اطلاعیه آلودگی هوا:

توصیه‌های بهداشتی برای این روزها

بر اساس اطلاعیه هواشناسی سطح زرد در تاریخ 31 خردادماه، مبنی بر وزش باد نسبتاً شدید تا شدید و فعال شدن کانون ریزگردها، از اواخر پنج شنبه اول تیرماه الی دوشنبه 5 تیرماه و با توجه به سنجش‌های به عمل آمده، پیش‌بینی می‌شود میزان کیفیت هوا در شرایط ناسالم برای عموم در اکثر مناطق استان قرار گیرد.

تاریخ انتشار: 08:32 - دوشنبه 1402/04/5
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
توصیه‌های بهداشتی برای این روزها

به گزارش اصفهان زیبا؛ به نقل از دانشگاه علوم پزشکی، بر اساس اطلاعیه هواشناسی سطح زرد در تاریخ 31 خردادماه، مبنی بر وزش باد نسبتاً شدید تا شدید و فعال شدن کانون ریزگردها، از اواخر پنج شنبه اول تیرماه الی دوشنبه 5 تیرماه و با توجه به سنجش‌های به عمل آمده، پیش‌بینی می‌شود میزان کیفیت هوا در شرایط ناسالم برای عموم در اکثر مناطق استان قرار گیرد.

لذا معاونت بهداشتی دانشگاه جهت کاهش اثرات ناشی از آلاینده‌های هوا بر سلامت جامعه، توصیه‌های بهداشتی را به شرح زیر برای شهروندان و جلوگیری از عوارض آلودگی هوا بر سلامت جامعه ارائه کرد:

شهروندان از هرگونه فعالیتی که منجر به افزایش آلودگی هوا می‌شود تا شرایط به حالت مطلوب برگردد، خودداری کنند.

 شهروندان محترم تا حد امکان از خروج غیرضروری از منزل و تردد بی مورد در معابر شهری خودداری فرمایند.

بیماران قلبی و ریوی و مبتلایان به آسم، در فضاهای باز فعالیت نکنند و تا حد امکان از حضور در سطح شهر خودداری کرده و در منزل استراحت کنند  ضمنا در صورت تشدید علایم به مراکز درمانی مراجعه کنند.

کلیه ورزشکاران و شهروندان از هرگونه فعالیت فیزیکی و ورزشی از جمله دویدن و پیاده‌روی در این شرایط در هوای باز خودداری کنند.

شهروندان توجه داشته باشند که نوشیدن مایعات به ویژه آب در شرایط آلودگی هوا نه تنها باعث شست‌وشوی دستگاه گوارش می‌شود بلکه عطش و خشکی دهان ناشی از آلودگی هوا را نیز از بین می‌برد. از طرفی با نوشیدن آب و فعالیت دستگاه گوارش، بخشی از آلودگی‌های وارد شده به بدن توسط ادرار دفع می‌شود.

افرادی که مبتلا به سرماخوردگی (زکام همراه با حساسیت) و یا مشکلات تنفسی هستند و افراد مبتلا به آسم بدون علامت، در زمره گروه‌های آسیب پذیر هستند. بنابراین به گروه‌های آسیب‌پذیر ذکر شده توصیه می‌شود از تردد در محیط‌های باز خودداری کنند.

ماندن در ترافیک و استنشاق هوای آلوده، سرعت ابتلا به آسم را در کودکان افزایش می‌دهد. آلاینده‌های موجود در هوای خیابان‌های پر رفت و آمد موجب کاهش سطح اکسیژن خون می‌شود. بنابراین حتی‌المقدور در شرایط آلودگی هوا، کودکان را در منزل نگه دارند و ضمن نگهداری کودکان در منزل، درها پنجره‌ها را بسته نگاه دارند و در صورت امکان در اماکن دارای سیستم تهویه مطبوع بمانند.

هنگام آلودگی هوا، از میوه‌ها و سبزیجات تازه بیشتر استفاده کنند. آنتی‌اکسیدان‌های‌(ترکیبات ضد سرطان) موجود در میوه‌ها و سبزیجات نقش حیاتی در سلامت ریه‌ها و کاهش اثرات آلاینده‌های هوا دارند.

ماسک‌های کاغذی معمولی و دستمال نمی‌توانند مانع ورود آلاینده‌های هوا به سیستم تنفسی شوند. بنابراین استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌شود. ماسک‌های ویژه‌ای که با عنوان P1 و P2 در داروخانه‌ها عرضه می‌شود برای این شرایط تا حدی مناسب است‌.(به‌خصوص برای افرادی که مجبورند در فضای باز فعالیت داشته باشند.)

برچسب‌های خبر
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

19 − 3 =