نشست هم‌اندیشی شورا و نمایندگان شهر اصفهان برگزار شد:

کاهش وابستگی درآمد شهرداری به ساخت‌وساز

به مناسبت فرارسیدن روز ملی شوراها نشست هم‌اندیشی اعضای ادوار شورای اسلامی شهر اصفهان در باشگاه شماره ۲ شهرداری اصفهان برگزار شد.

تاریخ انتشار: 13:26 - سه شنبه 1402/02/12
مدت زمان مطالعه: 9 دقیقه
کاهش وابستگی درآمد شهرداری به ساخت‌وساز

به مناسبت فرارسیدن روز ملی شوراها نشست هم‌اندیشی اعضای ادوار شورای اسلامی شهر اصفهان در باشگاه شماره ۲ شهرداری اصفهان برگزار شد.

هدف از برگزاری این نشست، استفاده از تجربیات ادوار گذشته و بهره‌مندی از دیدگاه‌های اعضای دوره‌های قبل شورای اسلامی در اداره بهتر امور شهر است.

در این نشست اعضای ادوار شورای اسلامی شهر اصفهان پیرامون موضوعات و دغدغه‌های مهم شهری با هم به گفت‌وگو و تبادل‌نظر پرداختند.

سه موضوع ازجمله «بیان یک پیشنهاد برای بهترشدن زندگی شهروندان در شهر اصفهان»، «بیان مسئله یا چالشی در شهر اصفهان که اگر اکنون به آن پرداخته نشود، فردا دیر است» و «یکی از چالش‌های اساسی شوراهای اسلامی یا شهرداری‌ها با راهکار برون‌رفت آن» سه عنوانی بود که اعضای ادوار شورای اسلامی شهر اصفهان درباره آن صحبت و دیدگاه‌هایشان را مطرح کردند. در این گزارش سخنان افرادی که در جلسه صحبت کرده‌اند، آمده است.

محمد نورصالحی، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان: ۲۶ درصد درآمد شهرداری اصفهان به ساخت‌وساز وابسته است

به مناسبت نهم اردیبهشت‌ماه، روز شوراها، زمینه‌ای فراهم شد تا در خدمت افرادی باشیم که از ۲۴ سال گذشته برای اعتلای شهر اصفهان و ارائه خدمات بهتر به شهروندان تلاش کردند.

اهمیت شوراها در پیام اردیبهشت ۵۸ امام خمینی (ره) تبیین شد که پیام مهم ایشان برای شورا در قالب اصل یکصدم قانون اساسی گنجانده شده است. بنیان‌گذار انقلاب اسلامی و رهبر معظم انقلاب ظرفیت زیادی را برای مشارکت مردم در اداره امور خودشان قائل بوده و هستند.

اما بنا به دلایلی اقتضائات باعث شد شوراها به ظرفیت نهایی خود نرسند. به‌طوری‌که عنوان «شورای شهر» گاهی «شورای شهرداری» اطلاق می‌شود. لذا امیدواریم از ظرفیت کامل حکمرانی مردمی در اداره امور شهرها، روستاها و بخش‌ها به‌طور کامل استفاده شود و مدیریت هماهنگ به‌مرور شکل بگیرد.

در شش دوره شورای اسلامی شهر اصفهان کسانی که مسئولیت نظارت بر اداره امور شهر را بر عهده داشته‌اند، هرکدام آرمان‌ها و منویاتی داشتند که برای تحقق آن تلاش کردند.

حذف جریانات غیرشفاف در برنامه‌های مالی شهرداری اصفهان

شورای ششم با همکاری شهرداری اصفهان عزم خود را جزم کرد که هر نوع مراوده مالی با مردم در قالب مصوبه شورا باشد.

لذا در حال حاضر که ۲۱ ماه از فعالیت شورای ششم می‌گذرد، همه مصوبات شورا و آنچه در شهرداری ملاک عمل است در سامانه شفافیت بارگذاری شده و در دسترس عموم مردم قرار گرفته است.

در حال حاضر هر کسی خدمات به شهرداری ارائه می‌دهد، از سطح متوسط به بالا در سامانه شفافیت ثبت می‌شود و بیش از ۹۰درصد دریافت‌ها طبق مصوبات شورا انجام می‌شود.

ارائه خدمات الکترونیک به مراجعه‌کنندگان از سال ۹۴ آغاز شد و به‌جاهای خوبی رسیده است. قرار بود سرای ۸ به جمع‌سپاری برسد که سال گذشته اتفاقات خوبی در این راستا رقم خورد و پیگیری‌های لازم برای دقیق‌سازی ارتفاعات انجام شده است.

در حال حاضر آنچه در سرای ۱۰ وجود دارد، طبق بازنگری طرح تفصیلی است و شهروندان می‌توانند نسبت به دریافت پروانه ساختمانی به‌صورت غیرحضوری اقدام کنند که به نظر بنده کار بزرگی بود و امیدوارم در آینده فرایندهای ارائه خدمات به‌صورت غیرحضوری را تکمیل کنیم.

حمایت شورای اسلامی شهر اصفهان از شرکت‌های دانش‌بنیان

برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان سال گذشته لایحه خوبی داشتیم که مراحل تصویب را پشت سر گذاشت و عملیاتی شد.

طرح الزام استقرار چرخه بهره‌وری در شهرداری اصفهان تصویب و کمیسیون ویژه آب و مناطق کم‌برخوردار نیز در شورای ششم تشکیل شد و در این راستا در سطح ملی و استانی آنچه می‌توانستیم به‌عنوان مطالبه مردم به گوش مسئولان برسانیم را انجام دادیم و مکاتباتی با رؤسای قوای سه‌گانه انجام دادیم.

تشکیل دبیرخانه فرهنگی زاینده‌رود از دیگر اقدامات شورای ششم است. این دبیرخانه به تأیید فرمانداری رسید و بودجه خوبی برای آن تخصیص یافت که به نفع مردم است.

روی بودجه ده‌ساله شهرداری کار تحلیلی انجام شده است. بودجه سال ۱۴۰۱ به مبلغ ۱۴ هزار میلیارد تومان بود که امسال با افزایش ۶۰ درصدی به بیش از ۲۲ میلیارد تومان رسید.

همچنین برای خط دو متروی اصفهان بودجه دوبرابری را در سال جاری در نظر گرفتیم و حدود ۳.۷۰۰ میلیارد تومان بودجه برای این پروژه زیرساختی شهر در نظر گرفتیم که فقط ۶۰۰ میلیارد تومان آن اوراق مشارکت است و مابقی از منابع شهرداری تخصیص می‌یابد.

کاهش وابستگی شهرداری به ساخت‌وساز

درصددیم بخشی از خط قطار شهری اصفهان را از سمت زینبیه تا میدان قدس یا میدان امام علی (ع) راه‌اندازی کنیم و سپس در میدان امام حسین (ع) این خط را به خط یک متصل کنیم.

برای تحقق اهداف در این مسیر بزرگ‌ترین قرارداد تأمین مالی طراحی و اجرای خط دو قطار شهری با شرکت مپنا به ارزش ۶۸۰ میلیون یورو طی چهارسال برای تجهیزات برق الکترونیک و ناوگان بسته شده است.

وابستگی شهرداری به ساخت‌وساز کمتر شده است. در بودجه سال ۱۴۰۲ حدود ۲۶ درصد درآمد شهرداری به ساخت‌وساز وابسته است و ۷۴ درصد غیرساختمانی است.

توجه به مناطق محروم و کم‌برخوردار شهری و توسعه عدالت‌محوری از دیگر اولویت‌ها و راهبردهای این دوره شورای اسلامی شهر اصفهان است.

در این راستا ۹۰ محله کمتر برخوردار شهر اصفهان شناسایی و ۳۰ محله در سال ۱۴۰۱ انتخاب و برای آن‌ها ردیف‌های بودجه عمرانی و فرهنگی برای ارتقای سطح امکانات و بهبود وضعیت اختصاص داده شد؛ همچنین امسال ۱۵ محله دیگر به این عدد افزوده شده و برای آن ردیف‌های بودجه اختصاص داده شده است.

تخصیص اعتبارات ویژه برای خرید ماشین‌آلات نظافت معابر فرعی شهر

بر اساس همت مدیریت شهری تا پایان سال از ۶۰۰ دستگاه به ۱۲۰۰ دستگاه اتوبوس در ناوگان حمل‌ونقل عمومی خواهیم رسید. ۲۴۰ اتوبوس سال گذشته بازسازی‌شده و امسال نیز ادامه خواهد یافت. البته هزینه بازسازی هر اتوبوس نیز یک‌میلیارد تومان است.

برای بازگشایی گلوگاه‌ها و نوسازی بافت تاریخی در بودجه‌های منطقه‌ای پیش‌بینی لازم انجام شده است. در حوزه خدمات شهری، بودجه خوبی در نظر گرفته شده است تا ماشین‌آلات برای نظافت معابر فرعی شهر نیز خریداری شود. همچنین در حوزه پسماند هاضم و زباله‌سوز اقدامات خوبی انجام شده است.

شورای عالی بافت تاریخی را تشکیل دادیم که هر هفته جلسات آن برگزار می‌شود. همچنین سعی کردیم مدیر بافت تاریخی به چارت مصوبه شهرداری اضافه شود. در ۱۵ منطقه شهرداری اصفهان ۱۵ لکه بافت فرسوده شناسایی و طرح‌های آن تهیه شده است و فرایند ستاد بازآفرینی را طی می‌کند که فرایندی طولانی است.

ابوالفضل قربانی، نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان: رشد حدود ۱۶۰ درصدی بودجه فرهنگی شهر نسبت به سال گذشته

اعضای شورای ششم اصفهان هرماه هرکدام، حداقل ۲۰۰ ساعت برای بررسی مسائل مختلف وقت می‌گذارند که امیدواریم این وقت‌گذاری‌ها نتایج مطلوبی به‌دنبال داشته باشد.

اقداماتی در این دوره انجام شده که شاید آرزوی همه ما بوده است. به‌ویژه اینکه در زمینه مبارزه با فساد اقدامات خوبی انجام شده است.

از همه اعضای ادوار شورای شهر اصفهان دعوت می‌کنیم که اقدامات مدیریت شهری ششم در منطقه حصه را از نزدیک مشاهده کنند و در افتتاح پروژه‌های آن که به‌زودی برگزار خواهد شد، شرکت کنند.

اهالی حصه از اقدامات انجام‌شده در این محله ابراز رضایت داشته‌اند. چراکه اقدامات خوبی انجام شده است. یکی از چالش‌های مهم بحث حمل‌ونقل بوده است که در این راستا تلاش می‌شود میانگین عمر اتوبوس‌ها را کاهش دهیم، سرفاصله قطار شهری را نیز کاهش دهیم و خط دو آن را هرچه سریع‌تر به سرانجام .

البته امسال ۳۷۰۰ میلیارد تومان در بودجه برای قطار شهری پیش‌بینی شده است. بیشترین رشد بودجه در حوزه فرهنگی بوده که حدود ۱۶۰ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است. همچنین تعدد و تنوع اقدامات را شاهد هستیم که مخاطبان مختلف را در نظر گرفته است.

پیشنهادی داریم که بخشی از موضوع جلسه را به آن اختصاص دهیم که اگر بودید، چه کاری را انجام نمی‌دادید. ما علاقه داریم این موارد را بدانیم تا در اقدامات خود لحاظ کنیم.

عباس حاج‌رسولیها، قدیمی‌ترین نماینده تمام ادوار شورای اسلامی شهر اصفهان: اختیارات شوراها باید افزایش پیدا کند

در شورای اول ۲۳ وظیفه را برای شورا احصا کردیم و اطمینان داریم که اگر مدیریت بهزیستی، آموزش‌وپرورش را نیز به شورای اسلامی شهر واگذار کنند، ۱۰۰ درصد کیفیت ارائه خدمات بهتر خواهد شد.

می‌توان خدمات بهتری در زمینه‌های مختلف نظیر بهداشت و آموزش ارائه کرد. اما دست شوراها بسته است. لذا اعتقاد دارم با واگذاری بعضی اختیارات به شوراها، وضعیت به نفع دولت و کلان‌شهرها می‌شد. دموکراسی جمهوری اسلامی با دولت‌های غربی تفاوت‌های بسیاری دارد و شهردار نیز برآمده از مردم است.

مصطفی نباتی‌نژاد، رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان: همه طیف مخاطب را در برنامه‌های شهری مشارکت داده‌ایم

در این جلسه همه دلواپس و نگران شهر هستند و لازم می‌دانند که به نسل خود و نسل آینده پاسخ بدهند. ما در این لحظه ادعا داریم که همه طیف مخاطب را در برنامه‌های خود مشارکت داده‌ایم و در نظر گرفته‌ایم. اقتصاد دانش‌بنیان، بافت تاریخی، بهره‌وری و مشارکت شهروندان موضوعات مهمی است که پیگیری شده و می‌شود.

محمود محمدی، عضو دوره سوم شورای اسلامی شهر اصفهان: زیرساخت‌های فناوری اطلاعات باید در شهر تقویت شود

در حال حاضر مترو، اتوبوس و سایر وسایل حمل‌ونقل در شهرها وجود دارد و به‌نوعی عرضه زیاد است اما باید تقاضاها را مدیریت کنیم. زیرساخت‌های فناوری اطلاعات باید در شهر تقویت شود.

استفاده از برنامه‌های کاربردی برای کنترل ترافیک شهر بسیار مؤثر است و شهرداری برای سامان‌دهی صنوف مختلف باید به سمت استفاده از برنامه‌های کاربردی پیش رود.

خدمات موردنیاز شهروندان را باید با محوریت شهرداری به‌صورت غیرحضوری به آن‌ها ارائه دهیم. اعضای شورای اسلامی شهرها برای کاهش مشکلات  زیست‌محیطی باید اقدامات بیشتری انجام دهند.

شورای اسلامی شهر باید درباره مدیریت مسائل شهر از ظرفیت‌های موجود به نحو مطلوب استفاده کند و رفع مسائل داخلی را به مردم واگذار کند تا بتواند تمرکز خود را به مسائل بیرونی اصفهان داشته باشد و بهتر نتیجه بگیرد. در راستای تحقق نهضت ملی مسکن، شهرداری‌ها غیر از تراکم‌فروشی می‌توانند ظرفیت‌های شهرک‌سازی را مورداستفاده قرار دهند و جمعیت شهر را توزیع کنند.

سیدکریم داوودی، عضو دوره سوم شورای اسلامی شهر اصفهان: از دانش متخصصان حرفه‌ای استفاده شود

توصیه من به اعضای شورای اسلامی شهر برقراری ارتباط با متخصصان، نخبگان و افراد باتجربه است و در هر بخش از دانش متخصصان حرفه‌ای استفاده شود.

تا زمان راه‌اندازی خط دو متروی اصفهان، با توجه به اشباع شدن رینگ سوم ترافیکی شهر، راه‌اندازی رینگ چهارم ترافیکی شهر می‌تواند راهگشای رفع بخشی از مشکلات ترافیکی باشد، لذا باید مشکلات آن در اسرع زمان برطرف شود.

فضای شهری اصفهان باید همواره سرزنده و پویا باشد. در شرایط فعلی باید رویکرد بهتری به موضوعات گردشگری شهر داشته باشیم. همچنین زیبایی‌های شهر اصفهان به مردم ایران به‌خوبی معرفی شود.

اقداماتی باید انجام شود تا بستر سرمایه‌گذاری در شهر گسترش یابد و بتوانیم نصف‌جهان را به سمت توسعه و تعالی هرچه بیشتر پیش ببریم.

کوروش محمدی، عضو دوره پنجم شورای اسلامی شهر اصفهان: هیچ دوره‌ای بر دوره دیگر برتری ندارد

در راستای حمایت از معلولان و حمل‌ونقل آن‌ها طرحی را مصوب کردیم که بر اساس آن قرار شد ۱۰ دستگاه ون را تجهیز کنیم. از اعضای شورای ششم درخواست دارم سامانه حمل‌ونقل معلولان را به نتیجه برساند. آن زمان می‌توانستیم با ۱۰ میلیارد تومان کار را تمام کنیم که انجام نشد.

در حال حاضر با ۴۰ میلیارد تومان تنها می‌توان شش دستگاه ون را تجهیز کرد. هیچ دوره‌ای بر دوره دیگر برتری ندارد. هر دوره‌ای بنا بر تخصص افراد آن نقاط قوت خود را دارد و نباید دوره‌های مختلف را مقایسه کرد، بلکه باید دید در مجموع چه اقداماتی انجام دادیم تا مشکلات را رفع کنیم.

کریم نصر اصفهانی، عضو اسبق شورای اسلامی شهر اصفهان: فرصتی برای دوره کاری نیست

۲۱ ماه از شورای ششم گذشت و زمان خدمت‌گزاری به همین سرعت می‌گذرد. مهم‌ترین نکته ارتباط ما با مردم است. محرومان را باید مدنظر داشته باشیم و با قوت بیشتر به مناطق محروم رسیدگی کنیم.

در اصفهان هر دوره از شوراها که فعالیت داشتند، راه شوراهای قبل را ادامه دادند. در شورا فرصت نداریم که دوباره کار را از ابتدا آغاز کنیم.

مصطفی مولایی، عضو اسبق شورای اسلامی شهر اصفهان: مکلف هستیم آرامش را برای مردم تأمین کنیم.

در حال حاضر مسئله اصلی اصفهان آب است. چند موضوع در آب ابتر مانده که شورای شهر می‌تواند نسبت به حل آن‌ها پافشاری کند. در دوره ششم شورا به دلیل ارتباط دائمی که با اقشار مختلف مردم دارید، مشکلات مردم را درک می‌کنید و می‌دانید که همه ما مکلف هستیم آرامش را برای مردم تأمین کنیم.

علیرضا نصر اصفهانی، رئیس دوره پنجم شورای اسلامی شهر اصفهان: یکی از مأموریت‌های شوراها زدودن التهابات از جامعه است

پیشنهاد می‌کنم مکانی را به‌عنوان یادمان برای افرادی که روزی در شورا بودند و هم‌اکنون به دیار باقی شتافتند، مشخص کنیم.

یکی از مأموریت‌های مشخص اعضای شوراها، حفظ جایگاه و شأن شورای اسلامی شهر است. اگر به دنبال ارتقای شورا هستیم، تصمیم‌های ما می‌تواند جایگاه شورا را بالا ببرد. البته شورای شهر پس از ۲۴ سال جایگاه خوبی دارد. یکی از مأموریت‌های شوراها زدودن التهابات از جامعه است.

شادی و نشاط اجتماعی از مقوله‌هایی است که باید به آن توجه داشته باشیم. از نمایندگان جدید درخواست داریم که شهر دوستدار کودک را حفظ کنند و توجه بیشتری به کودکان داشته باشیم.

اصغر آذربایجانی، عضو دوره چهارم شورای اسلامی شهر اصفهان: اگر برای زیست‌بوم اصفهان طراحی درستی داشته باشیم، شرایط بهتری را شاهد خواهیم بود

تلاش اعضای تمام ادوار شورای اسلامی شهر اصفهان این است که بتوانیم اصفهانی فراهم کنیم که در تراز ایدئال قرار گیرد. حلقه مفقوده تمام زمان‌ها این است که جایگاه شوراها را در حوزه برنامه‌ریزی و توسعه شهری هم‌ترازی با سایر دستگاه‌ها دیدیم.

یکی از اشکالات این موضوع آن است که قصد داریم در کنار تمام دستگاه‌ها اقداماتی را انجام دهیم، در حالی که جایگاه شوراها فراتر از این است و به‌عنوان ستون باید در تمام ظرفیت‌ها سهم مشخصی در حوزه شهری داشته باشد.

تصویر آینده اصفهان را بر مبنای اقتضائات متصور می‌شویم که یکی از مشکلات جدی به شمار می‌رود. درحالی‌که اگر برای زیست‌بوم شهر طراحی درستی داشته باشیم، شرایط بهتری را شاهد خواهیم بود.

هر دوره از شورای اسلامی شهر اصفهان شعاری را برای خود در نظر گرفتند و دوره ششم نیز شعار «اصفهان من، شهر زندگی» را مدنظر قرار داد که با برنامه‌ریزی درست باید محقق شود.

جایگاه سرمایه‌گذاری و حمایت از سرمایه‌گذاران در شهر باید مشخص شود و بدانیم چه توسعه‌ای را مبنای توسعه نصف‌جهان قرار داده‌ایم.

نصیر ملت، عضو اسبق شورای‌ اسلامی شهر اصفهان: دولت برای تکمیل رینگ چهارم کمک کند

بهبود زیست‌پذیری در شهر، بحث آب‌وهوا، فرونشست زمین و آب از موضوعات مهمی است که باید بررسی و مشکلات مربوط رفع شود.

تجمیع صنایع در اصفهان موجب رشد مهاجرت جمعیت به این کلان‌شهر و بروز مشکلات آلودگی هوا و کاهش کیفیت خدمات شده است. برای توسعه رینگ چهارم در قسمت‌هایی که مربوط شهر اصفهان نیست، دولت باید به این طرح هم کمک کند. شهر نیاز به منابع مالی دارد. لذا باید با توسعه گردشگری، این ظرفیت مهم را مدیریت کنیم.

اصغر برشان، عضو سابق شورای اسلامی شهر اصفهان: لزوم تشکیل شورای ادوار برای انتقال تجربیات

قصد داشتیم در شورای پنجم، شورای ادوار را تشکیل دهیم تا از تجارب شورایی‌ها استفاده کنیم. اما این خواسته به نتیجه نرسید.

این موضوع را با اعضای شورای ششم مطرح کردم و درخواست داشتم که شورای ادوار را تشکیل دهند. چراکه معتقد هستم در این جلسات می‌توان عوامل موفقیت و ناکامی‌ها را بررسی کرد.

از شورای ششم درخواست داریم طرح تشکیل شورای ادوار را مصوب کنند. زیرا می‌توان در این جلسات پیرامون مواردی مانند موارد عمرانی، مدیریت واحد شهری و نحوه جذب مشارکت‌های مردمی بحث و تبادل‌نظر کرد.

امیراحمد زندآور، عضو دوره پنجم شورای‌ اسلامی شهر اصفهان: لزوم توجه به تدوین بودجه حمل‌ونقل

می‌توان از نظرات حاضران در جلسه استفاده کرد تا جلسات بعدی بیشتر از این کاربردی باشد. در طول دوره‌های گذشته بودجه حمل‌ونقل طوری تنظیم شده بود که در پایان دوره با مشکلاتی روبه‌رو بودیم که در حال حاضر نیز وجود دارد.

بودجه حمل‌ونقل در بیشتر موارد تأمین نمی‌شد. لذا باید دقت لازم را داشته باشیم تا بودجه صوری تنظیم و تدوین نشود. مردم روزانه با مسائلی مواجه می‌شوند که باید به آن‌ها رسیدگی کرد. در دوره پنجم کرونا مانع از ارتباط بهتر ما با مردم بود و از دوره ششم درخواست داریم ارتباط بیشتری نسبت به دوره‌های قبل با مردم داشته باشند.

عبدالله کوپایی، عضو اولین دوره شورای اسلامی شهر اصفهان: شهر را برای جانبازان و معلولان امن کنیم

پیش از آنکه انتخابات شوراها برگزار شود، شورای مشورتی تشکیل شد و پیش‌نویس استراتژی ۱۴۱۴ را تهیه کرد که متن آن در شورای اول نهایی شد.

یکی از بحث‌هایی که در شورای اول روی آن حساس بودیم، این بود که شهر را برای جانبازان و معلولان امن کنیم. اما امروز با توجه به حضور موتورسواران و دوچرخه‌سواران در پیاده‌روها به‌رغم فضاسازی‌های مناسب در خیابان، شهر برای افراد سالم و عابران.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

نوزده + 5 =