به گفته رئیس سابق اورژانس پیش‌بیمارستانی، گرما می‌تواند منجر به مرگ سالمندان و بیماران زمینه‌ای شود

گرما می‌کُشد!

اصفهان هفته بسیار گرمی را پشت سر گذاشت؛ به‌طوری‌که بنا به گزارش‌های هواشناسی، دمای هوا در برخی از شهرها به بالای 40 درجه سانتی‌گراد رسید تا روزهای داغ و غیرقابل‌تحملی را رقم بزند.

تاریخ انتشار: 11:15 - پنجشنبه 1403/04/14
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
گرما می‌کُشد!

به گزارش اصفهان زیبا؛ اصفهان هفته بسیار گرمی را پشت سر گذاشت؛ به‌طوری‌که بنا به گزارش‌های هواشناسی، دمای هوا در برخی از شهرها به بالای 40 درجه سانتی‌گراد رسید تا روزهای داغ و غیرقابل‌تحملی را رقم بزند.

از سوی دیگر هم‌زمان با افزایش دما پدیده گردوغبار نیز آسمان اصفهان را در برگرفت تا ترکیب گرما و ریزگرد، امان از مردم شهر بگیرد و شرایط سختی را برای آن‌ها به وجود آورد. افزایش دمای هوا، اما هرساله باعث می‌شود تا تعداد تماس‌ها با اورژانس نیز افزایش یابد و افراد بسیاری به دلیل گرمازدگی دچار شرایط غیرعادی شوند؛ به‌طوری‌که بنا بر گزارش‌های اورژانس، در سال گذشته تنها 87 هزار نفر در تهران به دلیل گرمازدگی با اورژانس تماس گرفتند.

همچنین بررسی‌ها و گزارش‌های موجود، حاکی از این است که سال گذشته حدود 10 تا 15 درصد تماس‌های مرتبط با گرمازدگی با اورژانس افزایش‌یافته است. البته این آمار نشان می‌دهد که بیشتر افراد گرمازده مشکل حادی پیدا نکرده‌اند و نیازی به تماس با اورژانس نداشته‌اند و معمولا علامت گرمازدگی در این افراد خفیف بوده است؛ یا اینکه در بسیاری از مواقع نیز افراد خودشان به‌صورت سرپایی به درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها مراجعه کرده‌اند. البته اگرچه تعداد تماس‌های ناشی از گرمازدگی با اورژانس تفاوت چشمگیری پیدا نکرده، ممکن است آمار ورودی بیمارستان‌ها به خاطر گرما افزایش‌یافته باشد که عدد و رقم رسمی دراین‌باره وجود ندارد.

این موضوع را مدیر آموزش همگانی سازمان اورژانس کشور نیز تأیید کرده است؛ آنجا که گفته: «همه‌ساله با شروع فصل گرم، یکی از مهم‌ترین دلایل تماس هم‌وطنان با سازمان اورژانس کشور مسئله گرمازدگی است که اکنون نیز این تماس‌ها به شکل چشم‌گیری افزایش‌یافته است. گرمازدگی معمولا با علائم خفیفی همچون سردرد خفیف، تهوع و احساس ضعف و بی‌حالی و خستگی شروع می‌شود، در صورت ادامه‌دارشدن وضعیت گرمازدگی می‌تواند به افت فشارخون و افت هوشیاری فرد همراه شود و حتی حیات فرد را هم به مخاطره بیندازد.»

به گفته او، همه افراد ممکن است دچار گرمازدگی شوند، اما کودکان، سالمندان، خانم‌های باردار یا افراد مبتلا به بیماری که دارو‌های خاصی مصرف می‌کنند زودتر از دیگران به گرمازدگی دچار می‌شوند، به همین منظور در غیر از موارد ضرورت از منزل خارج نشوند و برای پیشگیری از گرمازدگی از کار و فعالیت بدنی سنگین در محیط‌های گرم بسته و فاقد تهویه مناسب خودداری کنند.

گرمازدگی نباید منجر به بستری‌شود

گرما تحمل روز و شب را برای اصفهانی‌ها سخت کرده است؛ گرمایی که قرار است تا پایان شهریور مهمان آن‌ها باشد. دراین‌باره فرهاد حیدری، رئیس سابق اورژانس پیش‌بیمارستانی و عضو هیئت‌علمی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه اصفهان به «اصفهان‌زیبا» می‌گوید: «ترکیب آلودگی هوا و گرما می‌تواند، پیامدهایی را برای شهروندان به‌ویژه آن‌ها که دچار بیماری‌های زمینه‌ای یا قلبی و عروقی و ریوی هستند و همچنین کودکان به وجود آورد. البته آلودگی هوا در همه فصول در اصفهان مشاهده می‌شود. گرمازدگانی هم که نیاز به بستری در بیمارستان پیدا می‌کنند، تعدادشان کم است و باید از این اتفاق جلوگیری کرد. اما اگر سالمندان و کودکان و همچنین افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و ریوی و قلبی مراعات نکنند، ممکن است در حین گرما شرایط بدی را پشت سر بگذارند و نیاز به بستری شدن در بیمارستان پیدا کنند.»

دمای بالای 45 درجه خطرناک است

به گفته او، دمای بالای 45 درجه و حضور طولانی در معرض نور خورشید و انجام فعالیت بدنی خطرناک است: «این شرایط می‌تواند منجر به سکته مغزی ناشی از گرما و کاهش علائم هوشیاری شود؛ حتی اگر فرد به‌موقع به مرکز درمانی منتقل نشود، ممکن است فوت کند؛ به‌ویژه بیماران زمینه‌ای و سالمندان که بدنشان نمی‌تواند خودش را با این گرما تطبیق دهد و سازگار کند، بیشتر در خطر هستند.» آن‌طور که او می‌گوید: «خانم‌های باردار یکی از گروه‌های پرخطر هستند که در معرض آسیب قرار دارند. توصیه می‌شود این افراد از قرارگیری در محیط گرم خودداری کنند. اگر آن‌ها برای طولانی‌مدت در گرما حضور داشته باشند، ممکن است به جنینشان آسیب وارد شود.»

با گرما چه کنیم؟

پوشیدن لباس‌های سبک، روشن، گشاد، استفاده از ضد آفتاب و نوشیدن مایعات اضافی برای جلوگیری از کمبود آب بدن و انجام فعالیت‌های ورزشی در مکان‌های سرپوشیده و دارای محیط مناسب و عدم حضور در معرض نور خورشید ازجمله راهکارهایی است که کارشناسان معتقدند می‌تواند از گرمازدگی جلوگیری کند.

برچسب‌های خبر
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

19 − 2 =