رؤیای پول‌دارشدن!

تب‌وتاب «همستر» بالاست؛ کافی است نگاهی به دوروبرتان بیندازید تا انبوهی از افرادی را ببینید که نگاهشان را دوخته‌اند به گوشی همراهشان و پی‌درپی و متوالی به آن ضربه می‌زنند. «همستر» خیلی زود در بین ایرانی‌ها به محبوبیت رسید و فراگیر شد.

تاریخ انتشار: 09:25 - پنجشنبه 1403/03/24
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
رؤیای پول‌دارشدن!

به گزارش اصفهان زیبا؛ تب‌وتاب «همستر» بالاست؛ کافی است نگاهی به دوروبرتان بیندازید تا انبوهی از افرادی را ببینید که نگاهشان را دوخته‌اند به گوشی همراهشان و پی‌درپی و متوالی به آن ضربه می‌زنند. «همستر» خیلی زود در بین ایرانی‌ها به محبوبیت رسید و فراگیر شد.

کاربران همه جا مشغول بازی هستند؛ فرقی نمی‌کند توی محل کار و حین رفت‌وآمد با وسایل حمل‌ونقل عمومی یا در جمع دوست و آشنا باشد.

سودای کسب درآمد راحت، باعث شده است طیف‌های مختلف جامعه به این بازی توجه ویژه‌ای داشته باشند و از آن غفلت نکنند؛ به‌ویژه وقتی‌که خیلی‌ها فهمیدند بازی «نات کوین» توانسته است برای کاربرانش با سودآوری همراه باشد و رؤیای دستیابی به سود را محقق کند.

همستر چیست؟

همستر کامبت یک بازی موبایلی اعتیادآور و جذاب است که در آن شما نقش یک همستر ماجراجو را به‌عهده دارید. این بازی کریپتویی و مرتبط با دنیای ارزهای دیجیتال است؛ یک بازی در سبک Tap to Earn.

چرا «همستر» محبوب است؟

پس از سودآوری «نات‌کوین»، همستر موردتوجه قرار گرفت؛ چراکه خیلی‌ها با امید تبدیل‌شدن سکه‌هایی که در خلال این بازی دریافت می‌کنند، وارد گردونه بازی شدند و روزانه وقت بسیاری را صرف این بازی کردند.

از طرف دیگر، یکی از دلایلی که باعث محبوبیت این بازی شده، آسان‌بودن آن است؛ به‌طوری‌که کاربران برای انجام آن باید صرفا بر صفحه گوشی، ضربه‌های ممتد و کوتاه بزنند. با هر ضربه سکه جمع می‌‌شود و هر چه تعداد این سکه‌ها بیشتر شود، به مرحله بالاتری راه پیدا خواهند کرد. بالاترین سطح در این بازی پادشاه یا Lord است که بازیکن بعد از جمع‌کردن یک میلیارد سکه وارد آن خواهد شد.

آیا همستر قانونی است؟

در پاسخ به این پرسش دو دیدگاه متفاوت وجود دارد: برخی می‌گویند این بازی در بستر تلگرام صورت می‌گیرد و این شبکه هیچ‌گاه، اعتبار بالای خود را برای یک بازی کلاهبرداری به خطر نمی‌اندازد. آن‌ها استدلال دیگری هم دارند و به موفقیت‌آمیزبودن نات‌کوین و بازی‌های مشابه آن اشاره می‌کنند؛ ضمن اینکه می‌گویند همکاری همستر با صرافی‌های معروفی مثل BingX از حالا شروع شده است.

از سوی دیگر، مخالفان نیز استدلال‌های خاص خودشان را دارند؛ برای مثال، آن‌ها معتقدند تلگرام به بهانه این بازی قصد داشته تعداد زیادی مخاطب جدید پیدا کند. خیلی از افراد به طمع کسب درآمد در چند روز گذشته تلگرام نصب کرده‌اند و وارد بازی شده‌اند؛ پس بعید نیست که این بازی تنها وسیله‌ای برای جذب مخاطب بیشتر باشد؛ به‌خصوص که همه این کاربران مجبور هستند هر بار برای بازی‌کردن وارد این پلتفرم شوند. این حضور بیشتر و پررنگ‌تر مخاطبان برای تلگرام مساوی با درآمد بیشتر است.

اطلاعات و داده‌های زیادی از طریق این بازی در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌گیرد؛ داده‌هایی مثل مدت‌زمان آنلاین بودن هر کاربر در تلگرام، میزان ارتباط هر فرد با دوستان و مخاطبان و غیره. این اطلاعات ممکن است برای کاربران خیلی اهمیت نداشته باشد؛ اما برای تلگرام یا سایر نهادهای مرتبط این داده‌ها ارزشمند هستند؛ چون با استفاده از آن‌ها می‌توانند تبلیغات بهتری داشته باشند؛ ضمن اینکه بنا بر ادعاهای پلیس فتا این بازی از نظر قانونی منعی ندارد. با‌وجوداین به نظر می‌رسد، هنوز چندوچون مشخصی در رابطه با این بازی منتشر نشده است و باید منتظر فرجام خوش یا ناخوش آن بود!

چرا همستر جذاب است و اقبال عمومی در پی دارد؟

بازی‌ همستر کامبت آسان و سرگرم‌کننده است و نیاز به سرمایه‌گذاری ندارد. از طرف دیگر، اگر شخصیت خیلی مهم و مطرحی نباشید، به نظر نمی‌رسد که شرکت در این بازی ریسک بالایی برای شما داشته باشد؛ پس می‌توانید وقت‌هایی که بیکارید، سری به آن بزنید؛ اما توصیه می‌کنیم که تمام ‌وقت و انرژی خود را در این بازی تلف نکنید.

اعتیاد به این بازی چه پیامدهایی به‌همراه دارد؟

در پاسخ به این پرسش، برخی از روان‌پزشکان معتقدند که این بازی می‌تواند به اعتیاد رفتاری منجر شود. علی ناظری، روان‌پزشک، در گفت‌وگو با «همشهری» درباره پیامدهای روانی این بازی برای کاربرانش گفته است: آن دسته از بازی‌هایی که با جایزه یا به‌دست‌آوردن مبلغی همراه است برای افراد، به‌ویژه جوانان و نوجوانان بسیار جذابیت دارد. در این بازی‌ها هیچ‌وقت احتمال برنده‌شدن به‌طور کامل از بین نمی‌رود؛ درنتیجه امید را که ازنظر روان‌شناسی اهمیت بسیار زیادی برای بشر دارد، همیشه زنده نگه می‌دارند.

این مسئله موجب جذابیت خاص این بازی‌ها یا انواع برنامه‌ها با اشکال مختلف می‌شود؛ به‌ویژه اگر با به‌دست‌آوردن پول همراه باشد، جذابیتش چند برابر می‌شود. اگر کاربران این نوع بازی‌ها به خواسته‌شان نرسند، به دنبال جبران ناکامی‌شان می‌روند و آن‌قدر بازی می‌کنند تا شکستشان را جبران کنند و به همین ترتیب وارد چرخه معیوبی می‌شوند، هیچ‌وقت از بازی‌کردن دست برنمی‌دارند و درنتیجه دچار اعتیاد و وابستگی شدید به بازی می‌شوند.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

پنج × 5 =