بیان استدلال عقلی و رعایت قوانین برای حفظ حجاب در جامعه لازم است

امام جمعه موقت اصفهان با اشاره به برگزاری جلسات متعدد در ایام فاطمیه گفت: در گوشه و کنار شهر ما چندین‌هزار جلسه برگزار شد و امیدوارم مشمول دعای سوره حج باشید که تقوای دل غیراز تقوای جوارحی است. آیت‌الله سیدابوالحسن مهدوی در خطبه‌های نمازجمعه این هفته اصفهان با اشاره به نهم دی ماه، روز بصیرت و میثاق امت با ولایت، اظهار کرد: اگر کسی بخواهد بصیرت پیدا کند دوعامل مهم فکری و عملی دارد. عامل فکری همان تفکر و تعقل است. کسانی که اهل فکر و بینش هستند جریاناتی که اتفاق می‌افتد را عمیق می‌نگرند. او با بیان اینکه بعد از فکر فرد باید واجبات را انجام دهد و محرمات را ترک کند تا عقلش قوی شود، افزود: روان‌شناسان نیز این موضوع را تأیید می‌کنند. قرآن در سوره انفال می‌گوید آن وقت که تقوا دارید، خدا برایتان فرقان می‌گذارد و در فتنه دیگر سرگردان نیستید. 

تاریخ انتشار: 22:40 - سه شنبه 1401/10/27
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
بیان استدلال عقلی و رعایت قوانین برای حفظ حجاب  در جامعه لازم است

پنج‌خطر ناشی از کشف‌ حجاب و راهکار مقابله با آن

آیت‌الله مهدوی با اشاره به خطرات بی‌حجابی در جامعه، گفت: خطر اول اینکه، کشف حجاب پایان کار نیست و مقدمه برهنگی و سایر اعمال زشت و عادی‌سازی فساد و گناه در جامعه است. او خطر دوم را تضعیف اقتدار نظام دانست و افزود: به عبارتی، اغتشاشات تمام شد؛ اما فتنه با کشف‌حجاب استمرار دارد. امام جمعه موقت اصفهان اظهار کرد: خطر سوم، سرایت این بی‌حیایی‌ها در بین دیگر اقشار جامعه و خطر چهارم تنزل حجاب در بین اقشار مذهبی جامعه است. به گفته او، خطر پنجم ایجاد دوقطبی در جامعه و ضربه به امنیت مردم است. آیت‌الله مهدوی گفت: بند سوم قانون اساسی می‌گوید، دولت موظف است برای عمل به اهداف بند دوم، همه امکانات را برای ایجاد محیط مساعد و رشد فضایل اخلاقی براساس ایمان و تقوا فراهم کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: چرا برخی نسبت به فریضه واجب امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر اتهام می‌زنند که تذکر یعنی اسیدپاشی؟! کجا یک‌نفر متدین اسید می‌پاشد؟ من چنین چیزی را نه دیده‌ام و نه اجازه می‌دهم. او تصریح کرد: فرد متدین اهل فحاشی نیست؛ اهل نظم و قانون است و خلاف قانون را برای خودش خلاف‌شرع می‌داند و طبق سخن رهبر معظم انقلاب که فرمودند مردم وظیفه تذکر لسانی دارند؛ تذکر می‌دهند، نه چیز دیگر و این اتهامات به افراد متدین نمی‌چسبد.

 

«زیباتر از گل» نوشته آیت‌الله مهدوی در خصوص حجاب

اتحاد و حمایت از یکدیگر، تذکر لسانی و نه اقدام عملی با رعایت اصول قانونی و حفظ احترام و بیان استدلال‌های عقلی، از توصیه‌های مهم آیت‌الله مهدوی خطاب به مردم و مسئولان در خصوص رعایت حجاب بود. امام جمعه موقت اصفهان با اشاره به کتاب «زیباتر از گل»، توضیح داد: استدلال‌های عقلی حجاب در این کتاب وجود دارد. چند استاد دانشگاه نزد من آمدند و گفتند این استدلال‌ها را همه دنیا می‌پذیرند و عقلی است.

 

راهکار ترک محرمات

او در بخش دیگری از خطبه‌ها با بیان اینکه انجام واجبات و ترک محرمات با چهارنوع فکر ممکن است انجام گیرد، گفت: انکار، شک، گمان و یقین از این موارد است. کسانی که انکار می‌کنند و خدا و دین را قبول ندارند و در ظاهر واجبات را انجام می‌دهند و محرمات را ترک می‌کنند، منافقان‌اند. امام جمعه موقت اصفهان درخصوص شک، توضیح داد: کسانی که نمی‌دانند دین حقیقت دارد یا نه، می‌خواهند امتحان کنند که آیا با انجام واجبات دعایشان مستجاب می‌شود یا نه و افرادی که به خدا گمان دارند، مقتضی برای عمل دارند؛ ولی با برخورد به مانع، واجب را ترک می‌کنند یا اگر زمینه گناه فراهم شود، انجام داده و بعد به فکر توبه می‌افتند.

مهدوی گفت: گروه چهارم با یقین به پروردگار، واجبات را عمل می‌کنند و در آن استمرار دارند، در مواجهه با گناهان هرچند که جاذبه داشته باشد به آن آلوده نمی‌شوند. این‌ها کسانی هستند که در سوره یونس از آن‌ها به اولیای خدا تعبیر شده. امام جمعه موقت اصفهان تأکید کرد: کسانی که تقوای دائمی دارند، دو بشارت دنیایی خواب‌های رحمانی و ظهور به ولی خدا برایشان است و دو بشارت آخرتی گفت‌وگو با اهل بیت و ورود به بهشت است.

 

نسل جدید باید راه حاج‌قاسم سلیمانی و آیت‌الله مصباح یزدی را ادامه دهد

امام جمعه موقت اصفهان اظهار کرد: ۱۲ دی، سالروز رحلت مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی است که مدافع ولایت و متخلق به اخلاق است و رهبر معظم انقلاب ایشان را به مطهری زمان تشبیه کردند؛ به خصوص طرح ولایت ایشان که به گفته آقای مصباح، عصاره زندگی‌اش بود. او افزود: جوان‌هایی که در این طرح شرکت کرده‌بودند با مبانی دین آشنا شدند و برای جامعه خود مؤثر واقع شدند. آیت الله مهدوی همچنین با اشاره به ۱۳ دی، سالگرد شهادت سردار شهیدحاج‌قاسم سلیمانی خاطرنشان کرد: معارف دین، بصیرت و دفاع از ولایتی که آیت‌الله مصباح بیانگر او بود، در این شخصیت تبلور کرد که از او به‌عنوان مکتب یاد کردند. او تأکید کرد: نسل جدید باید بتواند راه آن‌ها را ادامه دهد.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

1 × 1 =