محبوبیت رسید؛ بازی که کاربران تنها با ضربه‌زدن روی گوشی تلفن همراه خود می‌توانند سکه دریافت کنند و احتمال دارد این سکه‌ها در آینده به ایردراپ و در ادامه به پول واقعی تبدیل شوند.

همسترکامبت در ششم فروردین ۱۴۰۳ آغازبه‌کار کرد و در ۱۱ روز اول توانست حدود یک‌میلیون کاربر جذب کند. این ارز پس از ۷۲ روز توانسته است تعداد کاربران را به ۱۱۶ میلیون افزایش دهد که حدود ۵۰ میلیون از آن‌ها فعال هستند. محبوبیت همستر روزبه‌روز بیشتر می‌شود و افراد زیادی به سودای کسب درآمد به جمع کاربران آن می‌پیوندند. اما سازوکار این بازی چیست؟ آیا همستر می‌تواند باعث درآمدزایی شود؟ آیا امنیت کاربران در خلال بازی تأمین است؟ این‌ها پرسش‌هایی است که سرهنگ سیدمصطفی مرتضوی، رئیس پلیس فتا استان، در گفت‌وگو با «اصفهان‌زیبا» پاسخ داده است.

اخیرا بازی «همستر کامبت» موردتوجه بسیار کاربران فضای مجازی قرار گرفته است؛ به‌گونه‌ای که در دوروبرمان افراد زیادی را می‌بینیم که به صفحه گوشی خیره شده‌اند و درحال ضربه زدن مدام به آن هستند. سازوکار این بازی چیست و چرا اطلاعات زیادی درباره آن منتشر نشده است؟

مدتی است در شبکه‌های اجتماعی بازی‌هایی موردتوجه قرار گرفته‌اند که در قالب ربات هستند و کاربران با انجام این بازی‌ها امتیاز خود را افزایش می‌دهند، امتیازهایی که هم می‌توانند به‌صورت سکه مجازی باشند یا ارز دیجیتال رایگان و بی‌ارزش که به آن ایردراپ گفته می‌شود؛ پیش از این نیز تلگرام، رباتی به نام «نات کوین» را عرضه کرد که کاربران از آن استقبال زیادی داشتند و پس از آن در صرافی‌ها و لیست خریدوفروش قرار گرفت و به ارز تبدیل شد.

این موضوع باعث شد ربات‌های دیگری هم با سرعت بسیار ظهور کرده و توجه کاربران را به خود جلب کنند، کاربرانی که وقتی دیدند نات‌کوین به ارز تبدیل و سودآوری در پی داشت و به افزونه مادی تبدیل شد، به سایر بازی‌ها ازجمله همستر نیز اقبال نشان دادند.

این بازی‌ها انواع مختلفی دارند و شاید حدود 10 تا 12 نوع از این ربات‌ها در حال ارائه بازی و فعالیت هستند.

اما شاید از میان همه این‌ها «همستر» و «نات‌کوین» بیشتر شناخته شده‌اند؛ درست است؟

بله، همستر بیشتر شناخته شده است و کاربران از آن استقبال زیادی کرده‌اند؛ اما بازی‌های مشابه دیگر نیز وجود دارند. کاربران همستر به امید افزایش سکه و تبدیل‌شدن آن به ارزهای ارزشمند در آینده، مشغول این بازی هستند؛ درواقع دلیل این هیجان وافر و رغبت عجیب از سوی کاربران فضای مجازی، امید به سودآوری و کسب درآمد از آن است.

آیا این بازی، امن و بی‌خطر است؟

دراین‌باره چندین نکته وجود دارد؛ مثلا اینکه بازی همستر و رغبت به انجام آن، نوعی رفتار اعتیادی و طمع‌ورزی برای کسب امتیاز بیشتر در کاربران ایجاد کرده است؛ درحالی‌که انجام یک بازی نباید به اعتیاد تبدیل شود. از سوی دیگر، نباید از هزینه‌های پهنای باند اینترنت بین‌الملل غافل شد؛ چراکه این بازی ساختار و مرجعی خارج از کشور دارد و کاربران برای انجام آن باید هزینه‌های بین‌المللی پرداخت کنند؛ ضمن اینکه تلگرام یک شبکه اجتماعی فیلترشده است و کاربران برای ورود به آن باید از فیلترشکن استفاده کنند که خود این مسئله نیز می‌تواند تهدیدهای فنی و محتوایی خاصی را به‌ویژه برای نوجوانان و جوانان به‌وجود آورد.

چه تهدیدهایی؟

کاربرانی که از فیلترشکن استفاده می‌کنند، باید هزینه‌های بسیار زیادی برای خرید فیلترشکن صرف کنند؛ ضمن اینکه ازنظر محتوایی برخی از نوجوانان، آن‌چنان آمادگی حضور گسترده در فضای تلگرام را ندارند و ممکن است آسیب ببینند. ممکن است برخی از فیلترشکن‌هایی که عرضه می‌شوند، دسترسی‌های فنی خاصی از کاربران گرفته و اطلاعات آن‌ها را اخذ کنند.

یعنی مـمـکن است اطلاعات خصوصی‌شان به سرقت برود؟

اگر از فیلترشکن‌های ناامن استفاده شود، بله این احتمال وجود دارد.

خود بازی چطور؟ خیلی‌ها می‌گویند ربات‌ها امن هستند و خطری ندارند!

نمی‌توانیم بگوییم ورود به این ربات تهدیدی برای امنیت کاربر به‌شمار مــی‌آیــد. ربـات بـسـتــر یـک‌طـرفـه ارتباطی است و تعاملی در آن وجود ندارد. ربات فاکتورهایی دارد که کاربر آن‌ها را می‌پذیرد و مجبور به انتخابشان است؛ در همستر نیز روال همین‌گونه است؛ رفتار کاربران در این ربات، صرفا رفتارهای کاربران به‌منظور دریافت امتیاز است.

با فراگیرشدن این بازی، شاهد بروز سوءاستفاده‌هایی از سوی برخی از افراد بوده‌ایم. آیا در اصفهان نیز پرونده‌هایی در این خصوص مشاهده شده است؟

خیر، خوشـبخـتانه مورد خاصی دراین‌باره نداشتیم و شاکی خصوصی هم وجود ندارد.

جناب سرهنگ! همستر تا چه میزان می‌تواند رؤیای پول‌دار شدن را محقق کند؟

هیچ تضمینی نیست که این سکه‌ها به پول تبدیل شوند و سودآوری داشته باشند. این مسئله به تصمیم مدیران این بازی بستگی دارد که آیا برنامه‌ای برای ارزش‌دادن به کوین‌های مجازی دارند یا خیر.

اگر مالی احصا شود، قانونی است؟

به‌طورکلی مسئله رمزارزها تا به الان در کشور، مسئله‌ای غیرقانونی شناخته نشده است و منع یا تأیید قانونی در رابطه با آن وجود ندارد. سود این بازی نامشخص و دارای ابهام است؛ همان‌طور که اشاره کردم، معلوم نیست چه زمانی این سکه‌‌ها به ارز تبدیل شوند؛ درحالی‌که کاربران برای انجام این بازی باید وقت بسیاری را هدر بدهند. از سوی دیگر، کاربران باید به‌شدت به این موضوع توجه کنند که ممکن است برخی از کاربران دارای سوءرفتار مثل کلاهبرداران و هکرها با ارسال لینک‌های آلوده از کوین‌های مجازی سوءاستفاده کنند؛ پس کاربران باید مواظب این لینک‌های آلوده و مهندسی‌شده باشند.

آیا آگهی‌هایی که در کانال‌های تلگرامی، دیوار و… در رابطه با این بازی می‌بینیم، قانونی است؟

هر چیزی که عرضه آن غیرقانونی باشد، آگهی‌دادن در رابطه با آن نیز غیرقانونی است؛ اما با توجه به ابهام‌های رمز ارزها هنوز منع قانونی برای انتشار آگهی در فضای مجازی وجود ندارد. البته مشاهده‌ها نشان می‌دهد برخی از کاربران در ارائه امتیازهای فاقد ارزش معاملاتی انجام می‌دهند که نمی‌تواند آینده خوبی را رقم بزند.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ده + 12 =