مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای:

زندگی نوروزی برای زنده‌رود

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به اینکه بهمن‌ماه مقرر شده بود برای کشت پاییزه کشاورزان شرق اصفهان ۲۱ بهمن ماه از سد زاینده‌رود آب رهاسازی شود، زمان بازگشایی آب با بارش‌های مطلوب مصادف شد که به توزیع بهتر آب به اراضی شرق اصفهان به مدت ۱۰ روز کمک کرد.

تاریخ انتشار: 02:13 - پنجشنبه 1401/12/25
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
زندگی نوروزی برای زنده‌رود

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به اینکه بهمن‌ماه مقرر شده بود برای کشت پاییزه کشاورزان شرق اصفهان ۲۱ بهمن ماه از سد زاینده‌رود آب رهاسازی شود، زمان بازگشایی آب با بارش‌های مطلوب مصادف شد که به توزیع بهتر آب به اراضی شرق اصفهان به مدت ۱۰ روز کمک کرد.

به گزارش مهر، حسن ساسانی ادامه داد: همکاران ما تلاش کردند که مازاد این آب تماما به سمت گاوخونی هدایت شود و از این رو از یکم اسفندماه تاکنون تمام آبی که در بستر زاینده‌رود موجود است به سمت تالاب جاری شده است.

او خاطرنشان کرد: از یکم اسفندماه تاکنون بین ۱۰ تا ۱۲میلیون مترمکعب آب به سمت تالاب گاوخونی جریان یافته است.

جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز

ساسانی با اشاره به اینکه در حوضه رودشت از این آب برداشت غیرمجاز صورت می‌گرفت، ادامه داد: با همکاری دستگاه قضا و اداره کل محیط‌زیست اصفهان از برداشت غیرمجاز جلوگیری شد و این آورد میان‌حوضه‌ای کماکان ادامه دارد و آرزو داریم با بارش‌های فروردین‌ماه بتوانیم حجم آب بیشتری به سمت گاوخونی رهاسازی کنیم.‌

او خاطرنشان کرد: از تاریخ یک اسفند شبکه‌های آبیاری کشاورزی بسته شده و هرچه آب در رودخانه وجود دارد به سمت تالاب در جریان است. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با تأکید بر اینکه آب موجود در رودخانه را کنترل کنیم و بخش عمده آن آورد میان‌حوضه‌ای است، ابراز کرد: برنامه جدول منابع و مصارف به‌زودی ابلاغ و بر اساس آن سهم هر بخش مشخص خواهد شد؛ پیش‌بینی می‌شود سال آبی کنونی حدود یک‌میلیارد و ۲۰۰میلیون مترمکعب آورد رودخانه باشد که بر اساس آن سهم کشاورزان غرب و شرق اصفهان و سایر بخش‌ها تعیین خواهد شد.

ساسانی افزود: تلاش داریم آنچه آورد میان‌حوضه است و آنچه در جدول منابع و مصارف برای محیط‌زیست پیش‌بینی می‌شود را به‌طور کامل به سمت تالاب گاوخونی هدایت کنیم. او در خصوص زمان بازگشایی آب برای نوبت دوم کشت پاییزه در فروردین‌ماه، خاطرنشان کرد: رهاسازی نوبت دوم آب برای کشت غله شرق اصفهان رابطه مستقیم با بارش‌ها دارد. اگر ابتدای فروردین بارندگی داشته باشیم احتمال دارد آب دیرتر باز شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان تصریح کرد: تلاش می‌کنیم این جریان آب موجود در رودخانه زاینده‌رود را در فروردین و ایام نوروز حفظ کنیم.

ساسانی درخصوص خط انتقال آب خرسان، گفت: این خط انتقال آب شرب برای کرمان، یزد و اصفهان بوده و جزو مصوبات وزارت نیرو است. کارفرما شرکت آب نیرو و مقدمات ساخت سد خرسان در حال انجام است.

او ظرفیت سد در حال احداث خرسان را ۲.۷ میلیارد مترمکعب عنوان کرد و گفت: سد خرسان پاسخگوی تخصیص‌های وزارت نیرو برای این سه استان در حوزه شرب است.

پیگیر بهشت‌آباد هستیم

ساسانی همچنین با اشاره به اینکه احداث سد سرداب فریدون‌شهر ۸۶درصد پیشرفت فیزیکی دارد، خاطرنشان کرد: با تأمین اعتبار لازم پیش‌بینی می‌شود مهرماه ۱۴۰۲ این سد قابلیت آبگیری داشته باشد که ظرفیت آن ۴۲میلیون مترمکعب بوده و برای شرب است.

او با بیان اینکه سامانه دوم آب‌رسانی به اصفهان بزرگ برای کمبود آب شرب با جدیت در حال انجام است، گفت: خردادماه آینده فاز اضطرار آن وارد مدار شود که بخشی از کمبود آب اصفهان را جبران کند.

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای اصفهان با اشاره به اینکه طرح انتقال آب بهشت‌آباد سال ۱۳۹۳ به شرکت آب نیروی ایران واگذار شد، خاطرنشان کرد: ۲۵۰میلیون مترمکعب در این طرح برای شرب اصفهان پیش‌بینی شده و این پروژه حذف نشده است. در این دولت به جد پیگیر این پروژه هستیم و تلاش داریم مجوز لازم را برای ادامه کار داشته باشیم.

ساسانی با اشاره به اینکه از محل اعتبارات سفر رئیس‌جمهور برای آبفا مبالغی برای سامانه دوم و بخش تأمین آب شرب اصفهان دریافت کردیم، افزود: این اعتبار سه‌ساله بالغ بر چهارهزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است که مبلغی از آن در تعهدات دولت بوده و یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد از محل تهاتر نفت و هزارمیلیارد تومان از محل فروش املاک آب منطقه‌ای خواهد بود که امید است بتوان تا اواسط اردیبهشت به مزایده گذاشته شود.

او اضافه کرد: تاکنون ۳۰۰میلیارد تومان پول نقد از محل مصوبات سفر برای سامانه دوم آب‌رسانی اصفهان دریافت شده است.

سـاسانی به آخرین وضعیت سد زاینده‌رود اشاره کرد و ادامه داد: حجم امروز سد زاینده‌رود ۳۰۸ میلیون مترمکعب است؛ در حالی که حجم این سد در مدت مشابه سال گذشته ۲۳۸ میلیون مترمکعب و متوسط بلندمدت ۶۸۸میلیون مترمکعب بوده است.

او اضافه کرد: میانگین بارش‌ها در چلگرد، سرشاخه اصلی حوضه زاینده‌رود یک‌هزار و ۲۷۰میلیمتر بوده است؛ در حالی که در مدت مشابه سال گذشته یک‌هزار و ۱۱۳ میلی‌متــر و در بلنــدمــدت تا امروز یک‌هزار و ۳۳میلـی‌متــر بوده و با توجه به بارش‌هایی که در فروردین ‌ماه و اردیبهشت‌ماه در پیش داریم امید است شرایط مناسبی برای تأمین نیاز آبی ذی‌نفعان حوضه زاینده‌رود داشته باشیم.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

16 − سه =