«بی‌واسطه» با شهردار

دومین نشست نوجوانان فعال فرهنگی شهر اصفهان با عنوان «بی‌واسطه» با مسئولان شهری در کتابخانه مرکزی شهر برگزار شد. در این نشست، نوجوانان شهر دغدغه‌ها و مطالبات خود را با شهردار اصفهان در میان گذاشتند. صحبت‌های برخی از حاضران در جلسه در این گزارش آمده است.

تاریخ انتشار: 19:46 - یکشنبه 1401/09/13
مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه
«بی‌واسطه» با شهردار

لزوم مهیاشدن بستر صحبت برای نوجوانان به‌صورت هفتگی 

پارسا حاجی‌حیدری، نماینده مؤسسه فرهنگی آوای طاها: یکی از دغدغه‌های اصلی نوجوانان، استقرار متوازن مراکز و مکان‌های فرهنگی در شهر است که فقط به چند مجموعه فرهنگی بزرگ بسنده شده است.
در شهر اصفهان فضا و بستر فرهنگی برای نوجوانان وجود ندارد؛ درحالی‌که باید بستر صحبت برای نوجوانان به‌صورت هفتگی مهیا شود تا بتوانیم ایده‌های خود را به سمت عمل پیش ببریم.
در بخش اتوبوس‌رانی به‌شدت شاهد نامنظم‌بودن خطوط هستیم که سامان‌دهی آن‌ها ضروری است.نگین جباری، نماینده فرهنگ‌سرای نوجوان: شهرداری و سازمان فرهنگی حمایت‌های خوبی را در خصوص نوجوانان داشته‌اند.
اما امروز نوجوانان دیروز فرهنگ‌سرای نوجوان وارد سن جوانی شده‌اند و فرهنگ‌سرای نوجوانان نمی‌تواند به استعدادهای نوجوانان و جوانان هم‌زمان پاسخ دهد. خواسته ما بهادادن و سرمایه‌گذاری بیشتر در این فرهنگ‌سراست.

 ضرورت اختصاص اتوبوس بیشتر به شهر 

شبنم روشنایی، نماینده مجموعه فرهنگی جامعه زینب: اختصاص اتوبوس بیشتر و توجه به آحاد مردم در این زمینه ضروری است؛ زیرا امروز مشکلات معیشتی و گرانی‌ها طاقت‌فرسا شده است.

 اختصاص کارت منزلت شهروندی به دانش‌آموزان 

سحر چلونگر، نماینده شبکه رسانه‌ای بازتاب: گلایه من از سیستم حمل‌ونقل شهری است. سرفاصله‌های تردد بین دو اتوبوس برخی از خطوط بسیار زیاد است؛ ازاین‌رو از شهردار می‌خواهیم برای این موضوع چاره‌ای بیندیشند.
از شهردار تقاضا دارم برای دانش‌آموزان نیز کارت منزلت شهروندی اختصاص دهند. در شهر اصفهان سمن‌های فعال و خودجوش فعال هستند که موانع متعددی پیش روی آن‌هاست. شهرداری یکی از ارگان‌هایی است که موانعی را پیش پای آن‌ها قرار می‌دهد که نیاز به تسهیلگری دارد.

 کم‌رنگ‌شدن برنامه سه‌شنبه‌های بدون خودرو در شهر اصفهان 

امیرعلی امیری، نماینده مجموعه فرهنگی عاشوراییان: برنامه سه‌شنبه‌های بدون خودرو، در شهر اصفهان کم‌رنگ شده است و باید پویشی برای تقویت انگیزه مردم و نوجوانان برای هوای پاک و استفاده از دوچرخه برگزار کنیم.
از دوستداران دوچرخه‌سواری هستم. مکان پارک مناسب و باامنیت برای پارک دوچرخه‌ها جنب مراکز فرهنگی شهر، دغدغه اصلی من است که این مجموعه‌ها وجود ندارد.
فاطمه مؤذنی، نماینده مجموعه فرهنگی فانوس: راه‌اندازی کافی‌شاپ‌ها و مراکز بازی ویژه دختران در سطح شهر باید در دستور کار مدیران شهری قرار گیرد.

اختصاص اتوبوس‌های ویژه برای دانش‌آموزان در شهر

هانیه طبسی، نماینده مدرسه امام محمدباقر(ع): شهردار در یک برنامه رادیویی به شهروندان قول داده بود اتوبوس‌هایی را برای استفاده دانش‌آموزان به‌عنوان سرویس مدرسه در نظر بگیرند که تحقق آن می‌تواند در کاهش آلودگی هوا باتوجه‌به استفاده‌نکردن از خودروی شخصی مهم باشد؛اما هنوز عملیاتی نشده است.

لزوم حمایت از خبرنگاران نوجوان و جوان 

هستی فلاحتی، کوچک‌ترین عضو خبرگزاری پانا و خبرنگار دهه نودی: از خبرنگاران نوجوان و جوان حمایت کنید تا حضور فعال در برنامه‌ها داشته باشند و بتوانند صحبت جوانان و نوجوانان را به گوش مسئولان برسانند.
زیرا آن‌ها صدای همه دانش‌آموزان هستند.امیرحسین رفیعی‌پور، نماینده اتحادیه انجمن اسلامی دانش‌آموزان: شعارنویسی داخل اتوبوس زیاد شده و رانندگان هم به‌تنهایی نمی‌توانند برای حل آن اقدام کنند . باید فکری عاجل شود.

 نبود مکانی برای برگزاری جلسه‌های ویژه دختران

نگار قاسمی، نماینده مجموعه فرهنگی دختران آسمان: مجموعه‌های فرهنگی ماه‌ها اقدامات مطالعاتی برای برقراری ارتباط صحیح با دختران شهر کرده است و تلاش کرده تا بتواند خدمات مشاوره و روان‌شناسی را به مجموعه‌های مختلف از جمله خانواده‌های بی‌بضاعت شهر ارائه کند.
دغدغه اصلی مجموعه‌های فرهنگی صرفا داشتن مکانی برای دختران است که بتوانند کلاس‌ها و پذیرش‌های خود را انجام دهد. دختران شهر مشتاقانه به سمت ما می‌آیند؛ اما مکانی برای برگزاری جلسه‌های ویژه آن‌ها نداریم.

 لزوم میدان دادن بیشتر به نوجوانان 

محمدحسین رحمانی، نماینده مجموعه فرهنگی علوی: باید به نوجوانان بیشتر میدان داد تا خود را اثبات و باور کنند. اگر نوجوان قرار است در آینده کشور تأثیرگذار باشد، چرا امروز به بهانه اینکه به ۱۸ سالگی نرسیده است از ارائه مجوزها یا سپردن مسئولیت‌هایی به او در سطح جامعه، ممانعت می‌شود؟

کمبود مکان‌های آموزشی برای نوجوانان شهر

فتوح، نماینده شهر دوستدار کودک: نبود برنامه‌ریزی فرهنگی از جمله مشکلات شهر است. امروزه یک سری از مکان‌های آموزشی ویژه نوجوانان در شهر وجود دارد که نسبت به وسعت شهر بسیار کم است. نوجوانان را نباید دست‌کم گرفت؛ چراکه با دست‌های کوچک می‌توانند کارهای بزرگ انجام دهند.
کمبود مکان‌های آموزشی برای نوجوانان شهر - اصفهان زیبا
امروز شهر دوستدار کودک مدیر ندارد و ما از این معضل رنج می‌بریم.رویطال یوم‌توبیان، نماینده دانش‌آموزان اقلیت‌های دینی شهر اصفهان: امروز لازم است همه ادیان دینی در کنار یکدیگر و همدل برای موفقیت شهرستان گام بردارند.
یکی از مظاهر همدلی می‌توانند پیوند بیشتر اقلیت‌های دینی با همشهریان اصفهان باشد. پیشنهاد می‌شود به‌منظور بازدید توریست‌های خارجی و دانش‌آموزان از کنیسه‌های کلیمیان در سطح شهر همچون کلیساهای مسیحیان برنامه‌ریزی شود.

در عمل نشان دهید دغدغه‌مند نوجوانان هستید

متین شجاعی، نماینده مجموعه فرهنگی انصارالمهدی: اگر دغدغه‌مند کمک به نوجوانان هستیم باید در صحنه عمل آن را نشان دهیم .از شهردار درخواست می‌کنم قول‌های داده‌شده در راستای مساعدت‌های مالی از سوی مدیریت شهری به مجموعه فرهنگی را محقق کند.
امروزه تجربه برگزاری موفق محفل‌های قرآنی را در ماه رمضان در دو منطقه شهری داشتــه‌ایم؛ اما استمرار آن‌ها باعث تأثیرگذاری در سطح جامعه می‌شود که هنوز محقق نشده است.
تقویت مراکز فرهنگی و قرآنی و قراردادن مکان اختصاصی برای فعالیت‌ها، باعث رونق این مجموعه‌ها می‌شود. فاطمه صافی، نماینده مدارس قرآنی: توجه و کمک‌رسانی مالی بیشتر به مدارس دانش‌آموزی دخترانه   در سطح شهر را  که ضمن تحصیل به امر حفظ قرآن می‌پردازند، درخواست داریم.

 لزوم راه‌اندازی یک خبرگزاری نوجوان

محمدحسین عابدی، نماینده شبکه رسانه‌ای بازتاب: از شهردار درخواست می‌کنم برای دانش‌آموزان هنرمند، هنرکارت صادر کنند؛ همچنین راه‌اندازی یک خبرگزاری نوجوان که پیش‌ازاین پیشنهاد داده شده بود، پیگیری شود.

نبود تولیدات محتوایی برای نوجوانان 

مهدی اشجع، نماینده مؤسسه فرهنگی آوای مهر طاها: صنعت رسانه‌ای برای نوجوانان در جهان، بسیار قوی است. امروزه بیش از آنکه ما نوجوانان به صحبت با مسئولان نیاز داشته باشیم، آن‌ها اگر آینده‌نگر باشند، باید احساس نیاز به صحبت‌کردن با نوجوانان را بکنند.
باید برای انجام اقدامات مرتبط با دانش‌آموزان و نسل نوجوان، اطلاع‌رسانی عمیقی انجام شود. در حال حاضر بی‌اطلاعی در بین نوجوانان نسبت به اقدامات فرهنگی انجام‌شده با همکاری مدیریت شهری، موج می‌زند.
امروز تولید محتوایی برای نوجوانان انجام نشده است و بسیاری از نوجوانان در سطح شهر در عرصه‌های مختلف توانمند هستند؛ اما از آن‌ها استفاده نمی‌شود.تینا نجار خدابخش، نماینده اتحادیه انجمن اسلامی دانش‌آموزان: در حال حاضر امکانات بین باغ‌های بانوان سطح شهر یکسان توزیع نشده است.
همچنین در باغ‌های بانوان گرچه بانوان آزاد هستند، ولی تخلیه انرژی و هیجان در این مجموعه‌ها برای دختران انجام نمی‌شود. شهری را با نام شهر نوجوانان ایجاد کنیم که برای بانوان و دختران ساعاتی ویژه اختصاص یابد.
اصفهان، شهر فعال در زمینه فرهنگی است؛ اما باید امکانات را به‌صورت متوازن برای همه مجموعه‌های فرهنگی توزیع کنیم. باید ویژه خانواده‌های کم‌بضاعت، امکانات و تسهیلاتی خاص اختصاص داده شود؛ همچنین «شهردار مدرسه» طرحی است که از سوی اتحادیه انجمن‌های اسلامی به مدیریت شهری پیشنهاد شده که هنوز بازخوردی از آن داده نشده است.
مهدی صادقی، نماینده سازمان دانش‌آموزی: از همه نوجوانانی که تریبونی برای رساندن صدای خود به مدیریت شهری نداشتند، عذرخواهی می‌کنم. ما در عرصه رسانه برای نسل نوجوان دچار ضعف هستیم.
مثلا اگر ما در عرصه موسیقی و فیلم محتوایی را تولید نکنیم، دشمن و دیگران برای ما تولید می‌کنند. اصفهان سه مشکل در زمینه آب، خاک و هوا دارد؛ ازاین‌رو اگر به فکر خود نیستیم به فکر نسل‌های آینده باشیم.
فاطمه رضایی، نماینده شبکه رسانه‌ای بازتاب: ما باید با یکدیگر همراه باشیم تا به موفقیت برسیم. شهرک کودک و نوجوان دقیقا چیست؟اینکه دائما واژه کودک را در کنار نوجوان در عناوین به کار می‌بریم، برای نوجوانان اذیت‌کننده است.
عارف بابایی، نماینده مؤسسه فرهنگی مهر آوای طاها: محفل‌هایی برای نوجوانان در عرصه شعر در سطح شهر برگزار شود تا ذوق نوجوانان را رونق بخشیم.

به دهه هشتادی‌ها بها دهید

عرفان شرقی، نماینده اتحادیه انجمن‌های اسلامی: اگر به نسل دهه هشتادی بها داده و از تفکرات آن‌ها استفاده شود، شاید بهترین دوران مدیریت شهری در بین شهرداران رقم بخورد. امروز باید نسبت به کتابخانه‌های سطح شهر نظارت دقیق شود.
اکثر کتاب‌های کتابخانه‌ها متعلق به‌ نظام قدیم است و به کار دانش‌آموزان فعلی نمی‌آید. پیشنهاد می‌شود برخی از نوجوانان در قامت مشاور شهردار دررابطه‌با طرح نوجوان فعال شوند.مهدیار، نماینده مجلس شورای اسلامی دانش‌آموزی: مقرر شد به موضوع هنر ایرانی و اسلامی در بنرها و تبلیغات شهری بیشتر توجه شود.
انتظار می‌رفت در روز 25 آبان‌ این کم‌کاری‌ها به چشم نخورد؛ اما مشاهده شد. ظرفیتی برای آشنایی نوجوانان با فرهنگ ایثار و شهادت داریم که باید از آن بهره‌مند شویم. باید بستری فراهم شود تا نتیجه مطالباتی که ما از مدیریت شهری داریم به اطلاع برسد.
رضایی، نماینده اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان: کلاس‌های رایگان ورزشی برای نوجوان برگزار شود. زمان سرفاصله‌های اتوبوس را در زمان پیک سفر کم کنیم. سامانه «اصرو» شهرداری نیاز به تقویت و تکمیل دارد که باید نواقص آن رفع شود.
اصفهان شهر شهیدان است و باید صدای اذان در زمان اوقات شرعی به گوش مردم برسد. محتواهای تبلیغاتی در سطح شهر به نحوی باشد که قابلیت تجزیه و تحلیل‌ها در ذهن نوجوان داشته باشد.
در این راستا بیلبوردهای شهری فقط به مباحث تبلیغی پرداخته نشود؛ بلکه به مباحث فرهنگی نیز اختصاص یابد. از طرح‌های گرافیکی در بدنه سازه‌های شهری برای زیباسازی  نیز بیشتر استفاده کنیم.

 دقت بیشتر در طراحی مبلمان شهری 

خان عابدی، نماینده شبکه رسانه‌ای بازتاب: امروز مشکل اصلی اصفهان، یعنی زاینده‌رود فراموش شده است. عقل انسان به چشم است و مناظر شهری از این منظر بسیار حائز اهمیت است.در طراحی مبلمان شهری باید دقت بیشتری شود و خلاقیت داشت.
در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس صرفا به مناظر و مبلمان شهری از لحاظ بصری پرداخته شده و این منشأ تفکر به‌روز بودن آن‌ها در بین دنیا شده است. ما به دنبال مدینه فاضله هستیم.
در آرمان‌شهر تمام آحاد جامعه به میزانی از پیشرفت رسیده‌اند که همه توانایی و آگاهی‌ها را داشته باشند. جمع‌نشینی نوجوانان با مسئولان، نخستین گام برای تحقق این آرمان‌شهر است.

ایجاد فضاهای شهری جدید برای نوجوانان شهر

 در ادامه این برنامه، شهردار اصفهان با بیان اینکه قصد داریم مدت‌زمان انتظار در ایستگاه‌های اتوبوس را به پنج دقیقه برسانیم، گفت: زمانی که توانستیم بهترین خدمات را از مسیر حمل‌ونقل عمومی ارائه دهیم، می‌توانیم از شهروندان دعوت کنیم از وسیله شخصی برای تردد استفاده نکنند.
علی قاسم‌زاده افزود: صحبت‌ها و نظرات شما دانش‌آموزان که امروز به این نشست دعوت شدید، صحبت نسل شماست؛ امیدواریم با این نگاه واقعیت‌هایی را که از چشم ما پنهان است، از زاویه دید شما ببینیم.
او ادامه داد: از معاونت فرهنگی می‌خواهم که دانش‌آموزان جلسه‌ای با نمایندگان مجلس برنامه‌ریزی کرده تا آن‌ها درخواست‌های خود را مطرح کنند.
شهردار اصفهان در پاسخ به پرسش یکی از نوجوانان مبنی بر سن بهره‌مندی از بعضی امکانات کمتر از ۱۸ سال شود، خاطرنشان کرد: در این زمینه تحقیق کنید و سنی را پیشنهاد دهید تا از طریق نمایندگان مجلس پیگیری شود.
این نشست می‌تواند نقطه آغاز برای پیگیری این موضوع باشد. قاسم‌زاده با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب موضوع گام دوم انقلاب را مطرح کردند، تصریح کرد: این بدین معناست که به میدان بیایید و عرصه برای شما باز است.
مدیریت شهر نیز در حد توان عرصه را برای شما باز کرده و می‌کند. او اظهار کرد: اصفهان شهری است که از گذشته ادیان در کنار هم مسالمت‌آمیز زندگی کرده‌اند و در تعامل بوده‌اند.

اتوبوس به اندازه کافی خریداری شده است

شهردار اصفهان با اشاره به وضعیت آلودگی هوا گفت: علاقه‌مند هستیم پویش هوای پاک را فعال کنیم؛ اما پیش‌نیاز آن داشتن حمل‌ونقل عمومی منظم و سریع است.
قاسم‌زاده با بیان اینکه به دنبال آن هستیم تا مدت انتظار در ایستگاه‌های اتوبوس را به پنج دقیقه برسانیم که در بعضی خطوط بر اساس آخرین گزارش دو تا پنج دقیقه است، تصریح کرد: البته زمان انتظار بعضی خطوط نیز بین هفت تا ۱۵ دقیقه است.
بنابراین زمانی که توانستیم بهترین خدمات را از مسیر حمل‌ونقل عمومی ارائه دهیم، می‌توانیم از شهروندان دعوت کنیم از وسیله شخصی برای تردد استفاده نکنند. او با بیان اینکه اتوبوس به حد کافی خریداری شده است، اما به‌اندازه کافی راننده نداریم، خاطرنشان کرد: از اینکه امروز مسائل مختلف شهری را از زبان شما نوجوانان شنیدم، بسیار خرسندم.
تصور نمی‌کردم، نوجوانان تا این اندازه به مسائل شهر حساس باشند. شهردار اصفهان با اشاره به فعالیت باغ‌های بانوان در سطح شهر، اضافه کرد: در این راستا به دنبال تعریف فضای جدید برای بانوان و دختران شهر هستیم که تاکنون چند مدل تعریف شده، اما هنوز قطعی نشده است.
اگر شما دانش‌آموزان ایده‌ای دارید، در اختیار مدیریت شهری قرار دهید؛ زیرا در بودجه ۱۴۰۲ برای احداث چنین فضاهایی ارقامی را پیش‌بینی خواهیم کرد.

امکان گفت‌وگوی آزاد نوجوانان فراهم شود

قاسم‌زاده گفت: در آخرین میز فرهنگ شهرداری تصمیم گرفته شد طرح شهر کودک و نوجوانان یا دهکده نوجوان که هنوز نام آن هم قطعی نشده است، شکل بگیرد. در این راستا نوجوانان شهر نیز می‌توانند برای ایجاد آن کمک و ایده‌پردازی کنند و به دست مدیریت شهر برسانند.
او افزود: یکی از آرزوهای مدیریت شهری این است که فضاهای جدید شهری برای جوان و نوجوان را پیش‌بینی و ایجاد کند. در این راستا هر کدام از نوجوانان که تا یک ماه آینده بهترین ایده‌ها را ارائه کند، جوایزی به آن اختصاص خواهیم داد.
شهردار اصفهان با تأکید بر اینکه باید فضایی تعریف شود تا امکان گفت‌وگوی آزاد و راحت نوجوانان در شهر فراهم شود، افزود: پاتوق‌های گفت‌وگو باید در شهر ایجاد شود تا نوجوانان حرف خود را بزنند.
باید بدون آنکه همدیگر را قضاوت کنیم با آرا و اندیشه همدیگر آشنا شویم.او اضافه کرد: با ایجاد فضای گفت‌وگو در شهر حداقل احترام را باید برای نوجوانان قائل شویم تا بدانند تریبونی در شهر دارند، به‌عنوان شهردار اصفهان از این اقدام پشتیبانی می‌کنم و امیدوارم سازوکار آن با مشورتی که با نوجوانان می‌شود، فراهم شود.
قاسم‌زاده تصریح کرد: سطح‌های ارتباط بسیار متفاوتی بین دختران و پسران وجود دارد؛ نخستین سطح ارتباطی، ارتباط ذهنی شناختی بین یکدیگر است. گام دوم سطح ارتباط بین دختران و پسران سطح شناختی‌اجتماعی نام دارد که ارتباط تا این سطح با یکدیگر هیچ مشکلی ندارد.
او افزود: بیشتر کارشناسان معتقدند ورود به سطح بالاتر که سطح ارتباطی احساسی و عاطفی است، می‌تواند برای نسل نوجوان خطرآفرین باشد؛ چراکه دوره نوجوانی، دوران غلبه هیجان است و فرصت تفکر و عقلانیت را از ما می‌گیرد.
شهردار اصفهان با بیان اینکه در دوره نوجوانی و اوایل جوانی تفکیک و تشخیص بین عقل و احساس بسیار سخت است، خاطرنشان کرد: ما باید بتوانیم محیط‌هایی را در شهر چون پاتوق‌های فرهنگی ایجاد کنیم که نوجوانان بلوغ رشدی خود را به منصه ظهور برسانند.
برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

بیست − شش =