توجه به جایگاه زنان در شعار «اصفهان من، شهر زندگی»

نشست زنان شهر اصفهان با مسئولان شهری در مهمان‌سرای شهرداری برگزار شد.

تاریخ انتشار: 12:34 - یکشنبه 1401/10/25
مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
توجه به جایگاه زنان در شعار «اصفهان من، شهر زندگی»

بنیانیان، فعال در حوزه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در این نشست اظهار کرد: در موضوع هویت‌بخشی به زنان و نسل جوان باید اقدامی اساسی انجام شود. او ادامه داد: امنیت اقتصادی و اجتماعی زمانی که به دغدغه تبدیل شود، موجب خواهد شد تا زنان به مسائل دیگر فکر نکنند.

بنابراین امنیت به‌عنوان زیرساخت باید فراهم شود. بنیانیان با بیان اینکه مسئله انسان‌سازی ازسوی زنان نباید کوچک انگاشته شود، گفت: مدیریت شهر باتوجه به امکاناتی که دارد می‌تواند به دل محله‌ها و کوچه‌ها برود و نقش مهمی در بهبود شرایط شهر و جامعه ایفا کند.

 

اختصاص خدمات روان‌شناسی به زنان آسیب‌دیده در فرهنگ‌سراهای شهر

برومند، فعال در حوزه آسیب‌های اجتماعی زنان نیز در این نشست اظهار کرد: در شهر با زنانی که اختلال روانی دارند روبه‌رو هستیم که کارتن‌خواب و بی‌خانمان هستند.

او پیشنهاد داد: در فرهنگ‌سراهای شهر فضایی برای ارائه خدمات روان‌شناسی به زنان آسیب‌دیده و دارای اختلالات روانی اختصاص یابد تا به‌صورت سرپایی خدماتی ارائه شود؛ زیرا بیش از ۹۰درصد این زنان امکانات مالی لازم برای استفاده و بهره‌مندی از این خدمات را ندارند.

 

دیده‌شدن روح فرهنگی همراه با توسعه شهر

ایزدیان، فعال حوزه تعلیم و تربیت نیز اظهار کرد: در این دوره از مدیریت شهر روح فرهنگی را در کنار توسعه شهر می‌بینیم که جای تشکر دارد.

او با تأکید بر اینکه به زنان با دیدگاه کریمانه نگاه شود و به آن‌ها نگاه‌هایی از جنس سیاسی و بر اساس تفکر و اعتقاد و حتی حجاب نشود، افزود: در پرتو نگاه کریمانه است که زنان و دختران شهر احساس امیدواری خواهند داشت.

تشکیل مرکز کارآفرینی برای بانوان شهر

براتی، فعال در شهرک علمی و تحقیقاتی نیز اظهار کرد: به‌دلیل مهاجرت جوانان و دانشجویان با خشک‌سالی منابع انسانی روبه‌رو هستیم و پیشنهاد می‌کنم مراکز نوآوری یا مرکز کارآفرینی ویژه بانوان شکل بگیرد.

او اضافه کرد: بانوان ایده‌های مختلفی دارند؛ اما جایگاهی برای عرضه آن وجود ندارد که امیدوارم مراکز نوآوری و خلاقیت در شهر برای آن‌ها و به‌ویژه نسل جوان شکل بگیرد.

 

لزوم روایت رویدادهای زنانه شهری

صفاییه، فعال فرهنگی و محقق تاریخ شفاهی نیز اظهار کرد: کاش شهر ما صاحب بزرگ‌ترین شهرک فرهنگی‌هنری می‌شد تا در این حوزه شاهد تکرار مکررات نبودیم و راه‌های رفته را مجدد طی نمی‌کردیم.

او با تأکید بر اینکه زن ایرانی را روایت نکردیم، پیشنهاد داد که مدیریت شهر در ایام نوروز برای مسافران و مهمانان فرصتی فراهم کند تا رویدادهای زنانه شهر اصفهان روایت شود.

 

لزوم طراحی آموزش مجازی برای بانوان

عتیقه‌چیان، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز اظهار کرد: خدمات فرهنگی و رفاهی برای بانوان شاغل بسیار کم است. او با بیان اینکه بانوان می‌توانند در موضوع تاب‌آوری شهری در بلایای طبیعی و درک خطر ورود کنند، گفت: در چنین جلساتی به‌جای بیان مشکلات، باید بر روی راهکارها تمرکز کنیم.

عتیقه‌چیان تصریح کرد: پیش از ایجاد کارآفرینی برای بانوان به توسعه فردی و آموزشی ویژه زنان توجه کنیم. در این راستا باید سامانه آموزش مجازی طراحی شود. او درخواست کرد که چهارباغ همچنان پیاده‌راه باقی بماند؛ زیرا تنها نقطه آرامش شهروندان چنین محورهایی است.

 

اختصاص اتاق ویژه مادر و کودک در مراکز مدیریت شهری

دانش، فعال حوزه اجتماعی اظهار کرد: بستر برای حضور راحت‌تر مادران و فرزندان در شهر فراهم و در مراکز موجود مدیریت شهر اتاقی ویژه مادر و کودک اختصاص داده شود که امکانات اولیه را داشته باشد.

 

توجه به جایگاه زنان در شعار «اصفهان، شهر زندگی»

صلواتی، کارشناس و فعال حوزه حقوق نیز اظهار کرد: «اصفهان من، شهر زندگی» شعار این دوره مدیریت شهر است که در این راستا با توجه به اینکه زندگی بدون زن و مادر معنا ندارد، باید جایگاه زنان در مختصات این شعار مشخص شود.

او ادامه داد: همچنین باید به جایگاه و نیاز زنان به‌ویژه مادر و کودک در حوزه حمل‌ونقل عمومی شهر توجه شود.

 

توجه به جایگاه زنان در شعار «اصفهان، شهر زندگی» - اصفهان زیبا

 

ضرورت ایجاد بنیاد بانوان متخصص در شهر

مقدسی، فعال در شهرک علمی و تحقیقاتی نیز در این نشست پیشنهاد داد که بنیاد بانوان متخصص در شهر شکل بگیرد تا در ارائه مجوزها به زنان، نقش مادری آن‌ها لحاظ و در روند صدور مجوز تسهیل شود.

 

نیاز به روش‌های نوآورانه برای ارتباط با جوانان

معینی، پزشک و کارشناس اعتیاد و رفتارهای اعتیادی نیز در این نشست اظهار کرد: نتوانستیم با جوانان و نوجوانان ارتباط برقرار کنیم و نمی‌دانیم نگاه آن‌ها به اتفاقات اخیر در کشور چیست.

او ادامه داد: درک خطر، همین فاصله عمیق میان ما و نسل جوان است؛ بنابراین باید به روش‌های نوآورانه نیازمندیم تا در دل جوانان نفوذ پیدا کنیم.

 

لزوم پرورش دختران قوی در جامعه

عادل‌پور، فعال فرهنگی در محله‌های شهر نیز در این نشست اظهار کرد: اگر می‌خواهیم بانوان قوی داشته باشیم، باید دختران قوی در جامعه پرورش دهیم. او افزود: در این راستا برای داشتن دختران قوی، ارزش‌آفرین و مستقل چه برنامه‌ای داریم و چه برنامه‌ریزی‌هایی کرده‌ایم؟

 

نیاز به شکل‌گیری گروه‌های کاری در حوزه سلامت

رضوی‌زاده، فعال حوزه سلامت نیز در این نشست اظهار کرد: در حوزه سلامت نیازمند شکل‌گیـری گـروه‌های کــاری هستیـم و اگر می‌خواهیم خطـاهـای گذشته انجام نشود، باید اتاق فکر تشکیل شود. او گفت: اقدامات ما همه تکه‌تکه است که باید همه آن‌ها را در کنار هم قرار دهیم تا شاهد اتفاقات خوب باشیم.

 

بهره‌مندی از ظرفیت زنان برای رفع مشکلات شهر

هاشمی، فعال حوزه جمعیت گفت: از ظرفیت زنان برای رفع مشکلات شهر استفاده کنید و پیشنهاد می‌کنم تمام اقدامات شهرداری پیوست جمعیتی داشته باشد. او ادامه داد: نیازمند تبیین قانون جمعیت هستیم و باید اطلاع‌رسانی شود.

 

وضعیت نامطلوب اصفهان به لحاظ زیست‌محیطی

ابوطالبی، فعال محیط‌زیست نیز اظهار  کرد: وضعیت اصفهان به لحاظ زیست‌محیطی خوب نیست و با ترویج پسماند صفر به‌عنوان یک سبک زندگی باری از روی دوش زمین برداریم.

 

لزوم تبیین حقوق زنان

زاهدپور، استاد حوزه و دانشگاه اظهار کرد: از ظرفیت طلاب هنرمند و فرهنگی در مدیریت شهر استفاده و فرهنگ‌سراها را ملزم به برگزاری کارگاه‌ها با مباحث تطبیقی کنید. او خواستار تبیین حقوق زنان برای بانوان شد و گفت: زنان به حقوق خود در عرصه‌های مختلف آگاهی ندارند؛ از این رو باید حقوق زنان تبیین شود.

 

جهت‌دهی به فعالیت‌های خانگی زنان

حیدری، فعال حوزه نوجوانان نیز خواستار جهت‌دهی به فعالیت‌های خانگی زنان شد و گفت: مدیریت شهر حمایت تولیدی و مشاوره‌ای برای زنان داشته باشد.

چراکه برند سازی تولیدات بانوان یکی از نیازهای امروز است. او افزود: مراکز تفریحی سرپوشیده و امن برای کودکان و نوجوانان ما وجود ندارد که باید در این راستا اقدامی اساسی انجام داد.

 

نیازمندی شهر به مرکز تخصصی عفاف و حجاب

اسامی، کارآفرین و فعال در حوزه تولید محصولات عفاف و حجاب اظهار کرد: در شهر مافیاهایی وجود دارد که اجازه نمی‌دهند مشاغل خرد بانوان فعالیت کنند.اوگفت: شهر نیازمند مرکز تخصصی عفاف و حجاب است که همه فعالان در این حوزه بتوانند در آن حضور داشته باشند تا حضور زنان تسهیل شود.

 

لزوم وجود فضاهایی برای تخلیه هیجانات جوانان

سیچانی، فعال حوزوی نیز اظهار کرد: حضور شهردار اصفهان را نه به‌عنوان شهردار، که به‌منزله یک جریان فکری و فرهنگی می‌بینم. او ادامه داد: در شهر فضاهایی برای تخلیه هیجانات جوانان ایجاد نشده است که باید برای این مهم تمهیدات اساسی اندیشیده شود.

 

لزوم اجرای طرحی به‌عنوان «حیاطی برای همه» در پارک‌ها

اقدامی، فعال حوزه سبک ایرانی اسلامی اظهار کرد: طرحی به‌عنوان «حیاطی برای همه» در پارک‌های سطح شهر شکل بگیرد تا خانواده‌های ساکن در آپارتمان‌ها همچون گذشتگان کشت سبزی‌ها و گـل‌کـاری انجام دهند./ایمنا

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

15 + نوزده =