به گفته پژمان عقدک، سخنگوی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه اصفهان، به‌دلیل عدم‌مشاهده بیمار و پشه آئدس هیچ نگرانی در رابطه با این بیماری در اصفهان وجود ندارد

اصفهان از دِنگی، دُنگی ندارد!

تا همین یکی‌دوماه پیش، شاید نام پشه «آئدس» و بیماری «تب دِنگی» به گوش کمترکسی خورده بود و تنها معدود افرادی از نیش زهرآلود این حشره موذی خبر داشتند.

تاریخ انتشار: 11:44 - یکشنبه 1403/04/17
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
اصفهان از دِنگی، دُنگی ندارد!

به گزارش اصفهان زیبا؛ تا همین یکی‌دوماه پیش، شاید نام پشه «آئدس» و بیماری «تب دِنگی» به گوش کمترکسی خورده بود و تنها معدود افرادی از نیش زهرآلود این حشره موذی خبر داشتند. حالا اما چندوقتی است که نام «تب دنگی» در رسانه‌ها و آمار و ارقامی که از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود، به فور به چشم می‌خورد؛ به‌طوری‌که گفته می‌شود تا به الان، بیش از صد نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند.

تب دنگی بیماری دردناکی است که از طریق پشه آئدس به انسان‌ها منتقل شده و باعث عفونت و تب زرد می‌شود. بنا به گزارش‌های وزارت بهداشت، در حال حاضر در استان‌هایی مانند بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس، مازندران، گیلان و گلستان مراقبت‌ها بیشتر است؛ چراکه در این استان‌ها زندگی پشه آئدس در حداقل آب می‌تواند رخ دهد؛ حتی در استان‌هایی که از کولر آبی استفاده می‌کنند هم پشه آئدس در این آب‌ها تخمک‌گذاری می‌کند و این تخمک‌ها حتی پس از خشک شدن آب‌ها می‌تواند تا یک سا ل و نیم زنده بماند و بارندگی باعث جان دادن دوباره به این تخمک‌ها و تبدیل آن‌ها به پشه آئدس می‌شود.

حالا اما رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه احتمال اپیدمی این بیماری را رد نمی‌کنیم، به رسانه‌ها گفته است که نگرانی اصلی ما برای شهریور و مهرماه است که از گرمای هوا کاسته می‌شود و پشه‌ها در هوای آزاد به‌راحتی می‌توانند رفت‌وآمد کنند. از سوی دیگر، اما اخیرا خبرهایی مبنی بر شناسایی موارد تب دنگی در اصفهان نیز شنیده است؛ درحالی‌که پژمان عقدک، سخنگوی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه اصفهان در گفت‌وگو با «اصفهان‌زیبا» می‌گوید به دلیل عدم مشاهده بیمار و پشه آئدس، هیچ نگرانی در رابطه با این بیماری در اصفهان وجود ندارد.

خبرهای ضدونقیضی در رابطه با شناسایی و ابتلای به تب دنگی در اصفهان از گوشه و کنار شنیده می‌شود. آیا این بیماری به اصفهان نیز رسیده است؟

تعدادی از افراد علامت‌دار در روزهای گذشته در اصفهان شناسایی شده‌اند؛ اما پس از بررسی و مراقبت و همچنین انجام آزمایش‌های لازم، مشخص شد که هیچ‌کدام از این افراد به تب دنگی مبتلا نیستند و تست‌هایشان هم مثبت از آب درنیامد. بنابراین، هیچ موردی از ابتلا به تب دنگی در اصفهان مشاهده نشده است.

ممکن است تست‌ها دارای خطا باشند؟

خیر، مرحله اول تست‌ها در اصفهان انجام می‌شود؛ درصورتی‌که مثبت باشد، این تست‌ها دوباره در تهران تکرار و در صورت مثبت بودن، ابتلای فرد به تب دنگی تأیید می‌شود. این درحالی است که افرادی که در اصفهان مشکوک به تب دنگی بودند، تستشان مثبت نبوده است.

آیا اصفهان ازجمله مناطقی است که تب دنگی در آن بتواند شیوع پیدا کند؟

خیر، در سال 1398، برای اولین بار پشه آئدس در هرمزگان شناسایی شد، بدون اینکه بیماری وجود داشته باشد. حدود پنج یا شش سال است که در مناطقی مثل سیستان و بلوچستان و هرمزگان و خوزستان هم پشه و هم بیمار مشاهده می‌شود.

دلیل مشاهده پشه آئدس در این مناطق چیست؟ آیا این پشه گرمادوست است؟

واقعیت این است که پشه آئدس در آب‌های راکد زیست می‌کند. همچنین در دوروبر لاستیک‌های فرسوده و رهاشده در اطراف شهر (مخصوصا اگر آب در آن‌ها جمع شده باشد)، این حشره به‌راحتی رشد و تکثیر می‌کند. یا مثلا آب راکدی که در زیر گلدان‌ها جمع می‌شود و باقی می‌ماند هم می‌تواند محلی برای زندگی و رشد این حشره باشد. براساس نمونه‌گیری‌هایی که انجام شده است، درحال حاضر در سیستان و بلوچستان و هرمزگان و خوزستان این پشه حضور دارد؛ البته در استان‌های شمالی نیز به‌طور جسته‌گریخته مواردی گزارش‌شده است. در اصفهان، اما همان تعدادی هم که شناسایی شدند، افرادی بودند که از کشورهایی مثل امارات و پاکستان و کشورهای شرقی به اصفهان سفر کرده بودند. در اصفهان این پشه اصلا وجود ندارد و به همین خاطر هم انتقال داخلی وجود ندارد.

با توجه به حضور پررنگ افغان‌ها و پاکستانی‌ها در اصفهان و رفت‌وآمد آن‌ها به این شهر، آیا این حضور می‌تواند تهدیدی برای شهروندان به‌شمار آید؟

درصورتی‌که در اصفهان هم بیمار مشاهده شود و هم پشه، بله. اما هیچ‌کدام از این دو مورد در اصفهان رؤیت نشده‌اند و به همین دلیل هم این مسئله اصلا جای نگرانی برای شهروندان ندارد. با توجه به اینکه انتقال بیماری از طریق گزش پشه آدئس صورت می‌گیرد، افرادی که تصمیم سفر به کشورهای جنوب غربی یا کشورهای همسایه مثل امارات و هندوستان یا آسیای شرقی دارند، بهتر است با پوشیدن لباس پوشیده از خود در برابر نیش این حشره محافظت کنند؛ ضمن اینکه در موقع استراحت نیز از پشه‌بند و حشره‌کش و سایر ابزار دفع‌کننده حشره استفاده کنند تا گزیده نشوند. مراقبت‌ها دراین‌باره، همچون مواظبت‌هایی است که به شهروندان اصفهانی توصیه می‌کنیم تا از خود در برابر نیش سالک که ازجمله حشرات بومی اصفهان است، انجام دهند.

آیا تب دنگی خطرناک است و می‌توانند به مرگ‌ومیر ختم شود؟

تب دنگی در یک تا دو درصد از موارد می‌تواند منجر به مرگ شود. آمار 129 فوتی که از سوی وزارت بهداشت نیز اعلام شده است، این میزان را تأیید می‌کند؛ خوشبختانه اما در استان اصفهان تاکنون کسی به تب دنگی مبتلا نشده و مورد مثبتی نیز شناسایی نشده است؛ اما افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف‌تر هستند یا بیماری زمینه‌ای دارند، احتمال شدت بیماری و بستری شدن بیشتر است.

این بیماری دارای چه علائمی است؟

افرادی که پشه آئدس را مشاهده می‌کنند و توسط آن گزیده می‌شوند، ممکن است پس از گزیده شدن، دچار تب و سردرد و بدن‌درد و احساس خرد شدن استخوان شوند؛ همچنین خون‌ریزی در زیر پوست و علائمی همچون علائم آنفولانزا و تب خون‌ریزی دهنده کریمه کنگو می‌تواند فرد را به ابتلا مشکوک کند. افراد دارای این علائم باید تحت مراقبت قرار بگیرند و پس از آن با انجام تست و آزمایش از ابتلا یا عدم ابتلا به تب دنگی باخبر شوند.

در روزهای گذشته و با داغ شدن اخبار مربوط به تب دنگی و مشاهده موارد ابتلا در سراسر کشور، افرادی مبادرت به فروش مکمل‌های درمان‌کننده کرده‌اند. آیا این بیماری با خوردن مکمل، کنترل یا درمان می‌شود؟

خیر، به‌هیچ‌عنوان. عرضه مکمل به‌منظور بهبودی بیماری تب دنگی صرفا از سوی سودجویان انجام می‌شود و اصلا تأثیری در بهبودی ندارد. تنها راه پیشگیری از این بیماری، جلوگیری از گزش با پوشیدن لباس‌های پوشیده است. خوردن مکمل، صرفا برای افرادی که ازنظر گوارشی دارای مشکل هستند یا در شرایط خاص تغذیه‌ای قرار دارند، توصیه می‌شود؛ وگرنه افرادی که غذا و سبزی‌ها مصرف می‌کنند، به‌غیراز ویتامین دی به مکمل دیگری نیاز ندارند.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

18 + یک =