«رؤیای چینی»؛ مروری بر ابعاد اندیشه‌ و اولویت‌های آقای شی

کتاب «رؤیای چینی؛ پیرامون ساخت جامعه‌ای انسانی با آینده‌ای مشترک» مشتمل بر ۸۵ مقاله و سخنرانی‌ شی جین پینگ، زوایای بیشتری از منطق، چارچوب و ابعاد اندیشه و اولویت‌های رئیس جمهور چین و رویای چینی او آشکار می‌سازد.

تاریخ انتشار: 14:15 - پنجشنبه 1402/03/4
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
«رؤیای چینی»؛ مروری بر ابعاد اندیشه‌ و اولویت‌های آقای شی

به گزارش اصفهان زیبا؛ به نقل از خبرگزاری ایرنا، انتشارات فرهنگ مانا به تازگی کتاب «رؤیای چینی؛ پیرامون ساخت جامعه‌ای انسانی با آینده‌ای مشترک» مشتمل بر ۸۵ مقاله و سخنرانی‌ شی جینپینگ رئیس‌جمهوری چین را با ترجمه محمدرضا نوروزپور و با مقدمه دکتر فریدون وردی نژاد سفیر سابق کشورمان در پکن منتشر کرده است.

این کتاب که در مارس ۲۰۱۹ میلادی توسط موسسه تاریخ و ادبیات کمیته مرکزی حزب کمونیست چین منتشر شده، دربرگیرنده دیدگاه‌ها و نظرات رهبر قدرتمند چین، شی جین پینگ است که چندی پیش برای سومین دوره به رهبری حزب و ریاست جمهوری چین انتخاب شد. این سخنرانی‌ها در خلال سال‌های ۲۰۱۲ تا ژوئن ۲۰۱۸ نوشته و در محافل رسمی اعم از ملی و بین‌المللی ایراد شده و در برگیرنده نوع و نحوه تعامل و تخاطب او با کشورها و رهبران جهانی است.

در بخشی از مقدمه این کتاب که به قلم دکتر فریدون وردی نژاد نگاشته شده آمده است: «ایده‌های مطرح‌شده در سخنرانی‌های گوناگون آقای شی نشان می‌دهد که برنامه‌های جسورانه شی برای توسعه سیاسی و اقتصادی کشورش به «رؤیای چینی» شهرت یافته است. او در چارچوب این رؤیا بر آن است تا قدرت اقتصادی چین در جهان را مبنایی برای گسترش قدرت سیاسی این کشور قرار دهد و چین را به یک ابرقدرت جهانی بدل کند.»

دکتر وردی نژاد همچنین شناخت چین از دریچه شناخت رهبر آن را امری ضروری با حوزه سیاست و سیاست خارجی کشور می‌داند و در بخش دیگری از مقدمه خود تأکید می‌کند: «کتاب رؤیای چینی» به‌خوبی منطق، چارچوب و ابعاد اندیشه و اولویت‌های شی جینپینگ، دبیر کل حزب کمونیست و رهبر فعلی چین و گروه همراه وی در دفتر سیاسی و کمیته مرکزی حزب کمونیست را به‌خوبی و باظرافت نشان می‌دهد و شناخت امروز شی درواقع، شناخت چین فردا و رخدادهای بخش مهمی از آسیا و بلکه جهان است…»

دکتر محمدرضا نوروزپور مترجم کتاب نیز در مقدمه‌ای که خود بر این کتاب نگاشته به این موضوع توجه داشته و در بخشی از آن که در پشت جلد کتاب نیز به چشم می‌خورد نوشته است: «فارغ از اینکه چین را دوست داشته باشیم یا نه؛ غرب‌گرا باشیم یا شرق گرا؛ چین یک واقعیت اجتناب‌ناپذیر زمانه ما است. امروز داشتن رابطه راهبردی با چین، یک انتخاب نیست، بلکه یک ضرورت است. حتی دشمنان راهبردی چین مانند آمریکا نیز از این ضرورت غافل نبوده‌اند. برای تحقق این رویکرد و دست‌یابی به یک مشارکت راهبردی جامع با سودمندی متقابل، نیازمند نگاهی نو به چین هستیم. باید چین را از نو بخوانیم و بشناسیم. امیدوارم این تلاش که به همت انتشارات گونیا فراهم آمده، قادر باشد اندکی ما را در شناخت بهتر چین و حرکت علمی و عملی به سمت یک مشارکت جامع راهبردی با سودمندی متقابل با چین رهنمون سازد.»

سخنرانی‌های آقای شی هم‌زمان مملو از عواطف و احساسات انسانی و اصطلاحات خشک و جدی اقتصادی و سیاسی است. طیف وسیعی از موضوعات مختلف اجتماعی، فرهنگی، هنری، آموزشی، فلسفی، سیاسی، نظامی و اقتصادی در خلال این کتاب مورد توجه و بحث قرار گرفته‌اند. از دریچه این کتاب می‌توان به سبک و سیاق مخاطب قرار دادن رهبران جهان توسط رئیس‌جمهور چین و نحوه برخورد و تعامل و تخاطب او با کشورها و مردم مختلف جهان پی برد.

کتاب رؤیای چینی، خواننده را همچون کاروانی که مسافرش را در خود جای داده است از مسیر راه ابریشم قدیم و کمربند و راه جدید به‌پیش می‌برد و با مناظر مختلفی از اهداف و برنامه‌های چین آشنا می‌کند.

این کتاب در ۶۳۶ صفحه، در قطع رقعی و با قیمت ۴۵۰ هزار تومان منتشر شده است.

انتهای پیام/

برچسب‌های خبر
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

بیست − شانزده =