خانواده‌ها بهوش باشید:

کلاهبرداری‌های سایبری با وام‌های کم بهره بانکی

سرهنگ سید مصطفی مرتضوی، رئیس پلیس فتا اصفهان در مورد کانال و گروه‌های فروش امتیاز وام‌های کم بهره بانکی که با استفاده از اعتماد مردم از آنها کلاهبرداری می‌کنند، هشدار و توصیه‌هایی داد:

تاریخ انتشار: 11:18 - شنبه 1403/03/26
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
کلاهبرداری‌های سایبری با وام‌های کم بهره بانکی

به گزارش اصفهان زیبا؛ به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ سید مصطفی مرتضوی، رئیس پلیس فتا اصفهان در مورد کانال و گروه‌های فروش امتیاز وام‌های کم بهره بانکی که با استفاده از اعتماد مردم از آنها کلاهبرداری می‌کنند، هشدار و توصیه‌هایی داد:

کلاهبرداری به بهانه فروش وام

کارشناسان پلیس فتای استان، در طی رصد و پایش فضای مجازی به تعدادی کانال در یکی از شبکه‌های اجتماعی با تعداد اعضای بالا برخورد کردند.

در این کانال‌ها، به بهانه فروش وام در وب‌سایت‌ها از مردم کلاهبرداری و همچنین عنوان می‌کردند که سایت مورد نظر دارای مجوز از بانک مرکزی بوده و از نظر پروتکل‌های امنیتی مورد تأیید است.

با مشاهده این موضوع، پیگیری آن در دستور کار پلیس قرار گرفت.

با بررسی‌های فنی صورت‌گرفته مشخص ‌شد، مجرمین با طراحی سایت مورد نظر، اقدام به فروش وام از مبلغ 30 الی 350 میلیون تومان می‌کنند.

اما، کارشناسان اداره مبارزه با فتا در طی بررسی فنی این وب‌سایت و تحقیقات اطلاعاتی صورت گرفته، صاحب خط تلفنی که مجرمین از طریق آن وارد پنل وب‌سایت مورد نظر می‌شدند، را شناسایی کردند.

توصیه

به شهروندان و کاربران توصیه می‌شود جهت دریافت هر گونه تسهیلات، از مسیر قانونی و اصلی آن یعنی مراجعه به بانک و تشکیل پرونده بر اساس شرایط اعلامی بانک‌ها و مؤسسات مالی معتبر اقدام کنند و از خرید و فروش تسهیلات در فضای مجازی خودداری کنند.

ضمنا کاربران فضای مجازی این موضوع را بدانند که صرفاً به علت اینکه فروشنده، اطلاعات شخصی یا اطلاعات حساب بانکی خود را ارائه کند، دلیل کافی برای اعتماد به فروشنده نبوده و امکان دارد از اوراق هویتی فرد دیگری سوءاستفاده کرده باشد، یا حتی کارت حساب به‌صورت اجاره‌ای باشد.

در خصوص این مورد خاص یعنی فروش وام و تسهیلات بانکی، متقاضیان حتماً از بانک اعطاءکننده تسهیلات قبل از پرداخت هرگونه وجهی استعلام بگیرند تا از صحت موضوع مطلع شوند.

ضرورت مراجعه به سایت

شهروندان برای دریافت اطلاعات، هشدارها و توصیه‌های پلیس به سایت پلیس فتا به آدرسwww.fata.gov.ir  مراجعه کنند و در صورت مشاهده موارد مشکوک، گزارش خود را در بخش ثبت گزارش مردمی به پلیس اطلاع دهند.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

سیزده − 3 =