مسئولان برای حل مشکل آب اصفهان ،شب و روز نشناسند

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از مردم اصفهان فرمودند: مسئله آب اصفهان، مسئله مهمی است. مسئولان دولتی نیز که برنامه‌های خوبی برای حل این مشکلات دارند، باید در کار و تلاش بیشتر، شب و روز نشناسند. بنده هم دنبال این قضیه بوده‌ام. دوستان متعددی نامه نوشتند، ما هم ارجاع کردیم،‌ دنبال‌گیری کردیم.

تاریخ انتشار: 13:41 - دوشنبه 1401/08/30
مدت زمان مطالعه: 9 دقیقه
مسئولان برای حل مشکل آب اصفهان ،شب و روز نشناسند
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح روز گذشته (شنبه 28 آبان) در دیدار صدها نفر از مردم اصفهان، اصفهان را شهر تحسین برانگیز علم و ایمان و هنر و جهاد خواندند و مردم اصفهان را حقیقتا شایسته تمجید دانستند و افزودند: اصفهان شهری با هویت کامل ایرانی و اسلامی و شهر زنده علم و ایمان و هنر و جهاد است. ایشان، استان اصفهان را عالم‌پرور خواندند و با تجلیل از علمای پرشمار این منطقه گفتند: اصفهان شهر ایمان و محبت به اهل‌بیت و شهر میراث‌های ارزشمند و کم‌نظیر هنرهای مطلوب ایرانی است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح جلوه‌هایی از عمق هویت انقلابی مردم اصفهان خاطرنشان کردند: اصفهان اولین شهری بود که در حکومت ستم‌شاهی، در آن حکومت نظامی برقرار شد.

مقابله با فتنه‌ها از خصوصیات برجسته مردم اصفهان است

ایشان با اشاره به حماسه‌آفرینی‌های لشکر امام حسین (ع) و لشکر نجف به‌عنوان دولشکر رزم‌آور استان اصفهان افزودند: تقدیم حدود ۲۴هزار شهید، ده‌ها هزار جانباز، هزاران آزاده و وجود خانواده‌های سرافرازی که از دو تا هفت‌شهید تقدیم اسلام و انقلاب و ایران کرده‌اند، اسناد افتخار و نشانه‌های هویت انقلابی و جهادی استان است که پاسداری از این آثار پرعظمت، وظیفه هر انسان باوجدان است. رهبر انقلاب با اشاره به تشییع حدود ۳۶۰شهید در ۲۵آبان ۱۳۶۱ در اصفهان گفتند: این همه جوان خونین‌پیکر می‌توانست یک شهر را از درد و غم فلج کند؛ اما اصفهانی‌ها با روحیه و انگیزه مضاعف ایمانی، همان روز جوانان بیشتری را به جبهه‌ها فرستادند و کاروان عظیم کمک‌های خود را راهی مناطق جنگی کردند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مقابله با فتنه‌ها را از دیگر خصوصیات برجسته مردم اصفهان برشمردند و گفتند: در این چهار دهه هر وقت لازم شده مردم اصفهان در دفاع از اسلام و انقلاب سینه سپر کرده و وارد میدان شده‌اند. رهبر انقلاب، فداکاری و جهاد مردم دیگر شهرهای کشور را در کنار مجاهدت‌های مردم اصفهان باعث پیروزی کامل و درخشان ایران در دفاع مقدس خواندند و افزودند: جوانان، واقعیات آن آزمایش کم‌نظیر را نمی‌دانند که چگونه ملت ایران بدون هیچگونه حمایت، در مقابل همه دنیا و کمک‌های همه‌جانبه ناتو، ورشو،  آمریکا و شوروی سابق و اروپا به صدام، ایستاد و پیروز شد.

اغتشاشات جمع خواهد شد

ایشان با اشاره به اینکه چالش اساسی امروز ما، چالش پیشرفت در مقابل «توقف و رکود و ارتجاع» است، افزودند: استکبار در صف‌آرایی مبنایی در مقابل ملت ایران با تشدید ایران‌ستیزی، همه امکاناتش را برای القای ناامیدی و بن‌بست به اذهان مردم، به‌خصوص جـوانان به‌کـار گـرفتـه و امـروز مهـم‌ترین شاخـص اثبات ایران‌دوستی هر فرد، «پرهیز از یــأس‌آفرینــی و امیــدسوزی» و «ترویج روحیه کار و تلاش و امید» است. رهبر انقلاب با تأکید بر تلاش روزافزون مسئولان برای حل مشکلات اقتصادی گفتند: صحنه‌گردانان اصلی اغتشاشات اخیر که نتوانستند مردم را به صحنه بیاورند، درصددند با ادامه شرارت‌ها، مسئولان را خسته کنند؛ اما اغتشاشات جمع خواهد شد و ملت با تنفر روزافزون از آن‌ها با نیروی بیشتر و روحیه تازه‌تر، به کار و تلاش و پیشرفت ادامه خواهد داد.ایشان در سخنان خود به تحلیل چالش اصلی دنیای استکبار با ایران اسلامی پرداختند و گفتند: مشکل اصلی استکبار با جمهوری اسلامی این است که اگر این نظام پیشرفت و در دنیا جلوه کند، منطق لیبرال دموکراسی دنیای غرب باطل خواهد شد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سلطه دنیای غرب بر کشورهای مختلف با منطق لیبرال دموکراسی افزودند: در سه‌قرن اخیر بـه بهـانــه نبود آزادی و یــا نبــود مردم‌سالاری، منابع کشورها را غارت کردند و اروپای فقیر به قیمت به گِل‌نشستن بسیاری از کشورهای ثروتمند، ثروتمند شد.
ایشان با اشاره به شگرد غربی‌ها که به اسم آزادی و دموکراسی، علیه آزادی و مردم‌سالاری در کشورها اقدام می‌کنند، ادامه دادند: کشور افغانستان یک نمونه نزدیک و بارز است که آمریکایی‌ها به بهانه مردمی‌نبودن حکومت، به آنجا حمله نظامی کردند؛ اما بعد از ۲۰سال جنایت و غارت، همان حکومتی که علیه آن اقدام کرده بودند، سرکار آمد و آنان با فضاحت خارج شدند.رهبر انقلاب گفتند: اکنون یک نظام، برمبنای دین و مردم‌سالاری واقعی در ایران، به مردم خودش هویت داده و آن‌ها را زنده و در واقع منطق لیبرال دموکراسی غربی را ابطال کرده است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: عده‌ای در داخل بر مبنای تبلیغات غرب، می‌گویند در نظام اسلامی آزادی و مردم‌سالاری نیست؛ در حـالی‌کــه بیــان همین سخنــان نشانه آزادی است و روی کارآمدن دولت‌هایی که از نظر تفکر سیاسی شباهتی به یکدیگر ندارند نیز نشانه حق انتخاب مردم و مردمی‌بودن نظام اسلامی است.

چالش اساسی کشور، رکود و ارتجاع و  توقف پیشرفت  است

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه اگر جمهوری اسلامی در مقابل آمریکا و استکبار کوتاه می‌آمد و زیربار قلدری و زورگویی آن‌ها می‌رفت، فشارها کمتر می‌شد اما آن‌ها بر کشور مسلط می‌شدند، تصریح کردند: در این سال‌ها هرگاه صدای قدرتمندی جمهوری اسلامی بلندتر بوده، تلاش دشمن برای پنجه‌زدن به نظام اسلامی بیشتر شده است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: چالش اساسی و امروز کشور ما چالش «پیشرفت و توقف و رکود و ارتجاع» است؛ زیرا ما در حال پیشرفت هستیم؛ ولی قدرت‌های استکباری از پیشرفت ایران اسلامی مضطرب و ناراحت می‌شوند و حرص می‌خورند. به دلیل همین ناراحتی و عصبانیت، آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بـــا همــه امکــانــات وارد میـــدان می‌شوند؛ اما هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند، همــانطــور کــه قبــل از ایــن هـــم نتوانستند و در آینده هم نخواهند توانست.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه در کارزار اساسی ایران و استکبار، آمریکا در خط‌مقدم قرار دارد و اروپا پشت سر آمریکا ایستاده است، گفتند: در طول سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همه رؤسای جمهور آمریکا اعم از کارتر، کلینتون و اوبامای دموکرات  و ریگان، بوش و آن سبک‌مغز قبلی جمهوری‌خواه تا رئیس‌جمهور فعلی بی‌هوش و حواس که می‌خواهد مردم ایران را نجات دهد، همه در مقابل جمهوری اسلامی ایران ایستادند و از هرکسی هم که توانستند از جمله رژیم صهیونیستی به‌عنوان سگ هار و زنجیری خود و برخی کشورهای منطقه کمک گرفتند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: با وجود همه این تلاش‌ها، دشمنان ملت در مجموع ناکام ماندند؛ البته مشکــلاتــی همچون تحــریم، تــرور دانشمندان هستــه‌ای، به‌کارگیری انواع شگردهای سیاسی و امنیتی و دادن رشوه به عده‌ای در داخل برای حرف‌زدن علیه جمهوری اسلامی، به‌وجود آوردند؛ ولی نتوانستند حرکت ملت ایران را متوقف کنند. در شرایط فعلی که با چنین کارزار و چالشی مواجه هستیم، وظیفه آحاد مردم و مسئولان و همچنین روشنفکران، نخبگان، جوانان و جوامع علمی دانشگاهی و حوزوی،‌ تــلاش بــرای پیــشرفــت در همــه عرصه‌های علمی، هنری، اقتصادی، سیاسی، اخلاقی و معنوی است. رهبر انقلاب پیشرفت‌ها را زمینه‌ساز استحکام و اقتدار نظام خواندند و افزودند: هدف دشمن متزلزل‌کردن ارکان اقتدار نظام است؛ بنابراین همه باید موضوع پیشرفت را با جدیت دنبال کنند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از مردم اصفهان فرمودند: مسئله آب اصفهان، مسئله مهمی است - اصفهان زیبا

تمرکز دشمن بر این است که نسل جوان آگاه نباشند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه با طرح این سؤال که چگونه پیشرفت کنیم، گفتند: پیشرفت نیازمند ابزارهای متعددی است؛ اما مهم‌ترین ابزار پیشرفت، امید است بنابراین دشمن با همه توان خود بر روی القای ناامیدی و بن‌بست متمرکز شده است. ایشان با اشاره به امکانات گسترده رسانه‌ای دشمن همچون شبکه‌های ماهواره‌ای، فضای مجازی و تلویزیون های مزدور برای ازبین‌بردن امید، افزودند: با وجود همه این تلاش‌ها، خوشبختانه امید و حرکت برای پیشرفت در کشور زنده است.
 رهبر انقلاب اسلامی تصریح کردند: دشمن تلاش دارد تا علاوه بر مردم و جوانان، حتی مسئولان نیز امید خود را از دست بدهند و متأسفانه دشمن یک امتداد داخلی هم دارد که آن‌ها هم تلاش دارند با استفاده از روزنامه‌ها و فضای مجازی، القای یأس و ناامیدی بکنند.حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: مشکل اقتصادی داریم که ان‌شاءالله حل خواهد شد؛ اما در بخش‌های دیگر در حال پیشرفت هستیم؛ البته همه تمرکز بر این است که نسل جوان از این پیشرفت‌ها آگاه نشود؛ به همین علت دشمن و امتداد داخلی آن، این پیشرفت‌ها را کتمان و یا کوچک نمایی می‌کنند.
 ایشان به چندنمونه از پیشرفت‌ها و حرکت‌های رو به جلو در هفته‌های اخیر اشاره کردند و گفتند: دستیابی دانشمندان ایرانی به روش جدید برای درمان سرطان خون، بومی‌سازی یکی از تجهیزات استخراج نفت و گاز، افتتاح خـط‌آهــن در بخـشـی از سیستــان و بلوچستان که بخش مهمی از خط آهن شمال به جنوب است، افتتاح چندین کارخانه، راه‌اندازی اولین پالایشگاه فراسرزمینی، بهره‌برداری از شش‌نیروگاه برق، رونمایی از یکی از بزرگ‌ترین تلسکوپ‌های جهان، پرتاب موشک ماهواره‌بر و رونمایی از یک موشک جدید، همه نمونه‌هایی از حرکت رو به جلو کشور، آن هم در زمانی است که دشمن تلاش دارد با برخی اغتشاشات مانع این حرکت شود. رهبر انقلاب با تأکید بر اینکه جوان ایرانی در همین روزهای شرارت دشمن، زنده و باانگیزه است، افزودند: یکی از شاخص‌های اساسی ایران‌دوستی، امیدآفرینی است؛ بنابراین کسانی که القای ناامیدی و بن‌بست می‌کنند، ایران‌ستیز هستند و نمی‌توانند ادعای ایران‌دوستی داشته باشند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: نگذارید کسانی که دشمن ایران هستند، در قالب دفاع از منافع ملی، القای یأس کنند. نویسندگان، شاعران، دانشمندان، روحانیون و همه افراد تأثیرگذار امیدآفرینی کنند و شاخص‌ها و نشانه‌های امید و پیشرفت در جامعه را سرِ دست بگیرند.

بساط شرارت بدون‌شک جمع خواهد شد

رهبر انقلاب در بخش دیگری از سخنانشان هدف اصلی صحنه‌گردانان اغتشاشات اخیر را به میدان‌آوردن ملت دانستند و گفتند: حالا که نتوانستند مردم را به میدان بیاورند در حال شرارتند تا بلکه بتوانند مسئولان را خسته کنند؛ البته اشتباه می‌کنـنـد؛ چرا کـه ایـن شـرارت‌هــا موجب می‌شـود مردم، خستـه و از آن‌ها بیزارتر و متنفرتر شوند. ایشان در این زمینه افزودند: این حوادث و جنایت‌ها و تخریب‌ها مشکلاتی برای مردم و کسبه درست می‌کند؛ اما افراد در صحنه و پشت صحنه این شرارت‌ها، بسیار حقیرتر از آن هستند که بتوانند به نظام آسیب بزنند. رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: بساط شرارت بدون‌شک جمع خواهد شد و ملت ایران با نیروی بیشتر و روحیه تازه‌تر حرکت در میدان پیشرفت کشور را ادامه خواهد داد.حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، توانایی فرصت‌سازی از تهدیدها را جزو طبیعت یک ملت با ایمان دانستند و با اشاره به نمونه‌های تاریخی همچون جنگ احزاب و همچنین دفاع‌مقدس، خاطرنشان کردند: در جنگ احزاب که همه طوایف مشرکان به میدان آمدند، نه تنها دل‌های مؤمنان نلرزید، بلکه با یادآوری وعده خداوند، بر ایمانشان افزوده شد و از این تهدید، فرصت ساختند؛ همچنان که ملت ما نیز در دفاع‌مقدس و در مقابل جنگ احزاب و پشتیبانی همه‌جانبه دنیا از متجاوز، تهدید را به فرصت تبدیل کرد و به همه دنیا نشان داد شکست نمی‌خورد. رهبر انقلاب افزودند: سابقـه فرصت‌سازی مردم ایران در دفاع مقدس موجب شد تا همین امروز هم هر گاه دشمنان به فکر استفاده از برگ نظامی می‌افتند متــوجه باشنــد که ملـت ایران شکست‌ناپذیر است؛ همچنان‌که بارها به آمریکایی‌ها و مخالفان خود گفته «آمدنتان با خودتان است؛ اما رفتنتان نه» و در صورت تجاوز، گرفتار و نابود خواهید شد.

تشییع شهدای اغتشاشات اخیر تجلی فرصت‌سازی ملت است

ایشان حماسه ۲۵ آبان ۱۳۶۱ و اعزام پرشور و پرانگیزه‌ جوانان دلاور اصفهانیبه جبهه‌ها را نمونه دیگری از فرصت‌سازی از تهدیدها برشمردند و گفتند: در اغتشاشات اخیر نیز ملت از این به‌اصطلاح تهدید، فرصت ساخت و حقیقت و جهت‌گیری خود را در راهپیمایی عظیم ۱۳ آبان که با همه سال‌های قبل متفاوت بود با شعار علیه آمریکا نشان داد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نمونه دیگری از تجلی فرصت‌سازی ملت را تشییع شهدای اغتشاشات اخیر اعم از شهدای مردمی، امنیت و شهدای بسیجی و انتظامی دانستند و گفتند: جوان ناشناخته‌ای همچون روح‌الله عجمیان به شهادت می‌رسد؛ اما جمعیت عظیم مردم در نقطه مقابل خواست دشمن به صحنه می‌آیند و می‌گویند شما جوان ما را به شهادت رساندید؛ ولی ما همگی پشت آن جوان هستیم.ایشان فرصت دیگر ساخته‌شده از دل اغتشاشات را عیـان‌شـــدن چهـره صحنه‌گردانانِ مدعیِ طرفداری ملت ایران برشمردند و افزودند: عداوت با همه خواسته‌ها و مقدسات ملت ایران یعنی دشمنی با اسلام، قرآن‌سوزی، مسجدسوزی، دشمنی با ایران و سوزاندن پرچم و بی‌احترامی به سرود ملی، چهره صحنه‌گردانان واقعی را روشن کرد.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: ادعا می‌کنند طرفدار ملت ایران هستند در حالی‌که ملت ایران «ملت مسلمان» و «ملت قرآن و امام حسین» است؛ آیا کسانی که به امام حسین و به اربعین و راهپیمایی میلیونی آن اهانت و بی‌حیایی می‌کنند، طرفدار ملت ایران هستند؟ایشان در تبیـیـن چگونـگی بـرخــورد با عناصر مرتبط با اغتشاشات، بر ضرورت تفکیک صحنه‌گردانان، فریب‌خوردگان، عاملان جنایت و افراد پول‌گرفته تأکید کردند و گفتند: این افراد یکجور نیستند. کسی را که بی‌توجه به خواست حقیقی دشمن با او همراهی کرده، یعنی فریب‌خورده؛ اما جنایتی نکرده است، چه دانشجو باشد، چه غیر دانشجو  باید متنبه و موعظه و هدایت و بیدار کرد و با پرسش از او که آیا این حرکت موجب پیشرفت کشور است یا ضد آن، او را به فکرکردن وادار و هوشیار کرد تا با دشمن هم‌صدایی نکند و به تعبیر امام بزرگوار همه هرچه فریاد دارند بر سر آمریکا بزنند.

حکم عاملان جنایات اخیر متفاوت است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حکم عاملان جنایات اخیر را متفاوت خواندند و تأکید کردند: عاملان جنایت، قتل، تخریب یا تهدید به آتش‌زدن دکان و ماشین کاسبان و مردم و آن کسی که با تبلیغات آن‌ها را وادار به این کارها کرده، هر یک باید به اندازه گناهشان مجازات شوند. ایشان در این زمینه افزودند: البته مجازات باید به‌وسیله قوه‌قضائیه‌ای که با قدرت و سلامت و پرانگیزه است انجام شود و هیچ‌کس حق ندارد خودسرانه و به خیال خود دست به مجازات بزند. ایشان با اشاره به تعبیر امیرالمؤمنین از پیامبر اکرم(ص) به طبیبی که هم داغ دارد و هم مرهم، استفاده بجا از مجازات و نصیحت را مورد تأکید قرار دادند و افزودند: تا این ساعت بحمدالله دشمن شکست خورده است؛ اما دشمن هر روز کید و مکری دارد و با شکست امروز، ممکن است سراغ اقشار مختلف همچون کارگران و زنان برود؛ اگرچه شأن بانوان و کارگران باشرف ما بسیار بالاتر از آن است که تسلیم بدخواهان شوند و فریب آنان را بخورند. رهبر انقلاب با اشاره به به‌کارگیری ترفند «لشکرسازی کاذب» و «انبوه‌سازی دروغ»در رسانه‌های ضدایران با هدف تأثیرگذاری بر افراد غافل و بی‌خبر، گفتند: آنچه واقعیت دارد، حضور انبوه مردم در میدان‌های مختلف دفاع از انقلاب و تودهنی آن‌ها به بدخواهان است.

همکاری  مردم و مسئولان، زمینه‌ساز حل مشکلات اقتصادی خواهد بود

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانشان، مشکلات اقتصادی را یک واقعیت خواندند و افزودند: نام‌گذاری سال‌های متعدد با شعارهای اقتصادی و تأکید به مسئولان برای علاج این مشکلات، با توجه به اهمیت موضوع اقتصاد صورت گرفت؛ اما دهه نود از لحاظ اقتصادی دهه خوبی نبود و اگر به آن توصیه‌ها عمل می‌کردند و اقدامات لازم را انجام می‌دادند، وضع امروز کشور و مردم متفاوت می‌شد؛ البته تحریم‌ها هم در مشکلات مؤثر بود. رهبر انقلاب با اشاره به تلاش جدی و در برخی موارد مؤثر مسئولان برای حل مشکلات اقتصادی گفتند: تلاش بیشتر دستگاه‌ها و همکاری و هم‌دلی و هم‌افزایی مردم و مسئولان، زمینه‌ساز حل مشکلات موجود خواهد بود و ان‌شاءالله در این زمینه نیز مشت محکمی بر دهان دشمن زده خواهد شد. در ابتدای این دیدار، نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه اصفهان، مردم اصفهان را پیشتاز میدان‌های فداکاری برای انقلاب و خدمات اجتماعی خواند و گفت: جمهوری اسلامی نیز متقابلا خدمات وسیعی در بخش‌های زیرساختی همچون راه‌سازی و اتصال شهرها و روستاهای استان به شبکه‌های آب، برق و گاز انجام داده است؛ البته مشکل آب اصفهان، به‌خصوص در بخش کشاورزی هنوز برطرف نشده است که امیدواریم با اهتمام دولت جدید این مشکل نیز حل شود.
برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

1 × چهار =