استان اصفهان میزبان یادواره ملی شهدای رسانه کشور و شهدای مظلوم خبرنگار غزه شد

رسانه صدای مظلوم فلسطین را به دنیا رساند!

روز پنجشنبه (۲۴ خرداد) استان اصفهان میزبان یادواره ملی شهدای رسانه کشور و شهدای مظلوم خبرنگار غزه بود.

تاریخ انتشار: 10:04 - شنبه 1403/03/26
مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه
رسانه صدای مظلوم فلسطین را به دنیا رساند!

به گزارش اصفهان زیبا؛ روز پنجشنبه (۲۴ خرداد) استان اصفهان میزبان یادواره ملی شهدای رسانه کشور و شهدای مظلوم خبرنگار غزه بود. در این مراسم که در تالار شیخ‌بهایی شهرستان شاهین‌شهر برگزار شد، رئیس سازمان بسیج مستضعفین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به ایراد سخنانی پرداخت.

سردار غلامرضا سلیمانی با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی توسط ملت ایران اظهار کرد: فداکاری‌هایی که ملت ایران و رهبری امام راحل در انقلاب اسلامی انجام دادند، زوایا و ابعاد بسیار بزرگی دارد که اگر در جهاد تبیین به آن‌ها بپردازیم، به استحکام انقلاب اسلامی و به ‌درستی راهی که مردم ایران در انقلاب اسلامی انتخاب کردند و به عظمت پیامدهای این انقلاب پی خواهیم برد.

او ادامه داد: همیشه نقاط عطفی در تاریخ بشری وجود دارد که گاهی این نقاط عطف، در یک مسیر صحیح پیش می‌روند و بشر را به اهداف متعالی و بلند می‌رساند؛ اما در پاره‌ای از زمان‌ها به دستاویزی تبدیل می‌شود برای اینکه قدرتمندان، صاحبان قدرت و سلطه، بشر را به سمتی ببرند که در جهت منافع مستکبران است.

سلیمانی با اشاره به رنسانس به‌عنوان نقطه عطفی در تاریخ اروپا، بیان کرد: رنسانس در نوع خودش پدیده‌ای فرهنگی و هنری بود و درواقع تجدید حیات فرهنگ و علم و هنر در اروپا به شمار می‌رفت که این تحول توانست بشر را به توانمندی‌های قابل‌توجهی برساند و اروپا با تکیه‌بر قدرت علمی و کارشناسی قدرت بگیرد؛ اما مسیری که این تحول پیمود، این بود که مکاتبی عرضه شود و بشر را به سمتی ببرند که ده‌ها میلیون نفر از انفاس بشر قتل‌عام شوند. او با بیان این‌که کارنامه لیبرالیسم و جنگ‌هایی که کمونیسم و لیبرالیسم مسبب آن بودند را بنگرید، گفت: فاشیسم، ناسیونالیسم، نازیسم و صدها ایسم از درون این تحول بیرون آمدند.

او اضافه کرد: این مکاتب، بشر را فارغ از هدایت الهی قرار دادند و تمام تلاش مکاتب این بود که بشر باید مسیر خود را فارغ از هدایت الهی طی کند؛ یعنی همان چیزی که اصطلاحا جدایی دین از سیاست گفته می‌شود و درواقع جدایی خداوند متعال و جدا کردن بشر از راهی است که خداوند به بشر عرضه کرده است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: دین اسلام، عرضه و پیامبر اکرم(ص) مبعوث شد تا بشر را هدایت کنند. قرآن نازل شد تا بشر با تمسک به آن هدایت شود؛ اما آن‌ها گفتند دین، افیون مردم است و برای مردم حالت زهر دارد و بشر را به سمت امروزش کشاندند. خروجی نهایی این پدیده، صهیونیسم است. خروجی نهایی این تحول بزرگ بشری این است که جمعیت نژادپرستی بر همه مقدرات عالم حاکم بشود و حتی سازمان‌های بین‌المللی و بعضی از معاهدات و کنوانسیون‌ها به شکلی ترتیب پیدا کنند که جهان باید در خدمت صهیونیسم قرار بگیرد. اینکه تمام توان و ظرفیت خودشان را بر علیه مردم مظلوم فلسطین و غزه برده‌اند، به این دلیل است که نمی‌خواهند این قاعده تغییر کند.

سردار سلیمانی با اشاره به علت جنگ جهانی اول و دوم، اشغال عراق، افغانستان و سرزمین مردم مظلوم فلسطین گفت: دلیل همه این موارد این است که آن تحول، مسیر غلطی را پیمود و به‌جز تباهی و غارت کشورهای دنیا اعم از کشورهای مسلمان و غیرمسلمان چیزی درپی نداشت. قاره آسیا، آفریقا، بخش‌هایی از قاره آمریکا، همه این‌ها تحت‌تأثیر اشغالگری و چپاول قدرت‌های برآمده از آن تحول تاریخی قرار گرفت. بریتانیای کبیر، فرانسه با سردمداری ناپلئون، آمریکای شیطان بزرگ و صهیونیسم کودک‌کش و قاتل، همه این‌ها به جان مسلمانان افتادند.

انقلاب اسلامی ایران یک نقطه تحول است

او توضیح داد: انقلاب اسلامی ملت بزرگ ایران نقطه تحولی است، درست در مقابل آن نقطه تحولی که با سوءاستفاده از علم و پیشرفت‌های فناورانه به بشر تاخت و حقوق بشر را را تضییع و سرمایه انسان‌ها را غارت کرد و انفاس بشری را ازبین برد. صدها میلیون نفر از انفاس بشری را ازبین بردند و نسل‌کشی‌های گسترده انجام دادند. غرب این دستاوردها را برای خود فهرست کرده که فهرستی بسیار دردناک است. انقلاب اسلامی مردم ایران دقیقا نقطه برگشت عکس این مسیر بوده است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین تصریح کرد: روز اولی که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید، در ۲۲ بهمن ۵۷، رژیم شاهنشاهی که از پدر به پسر می‌رسید پس از ۲۵۰۰سال در کشور ما توسط ملت ایران و به رهبری امام راحل، ریشه‌کن و جمهوری اسلامی، مردم‌سالاری اسلامی با رأی بیش از ۹۸ درصد از مردم ایران جایگزین شد.

او ادامه داد: حکومت‌های بیش از حدود ۱۲ کشورهای اروپایی سلطنتی است؛ حتی در غرب آسیا یا امیرنشین هستند یا پادشاه دارند و کسی تصور نمی‌کند در این مناطق تغییر ایجاد شود؛ اما تحولات بزرگ‌تری در پی بود که آن زمان دیده نمی‌شدند؛ به همان صورتی که ما در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی نمی‌توانستیم تحولات بزرگ امروزی را ببینیم. اما امام راحل در رأس همه مفسران و آینده‌پژوهان فرمود که «قرن آینده از آنِ اسلام خواهد بود و اسلام، سنگرهای کلیدی جهان را یکی پس از دیگری فتح خواهدکرد.»

سلیمانی یادآوری کرد: این گفته، ترجمان این موضوع است که یک نقطه عطفی شکل گرفته که نه‌تنها دهه‌ها بلکه قرن‌ها ادامه دارد تا از مسیر دولت‌سازی و جامعه‌سازی و تمدن نوین اسلامی، بستر و زمینه برای خورشید عظمای ولایت فراهم شود، یعنی این تحول ادامه پیدا خواهد کرد تا پرچم به دست حضرت حجت (عج) سپرده شود و حکومت جهانی و حکومت عدالت حضرت مهدی در دنیا سایه‌گستر شود.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: انقلاب اسلامی نقطه عطف این حرکت بود، حتی به لحاظ تأثیرات کوتاه‌مدت نیز از هر پدیده بزرگ دیگری، تأثیرات کوتاه‌مدت انقلاب حتی نسبت به پدیده رنسانس، عمیق‌تر و وسیع‌تر بود. از آن مسیر، دو انقلاب کوچک اتفاق افتاد؛ یکی انقلاب کبیر فرانسه و دیگری انقلاب اکتبر ۱۹۷۰ روسیه که اصلا قابل‌مقایسه با انقلاب اسلامی نیستند.

او خاطرنشان کرد: بنابراین ما با پیروزی انقلاب اسلامی به یک دوره تحولی وارد شدیم. به‌جز مقطعی در صدر اسلام، با پیروزی انقلاب اسلامی و شکل‌گیری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، برای اولین بار در تاریخ بشری، یک الگوی جدید تمدنی ایجاد شد و بعد توطئه‌هایی یکی پس از دیگری علیه ملت ایران آغاز شد؛ تجزیه‌طلبی، کودتاها، جنگ‌های مسلحانه در داخل شهرها، دخالت نظامی در طبس و تجاوز گسترده و همه‌جانبه رژیم بعث عراق و دفاع مقدس هشت‌ساله ملت ایران. در همه این دوره‌ها ملت ایران به میدان فداکاری آمد و بعد از دفاع مقدس هم ادامه پیدا کرد؛ یعنی هم نبرد فرهنگی، اقتصادی و همین‌طور حمایت از مردم مظلوم فلسطین و مقابله با پدیده شومی به نام داعش، جبهه‌های مقاومت شکل گرفت.

رسانه روایتگر عظمت ملت ایران است

سلیمانی با بیان اینکه ملت ایران، بی‌نظیرترین و تحسین‌برانگیزترین فداکاری‌ها را انجام داد و شهدای عظیم و عزیزی تقدیم کرد، مرارت‌های مختلفی را متحمل شد تا به این آرمان‌ها وفادار بماند و وفاداری خود را ثبت کند، گفت: رسانه روایتگر این عظمت‌هاست. رسانه ظرفیتی است برای اینکه ما این روایت‌ها را بهتر و با هوشمندی و با استفاده از ابزارهای فناورانه و به‌روزشده، در زمان خودش به افکار عمومی منتقل کنیم. این رسالت بزرگی است که رسانه در دوره دفاع مقدس به‌خوبی انجام داد.

او اضافه کرد: انقلاب اسلامی یک رسانه بین‌المللی است. گسترش اسلام در اروپا و در سایر قاره‌ها یک‌دفعه اتفاق نیفتاد، بلکه علاقه‌مندی به اسلام از بدو پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شد و گرایش به اسلام و تشیع در بین اروپایی‌ها و آمریکا به چشم آمد.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین تأکید کرد: امروز مسئله اصلی جهان در سایه انقلاب اسلامی و پیام انقلاب اسلامی، فلسطین است. دنیا به دو جبهه حق و باطل تقسیم شده است. قدرت‌های سلطه‌گر با پیش‌قراولی صهیونیست‌ها جبهه باطل را تشکیل دادند، اما مردم جهان در زیر چتر انقلاب اسلامی جبهه حق را تشکیل دادند که میلیاردها نفر را شامل می‌شود و هدف آن‌ها آزادی سرزمین و مردم فلسطین و احقاق حق برای فلسطین است.

او ادامه داد: ما شهادت می‌دهیم که تک‌تک ملت ایران در ۴۵ سال گذشته در جای درست تاریخ ایستادند و در همه حوادث علی‌رغم همه مشکلات و نارسایی‌ها آرمان‌های انقلاب اسلامی را فراموش نکردند و برای این آرمان‌ها فداکاری کردند. رسانه باید این مسئله را بازگو کند تا الگو شود. الگو شدن این موضوع مسئله بسیار مهمی است.

سردار سلیمانی با تأکید بر اینکه مؤلفه مقاومت، درس ملت ایران است، توضیح داد: مقاومت، یک راهبرد شناخته‌شده، قابل‌قبول، معقول، دوست‌داشتنی و جذاب است. فداکاری‌های ملت ایران رسانه شد. انقلاب اسلامی رسانه شد. مکتب مقاومت رسانه شد. شهدای مدافع حرم رسانه شدند. شهدای مواجهه با رژیم صهیونیستی رسانه شدند. سپهبد شهید پاسدار حاج قاسم سلیمانی رسانه شدند. امروز شهید‌جمهور آیت‌الله رئیسی عزیز و شخصیتشان، رسانه شدند و عصر جدیدی از رسانه‌ها می‌تواند در سایه این فرهنگ و ارزش‌ها و فداکاری‌ها در کشور ما شکل بگیرد.

جبهه رسانه‌ای انقلاب اسلامی با الگوگیری از شهدای رسانه شکل بگیرد

او یادآور شد: هدف از برگزاری یادواره برای شهدای رسانه این است که جبهه رسانه‌ای انقلاب اسلامی با الگوگیری از شهدای رسانه در دوره‌های مختلف شکل بگیرد؛ چه شهدای رسانه فلسطین و شهدای رسانه جهان اسلام چه در جبهه‌های مقاومت، چه در دوران دفاع مقدس و چه در دوران پیروزی انقلاب اسلامی و تثبیت این نظام مقدس.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه انسان‌رسانه‌ها به‌عنوان اولین راویان می‌توانند نقش‌آفرینی کنند، گفت: یکی از بهترین مسیرها برای تحقق جهاد تبیین این است که هریک از ما باتوجه به ظرفیت‌هایی که امروز در اختیار همه است شامل گوشی‌های همراه و اینترنت، تولید محتوا کرده و این ارزش‌ها و روایت‌ها را عرضه کنیم و برای آن‌ها جشنواره برگزار شود و ایده‌ها و استعدادهای رسانه‌ای، شناسایی، معرفی و توانمند شوند و درنتیجه، عرصه رسانه‌ای کشور تقویت شود.

سلیمانی ادامه داد: غول‌های رسانه‌ای دنیا از آنِ صهیونیست‌هاست، همان‌طور که همه غول‌های اقتصادی و بانکی، غول‌های مؤسسات مطالعات، غول‌های تجاری، کشتی‌رانی و تسهیلات نظامی این‌گونه است. صهیونیست‌ها بر مقدرات غرب حاکم شدند و تمدن غربی را یک تمدن صهیونیستی کرده‌اند که خروجی و پیامدش جنگ غزه و رفح است که البته شکست خوردند و هیچ دستاوردی درمقابل مکتب و فرهنگ مقاومت به دست نیاوردند؛ لذا این جبهه باید تقویت شود و لازم است در موضوع رسانه پرچم‌داری کنیم.

او با اشاره به اینکه رسانه، صدای مظلوم فلسطین را به دنیا رساند و انسان رسانه‌ها بیشترین نقش را داشتند، توضیح داد: بنگاه‌های خبرپراکنی نظام سلطه و صهیونیست‌ها سعی کردند نشان ندهند و اجازه ندهند تا واقعیت‌ها منعکس شود، ولی همین گزارش‌های کوچک و ردوبدل کردن عکس‌ها و عکس نوشته‌ها باعث شد که این موضوع به سراسر دنیا منتقل شود و جبهه مستحکمی در کنار مردم فلسطین قرار بگیرد.

سلیمانی گفت: تحول انقلاب اسلامی دارای ابعاد مختلفی است که این نقطه عطف باید در مسیر رسانه هم اعتلا پیدا کند و بتواند جبهه رسانه‌ای حق‌طلبان عالم را شکل دهد. لازمه‌اش این است که اول جبهه انسانی تقویت و توانمند شود. کشور ما ظرفیت‌ها و استعدادهای رسانه‌ای خوبی دارد، ولی به نظر می‌رسد تا رسیدن به شکل‌گیری به جبهه رسانه فاصله داریم.

مشارکت حداکثری در انتخابات، قدم اساسی در جهت تحقق آینده ایران

او با بیان اینکه ملت ایران، ملتی به متمسک به فرهنگ متعالی و هنر است، به موضوع درپیش بودن انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: حضرت آیت‌الله رئیسی تراز جدیدی از مدیریت را خلق کردند و این هم از نقاط تحولی انقلاب اسلامی است؛ ضمن اینکه تعبیر «شهید خدمت» به ایشان تعبیر بجا و زیبایی است. رئیس سازمان بسیج مستضعفین افزود: عدم شرکت برخی افراد در انتخابات به دلیل وجود ابهام در ذهنشان است که باید با گفت‌وگو برطرف شود.

او سپس تأکید کرد: مشارکت گسترده و حداکثری در انتخابات، یک قدم اساسی و تعیین‌کننده درجهت تحقق آینده ایران است و باید دیگران را به مشارکت در این امر دعوت کنیم. شرکت در انتخابات حق هر فردی است و اگر کسی شرکت نکند از حق خودش صرف‌نظر کرده است و وقتی این حق‌ها در کنار هم قرار می‌گیرند برای حل مشکلات و پیشبرد اهداف متعالی ملت ایران تولید قدرت و ظرفیت می‌کنند. ما مردم‌سالاری اسلامی داریم که یک الگوی جدید مترقی و قانون اساسی مترقی است.

بنابر این گزارش، یادواره ملی شهدای رسانه کشور و شهدای مظلوم خبرنگار غزه، با تصاویر مختلفی در قالب نماهنگ و با حضور هنرمندان و اجرای پرفورمنس ارائه شد که تحولات اثرگذار انقلاب اسلامی ایران تا امروز را روایت می‌کرد. در ادامه نیز ارتباط مستقیمی با حسن عظیم‌زاده، خبرنگار اعزامی صداوسیما به لبنان برقرار شد تا بخشی از جنایات رژیم صهیونیستی و جان‌فشانی شهدای خبرنگار را روایت کند. در پایان این یادواره نیز از خانواده برخی از شهدای رسانه و چند تن از عکاسان جنگ اصفهانی حاضر در مراسم تقدیر شد.

گفتنی است از مجموع ۳۳۳ شهید رسانه، استان اصفهان با ۲۲ شهید در جایگاه دوم بعد از تهران قرار دارد. همچنین تاکنون ۱۵۰ خبرنگار در عملیات «طوفان‌الاقصی» در غزه به شهادت رسیده‌اند.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

دو × 5 =