ریشه‌های آزاد با بدن چه می‌کنند؟

به تدریج که سن بالا می‌رود و پیر می‌‌شویم، درون بدن ما تغییراتی ظاهر می‌‌شود که گویی ما از داخل بدن زنگ می‌‌زنیم

تاریخ انتشار: 13:27 - یکشنبه 1403/04/3
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
ریشه‌های آزاد با بدن چه می‌کنند؟

به گزارش اصفهان زیبا؛ به تدریج که سن بالا می‌رود و پیر می‌‌شویم، درون بدن ما تغییراتی ظاهر می‌‌شود که گویی ما از داخل بدن زنگ می‌‌زنیم، همانطور که آهن در برابر اکسیژن هوا زنگ می‌‌زند و می‌‌پوسد، بدن ما وقتی با بعضی از مولکول‌‌های آزاد روبه‌رو می‌شود، زنگ می‌‌زند. به این مولکول‌های آزاد و به اصطلاح رادیکال‌های آزاد، ریشه‌‌های آزاد نام داده‌اند.

در این زمینه  دکتر محمد دریایی، متخصص علوم زیستی تغذیه و گیاهان دارویی در کتاب رمز و راز جوانی و سلامتی توضیحاتی داده است که به آن اشاره می‌کنیم:

عوارض ریشه‌های آزاد در بدن

ریشه‌های آزاد، پس‌مانده فعالیت کار سلول‌‌های بدن هستند، وقتی با سلول‌های سالم روبرو می‌‌شوند، آنها را به شدت آزار می ‌دهند و از کار می‌‌اندازند.

 درضمن مانع از فعالیت طبیعی و سالم آنها می‌‌شوند و اگر این ریشه‌های آزاد مدت‌‌های زیادی در بدن ما به خرابکاری بپردازند، باعث ضعیف شدن شدید بدن و هجوم بیماری‌‌ها به پیکر ما می‌شوند.

ریشه‌‌های آزاد باعث و بانی اصلی بیمار کردن اعضا و جوارح هستند و بیش از همه قلب، مفاصل و عروق در این هجوم بزرگ صدمه می‌‌بینند. بیماری پارکینسون نیز به عقیده بسیاری از محققان ناشی از همین حمله مداوم ریشه‌های آزاد به سلول‌های بدن است.

 دکتر کاتلر ثابت کرده است که ریشه‌‌های آزاد مهمترین عوامل تسریع پیری در بدن هستند و با آزمایش‌هایی که روی تعدادی از حیوانات به عمل آورده به این نتیجه رسیده است که ما می‌‌توانیم در بدنمان آنزیم‌‌هایی را افزایش دهیم که زیادی آنها در خون باعث جلوگیری از خرابکاری ریشه‌های آزاد می‌شود.

یعنی با کنترل ریشه‌های آزاد تولید شده و حاصل از بد کار کردن سلول‌‌ها قادریم جلوی پیر شدن را بگیریم و این امر روی تعداد زیادی از حیوانات دقیقا آزمایش شده و به اثبات رسیده است و جای بحثی در آن نیست.

راهکار

 دکتر هاری دموپولوس، استاد پاتولوژی دانشگاه نیویورک در تحقیقات خود ثابت کرده است که بهترین راه برای افزایش آنزیم‌های ضد ریشه آزاد صحیح غذا خوردن و مواد لازم را به بدن رساندن است.

برعکس اگر ما به غذا خوردن خود توجه نکنیم و هر چه به دستمان رسید، برای سیر کردن خود بخوریم و واکنش این مواد در بدن ما ایجاد می‌‌کند توجه نکنیم، باید منتظر فرسوده شدن سریع سلول‌‌های بدن و زودتر پیر شدن‌مان باشیم.

دکتر دموپولس می‌‌گوید غذاهای سالم و خوبی که ما برای مبارزه با پیری در دسترس داریم، فراوان است.

 تمام سبزی‌ها، تمام میوه‌ها و حبوبات و دانه‌های غذایی جزو این غذاها به شمار می‌‌روند و شما می‌توانید این سری غذاها را با رغبت فراوان و بدون ترس از عاقبت آنها بخورید و از مواد حیاتی موجود در آنها بهره‌مند شوید و خطر چربی زیاد خوردن و مسدود شدن شریان‌ها نیز در کار نخواهد بود.

 شما با این طریق و این نوع غذا خوردن می‌توانید ریشه‌های آزاد بدن را کامل صاف کنید و قبل از اینکه پیری به شما غلبه کند، بر آن غلبه یابید.

خلاصه غذایی کم چربی و پروتئین مانند ترمزی که اتومبیل را متوقف می‌کند، قادرند سیر پیر شدن سلول‌ها را متوقف کرده و عامل زمان را به نفع شما ثابت نگه دارد.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

19 − هفده =