دانستنی روز

تنفس شفابخش

زندگی صنعتی، شتاب روزمره و استفاده از اتومبیل باعث شده که انسان نتواند تنفس هماهنگ و درستی داشته باشد این در حالی است که انسان شهری؛ نامنظم، سطحی و کم حجم نفس می‌کشد، حتی بعضی‌ به کمک بالا بردن شانه‌ها تنفس می‌کنند!

تاریخ انتشار: 18:23 - جمعه 1402/04/9
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
تنفس شفابخش

به گزارش اصفهان زیبا؛ زندگی صنعتی، شتاب روزمره و استفاده از اتومبیل باعث شده که انسان نتواند تنفس هماهنگ و درستی داشته باشد این در حالی است که انسان شهری؛ نامنظم، سطحی و کم حجم نفس می‌کشد، حتی بعضی‌ به کمک بالا بردن شانه‌ها تنفس می‌کنند!

تنفس صحیح و مزایای آن

به‌طور کلی نفس کشیدن به دو صورت است؛ یکی از طریق سینه و دیگری از طریق شکم است. در تنفس سینه فقط سر ریه‌ها باز می‌شود و هوای کمتری وارد ریه می‌شود اما در تنفس شکمی تمام ریه پر از هوا می‌شود.

تنفس شکمی برای عضو شکم بسیار مفید است، هنگامی که ریه پر از هواست، روی کبد که حاوی خون زیادی است، فشار آورده و خون در رگ‌ها آزاد می‌شود و رودها نیز بهتر کار می‌کنند.

تنفس‌درمانی و مزایای آن

تنفس صحیح آن قدر مفید است که حتی می‌توان با کمک آن برخی از بیماری‌ها را درمان کرد. البته هر بیماری نیاز به دستورالعمل خاص خود را دارد و باید زیر نظر متخصص انجام شود چراکه در بعضی مواقع حتی تنفس‌درمانی بدون اطلاع از چگونگی امر می‌تواند خطرناک باشد.

تنفس‌درمانی یکی از روش‌های قدیمی و سنتی برای رفع خستگی‌های مزمن، فرح‌بخشی قلب، تسکین دردهای زایمان و مفصلی و…. در طب آیورودا و شرقی مطرح بوده است. تنفس عمیق می‌تواند انرژی ارتعاشی ریه‌ها را تعدیل و بر اساس حجم هوای وارد و خارج شده، بدن را پاکسازی کند.

به‌‌طور‌کلی با کمک تنفس‌درمانی می‌توان با یبوست، نفخ، گرفتگی قلب، نفس تنگی و برونشیت مزمن مبارزه کرد و نتایج ثمربخشی به دست آورد. علاوه بر این، تنفس‌درمانی موجب انبساط‌خاطر و آرامش اعصاب و روان می‌شود و شخص احساس سبکی می‌کند.

نحوه انجام تنفس‌درمانی

به‌طور معمول تنفس‌درمانی با بازدم شروع می‌شود که به اصطلاح آن را لحظه فعال می‌گویند و در میان نفس کشیدن لحظه غیر‌فعال است. هر‌چه زمان بازدم طولانی‌تر شود، اثر تنفس‌درمانی بیشتر است. برای طولانی‌تر کردن تنفس می‌توانید صدا را ممتد و بلند ادامه دهید، با نفس کشیدن در این شرایط هوای بیشتری وارد ریه می‌شود.

در ضمن تنفس‌درمانی باید چند نوبت در روز(به مدت 10 تا 15 دقیقه) به طول انجامد و در فضای پاک و عاری از آلودگی هوا باشد.

نکته مهم

همیشه به هنگام تنفس‌درمانی باید معده و روده‌ها خالی باشند.

دکتر الهه حاج صادقی

پژوهشگر طب سنتی

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

18 + 1 =