شگفتی سازان

پنجمین گروه از بین گروه‌های هشت گانه جام جهانی 2022 قطر، با حضور شگفتی سازان گذشته و حال حاضر دنیای فوتبال تشکیل شده است. کرواسی، نایب قهرمان دوره گذشته که شگفتی ساز جام جهانی 2018 لقب گرفت؛ همراه با بلژیک که با بازیکنان مطرح خود توانست در جم جهانی 2018 روسیه عنوان سوم رقابت‌ها را کسب کند، در کنار مراکش و کانادا حضور دارند که توانستند در چند سال اخیر با حضور بازیکنانشان در سطح او فوتبال اروپا پیشرفت قابل توجهی داشته باشند و به عنوان شگفتی سازان آینده از آن‌ها نام برده شود. در ادامه مروری بر وضعیت تیم‌های حاضر در این گروه خواهیم داشت:

تاریخ انتشار: 20:37 - یکشنبه 1401/08/29
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
شگفتی سازان

شیاطین سرخ اروپا به دنبال قهرمانی

زمانی که بلژیک ناگهان با ستارگانی نام آشنا در فوتبال اروپا ظاهر شد، به عنوان یکی از بزرگ ترین شگفتی سازان قرن اخیر از آن نام بردند؛ حال پس از گذشت چند سال، دیگر آن بازیکنان در دوران جوانی خود نبوده و هر کدام به تجربه کافی و دوران اوج بازی خود رسیده اند. روملو لوکاکو، کیوین دیبروینه، ادن‌هازارد، اکسل ویتسل و تیبو کورتوا بخشی از تیم شگفتی ساز بلژیک بودند که حال از آن‌ها به عنوان یکی از قدرت‌های اصلی فوتبال جهان نام برده می‌شود.
با این حال تیم ملی بلژیک به هیچ عنوان قهرمانی در این سال‌ها دست نیافت و در پله‌های آخر هر تورنومنتی از دور آن مسابقات حذف شدند. تیم ملی بلژیک علی رغم حذف در دور یک چهارم نهایی یورو 2020 نمایش خوبی از خود نشان داد و در مرحله انتخابی جام جهانی در قاره اروپا نیز توانست به راحتی به عنوان صدرنشین به جام جهانی راه پیدا کند.
شاگردان مارتینز، سعی دارند در این جام جهانی عنوانی بهتر از سومی ‌دور قبل در روسیه بدست بیاورند و حتی به کسب جایگاه نخست این رقابت‌ها نیز می‌اندیشند. چنین جایگاهی با حضور ستارگانی که از آن‌ها نام برده شد، در کنار بازیکنان دیگر همچون تیموتی کاستانیه، دی کتالاره و تورگآن‌هازارد دور از دسترس نیست و شاید داستان رویایی بلژیک بتواند به چنین دستاوردی ختم شود. بلژیک در نخستین دیدار خود باید با کانادا، یکی از شگفتی سازان سالیان اخیر فوتبال جهان روبرو ود که بدون شک بازی سختی برای آن‌ها خواهد بود.

کرواسی، به امید تاریخ سازی مجدد

شاگردان زلاتکو دالیچ پس از جام جهانی رویایی 2018 روسیه حال می‌خواهند تاریخ سازی خود را مجددا تکرار کنند. تیمی ‌متشکل از بازیکنان با تجربه و جوان که حریف سرسختی برای تمامی ‌تیم‌های جام جهانی هستند، سعی خواهند داشت تا ثابت کنند نتایج پیشین آن‌ها اتفاقی نبوده و یکی از قدرت‌های فوتبال جهان هستند. بازیکنان با تجربه ای همچون لوکا مودریچ، آنته ربیچ و مارسل بروزویچ در کنار پدیده‌های جوانی همچون یوسکو گواردیول و یوسیپ استانیسیچ باعث شکل گیری تیمی‌ قدرتمند تر از گذشته برای کرواسی شده اند.
تیم زلاتکو دالیچ از شانس‌های اصلی صعود از گروه ششم جام جهانی قطر است و اگر چنین صعودی محقق شود متوقف کردن آن‌ها در دور حذفی بسیار مشکل خواهد بود؛ زیرا آن‌ها ثابت کرده اند در دور حذفی مسابقات کاملا متفاوت ظاهر خواهند شد و می‌توانند حتی غول‌های بزرگ فوتبال دنیا را نیز در این مراحل شکست دهند.
آن‌ها دوران پر افت و خیزی را در ماه‌های اخیر تجربه کرده اند اما در نهایت توانستند به ثبات رسیده و به شکل مطلوبی خود را برای جام جهانی 2022 قطر آماده کنند. کرواسی باید در اولین بازی خود با تیم مراکش دیدار کند که می‌تواند سنجش خوبی برا تیم آن‌ها در این جام پیش از مواجهه با دو تیم قدرتمند دیگر این گروه باشد.
                                                     کرواسی، به دنبال شگفتی سازی و قهرمانی جام جهانی قطر 2022 - اصفهان زیبا

کانادا، به دنبال شگفتی سازی

از دو سال پیش تاکنون نام تیم ملی فوتبال کانادا به یکی از پر تکرار ترین نام‌ها در دنیای فوتبال تبدیل شده است. تیمی ‌با بازیکنان جوان که توانسته است نتایج قابل قبولی را کسب کنند و به یکی از قدرت‌های منطقه کونکاکاف تبدیل شوند. جاناتان دیوید و آلفونسو دیویس دو بازیکن نام آشنای تیم کانادا هستند که در فوتبال اروپا در سالیان اخیر شاهد درخششان بودیم.
شاگردان جان هردمن سعی دارند تا در نخستین جام جهانی خود پیس از نزدیک به چهار دهه دوری از این رقابت‌ها مجددا شگفتی ساز شوند و بتوانند دو قدرت اصلی این گروه را به چالش بکشند. شاید اگر شخصی آنچنان ریز بینانه فوتبال را دنبال نکند برای کانادا شانسی در این گروه قائل نباشد، اما آن‌ها از پیش تسلیم نشده و برای رویا پردازی خود در قطر با تمام توان خود می‌جنگند.
آن‌ها می‌خواهند جام جهانی 2022 با نام آن‌ها به یاد آورده شود و چنین چیزی اصلا دور از ذهن نیست. کانادا باید در نخستین بازی خود با قدرت نخست این گروه یعنی بلژیک دیدار کند که در همین پله نخست آن‌ها را با آزمونی سخت روبرو کرده و باید نظاره گر تلاش شاگردان جان هردمن در برابر شیاطین سرخ اروپا باشیم.

مراکش، سعی در تحقق رویای خود

در جام جهانی 2018 از مراکش به عنوان یکی از تیم ای قدرتمند قاره آفریقا و یکی از شانس‌های شگفتی سازی نام برده شد؛ گرچه در نهایت با شکست برابر تیم ملی فوتبال کشورمان و عدم کسب نتایج مطلوب از جام جهانی حذف شدند؛ اما پس از چهار سال مجددا به دنبال تحقق رویای پیشین خود هستند. بازیکنانی همچون نصیر مزروعی، امین‌هارث، اشرف حکیمی‌ و سوفیان امراباط از بازیکنان سرشناس ولید الرکراکی در جام جهانی 2022 قطر هستند.
تیم ملی مراکش نیز همچون اغلب تیم‌های آفریقایی دیگر سعی در به نمایش گذاشتن سبک بازی تدافعی حتی در برابر غول‌های فوتبال اروپا نداشته و همچون جام جهان گذشته بازی سعی می‌کنند بازی تهاجمی‌از خود به نمایش بگذارند. چنین رویکردی با اینکه ممکن است منجر به دریافت گل و حذف آسان آن‌ها از رقابت‌ها شود اما باعث ایجاد مسابقاتی جذاب برای بینندگان خواهد شد.
تیم ملی مراکش باید با کرواسی، نایب قهرمان دوره قبل در نخستین دیدار خود در این جام جهانی دیدار کند که قطعا بازی بسیار سخت و دشواری برای آن ‌ها خواهد بود.

برنامه دیدار‌های گروه اول رقابت‌های جام جهانی 2022 قطر:

2 آذر مراکش-کرواسی ساعت 13:30 ورشگاه البیت
2 آذر بلژیک-کانادا ساعت 22:30 ورزشگاه احمد بن علی
6 آذر بلژیک-مراکش ساعت 16:30 ورزشگاه الثمامه
6 آذر کرواسی-کانادا ساعت 19:30 ورزگشاه الخلیفه
10 آذر کانادا-مراکش ساعت 18:30 ورزشگاه الثمامه
10 آذر کرواسی-بلژیک  ساعت 18:30 ورزشگاه احمد بن علی
برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

سه × سه =