متهمان مازوت سوزی؟!

اما و اگرها بالاخره به پایان رسید و کاری که نباید می‌شد، شد! با شروع فصل سرد بیم آن می‌رفت که افزایش مصرف گاز نیروگاه‌ها را مجبور به سوخت مازوت کند و حالا گمانه زنی ها تبدیل به واقعیت شده است. اگرچه اعلام مازوت سوزی هنوز در اصفهان به طور رسمی از سوی مسئولان استانی اعلام نشده است؛ اما گفت و گوی «اصفهان زیبا» با مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان حاکی از آغاز سوخت مازوت در استان است؛ استانی که در روزهای گذشته آلودگی بیش از حدی را تجربه کرده است و نامش در لیست کلانشهرهای آلوده کشور قرار گرفته است. مهدی طغیانی، نماینده مجلس در گفت و گو با «اصفهان زیبا» می‌گوید که هنوز گزارش دقیقی در رابطه با مازوت سوزی دریافت نکرده و هر آنچه شنیده، همه حرف‌های ضد و نقیض بوده است.

تاریخ انتشار: 20:24 - جمعه 1401/09/25
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
متهمان مازوت سوزی؟!

همانطور که پیش‌‌بینی می‌شد، سرمای هوا و تشدید مصرف گاز مازوت سوزی در اصفهان آغاز شد؛ اصفهانی که اخیرا رسانه‌ها اعلام کردند که در سه سال اخیر، یک و سال نیم هوای آلوده تنفس کرده‌اند. شما به عنوان نماینده مردم اصفهان چه اقدامی در رابطه با قطع مازوت سوزی انجام داده‌اید؟ 

در رابطه با سوخت مازوت در اصفهان حرف‌ و حدیث‌های ضد و نقیض شنیده‌ام؛ از یک طرف گفته می‌شود که با شروع فصل سرد و افزایش استفاده از گاز مازوت‌سوزی هم آغاز شده و از سوی دیگر هم برخی این مساله را رد کرده‌اند و می‌گویند مازوت در اصفهان تاکنون سوزانده نشده است. باید منتظر بمانیم تا در هفته پیش رو با دریافت گزارش دقیق‌تری در رابطه با این موضوع قضاوت کنیم!

بنا به اعلام محیط زیست اجازه مازوت سوزی صادر شده و هم اکنون تعداد محدودی از مشعل ها مازوت می سوزانند؛ هر چند کسی زیر بار این مسئولیت نمی رود و همه ترجیح داده‌اند سکوت کرده‌اند؟ 

ما (نمایندگان مجلس) و همچنین مدیریت اجرایی استان اصفهان و حتی خود مردم و… متفق القول مخالف سوزاندان مازوت در اصفهان هستیم؛ زیرا اصفهان جزو کلانشهرهای آلوده کشور به شمار می‌آید؛ به همین دلیل هم سوخت مازوت در آن شرایط را مسلما پیچیده تر خواهد کرد. اصفهان اصلا دیگر طاقت ندارد.
اگر واقعا مازوت‌سوزی در اصفهان تایید شود، نمایندگان به طور جدی به این مساله ورود خواهند کرد و در این باره تذکر می دهند. ما تمام تلاش‌مان را می‌کنیم تا مازوت سوزی در اصفهان را متوقف کنیم.
                                                          سرمای هوا و تشدید مصرف سوخت مازوت در اصفهان آغاز شد

اتفاقا ما هم مخالف مازوت سوزی هستیم؛ اما شما می‌گویید در صورت مشخص شدن مازوت‌سوزی و اعلام صریح در این باره به موضوع به صورت جدی ورود می‌کنید. منظورتان از جدیت چیست؟ ما سال گذشته هم شاهد مازوت سوزی در اصفهان بودیم؛ ولی هیچ جدیتی هم برای توقف آن از سوی مسئولان مختلف ندیده‌ایم. شاید هم اقداماتی انجام گرفت؛ اما مهم این است که به جایی نرسید!

ببنید تصمیم گیری در این باره در شورای امنیت کشور رخ می‌دهد.

خوب شما به عنوان نماینده مردم اصفهان در مجلس چه خواهید کرد؛ کاری که البته نتیجه بخش باشد!

اکنون اطلاعات کافی در این باره ندارم؛ ولی قطعا اقدامی انجام می دهیم که صرفا در حد تذکر نباشد؛ زیرا  تذکر دادن به نتیجه ای نخواهد رسید!

شما از سال گذشته که مشعل های مازوت به مدار آمدند تا به امسال، زمان زیادی داشتید که چاره‌ای برای این مساله بیاندیشید. چرا در همه این مدت اقدام موثری صورت نگرفت و دوباره آش همان شد و کاسه هم همان!

پارسال که چنین چیزی نبود. مازوت سوزی در سال گذشته صرفا در یک بازه موقت صورت گرفت و پس از اینکه شرایط حاد رفع شد، دوباره متوقف شد.

شاید امسال هم  مازوت سوزی موقت باشد، آیا باید دست روی دست گذاشت؟

خیر، با این شرایطی که اصفهان در آن به سر می برد، سوخت مازوت، حتی به صورت موقتی هم اصلا به صلاح نیست و خسارت های زیادی را به همراه دارد. اگر این مساله مشخص شود، نمایندگان با استفاده از ابزارهایی که دارند ورود خواهند کرد و تمام تلاش شان را می کنند تا مازوت سوزی را متوقف کنند.
برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

سیزده − 6 =