جشنواره رسانه‌ای ابوذر استان اصفهان با کسبِ رتبه 10 اثر از روزنامه «اصفهان‌زیبا» به کار خود پایان داد

«اصفهان‌زیبا» در صدر

پرونده نهمین جشنواره ابوذر استان اصفهان با معرفی نفرات برتر دیروز در آستان مقدس حضرت زینب(س) اخت‌الرضا بسته شد.

تاریخ انتشار: 12:09 - شنبه 1402/11/14
مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
«اصفهان‌زیبا» در صدر

به گزارش اصفهان زیبا؛ پرونده نهمین جشنواره ابوذر استان اصفهان با معرفی نفرات برتر دیروز در آستان مقدس حضرت زینب(س) اخت‌الرضا بسته شد.

در این مراسم رئیس سازمان بسیج رسانه استان اصفهان اظهار کرد: امسال برای اولین بار بخش آزاد به جشنواره افزوده شده و همین امر باعث حضور بیشتر اصحاب رسانه شد؛ همچنین جمع کثیری از داوران که از فعالان و مدیران رسانه‌ای بودند، در این مسیر همراهی کردند.

محسن شکیب‌فرد افزود: حدود ۳۰۰ نفر از اصحاب رسانه در جشنواره شرکت و حدود هزار اثر ارسال شد و آثار برتر نیز به‌موقع ارائه و اعلام شد و اکید است نفرات بیشتری به مرحله کشوری راه پیدا کنند.

او عنوان کرد: در بخش گزارش ویدیویی و پادکست آثار فاخری رسید که نشانه ظرفیت بالای استان در این راستاست و در این مسیر چشم‌انداز روشنی را برای اصحاب رسانه استان شاهد هستیم.

رئیس سازمان بسیج رسانه استان اصفهان گفت: تصمیم بر این شد جام رسانه‌ای امید را نیز برگزار کنیم و در این راستا دیدار اخیر رهبر انقلاب با تولیدکنندگان باعث شد دستگاه‌های مختلف استان ازجمله جهاد کشاورزی، پتروپالایش، فولاد مبارکه، شهرک علمی و تحقیقاتی، راهداری، آبفا، شرکت گاز و نهاد مردمی رسالت گزارش‌های خود را ارائه دهند.

شکیب‌فرد بیان کرد: تیم‌های رسانه‌ای از صحبت‌ها تولید محتوا کرده و به‌صورت مستمر این فعالیت‌های امیدآفرین را منتشر می‌کنند تا مدتی اخبار خوب و امیدآفرین را در سطح استان اصفهان ارائه دهیم.

همچنین در بخشی از مراسم بیانیه داوران به شرح زیر خوانده شد:
پرونده نهمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر در حالی امروز بسته می‌شود که برای نخستین بار طی ادوار گذشته، اصحاب رسانه استان علاوه بر بخش موضوعی، در بخش آزاد نیز به رقابت پرداختند. هیئت ‌داوران نهمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر ضمن آرزوی توفیق برای عزیزان تلاشگر عرصه رسانه و اندیشه امیدوار است با تلاش‌های مجدانه فعالان این حوزه در آینده نیز شاهد ارائه آثار کیفی‌تر و اثرگذارتر در این استان باشیم.

خوشبختانه در این دوره استقبال بیشتری نسبت به سال گذشته از این جشنواره شد؛ اما بااین‌حال عدم حضور برخی رسانه‌های استان و تمایل نداشتن آن‌ها برای شرکت در یک رویداد رسانه‌ای و رقابت با دیگر رسانه‌های استان، جای سؤال داشت و نیاز است متولیان برگزاری جشنواره و اصحاب رسانه به ریشه‌یابی این موضوع بپردازند.

از جمع رسانه‌های مکتوب استان، بیشترین شرکت‌کننده به روزنامه اصفهان زیبا و از جمع رسانه‌های مجازی، بیشترین شرکت‌کننده به خبرگزاری ایمنا اختصاص داشت که در جمع برندگان نیز نمود عینی نسبت تعداد شرکت‌کننده به تعداد برگزیده دیده می‌شود؛ هرچند که آمار دو شرکت‌کننده و دو برنده از یک رسانه نیز به ثبت رسید.

هیئت‌داوران توجه شرکت‌کنندگان را به چند نکته جلب می‌کند:
انتخاب صحیح قالب، اولین اقدام برای شرکت در یک جشنواره است و انتظار می‌رود اهالی رسانه در گام اول تولید محتوا، قالب را بشناسند.

عدم تولید محتوای قابل‌توجه در برخی از بخش‌ها ازجمله یادداشت و تمایل‌نداشتن اهالی رسانه برای ذوق‌آزمایی در این حیطه، نکته قابل‌توجهی است و می‌طلبد جامعه رسانه‌ای استان اصفهان توجه بیشتری به تولید محتوا در تمام قالب‌های خبری داشته باشند.

تعداد شرکت‌کنندگان در بخش عکس، از حد انتظار کمتر بود و با توجه به اینکه جشنواره ابوذر نهمین دوره را سپری می‌کند، آثار این دوره متأسفانه در شأن نام جشنواره و رسالت‌های آن نبود و ازاین‌رو در این بخش بدون رتبه‌بندی، نفرات برگزیده معرفی خواهند شد.

در بخش گزارش‌های ویدیویی، تنوع آثار قابل‌توجه بود و رقابت نزدیکی بین شرکت‌کنندگان وجود داشت که بنا به ماهیت جدید رسانه‌ها و لزوم پرداخت قالب‌های چندرسانه‌ای، چشم‌انداز امیدوارکننده‌ای را به نمایش می‌گذارد. پرونده جشنواره نهم نیز بسته شد و آنچه باز می‌ماند راه پرفرازونشیب روزنامه‌نگاری است؛ مسیر طی‌شده پیشینیان ما و راه ناپیموده آیندگان. قدردان اعتماد اهالی رسانه هستیم و کوشش کردیم عادلانه و در مدار منطق حرکت کنیم؛ چراکه عمیقا معتقدیم برپایی هر جشنواره‌ای سرآغاز آینده‌ای امیدآفرین برای رسانه‌هاست.»

هیئت‌داوران نهمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر

• داوران بخش مکتوب:منصور گلناری، محمدرضا شواخی زواره، محسن حیدری‌فرد، سعید ساکت، مسعود شعربافچی‌زاده، محمدحسین امینی هرندی، مالک شیخی، مریم یاوری
• داور بخش عکس: فرزان معظم
• داور بخش گزارش ویدیویی، پادکست و مستند: مهدی بُکایی
• داور بخش اینفوگرافیک: مجتبی مجلسی
• دبیر علمی جشنواره: مهری مصور

در ادامه نیز اسامی برگزیدگان به شرح زیر اعلام شدند:

برگزیدگان بخش موضوعی

گزارش موضوعی
• رتبه اول: زهرا فرجی با اثر «روزی که میدان امام جای سوزن‌انداختن نبود» از خبرگزاری ایمنا
• رتبه دوم: زهره نصر با اثر «از لباس‌های خونی تا چکمه‌های گلی» از خبرگزاری ایمنا
• رتبه سوم مشترک: مرضیه قاسمی با اثر «گره‌گشایی در خانه دوست» از خبرگزاری فارس و الهام قلیلی با اثر «قربانیان تاریخ تولد لاکچری» از خبرگزاری ایمنا

تیتر موضوعی
• رتبه اول: فاطمه زمانی با اثر «دشنه بر قلب آویز» از خبرگزاری ایرنا
• رتبه دوم مشترک: دریا قدرتی‌پور با اثر «وقتی معاش به مو بند می‌شود» از روزنامه نصف جهان و زهره‌‌سادات کاظمی با اثر «فکری به حال هزار نفسی که روزانه بریده می‌شود، بکنید» از پایگاه خبری مفتاح
• رتبه سوم مشترک: ریحانه شهبازی با اثر «قوانین حمایتی جمعیت به‌مثابه مهر صدآفرین» از خبرگزاری مهر و فاطمه کاویانی با اثر «سندرم سیگارهای بی‌قرار در سریال‌های شبکه خانگی» از روزنامه اصفهان امروز

یادداشت موضوعی
• رتبه اول: سیدمهدی رضوی با اثر «اصفهان پیرتر می‌شود» از روزنامه اصفهان امروز
• رتبه دوم: مریم قمریان با اثر «قصه آبان، قصه ایثار» از ماهنامه راهنامه
• رتبه سوم: فاطمه رجب‌زاده با اثر «شهروندخبرنگاران؛ دست برتر بازتاب رسانه‌ای» از روزنامه اصفهان زیبا

مصاحبه موضوعی
• رتبه اول: زینب تاج‌الدین با اثر «شاهد اشک‌های حاج قاسم» از روزنامه اصفهان زیبا
• رتبه دوم مشترک: عاطفه علیان با اثر «روایت جانباز دفاع مقدس از ۶۰۰ شهید اصفهان در یک عملیات» از خبرگزاری مهر و فاطمه مدح‌خوان با اثر «ایدئولوژی و منافع ملی؛ دو روی یک سکه؟» از خبرگزاری ایمنا
• رتبه سوم: گلزار اسدی با اثر «حاج حسین گفت برویم بچه‌هایی را که آب برده، پیدا کنیم» از روزنامه اصفهان زیبا

برگزیدگان بخش آزاد

گزارش آزاد
• رتبه اول: لیلا مقیمی با اثر «لرزه فرونشست بر پیکر میراث اصفهان» از روزنامه اصفهان زیبا
• رتبه دوم مشترک: مرضیه علی عسگری با اثر «جریان دائمی زاینده‌رود؛ التیام‌بخش زخم فرونشست در اصفهان» از خبرگزاری فارس و الهام قلیلی با اثر «روایت دانش‌آموزان سال ۶۸ از روزی که عزادار پیر جماران شدند» از خبرگزاری ایمنا
• رتبه سوم: پگاه ظاهری با اثر «زراعت بی‌قانون» از روزنامه اصفهان زیبا و محمود افشاری با اثر «شبکه اصفهان؛ سرگردان در مسیر هویت و چالش مخاطب» از روزنامه اصفهان زیبا

مصاحبه آزاد

• رتبه اول: سمیه مصور با اثر «گلوله و آرپی‌جی نه، با دوک سبز و مشکی می‌جنگیدیم» از خبرگزاری ایمنا
• رتبه دوم: لیلا مقیمی و ریحانه سجادی با اثر «به مازوت‌سوزی گیر ندهید» از روزنامه اصفهان زیبا و بهار یوسفیان با اثر «روایتی از ملاقات اسماعیل آذر با استاد شهریار» از خبرگزاری ایمنا
• رتبه سوم: نگین حیدری با اثر «یک روز و هزاران خاطره» از پایگاه توان نگار و زهرا فرجی با اثر «ماجرای حاجت‌روایی واکسی صلواتی در گلستان شهدا» از خبرگزاری ایمنا

تیتر آزاد

• رتبه اول: سیده پروین امامی با اثر «قانون هوای پاک، خاک می‌خورد» از خبرگزاری صداوسیما
• رتبه دوم: محمد نوری با اثر «کشتی اصفهان مدت‌هاست روی پل رفته است» از خبرگزاری فارس و علی نوریان با اثر «اینجا توقف مانع کسب نیست» از خبرگزاری ایمنا
• رتبه سوم: سروش زارع با اثر «مشتری‌ها را بردند؛ بازار مبل رهنان قربانی بعدی فروشگاه‌های بزرگ!» از خبرگزاری ایمنا

اینفوگرافیک

• رتبه دوم: حامد تیموری از نشریه ترنم دانش (اجرا توسط شرکت پیام اصفهان زیبا)
• رتبه سوم: علیرضا مظاهری از روزنامه اصفهان زیبا

گزارش ویدیویی و مستند

• رتبه اول: محمدعلی سهیل‌پور با اثر «شهیدستان ایران» از صداوسیما
• رتبه دوم: منصوره ظهرابی با اثر «گروه جهادی روستای مزرعه امام» از پایگاه خبری صدای نائین
• رتبه سوم: سید میلاد میردامادی با اثر «چهارباغ گفت‌وگو» از روزنامه اصفهان زیبا

موشن گرافیک

رتبه اول: علیرضا حبیبی با مجموعه آثار از مؤسسه مردم‌نهاد ارزشبان
رتبه دوم: زهراسادات حجازی با مجموعه آثار از اداره تبلیغات اسلامی اصفهان

پادکست

• رتبه اول: لیلا عسگری با مجموعه آثار از صدا و سیما
• رتبه دوم: زهرا فدایی با مجموعه آثار از صدا و سیما
• رتبه سوم: سیدمحمدوحید حکیم‌فعال با مجموعه آثار از روزنامه اصفهان زیبا

برگزیدگان عکس

بخش موضوعی:

امیرحسین کمالی، مرتضی صالحی، محمدرضا غضنفری

بخش آزاد :
احسان جدیدی، محمد نوری، صادق بصیرت

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

6 + 2 =