افزایش ۶۰ درصدی بودجه ۱۴۰۲ شهرداری

هفتادودومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با موضوع بودجه‌ریزی آغاز و بودجه ۲۱,۱۳۳میلیارد تومانی شهرداری اصفهان، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه برای سال ۱۴۰۲ به شورای شهر ارائه شد. توجه به حمل‌ونقل، محله‌ها، فرهنگ، هوشمندسازی و به‌صورت ویژه اعتباری برای تفریح و نشاط، از ویژگی‌های بودجه است. بودجه شهرداری منحصرا ۱۸,۹۷۴ میلیارد تومان است که ۶۱درصد نسبت به امسال رشد داشته است.

تاریخ انتشار: 11:36 - دوشنبه 1401/10/26
مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه
افزایش ۶۰ درصدی بودجه ۱۴۰۲ شهرداری

اختصاص ۳۹ درصد بودجه به مسائل محیط‌زیست و حمل‌ونقل

شهردار اصفهان با اشاره به وصول و قرائت لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ شهرداری اصفهان گفت: سعی ما این بوده که بودجه طبق تقویم زمان‌بندی‌شده به نتیجه برسد. در ماه‌های گذشته تیم شهرداری برای تدوین بودجه جلسات پیوسته و نفس‌گیری برگزار کرد و بودجه در زمان مقرر تقدیم شد.

علی قاسم‌زاده با حضور در هفتادودومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان، با اشاره به وصول لایحه بودجه‌ ۱۴۰۲ شهرداری اصفهان به شورای شهر اظهار کرد: سعی ما این بوده که بودجه طبق تقویم زمان‌بندی‌شده به نتیجه برسد.

در ماه‌های گذشته تیم شهرداری برای تدوین بودجه جلسات پیوسته و نفس‌گیری را برگزار کرد و بودجه در زمان مقرر تقدیم شد. او بیان کرد: بودجه ۱۴۰۲ با نیم‌نگاهی به واقعیت‌هایی است که نمی‌توانیم آن را نادیده بگیریم.

از جمله واقعیت شهرداری و رویکردهای موردتأکید مدیریت شهری، واقعیت‌های شهری و نیازها و ضرورت‌های آن، واقعیت‌های ملی و اتفاقاتی که در تدوین برنامه هفتم و بودجه ۱۴۰۲ وجود دارد و متغیرهایی مانند تورم و واقعیت‌های بین‌المللی که باید نیم‌نگاهی به آن‌ها داشته باشیم.

شهردار اصفهان با بیان اینکه یکی از سخت‌ترین کارها در تدوین بودجه این است که متغیرها به‌شدت شناور باشد، گفت: امیدوارم آن چیزی که تدوین شده و توسط اعضای شورای شهر دقیق‌سازی و با نگاه تخصصی ویرایش می‌شود، در سال ۱۴۰۲ سند ما برای اجرا باشد.

او با اشاره به جزئیات بودجه ۱۴۰۲ گفت: در بودجه سال آینده ۷۱درصد به حوزه عمرانی و ۲۹درصد برای بخش جاری درنظر گرفته شده است. او با بیان اینکه در بودجه سال آینده ۳۹درصد به مسائل محیط‌زیست و حمل و نقل اختصاص پیدا کرده است، گفت: چندقدم به سمت بودجه‌ریزی عملیاتی حرکت کردیم و بیش از ۳۰درصد به پروژه‌هایی مربوط می‌شود که دارای طرح و الزامات است.

امیدواریم آن را سال به سال پیش ببریم و امید این است که آنچه پیش‌بینی‌شده تحقق پیدا کند. قاسم زاده افزود: درصد افزایش بودجه در یک دامنه ۲۰ تا ۸۰درصدی در کلان‌شهرها بوده است. ما به حدود ۶۰درصد افزایش رسیدیم که به‌نظر زیاد است.

اما وقتی به واقعیت‌هایی که گفتم توجه کنیم، متوجه خواهیم شد به جز این را اگر درنظر بگیریم ممکن است در اجرا با مشکل مواجه شده و سال آینده دست شهرداری برای انجام منویات شورا و انتظارات مردم بر زمین بماند.

او تصریح کرد: ۶۰درصد رشد در یک نگاه ابتدایی ممکن است منطقی به‌نظر نرسد؛ اما با مسائلی که گفته شد به‌نظر می‌رسد واقع‌بینانه باشد. شهردار اصفهان ادامه داد: ما در بودجه مسلماتی داریم؛ مانند هزینه‌های جاری، پروژه‌های نیمه‌تمام مانند قطار شهری و حلقه حفاظتی که به‌هیچ‌عنوان نباید وقفه‌ای در روند آن‌ها ایجاد شود.

اضطرارهای شهری مانند بحث پساب نیز وجود دارد که باید پیش‌بینی می‌شد. در کنار این مسلمات، بقیه مسائل شهر در مطالعه میدانی و منطقه به منطقه احصا شد و سپس آن‌ها را اولویت‌بندی کرده و بخشی از آن را در بودجه ۱۴۰۲ دیدیم.

او افزود: دست ما در تعریف پروژه‌های جدید آن‌طور که موردانتظار مردم و شوراست خیلی باز نبوده و به‌رغم مشکلات و سختی‌ها، تلاش کردیم ضرورت‌های شهری را ببینیم؛ به‌خصوص در حوزه حمل‌ونقل تا بتوانیم در کاهش مشکلات ترافیکی حرکت کنیم.

 

اختصاص ۳۹ درصد بودجه به مسائل محیط‌زیست و حمل‌ونقل - اصفهان زیبا

لزوم تصویب حل مشکل زاینده‌رود به صورت شفاف و آشکار در بودجه ۱۴۰۲ کشور

در این جلسه، رئیس کمیسیون ویژه آب و مناطق کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: حل مشکل زاینده‌رود به‌عنوان یک رود تاریخی و زنده‌رودشدن آن باید در بودجه ۱۴۰۲ به‌صورت آشکار شفاف و مطرح و مصوب شود. مشکلات زیست‌محیطی و آلاینده‌ها و حفظ تالاب گاوخونی و سرزندگی مردم روستایی و شهری در برنامه ۱۴۰۲ مطرح و تصمیمات گرفته شود.

مجید نادرالاصلی با گرامیداشت یاد شهدای فداییان اصفهان و دیگر شهدای انقلاب و جنگ تحمیــلی اظهـار کـرد: ۲۶دی ۵۷ روزی تاریخی برای ایران بود. ملت ایران توانست رژیم طاغوت را مجبور به فرار کند. شادی پس از شنیدن این خبر سراسر ایران را دیدنی‌تر کرد. ملت ایران شاه ظالم را فراری داد و خاطره آن روز از ذهن مردم انقلابی پاک نمی‌شود.

او افزود: امام خمینی (ره) که ورود خود به کشور را منوط به خروج شاه ظالم کرده بود، در آخرین روزهای دی ۵۷ خبر ورود قریب‌الوقوعش را اعلام کرد و در فاصله دوهفته‌ای به دامان وطن بازگشت.

رئیس کمیسیون ویژه آب و مناطق کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: امروز در آستانه چهل‌وچهارمین سالگرد حماسه پیروزی ملت ایران در برابر ابرقدرت‌ها، به‌خصوص نوکر دست‌نشانده او هستیم.

ملاحظه می‌کنیم که دشمن از دشمنی خود علیه ملت انقلابی ایران دست برنداشته و از هرگونه دندان‌تیزکردن علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی در همه اشکال آن، از شهادت سردار سلیمانی تا نفوذ جاسوسان به حسب ظاهر ریشه‌دار اسلامی و انقلابی و در باطن اسیر نفس و در بند خواسته‌های دشمن، دست بر نمی‌دارد.

او افزود: ملت ایران ذیل مدیریت رهبری حکیم و آگاه و بصیر بر اصول و اهداف محکم بود و حفظ و مانایی اصل مطلقه ولایت فقیه پایداری دارد تا پرچم انقلاب اسلامی را به ساحت امام زمان (عج) تقدیم کند.

نادرالاصلی تصریح کرد: در ادامه شکر بیکران خود را به ساحت کردگار عالم به واسطه ریزش نزولات که شاید در دو دهه اخیر در سطح کشور و منطقه و استان و شهرمان بی‌سابقه بوده اعلام می‌دارم.

سر به سجده شکر به درگاه خدا می‌گذاریم و از عموم مردم شریف به‌واسطه این شکرگذاری تشکر می‌کنیم. توصیه به رعایت صرفه‌جویی در امر انرژی داریم و مثل همیشه مردم ما یار و یاور یکدیگر هستند.

او افزود: هفته گذشته در پس آلودگی ‌هوای فراوانی که زیست مردم اصفهان و نفس‌های آن‌ها را به شماره انداخته بود تذکری دادیم که برخی مدیران از جمله مدیران استان از این گله ابراز شکایت کردند.

برادران! ما و شما در یک حلقه کاری قرار داریم. مگر نه این است به‌دلیل وارونگی هوا در اوقاتی که برودت هوا شدت می‌یابد در این منطقه جغرافیایی مشکلات آلودگی هوا دوچندان می‌شود؟رئیس کمیسیون ویژه آب و مناطق کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: مگر نه این است که اصفهان در آلودگی هوا اگر رتبه اول کشور را نداشته باشد، در رتبه دوم قرار دارد؟

مگر نه این است که اصفهان مرکز عمده تأمین انرژی کشور هم در حوزه برق و سوخت‌های فسیلی است؟ مگر نه این است که اصفهان قطب صنعتی و تولید فولاد کشور است؟ مگر نه این است که منافع این صنایع در حوزه منافع مالی و اشتغال و تولید مربوط به دیگران است؟ عوارض آن نه تنها به جیب مردم اصفهان نمی‌رود، که مضار آن می‌رود.

او ادامه داد: ما به زبان شما می‌گوییم، بنا به فرمایش یکی از مدیران حوزه محیط‌زیست، نیروگاه اصفهان بدترین انرژی سوخت را استفاده می‌کند تا انرژی تولید کرده وبه دیگران هدیه کند و در عوض، مردم اصفهان دود و دم آن را راهی ریه‌های خود می‌کنند و آمار روزافزون مبتلایان آسیب‌هایی که منجر به سرطان می‌شود افزایش می‌یابد.

این نیروگاه می‌تواند مدتی را به تولید کمتر انرژی برق بپردازد ؛ چرا اصفهانی‌ها باید مشکلات دیگران را جبران کنند؟ نادرالاصلی گفت: اصفهان در ایثار شهره بوده و هست؛ اما شما مدیران کشور را به رعایت انصاف و عدالت توجه می‌دهیم.

آن برادر بزرگوار که امروز در مسند یکی از وزارتخانه‌ها تکیه زده است، روزی در مقابل انظار این ملت درسی را به مردم ما داد که‌ای کاش خودشان که بضاعتشان را بارها اندازه‌گیری کرده و می‌فهمیدند اگر توانایی در تولید درآمد ندارند، حداقل به گزاف سخن نگویند.

او افزود: مدیران محترم استان! مردم ما می‌فهمند و شما از این مردم هستید. لطفا توجهی به پیوست شماره یک بودجه و برنامه سال ۱۴۰۲ کشور داشته باشید. از آورده برای همه شهرهای کوچک و بزرگ کشور و استان و اختصاص ردیف‌ها سخن آمده، به جز زاینده‌رود و اصفهان و مردم شریفی که روزی روزگاری از نان شب خود و فرزندان خود برای حفظ کیان کشور مایه گذاشتند به امید آنکه روزی مدیران کشورشان به نان و رزق فرزندانشان توجه کنند؛ اما هیهات و دریغ که نمی‌دانستند اصفهان‌ستیزی تا این حد است!

رئیس کمیسیون ویژه آب و مناطق کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: حتی سامانه دوم انتقال آب شرب اصفهان که به بیش از پنج‌میلیون نفر در شمال و جنوب و شرق و غرب استان سرویس‌دهی می‌کند، هنوز در اولیات طرح مانده و هیچ ردیف اعتباری در بودجه پیشنهادی ملی کشور لحاظ نمی‌شود.

واقعا متأسفیم، این است حق مردم اصفهان؟! او افزود: حق مسلم مردم اصفهان را در سال ۷۸ گرفتند و به استان شرقی به امید روزهای پرآبی تحویل دادند و امروز آن استان به برکت این دولت، سامانه‌های بعدی را افتتاح می‌کند و آب هم اضافه دارد.

بیایید حداقل از سهمیه آن‌ها از زاینده‌رود کم کنید. نادرالاصلی بیان کرد: حق مسلم ما را گرفتند و تولیت و مدیریت آب که در مهریه زنانشان و حق شرعی آن‌ها بود را در سراب حاتم‌بخشی کرده و به تاراج بردند.

حق مسلم مردم اصفهان را در گذشته‌ای نه‌چندان دور گرفتند و بعدها فرمودند اصفهانی‌ها آب را برای فضای سبز و خوش‌گذرانی و زیبایی می‌خواهند که زیبایی شهر همیشه پیشکش مهمانانش بوده است.

او افزود: مردم اصفهان اگرچه میزبان خوبی برای همه قومیت‌های داخلی کشورشان و اتباع خارجی بوده‌اند و رزق و روزی خود را با آ‌ن‌ها تقسیم کرده‌اند، حالا متوجه می‌شوند که تقسیم نه، که همه را تقدیم کرده‌اند.

رئیس کمیسیون ویژه آب و مناطق کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر اصفهان بیان کرد: آب مایه حیات، هوا، رزق و روزی و کار و سرمایه را تقدیم کرده‌اند. اما در شهرها و روستاهای تابعه سراغ داریم انسان‌های بزرگی که می‌گفتند روزی با وجود زاینده‌رود ما زکات می‌پرداختیم و امروز بدون زاینده‌رود زکات‌گیر شده‌ایم.

او ادامه داد: نمایندگان محترم مردم اصفهان، مدیران ارزشی، مراقب باشید حقوق مردم اصفهان را به حراج نگذارید! از آنچه در ردیف‌های بودجه دولت به مجلس ارائه شد و حتما شما به آن دسترسی کافی دارید، نگران باشید که گروهی عامدانه و عالمانه درصدد به‌یغمابردن حقوق قانونی، شرعی و عرفی اصفهان هستند.

 

 

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

سه + شانزده =