مدیرکل صنایع خودروی وزارت صمت اعلام کرد:

افزایش ۳۹ درصدی تولید خودرو در سال گذشته

مدیرکل صنایع خودروی وزارت صمت گفت: میزان رشد تولید و تکمیل خودرو در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل از آن، حدود ۳۹ درصد بوده است.

تاریخ انتشار: 17:38 - پنجشنبه 1402/01/10
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
افزایش ۳۹ درصدی تولید خودرو در سال گذشته

به گزارش اصفهان زیبا؛ به نقل از خبرگزاری ایمنا، عبدالله توکلی لاهیجانی اظهار کرد: با تولید یک میلیون و ۲۴۲ هزار دستگاه انواع خودرو در سال ۱۴۰۱ و تکمیل ۱۰۵ هزار خودروی ناقص، میزان رشد تولید و تکمیل سال ۱۴۰۱ در مقایسه با سال ۱۴۰۰، حدود ۳۹ درصد بوده است.

وی گفت: بیشترین رشد تولید خودرو در ۱۲ سال اخیر مربوط به سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۴۰۱ بوده است. با این تفاوت که بخشی از تولیدات دو خودروساز بزرگ کشور در سال ۱۳۹۳ مربوط به مونتاژ محصولات CKD بوده است.

مدیرکل خودروی وزارت صمت افزود: سال گذشته ۹۶۱ هزار دستگاه خودرو به‌صورت عبور مستقیم در دو خودروساز بزرگ کشور تولید شد که حاکی از افزایش ۴۷۹ درصدی نسبت به دوره مشابه سال ۱۴۰۰ است.

تکمیل همه خودروهای ناقص در نیمه نخست ۱۴۰۱

توکلی لاهیجانی ادامه داد: در ابتدای سال ۱۴۰۱ به تعداد بیش از ۱۰۵ هزار خودروی ناقص در پارکینگ خودروسازان را شاهد بودیم که با برنامه ریزی‌های انجام شده، خودروهای ناقص در نیمه نخست سال ۱۴۰۱ تکمیل و تحویل مشتریان شد.

بهمن ۱۴۰۱ رکورد ماهانه تولید خودرو شکسته شد

وی افزود: با شروع تحریم‌های سال ۹۷، بیشترین آمار تولید ماهانه در بهمن ماه سال ۱۴۰۱ با بیش از ۱۳۳ هزار دستگاه اتفاق افتاده است.

مدیرکل خودروی وزارت صمت گفت: در سالی که گذشت به‌طور متوسط ۹۵ درصد خودروهای تولیدی در دو خودروساز بزرگ به‌صورت کامل تولید شده که این میزان در مدت مشابه پارسال، ۲۰ درصد بوده است.

افزایش ۳۱ درصدی تحویل خودرو

توکلی لاهیجانی افزود: در انتهای سال ۱۴۰۰ تعداد خودروهای تحویل شده توسط دو خودروساز بزرگ کشور ۸۳۷ هزار دستگاه بوده که این میزان در پایان سال ۱۴۰۱ به حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه رسیده و شاهد افزایش ۳۱ درصدی تعداد تحویل خودرو در مقایسه با مدت مشابه پارسال هستیم.

رشد سه برابری تولید بخش خصوصی طی چهار سال

به گفته وی، در سال ۱۴۰۱ حدود ۱۹۵ هزار دستگاه خودرو در بخش خصوصی تولید شده که در قیاس با سال پیش از آن رشد ۱۰۳ درصدی نشان می‌دهد.

مدیرکل خودروی وزارت صمت افزود: پارسال سهم بخش خصوصی از تولید خودرو در کشور ۱۶ درصد بوده که این میزان در سال ۹۸، حدود پنج درصد بود که نشان‌دهنده رشد بیش از سه برابری است.

گفتنی است؛ در سال ۱۴۰۱ بیش از یک میلیون و ۷۶ هزار دستگاه خودروی سواری و حدود ۱۰۵ هزار خودروی ناقص، تولید و تکمیل شده که در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۰، رشد ۳۵ درصدی را نشان می‌دهد.

در این سال بیش از ۱۲۵ هزار دستگاه خودروی وانت تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن، ۵۶ درصد رشد را نشان می‌دهد.

در سال ۱۴۰۱ بیش از سه‌هزار دستگاه خودروی ون تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۰، رشد ۲۶۷ درصدی نشان می‌دهد.

در سالی که گذشت بیش از دو هزار و ۵۰۰ دستگاه خودروی مینی‌بوس و اتوبوس تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۰، رشد ۴۴ درصدی را نشان می‌دهد.

سال گذشته بیش از ۳۴ هزار دستگاه خودروی سنگین تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۰، رشد ۱۵۰ درصدی را نشان می‌دهد.

در این سال بیش از ۴۵۰ هزار دستگاه موتورسیکلت در کشور تولید شد که در مقایسه سال ۱۴۰۰ رشد ۶۱ درصدی نشان می‌دهد.

انتهای پیام/

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

15 + 4 =