معلولان نیازی به برنامه هفتم ندارند:

معلولان اقدام می‌خواهند نه قانون…

ازجمله معترضان به برنامه هفتم توسعه طبقه معلول است که اعتقاد به نادیده گرفتن در مصوبات برنامه از سوی مجلس شورای اسلامی و اجحاف این برنامه در حق خود دارد.

تاریخ انتشار: 09:43 - یکشنبه 1402/09/12
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
معلولان اقدام می‌خواهند نه قانون…

به گزارش اصفهان زیبا؛ اول آذرماه بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه در مجلس شورای اسلامی به پایان رسید و راهی شورای نگهبان شد تا در تأیید نهایی به اجرا گذاشته شود؛ برنامه‌ای که البته اعتراضاتی هم به برخی بندهای آن از سوی اقشار مختلف کارگری، کارمندی، بازنشستگان و… جامعه در پی داشت و حالا باید دید شورای نگهبان کدام‌یک از این موارد تحت اعتراض و انتقاد را تأیید یا رد خواهد کرد.

ازجمله معترضان به برنامه هفتم توسعه طبقه معلول است که اعتقاد به نادیده گرفتن در مصوبات برنامه از سوی مجلس شورای اسلامی و اجحاف این برنامه در حق خود دارد.

طی مدتی هم که از بررسی برنامه هفتم در مجلس تا ارسال آن به شورای نگهبان می‌گذرد گزارش‌های رسانه‌ای بسیاری درخصوص اعتراضات معلولان به برنامه هفتم منتشرشده است؛ اینکه برنامه هفتم بدون توجه به معلولان و برآوردن زیرساخت‌های موردنیاز زندگی آن‌ها بسته ‌شده است و نه‌تنها مبتنی بر توسعه نیست که حتی اگر به تصویب مجلس برسد، برنامه‌ ناقصی نیز هست و در میان همه برنامه‌های پنج‌ساله توسعه کشور رکورددار بی‌توجهی به معلولان است.

آن‌طور که رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران نیز در گفت‌وگویی انتقادی به برنامه هفتم توسعه اعلام کرد، نادیده گرفتن افراد دارای معلولیت و بیماران خاص در برنامه هفتم نشانه بی‌توجهی به حقوق شهروندان محسوب می‌شود.

سیدحسن موسوی‌چلک در خصوص عدم توجه به افراد دارای معلولیت و بیماری‌های خاص اعلام کرد که پیش از تصویب برنامه هفتم ملاحظات لازم برای گروه‌های خاص باید در نظر گرفته شود.

اعتراض موسوی‌چلک مشخصا به موضوع افزایش سن بازنشستگی و ابهامات آن در خصوص معلولان و بیماران بود؛ مصوبه‌ای با هدف رفع ناترازی صندوق‌های بازنشستگی و افزایش توان صندوق‌ها در پرداخت بیشتر حقوق به قشر بازنشسته که البته به اعتقاد موسوی‌چلک اگر به هر دلیل مجلس به دنبال اصلاحات نظام‌های اداری صندوق‌ها و بیمه‌هاست، برای برخی افراد مانند بیماران خاص و افراد دارای معلولیت باید نگاه خاص و ویژه‌ای قائل شود.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران، خواستار آن شد که این قانون برای افراد معلول و دارای بیماری خاص به آیین‌نامه‌های بعدی محول نشود و اگر قرار است به هر دلیل به این جمع‌بندی برسند که این مصوبه اجرایی شود، افراد دارای معلولیت و بیماری‌های خاص به‌طور مشخص در قانون رد پا بگذارند؛ چراکه نمی‌توان قانونی تصویب کرد که از افراد دارای معلولیت و بیماران خاص موردحمایت قرار نگیرند.

به گفته موسوی‌چلک واقعیت این است که معلولان و بیماران خاص مانند بقیه مردم نیستند و باید برای آن‌ها استثنا قائل شد تا حمایت حداکثری از این قشر صورت گیرد.

اظهارات رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در خصوص نادیده‌گرفتن قشر معلول در مصوبه افزایش سن بازنشستگی نمونه‌ای از اعتراضات به مصوبات برنامه هفتم توسعه است که نشان می‌دهد این برنامه آن‌طور که باید شرایط خاص معلولان و بیماران خاص را در بندهای خود در نظر نگرفته و باعث نارضایتی‌ها شده است.

معلولان نیازی به برنامه هفتم ندارند

در بررسی اعتراضات به برنامه هفتم توسعه و شرایط معلولان و افراد دارای معلولیت از دید این برنامه برخی اما معتقدند که معلولان اصلا به قانون جدید و همچنین برنامه هفتم توسعه برای بهبود شرایط خود نیاز ندارند و مشکل اصلی این است که قوانین در خصوص معلولان اصلا اجرا نمی‌شود.

محمدعلی محسنی بندپی، عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم در گفت‌وگویی بر این موضوع تأکید کرد از چگونگی وضعیت توجه به معلولان در برنامه هفتم توسعه نیز گفت.

او عنوان کرد: «مشکل حال حاضر افراد دارای معلولیت ما این است که این قوانین اصلا اجرا نمی‌شود و وقتی این تکالیف روی زمین مانده است، چه سود و لزومی دارد که در لایحه برنامه هفتم توسعه دوباره برای دولت تکالیف جدیدی تعیین کنیم.»

به گفته محسنی بندپی مثلا ماده 27 قانون جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در بحث مناسب‌سازی محیط و اشتغال معلولان و… خود نیاز به اعتبارات بسیار قابل‌توجهی دارد که متأسفانه به آن توجه نشده است یا در بحث اشتغال معلولان بر اساس همان قوانین، تمام دستگاه‌های دولتی موظف‌اند سه درصد از ظرفیت اشتغال خود را از محل افراد دارای معلولیت جذب کنند، اما هیچ تضمینی برای انجام آن نیست.

نماینده نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی نیز دقیقا به این نکات عنوان‌شده از سوی محسنی بندپی اشاره و در این خصوص با «اصفهان‌زیبا» گفت‌وگو کرد.

ابوالفضل ابوترابی در ابتدا از بندهایی از برنامه هفتم توسعه که معلولان و افراد دارای بیماری‌های خاص را حمایت کرده است، گفت و عنوان کرد: «در برنامه هفتم توسعه چند اقدام خوب برای کمیته امداد و بهزیستی در نظر گرفته شده است که تمدید آب و برق و گاز تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد به‌صورت رایگان که در برنامه ششم هم آورده شده بود و همچنین افزایش کمک‌هزینه مددجویی متناسب با تورم ازجمله آن‌هاست.»

در ادامه این نماینده استان اصفهان به قانون اصلی حمایت از افراد دارای معلولیت اشاره کرد و افزود: «این قانون دائمی است و نیاز نیست که در برنامه هفتم توسعه برای معلولان موارد حمایتی آورده شود؛ چراکه درحالی‌که قانون کامل و جامعی وجود دارد، هیچ برنامه پنج‌ساله‌ای نمی‌تواند برای معلولان حمایت مضاعفی در بر داشته باشد؛ بنابراین معلولان به برنامه هفتم توسعه نیازی ندارند.»

چرا قانون برای افراد دارای معلولیت اجرا نمی‌شود؟

به بیان ابوترابی در قانون دائم حمایت‌های خوبی از معلولان شده است؛ اما مشکل عدم اجرای این قانون است که متأسفانه بخش‌هایی از آن اجرا نمی‌شود.

او در پاسخ به این پرسش که چرا قانون برای افراد دارای معلولیت اجرا نمی‌شود، گفت: «متأسفانه دولت معتقد است که بودجه کافی برای اجرای کامل این قانون وجود ندارد. مشکلاتی که با برخی اقدامات دولت همچون سروسامان دادن به وضعیت استخدام کارکنان دولت تااندازه‌ای حل می‌شود.»

نماینده نجف‌آباد با بیان اینکه ما نباید روی برنامه هفتم توسعه، متمرکز شویم، بلکه باید بر اجرایی شدن قانون دائم تمرکز کنیم، ادامه داد: «قانون دائم حمایت از معلولان در مجلس دهم تصویب شد و همه جوانب در خصوص حمایت از معلولان جامعه از محوطه‌سازی، استخدام‌ها، حقوق و دستمزد، خدمات آب و برق و گاز تا نوع خدمات بیمه در آن آورده شده است. یکسری از بندهای این قانون اجرا، یکسری در حال اجرا و یکسری از آن‌ها نیز به دلیل نبود بودجه اجرا نشده است. درواقع در قانون حمایت از معلولان چند مرحله هم‌زمان پیش می‌رود. مهم‌ترین بخش این قانون هم همان‌طور که اشاره شد استخدام 5 درصد دستگاه‌هاست که متأسفانه انجام نمی‌شود و حتی در خود سازمان بهزیستی نیز این اتفاق نیفتاده است. شرایطی که بخشی از آن به دلیل نبود بودجه و بخشی دیگر به آیین‌نامه‌هایی برمی‌گردد که به دلیل تازگی این قانون تنظیم نشده‌اند.»

توجه دولت به شرایط معلولان، ایثارگران و افراد دارای سختی کار از طریق آیین‌نامه

ابوترابی با بیان اینکه گلایه به عدم اجرایی نشدن قانون افراد دارای معلولیت و بیماری‌های خاص که اجرا نمی‌شود، کاملا به‌حق است و ما نمایندگان تلاش می‌کنیم که این قانون عملیاتی شود، گفت: «برنامه هفتم خود قانون است و موقت و پنج ساله که چندان ارزشی ندارد.»

نماینده نجف‌آباد در ادامه به برخی موارد در برنامه هفتم در خصوص معلولان، ایثارگران و افراد دارای سختی کار که مسکوت مانده است، گفت: «قانون در این موضوعات مسکوت است و بسته به آیین‌نامه و شیوه‌نامه دولت باید آن‌ها تنظیم شود. برای مثال ابتدا باید دید که شورای نگهبان افزایش سن بازنشستگان را تأیید می‌کند یا نه. اگر تأیید کرد دولت باید حتما در آیین‌نامه‌ها برای این سه قشر ایثارگران، معلولان و افراد دارای سختی کار شرایط خاص را در نظر بگیرد.»

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ده − 5 =