آموزش‌های محیط‌زیستی از اون‌ور!

وقتی کنار دریا یا وسط جنگل می‌روید، مثل آدم‌هایی که صدسال از شنیدن موسیقی محروم بوده‌اند، صدای ضبط ماشین را تا خرتناق زیاد کنید، گاز بدهید و یک‌دفعه دستی بکشید …

تاریخ انتشار: 11:23 - شنبه 1402/10/30
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
آموزش‌های محیط‌زیستی از اون‌ور!

به گزارش اصفهان زیبا؛

۱- وقتی کنار دریا یا وسط جنگل می‌روید، مثل آدم‌هایی که صدسال از شنیدن موسیقی محروم بوده‌اند، صدای ضبط ماشین را تا خرتناق زیاد کنید، گاز بدهید و یک‌دفعه دستی بکشید. تا می‌توانید برای موجودات دریایی، زمینی و هوایی آلودگی صوتی ایجاد کنید، آن‌ها را بترسانید و از محل زندگی‌شان فراری دهید. فراموش نکنید که شما اشرف مخلوقاتید و همه موجودات زیردستان شما هستند؛ قدرتتان را نشان دهید.

۲- الان همه کمردرد و پادرد دارند. چرا برای برداشتن یک زباله ناقابل خودتان را اذیت می‌کنید؟ آن‌ها را در طبیعت رها کنید. بالاخره یک آبی، بادی، خاکی، چیزی می‌آید و آن‌ها را جمع یا مدفون می‌کند. حتی می‌توانید بعدها از صحنه گروتسک گنجشکی که نوکش داخل یک در بطری گیر کرده یا یک ماهی که توی کیسه نایلونی رفته و نتوانسته بیرون بیاید، عکس‌های جالبی بگیرید. آن‌ها را با هشتگ محیط‌زیست در فضای مجازی منتشر کنید و لایک جمع کنید.

۳- اگر بچه کوچک دارید و به پارک می‌روید، حتما با شاخه‌های درختان تاب درست کنید. اجازه دهید بچه‌هایتان از الان با کارکردهای اساسی درختان در پارک‌ها آشنا شوند. تأمین تاب ارگانیک و طبیعی، یکی از این کارکردهاست.

۴- حتما می‌دانید که اگر روی تخته‌سنگ یا تنه درخت چیزی حک کنید، تا سالیان سال باقی می‌ماند. پس از این فرصت استفاده کنید و نامتان را جاودانه کنید.

۵- گل‌ها برای لذت‌بردن شما آنجا هستند؛ لذا هر جا گل زیبا یا خوش‌بویی دیدید، بچینید. این‌طوری دست به شخصی‌سازی زده‌اید و تا ساعت‌ها می‌توانید از دیدن و بوییدنش لذت ببرید.

۶- برای اینکه برگ‌های ریخته‌شده و خاک نشسته در حیاط خانه را تمیز کنید، از شلنگ آب استفاده کنید. برای حرکت‌دادن هر برگی و رساندنش به خط پایان تا می‌توانید از جانِ آب مایه بگذارید تا امتیاز این مرحله را کامل بگیرید.

۷- مگر ماشین کثیف با یک سطل آب و دستمال تمیز می‌شود؟ این قرتی‌بازی‌ها برای فیلم‌هاست. ماشینتان را گربه‌شور نکنید! شلنگ آب را قشنگ رویش باز کنید و تا ماشین طهارت نگرفته آن را نبندید.

۸- مگر وقت اضافی دارید که بنشینید زباله‌ها را تفکیک کنید؟ تفکیک زباله برای آدم‌های پول‌دار است که خانه‌های بزرگ دارند. مگر آشپزخانه و کابینت زیر سینک چقدر جا دارد که بخواهید دو تا سطل مجزا هم آنجا بگذارید؟ تر و خشک را با هم قاتی و یک‌کاسه کنید تا جای کمتری بگیرد.

۹- این همه ماشین توی خیابان است، یکی‌اش هم ماشین شما! اگر می‌خواستید با وسایل نقلیه عمومی جابه‌جا شوید، چرا این‌قدر هزینه کردید؟ حالا مثلا دو تا ماشین کمتر توی خیابان باشد، هوا تمیز می‌شود؟ این‌ها همه کار خودشان است!

۱۰- چرخ‌های تولید کشور را به حرکت دربیاورید. توی کویر هندوانه بکارید و توی شمال، جو. برای حرف‌های کارشناسان محیط‌زیست تره یا سایر سبزی‌ها را هم خرد نکنید. دلشان هم بخواهد که دارید کار تولیدی می‌کنید.

۱۱- هر پرنده، خزنده یا چرنده‌ای که دیدید و پسندیدید را بگیرید و به‌عنوان سوغات سفر به خانه بیاورید. سعی کنید زنده بگیریدشان؛ ولی اگر نشد هم خودتان را ناراحت نکنید. بالاخره هر شکستی مقدمه پیروزی است. تا چندتایشان لت‌وپار نشوند یاد نمی‌گیرید که چطور زنده‌گیری کنید. سعی کنید از گونه‌های خیلی نادر و ترجیحا در حال انقراض باشند تا حسابی جلوی دوست و آشنا پز بدهید.

۱۲- مگر آدم با پنج‌دقیقه حمام‌کردن تمیز می‌شود؟ تا لپتان گُل نینداخته، نوک انگشتانتان پیر و چروک نشده و موقع دست‌کشیدن روی سر و بدنتان، صدای جیریق از آن‌ها درنیامده، از حمام بیرون نیایید.

۱۳- هر وقت عشقتان کشید به باغچه آب بدهید. معمولا سر ظهر که آفتاب صاف توی کله آدم می‌تابد، آب‌بازی با شلنگ خیلی کیف می‌دهد. چهاردقیقه درختان را آب بدهید و دو دقیقه روی سر خودتان به‌صورت فواره‌ای آب بگیرید تا سرحال بیایید.

۱۴- درجه شوفاژ یا شعله بخاری را تا آخر زیاد کنید. باید توی خانه خودتان راحت باشید. اگر قرار باشد توی خانه هم لباس گرم بپوشید یا جوراب پایتان کنید که دیگر راحت نیستید! سوخت را برای سوزاندن و انرژی را برای مصرف‌کردن گذاشته‌اند. خودتان را از مواهب زندگی محروم نکنید.

۱۵- حتما رسید و بلیت‌های کاغذی تهیه کنید تا اگر اینترنت قطع یا شارژ موبایلتان تمام شد، لَنگ نمانید. بی‌خود عذاب وجدان نگیرید. پنج‌سانتی‌متر کاغذ اصلا عددی نیست که به چشم بیاید. با دانستن این نکات، از طبیعت و محیط‌زیست بیشتر لذت ببرید.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

پنج × 3 =