بایگانی سرویس گردشگری
تقدیر از «خیال‌باز» پیش‌کسوت اصفهان
10:08 - 28 تیر 1403
مراسم بزرگداشت استاد حسن طاهری‌زاده با نمایش مستند ساخته تینا میرکریمی در دهنو برگزار شد؛

تقدیر از «خیال‌باز» پیش‌کسوت اصفهان

روایت زیست غنی استاد پیش‌کسوت هنر نمایش سایه‌بازی را حالا می‌توانید در فیلم «خیال‌باز»، ساخته تینا میرکریمی ببینید.

یک‌هزاره روایت سفر اصفهان
11:10 - 17 خرداد 1403
«بر هامون‌ نهاده» نمایشگاه تعاملی روایت‌های سفر اصفهان که باید دائمی شود؛

یک‌هزاره روایت سفر اصفهان

برای گره‌گشایی از صنعت گردشگری اصفهان یکی از چند راهکار لازم، گشودن درست درهای بسته است؛ اتفاقی که یکی از جدیدترین مثال‌های خوبش را می‌توانیم برپایی نمایشگاه «بر هامون نهاده» بنامیم؛ چراکه به واسطه این نمایشگاه، از یک سو دری به دنیای «روایت‌های تاریخی مکتوب سفر به اصفهان» گشوده‌اند.

اصفهان بر فراز آسمان
11:24 - 11 اردیبهشت 1403
بررسی ظرفیت اصفهان برای گردشگری از آسمان

اصفهان بر فراز آسمان

این یکی از کارهای موردعلاقه من است که هنگام پرواز انجام می‌دهم؛ تماشای مناظری که بیرون از پنجره هواپیما نمایان می‌شود. به‌محض بلند شدن هواپیما، ردیابی پرواز را در سیستم سرگرمی روشن می‌کنم، هدفونم را می‌گذارم و فقط از پنجره به بیرون خیره می‌شوم.

NONE
08:36 - 3 دی 1401

توجه ویژه به میراث ناملموس در گردشگری کشاورزی

پیـوند «گــردشگـری کشــاورزی» و  داشته‌های ایران در حوزه «میراث ناملموس» می‌تواند به تعریف تورهای گردشگری جذابی، به‌ویژه در شاخه گردشگری تجربه‌محور بینجامد؛ اگر به این ارتباط توجه کنیم و قدرش را بدانیم و برای احیــایــش، برای افـزایش آگاهی عمومی نسبت به داشته‌های میراث ناملموسمــان در حوزه گــردشگــری کشاورزی توجه کنیم و البته بتوانیم برنامه‌های خلاقانه‌ای داشته باشیم که گردشگران رغبت کنند در آن‌ها حضور داشته باشند!  در مطلب پیش‌رو سعی کرده‌ام ضمن توضیح دوحوزه مهم مورداشاره، مثال‌هایی از ظرفیت‌های موجود را هم ارائه کنم.
 
NONE
08:06 - 1 دی 1401

رونمایی از «جوهره مکان» بر فراز عالی‌قاپو

«با وفاداری به ریشه‌ها، نو شوید»؛ این جمله‌ای بود که دکتر محمدرضا قانعی در ابتدای کتاب «جوهره مکان» نوشته و کتاب را برای مخاطبان نشست رونمایی، امضا کرده بود. ایوان عالی‌قاپو در یکی‌ مانده‌به‌آخرین روز پاییز 1401 میزبان این رویداد معمارانه شد و مهمانان رو به گنبد مسجد شیخ‌لطف‌الله نشستند تا از زبان امیرمحمد اخوان، سهند منشی، محمدرضا قانعی، اندیشه مشیری و ترانه یلدا درباره کتابی بشنوند که به رویکردهای جهانی درباره پیوند معماری (مکان) با بستر و زمینه‌اش اختصاص دارد. کتاب «جوهره مکان» به بررسی فعالیت گروهی از معماران معاصر می‌پردازد و با تأکید بر «اهمیت امتداد سنت عظیم قدمایی در معماری» نمونه‌هایی از خلق‌های معمارانه آنان  را  که بر مدار «اندیشه‌ورزی در محیط غنی اصفهان» شکل گرفته‌اند، روایت می‌کند.
 
NONE
10:03 - 30 آذر 1401

هنوز از نمد «شب چله» برای گردشگری کلاهی نیست!

شب چله 1401 ویژه‌تر از سال‌های قبل است؛ چرا که از امسال این آیین باستانی، رسما در فهرست میراث جهانیان ثبت و به تقویم آیین‌های جهانی راه پیدا  کرده است. ایران و افغانستان می‌توانستند برای این یلدا گردشگران بسیاری را جذب کنند؛ اگر برنامه‌ریزی دقیقی داشتند و شرایط این دو کشور به لحاظ اجتماعی و امکانات میزبانی، مناسب بود!مثال خوب در این زمینه، هند است که هر سال برای دو جشن هولی و دیوالی گردشگران بسیاری را جذب می‌کند.

NONE
09:19 - 27 آذر 1401

علاقه‌مندان تاریخ ایران قاجار به «باب عالی» دعوت شدند!

کاخ گلستان به جز آنکه یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری پایتخت محسوب می‌شود، برای پژوهشگران حوزه‌های ایران‌شناسی، تاریخ و هنر هم حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. مدیرمجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از همه علاقه‌مندان دعوت کرده تا در هفته پژوهش از این مجموعه دیدن کنند و در نشست‌های تخصصی که به این مناسبت برگزار می‌شوند، شرکت کنند. به گفته آفرین امامی، این رویدادها عبارتند از:
 
NONE
09:16 - 27 آذر 1401

سقوط آزاد گردشگری ایران

ایـــران از ســــال 1398 سقــوط آزاد گردشگری را تجربه می‌کند؛ تا حدی که در آن سال فقط دومیلیون گردشگر خارجی از ایرانِ 85 میلیون نفری دیدن کردند و این رقم حالا بسیار ناچیزتر هم شده و این در حالی است که طبق آمارهای جهانی، باید صنعت گردشگری تا پایان سال جاری میلادی به 65 درصد سطحی که پیش از همه‌گیری کرونا داشت برسد؛ اما روی حرکت صنعت گردشگری ایران به سمت دیگری است!
 
NONE
08:57 - 24 آذر 1401

سرباز ماد و کتیبه عیلامی را در دانشگاه اصفهان ببینید!

نمایشگاه اشیا و اسناد تاریخی هم‌زمان با هفته پژوهش و فناوری با همکاری اداره موزه‌های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان در محل کتابخانه مرکزی دانشگاه اصفهان برپا شد.

NONE
08:52 - 24 آذر 1401

بازارهای سنتی، میراثی ماندگار در کالبد شهر

آنچه امروزه پاساژ یا مرکز خرید نامیده می‌شود، در حقیقت شکل تغییریافته و در حال گذار بازار سنتی به مدرن است. خود بازار سابقه چند هزار ساله در تمدن ایران و جهان دارد. ازهمان هنگام که انسان موفق به تولید محصول بیشتر از نیاز خود شد و به فکر مبادله آن با دیگر محصولات و تولیدات مورد نیاز افتاد، مراحل شکل‌گیری بازار (هرچند به صورت ابتدایی) آغاز شد. برای این منظور ابتدا فضاهای بازی در مجاورت روستاهای بزرگ به این کار اختصاص داده شد که در فصولی از سال به تدریج در روزهایی از هفته، محل اجتماع، داد و ستد و مبادله منطقه می‌شد. سپس با گسترش جوامع و مبادلات، زمان، مکان، شکل و ساختار آن نیز دچار تغییرات و تحولات تکاملی شد و به‌تدریج از حالت موقتی (و نه دائمی) و از وضعیت فاقد سرپناه و معماری به ساختارهای معماری متشکل و دائمی تبدیل شد.

NONE
10:33 - 20 آذر 1401

اروپایی‌های ایرانگرد در آذرخواران اصفهان

گروه 25 نفره از گردشگران اروپایی در قالب توری 14 شب و 15 روزه به نام جاذبه‌های ایران 2022 (Iran Highlights 2022) به ایران آمدند. این که این گروه در شرایط ویژه کشور، سفرشان را لغو نکردند و در مسیر جالب و منحصربه‌فردی هم به ایرانگردی پرداختند، باعث شد به دیدنشان بروم و در اقامتگاه بوم‌گردی آذربرزین در روستای آذرخواران اصفهان با آن‌ها ملاقات کنم. عصر یکی از روزهای بارانی پاییزی اصفهان پای صحبت‌های سید محمد پاکنژاد، که ابتکار طراحی مسیر ویژه این تور ترکیبی و میزبانی از گردشگران را برعهده داشت، نشستم. در ادامه هم با دو راهنمای ایرانی و اروپایی تور (علی محمدی و وربان گلجی) صحبت کردم و حالا روایت همه این گفت‌وگوها را می‌توانید در متن پیش رو و ویدیویی که آماده کرده‌ایم، بخوانید، ببینید و با مسیری برای ایرانگردی آشنا شوید که طی آن می‌توان اقلیم‌های متفاوت و میراث ملموس و ناملموس و جاذبه‌های طبیعی متنوع ایران را درک و شاخه‌های مختلف گردشگری از جمله طبیعی، فرهنگی، مذهبی، ماجراجویانه، خوراک و تجربه‌محور را درک کرد.
 
NONE
20:53 - 19 آذر 1401

اروپایی‌ها در آذرخواران

گروه ۲۵ نفره از گردشگران اروپایی در قالب توری ۱۴ شب و ۱۵ روزه به نام جاذبه‌های ایران ۲۰۲۲ به ایران آمدند. با آنها در اقامتگاه بوم‌گردی آذربرزین در روستای آذرخواران اصفهان ملاقات کردیم.   در این ویدیو با مسیری برای ایرانگردی آشنا شوید که طی آن می‌توان اقلیم‌های متفاوت و میراث ملموس و ناملموس […]