با شروع تابستان، قطعی برق در اصفهان آغاز شده است و بیم آن می‌رود که ادامه‌دار شود!

«خاموشی» خاموشی ندارد!

تابستان هنوز به نیمه نرسیده است؛ اما گرما بیداد می‌کند و شهر را به تنوری داغ تبدیل کرده است.

تاریخ انتشار: 10:21 - دوشنبه 1403/04/18
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
«خاموشی» خاموشی ندارد!

به گزارش اصفهان زیبا؛ تابستان هنوز به نیمه نرسیده است؛ اما گرما بیداد می‌کند و شهر را به تنوری داغ تبدیل کرده است. مصرف برق در این روزهای گرم تابستانی به روال همیشه بالا رفته است و همین هم سبب شده تا قطعی برق در برخی از نقاط شهر شهروندان را کلافه کند؛ شهروندانی که کسب‌وکار خیلی‌هایشان وابسته به برق است و اگر نباشد، باید کرکره مغازه‌شان را پایین بکشند.

قطعی برق، البته گریبان برخی از واحدهای صنعتی را هم گرفته است و سبب شده تا این واحدها ناچار به تعطیلی و توقف فعالیت روزانه‌شان شوند. آغاز هفته اصفهانی‌ها اما با قطعی‌های طولانی و پی‌درپی در برخی از نقاط شهر آغاز شد. اهالی ساکن در منطقه 5 و خیابان امام خمینی و سپاهان‌شهر ازجمله افرادی هستند که چندین ساعت از روز شنبه را بدون برق طی کردند و تماس‌هایشان با شرکت توزیع برق هم راه به جایی نبرد و کسی پاسخگوی‌شان نبود!

یکی از اهالی سپاهانشهر دراین‌باره می‌گوید که «روز شنبه، حدود سه ساعت برق این منطقه رفت و کسی هم پاسخ‌گو نبود. نمی‌دانیم که آیا این روال، قرار است در تابستان تکرار شود یا صرفا به همین یک‌دفعه ختم می‌شود.» او می‌گوید که با قطع و وصل شدن برق، وسایل برقی‌شان آسیب می‌بیند: «سال گذشته که برق قطع و وصل شد، یخچال خانه‌ام سوخت؛ ضمن اینکه این روزها که دمای هوا به 40 درجه می‌رسد و بدون روشن کردن کولر، نمی‌توان این گرما را تحمل کرد.»

بی‌برقی صدای شهروندان را درآورده است

قطعی برق، روز شنبه صدای خیلی‌ها را درآورد؛ چه آن‌ها که در خانه و بدون کولر و همچنین با ترس ازکارافتادن وسایل برقی‌شان روز را طی کردند و چه آن‌ها که قطعی برق، موجب توقف فعالیتشان شد و به آن‌ها ضرر و زیان هم وارد کرد. بستنی‌فروشی دراین‌باره می‌گوید که هر بار و با قطع ناگهانی برق، مقدار زیادی از بستنی‌هایم آب می‌شود: «این مسئله باعث می‌شود ضرر زیادی بر من تحمیل شود؛ درحالی‌که شاید در برخی از روزها اصلا فروش آن‌چنانی نداشته باشم.»

کسبه بسیاری از این قطعی ناگهانی برق در اصفهان، گلایه دارند و می‌گویند که این موضوع باعث می‌شود تا مواد اولیه آن‌ها آسیب ببیند و دیگر نتوانند از آن استفاده کنند. از طرف دیگر، قطع برق در واحدهای صنعتی نیز صدای خیلی‌ها را درآورده است؛ به طوری که نه‌تنها صاحبان این صنایع از قطع ناگهانی برق گلایه دارند بلکه افرادی هم که در این واحدها مشغول به کار هستند، از قطع برق شاکی شده‌اند.

زهرا که در یک واحد تولیدی در شهرک صنعتی کار می‌کند، می‌گوید: «قطعی برق در این شرکت، اصلا برنامه ندارد و به‌صورت ناگهانی اتفاق می‌افتد. تعداد زیادی از کارگران هرروز بر سرکار حاضر می‌شوند؛ مثلا یک‌دفعه در میانه روز، برق قطع و باعث می‌شود تا آن‌ها به خانه برگردند.» او می‌گوید که این مسئله باعث شده تا کارفرما آن‌ها را در روزهای تعطیل مجبور به کار کند: «درصورتی‌که این کار تخلف به شمار می‌آید و خودش می‌تواند مصرف برق را چندین برابر کند، اما مدیر واحد به خاطر جبران کثری کار در روزهایی که برق قطع می‌شود، روزهای تعطیل فعالیتش را ادامه می‌دهد.»

بی‌برقی ادامه دارد؟

با شروع تابستان، حالا اما اصفهانی‌ها نگران بی‌برقی و لنگ ماندن فعالیت‌های روزانه خود هستند؛ همان‌ها که می‌گویند تماس‌هایشان با شرکت توزیع برق دراین‌باره راه به‌ جایی نبرده است و نمی‌دانند که این اتفاق قرار است ادامه داشته باشد یا نه. اگرچه امسال نیز به روال سال قبل ساعات فعالیت اداره‌ها و دستگاه‌های دولتی به‌منظور صرفه‌جویی در مصرف برق، تغییر کرد، به نظر می‌رسد که این اتفاق نیز نمی‌تواند مانع از مصرف بی‌رویه شود.

آن‌طور که داوود قاسمی، سخن‌گوی صنعت برق اصفهان به رسانه‌ها گفته است: «قطعی برق در برخی نقاط کلان‌شهر اصفهان در روز شنبه به دلیل افزایش مصرف و به‌منظور مدیریت بار اضطراری و حفظ پایداری شبکه سراسری اتفاق افتاد. میانگین دمای هوا در کشور ازجمله اصفهان این روزها افزایش یافته است و با توجه به رشد مصرف انرژی برق، حفظ پایداری شبکه برای وزارت نیرو اهمیت ویژه‌ای دارد.»

او با اشاره به اِعمال مدیریت بار اضطراری در مواقع ضروری توسط وزارت نیرو، اظهار می‌کند: «با توجه به گرمای شدید هوا، افزایش مصرف برق در کلان‌شهر اصفهان و لزوم اعمال مدیریت بار اضطراری جهت حفظ پایداری شبکه، برخی از پست‌های برق از ساعت ۱۳ تا ۱۶ از مدار خارج شد. مصرف برق شهرستان اصفهان در روز شنبه با عبور از ۶ هزار مگاوات به ۶ هزار و ۲۲۴ مگاوات رسید؛ درحالی‌که میزان تولید پنج‌هزار و ۱۶۱ مگاوات بود و حدود یک هزار و ۶۳ مگاوات جهت حفظ خدمات‌رسانی از شبکه سراسری تأمین شد.» دوباره اما توپ می‌افتد به زمین مردم و توصیه‌های همیشگی شروع می‌شود؛ مثلا اینکه «با توجه به‌پیش‌بینی هواشناسی درباره تداوم گرمای هوا در روزهای آینده از مردم درخواست می‌شود نسبت به مدیریت مصرف انرژی اهتمام بیشتری داشته باشند و به حفظ پایداری شبکه برق برای خدمات‌رسانی هرچه مطلوب‌تر، کمک کنند.»

یکی از مهم‌ترین گلایه‌های شهروندان قطع ناگهانی و بدون اعلام است که قاسمی دراین‌باره می‌گوید: «وزارت نیرو برنامه‌ای برای اعمال خاموشی در بخش خانگی ندارد. جدول خاموشی، تصمیم آخر در مدیریت بار انرژی برق است و تلاش می‌شود تا جای ممکن خدمات‌رسانی برای مردم پیوسته باشد و قطعی نداشته باشیم.»

موضوعی که انکارناشدنی است

افزایش مصرف برق در تابستان، موضوعی انکارناشدنی است؛ موضوعی که سخن‌گوی صنعت برق نیز آن را تأیید کرده و گفته است: «بر طبق آمار سال‌های گذشته انتظار داریم که میزان مصرف برق ٤ درصد افزایش یابد، اما در تابستان امسال میزان تقاضای مصرف برق بیش از ٨ درصد افزایش یافته و این رشد نامتعارف است.» به گفته او، با توجه به اینکه مصرف برق کشور از ٦٨هزار مگاوات در سال گذشته و در همین روزها به رقم ٧٣هزارو ٦٠٠ مگاوات در تیر ماه جاری رسیده نشان می‌دهد عملا دچار ناترازی هستیم.

صنایع به سه دسته تقسیم شده‌اند که در این قالب، صنایع کوچک ٩٠ درصد مشترکان صنعتی ما را تشکیل می‌دهند که هیچ‌گونه محدودیتی برای تأمین برق آن‌ها وجود ندارد، بااین‌وجود باید با رعایت مدیریت مصرف به‌ویژه در بین ساعات ١٣ تا ١٨ همکاری لازم را با صنعت برق کشور داشته باشند. با هماهنگی و همکاری شرکت شهرک‌های صنعتی، صنایع متوسط و بزرگ با تغییر روز تعطیل به روزهای عادی وسط هفته و نیز انتقال مصارف بخش‌های انعطاف‌پذیر به ساعت‌های غیر اوج بار، در این طرح مشارکت مطلوبی داشته‌اند.

آن‌طور که سخن‌گوی صنعت برق یادآور می‌شود: «٢٠ شهرک صنعتی در کشور بسیار بزرگ و پرمصرف هستند؛ به‌طوری‌که ٢٠٠ تا ٣٠٠ مگاوات مصرف برق دارند؛ بنابراین برای مدیریت ناترازی، این صنایع با جابه‌جایی روز تعطیل با یک روز در وسط هفته، با صنعت برق برای تأمین برق پایدار همکاری می‌کنند. حدود ٧٠٠ واحد صنعتی در کشور در رده صنایع انرژی‌بر و بزرگ قرار می‌گیرند که براساس ماده ٤ قانون مانع‌زدایی، این صنایع مکلف به احداث نیروگاه به میزان حداقل ١٠ هزار مگاوات هستند که هزار مگاوات از این مقدار را نیروگاه‌های تجدیدپذیر تشکیل می‌دهند.»

همه این‌ها نشان‌دهنده این است که با استمرار دمای گرم، مصرف بالای برق نیز ادامه‌دار خواهد شد و امکان قطعی برق نیز وجود خواهد داشت. حالا باید منتظر ماند و دید آیا وزارت کشور بر موضع خود و قول عدم قطعی برق خانگی می‌ماند یا نه؟ آیا قطعی‌های پی‌درپی و طولانی در اصفهان ادامه خواهد داشت؟

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

دو + 15 =