رهبر انقلاب در دیدار جمعی از بانوان فرهیخته :

رهبر معظم انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه حجاب بی‌تردید یک ضرورت شرعی و خدشه‌ناپذیر است، اما نباید کسانی را که حجاب کامل ندارند، به بی‌دینی و ضدانقلابی متهم کرد، گفتند: ضعف حجاب، کار درستی نیست؛ اما موجب نمی‌شود آن فرد را از دایره دین و انقلاب خارج بدانیم؛ همه ما هم نقص‌هایی داریم که باید تا حد امکان آن‌ها را برطرف کنیم.

تاریخ انتشار: 21:31 - پنجشنبه 1401/10/15
مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه
رهبر انقلاب در دیدار جمعی از بانوان فرهیخته :

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، در آستانه ایام سالروز ولادت حضرت زهرا سلام‌الله علیها، جمعی از بانوان فرهیخته، مادران برگزیده و فعالان عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی و علمی، صبح روز گذشته (چهارشنبه) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دیدار کردند و با اشاره به مسئله حجاب فرمودند: چند سال قبل در یکی از سفرهای استانی و در جمع علمای آن منطقه گفتم که چرا خانمی را که قدری موهایش بیرون و به تعبیر رایج بدحجاب و درواقع، ضعیف‌الحجاب است، متهم می‌کنید، درحالی‌که در استقبال مردمی شماری از خانم‌ها چنین حجابی داشتند.

 

این‌ها زنان و دختران خودمان هستند که در مراسم دینی و انقلابی هم شرکت می‌کنند. ایشان با یادآوری تجلیل‌های سابق خود از حضور زنانی با ظواهر مختلف در مراسم‌ و برنامه‌های مناجات و رازونیاز با پروردگار در شب‌های قدر، خاطرنشان کردند: من به آن اشک‌ها حسرت می‌خوردم و می‌گویم ای کاش! می‌توانستم مانند آن دختر و زن جوان اشک بریزم. رهبر معظم انقلاب اسلامی با تبیین نگاه مترقی و عادلانه اسلام به «زن» در عرصه‌های «جنسیتی و انسانی، حقوقی و تکالیف، مسئولیت‌پذیری فردی و خانوادگی و نقش و تکالیف اجتماعی» ضربات غرب متجدد به زن را اساسی و خائنانه خواندند و تأکید کردند: زن در نقش همسر، مظهر عشق و آرامش‌بخشی و در نقش مادر، مانند حق حیات است؛ البته باید توجه کرد که خانه‌داری به معنای خانه‌نشینی نیست؛ بلکه به معنای اصالت‌دادن به خانه، در عین فعالیت در عرصه‌های مختلف جامعه است.

در ارزش‌گذاری اسلامی و انسانی، هیچ تفاوتی میان جنس زن و مرد نیست

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با ابراز خرسندی فراوان از مفاهیم عالی و برجسته در سخنان شماری از میهمانان، افزودند: پیشنهاد استفاده از زنان فرهیخته، دانشمند، فرزانه و مجرّب در رده‌های گوناگون تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری کشور، موضوع مهمی است که ذهن من را نیز مدت‌هاست مشغول کرده و ان‌شاءالله برای آن راه حلی خواهیم یافت. رهبر انقلاب اسلامی قبل از تبیین نگاه اسلام به زن در عرصه‌های مختلف تأکید کردند: موضع جمهوری اسلامی در قبال مدعیان ریاکار غربی در مقوله زن، مطالبه‌گری و هجوم است؛ زیرا غرب متجدد و فرهنگ منحط غربی در این زمینه واقعا مقصر است و در حق حیثیت و کرامت زن، جنایت کرده است که امیدواریم دیدگاه‌های اسلام با تبیین و تکرار مناسب از زبان و قلم نخبگان و فرهنگیان زن، حتی بر افکار عمومی غرب اثر بگذارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با استناد به آیات قرآن مجید، تساوی زن و مرد در نگاه انسانی و جنسیتی را جزو مسلمات اسلام برشمردند و گفتند: در ارزش‌گذاری اسلامی و انسانی، هیچ تفاوتی میان جنس زن و مرد نیست. ایشان حقوق و تکالیف زن و مرد در اسلام را متفاوت، اما متعادل خواندند و افزودند: تفاوت‌هایی در طبیعت زنانه و مردانه وجود دارد که بر مسئولیت‌پذیری فردی در خانه و اجتماع اثرگذار است و طبعا زن یا مرد نباید برخلاف این طبیعت رفتار کند.

رهبر انقلاب تکالیف زن و مرد در جامعه و مسائل اجتماعی را «وظایفی یکسان، اما در نقش‌ها و شکل‌های متفاوت» برشمردند و افزودند: به‌عنوان‌مثال، در دفاع مقدس، زنان و مردان هر دو، البته در نقش‌های متفاوت مکلف به دفاع بودند که زنان اگر نه بهتر از مردان، حداقل مثل آنان به این وظیفه دشوار عمل کردند. رهبر انقلاب در نوعی جمع‌بندی گفتند: برخلاف نظام عمیقامردسالار سرمایه‌داری غربی، در اسلام هم زن و هم مرد در مسائلی، برجسته و برخوردار از امتیازهای قانونی، فکری، نظری و عملی هستند؛ اما غربی‌ها به دروغ، مردسالاری ذاتی خود را به اسلام نسبت می‌دهند.

پروردگار در قرآن کریم زن را الگوی مردان می‌نامد

ایشان با اشاره به مبنای اصلی نظام سرمایه‌داری، یعنی برتری سرمایه بر انسان گفتند: در این دیدگاه هر کسی بتواند بیشتر ثروت‌اندوزی کند، ارزش ماهوی بیشتری دارد و طبعا با توجه به خصوصیات مردان در سرمایه‌اندوزی، نظام سرمایه‌داری، نظامی مردسالارانه می‌شود. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «عرصه کار» و «نگاه لذت‌جویانه به زن» را دو سوءاستفاده اساسی غرب از زن دانستند و گفتند: هدف اصلی مطرح‌شدن مسئله آزادی زنان در غرب، کشاندن آن‌ها از خانه به کارخانه بود تا از زنان به‌عنوان نیروی کار ارزان استفاده شود.

 

ایشان جنجال آزادی بردگان سیاه‌پوست در جنگ‌های خونین داخلی آمریکا در قرن ۱۹ را نمونه دیگری از تقلب و سوءاستفاده نظام سرمایه‌ای از مضامین ارزشمند دانستند و افزودند: در آن ماجرا نیز سرمایه‌داران شمال آمریکا، سیاه‌پوستان مزارع جنوب را به اسم آزادی به شمال کشیدند و با دستمزدهای کم، آنان را به کار گرفتند. رهبر انقلاب نگاه لذت‌جویانه را دیگر ضربه اساسی غرب به زن خواندند و گفتند: در این ماجرای واقعا غم‌انگیز، نظام سرمایه‌داری با استفاده از انواع روش‌ها، زن را قانع می‌کند که منفعت و ارزش او در رفتاری است که جذابیت‌های جنسی‌اش را برای مردان کوچه و خیابان، برجسته‌تر و بیشتر کند و این، بزرگ‌ترین ضربه به حیثیت و جایگاه زن است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تلاش زنان غربی برای الگوقراردادن و اصالت‌دادن به خواسته‌های مردان را نتیجه نگاه مردسالارانه نظام سرمایه‌داری دانستند و تأکید کردند: برخلاف این نگاه منحط، پروردگار در قرآن کریم زن را الگوی مردان می‌نامد و می‌فرماید زن نوح و زن لوط الگوی مردان و زنان کافرند و زن فرعون و حضرت مریم الگوی همه زنان و مردان مؤمن.

با استفاده از ارتباطات مجازی نگاه اسلام به مسئله زن و مرد را عرضه کنید

ایشان با اشاره به آمار و واقعیاتی که حتی مراکز رسمی کشورهای غربی اعلام می‌کنند، ادعای غرب درباره دفاع از حقوق زنان را، نهایت وقاحت نامیدند و گفتند: آزادی ادعایی نظام سرمایه‌داری عین «اسارت و اهانت» به زن است و انسان شرم می‌کند از برخی ماجراها در غرب حتی نام ببرد.حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشتباه‌خواندن نگاهی که آزادی ارتباط زن و مرد در غرب را موجب سیرشدن چشم و دل مردان و کاهش مشکلات زنان می‌داند، افزودند: همین ارتباطات آزاد، باعث صدبرابرشدن حرص و هوس مردان غربی شده است؛ به‌گونه‌ای که خودشان هم می گویند تعرض به زنان و دختران علاوه بر خیابان و محیط کار و محیط درس، به تشکیلات منظم و آهنین ارتش هم کشیده و روزافزون شده است.

 

رهبر انقلاب گفتند: تجارت و برده‌داری جنسی، شکسته‌شدن همه حد و مرزهای اخلاقی و عرفی و قانونی‌کردن مسائلی مانند هم‌جنس‌بازی که در همه ادیان الهی حرام است و افتضاح‌های دیگر، نتایج نگاه و فرهنگ غرب به زن است؛ بنابراین اجتناب شدید از نگاه غربی در مقوله زن، از واجبات عملی است. رهبر انقلاب با ابراز خرسندی از حضور متکثر زنان دانشمند، فرزانه و مؤمن در کشور، تبیین و افشای نگاه فاجعه‌آمیز غرب به مسئله جنسیت و زن را کاری ضروری خواندند و گفتند: با استفاده از ارتباطات مجازی، نگاه اسلام به مسئله زن و مرد را در قالب گزاره‌های کوتاه و گویا و ابتکارهایی مانند هشتگ‌سازی، تنظیم و به تشنگان این حقایق، به‌خصوص در کشورهای اسلامی عرضه کنید

 

دیدار رهبر با بانوان فرهیخته - اصفهان زیبا

 

زن در خانه کارگر نیست که دیگران بتوانند او را به انجام کار وادار کنند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانشان، مسئله خانواده و نقش زن در آن را موردتوجه قرار دادند و گفتند: تشکیل خانواده بر اساس یک قانون عام در آفرینش یعنی قانون زوجیت است؛ این نگاه در نقطه مقابل تضاد هگلی و مارکسیستی است که می‌گوید حرکت ناشی از تضاد است؛ چرا که در منطق اسلام، حرکت ازجمله ادامه نسل برخاسته از زوجیت و همراهی است که این نظریه نیاز به کار جدی و اساسی دارد.

 

ایشان علت تعیین ضابطه و قانون برای زوجیت و تشکیل خانواده در اسلام و سایر ادیان الهی را جلوگیری از اغتشاش و بی‌قاعدگی دانستند و افزودند: رعایت این ضوابط موجب سلامت خانواده و جامعه می‌شود؛ چرا که خانواده سلول تشکیل جامعه است. رهبر انقلاب در تبیین نقش زن در خانواده، زن را به گل و عطری خوش‌بو و هوای تنفس در فضای خانه تشبیه کردند و گفتند: چنانچه زن در خانه داوطلبانه مایل به انجام کار باشد، اشکالی ندارد؛ اما به تصریح روایات، زن در خانه همچون یک کارگر نیست که دیگران بتوانند او را به انجام کار وادار کنند.

 

ایشان دو نقش اصلی زن در خانه را نقش مادری و نقش همسری برشمردند و افزودند: زن در نقش همسری مظهر عشق و آرامش برای مرد است که نمونه‌هایی از درخشش این نقش در کتاب‌های شرح حال همسران شهدا برجسته است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در برشمردن خصوصیات نقش مادریِ زن، گفتند: در نقش مادری، زن صاحب حق حیات است؛ چرا که فرزندان خود را متولد می‌کند و با عشقی بی‌بدیل آن‌ها را پرورش می‌دهد؛ ضمن اینکه مادران بیش از همه عامل انتقال عناصر هویت ملی و افشاننده بذرهای ایمان و اخلاق در فرزندان هستند.

برخی گره‌ها جز با سرانگشت ظریف زن باز نمی‌شود

رهبر انقلاب، مهم‌ترین و اصلی‌ترین وظیفه زن را دو نقش مادری و همسری، یعنی نقش خانه‌داری خواندند؛ اما تأکید کردند: البته خانه‌داری به معنی خانه‌نشینی و پرهیز از تدریس، مجاهدت و فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی نیست، بلکه یعنی زن هر کار دیگری که ذیل اصالت خانه‌داری امکان و به آن علاقه داشت، بتواند انجام دهد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه خانواده بدون حضور و احساس تکلیف زن قابل اداره شدن نیست و برخی گره‌ها جز با سرانگشت ظریف زن باز نمی‌شود، افزودند: همچنان‌که هیچ زنی در تقدم حفظ جان فرزندش با فلان کار اداری، تردید ندارد، در اهمیت تربیت اخلاقی و ایمانی فرزند نیز تردیدی نیست و چنانچه زن ناگزیر از انتخاب یکی از دو عرصه باشد، خانواده مهم‌تر است.

 

ایشان البته برخی کارهای اجتماعی را فریضه‌هایی برتر از هر کار دیگری دانستند و گفتند: گاهی اهمیت یک فریضه حتی از حفظ جان فرزند، همسر و پدر و مادر هم بالاتر است. رهبر انقلاب وضعیت خانواده در غرب را متلاشی خواندند و افزودند: این خطر، صدای اعتراض متفکران خیرخواه و مصلح غربی را نیز بلند کرده است؛ اما سرازیری فروپاشی تدریجی خانواده در غرب به قدری تند است که امکان توقف یا اصلاح آن وجود ندارد.

قوانین باید آن‌چنان محکم باشد که مرد قادر به ظلم‌کردن به زن نباشد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خدمات جمهوری اسلامی به زنان را مقوله‌ای مهم و فراموش‌نشدنی دانستند و خاطرنشان کردند: پیش از انقلاب، زنان فرزانه، دانشمند و اهل تحقیق انگشت‌شمار بودند؛ اما انقلاب موجب رویش انبوه زنان فرهیخته شد؛ به نحوی که دانشجویان دختر از پسر در برخی سال‌ها پیشی گرفته و تعداد بسیار زیادی از زنان در شاخه‌های مختلف علم و فناوری مشغول کار هستند. ایشان درخشش دختران ایران در میادین جهانی ورزش را عرصه دیگری از پیشرفت‌های پس از انقلاب زنان برشمردند و افزودند: بهترین تبلیغ برای حجاب این است که دختر ورزشکار ما قهرمان می‌شود و پرچم کشورش را در مقابل دوربین‌های بین‌المللی بالا می‌برد؛ آن‌هم درحالی‌که با حجاب روی سکوی قهرمانی ایستاده است.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تلاش‌های فراوان در قضایای اخیر علیه حجاب، خاطرنشان کردند: چه کسی در مقابل این تلاش‌ها و فراخوان‌ها ایستادگی کرد؟ خود زن‌ها بودند که ایستادند؛ آن‌هم درحالی‌که بدخواهان امیدشان به همین زن‌های اصطلاحا بدحجاب بود تا کشف حجاب کنند؛ اما زنان این کار را نکردند و در دهان تبلیغ‌کننده‌ها و فرستندگان فراخوان زدند. ایشان در بیان آخرین نکته با ابراز تأسف از ظلم به زنان در بعضی از خانواده‌ها گفتند: گاهی مردان با تکیه به توان جسمی خود به زنان ظلم می‌کنند که در این موارد برای حفظ خانواده قوانین مربوط به خانواده باید آن‌چنان محکم و قوی و حامی طرف مظلوم باشد که مرد قادر به ظلم‌کردن به زن نباشد؛البته مواردی نیز وجود دارد که زن ظلم می‌کند که اندک و محدود است.

 

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، هفت تن از زنان حاضر در این دیدار، خانم‌ها: عاطفه خادمی، پژوهشگر و عضو شورای فرهنگی و اجتماعی کشور؛   پریچهر جنتی، نویسنده و خانه‌دار؛ مریم نقاشان، حقوق‌دان فعال در محاکم قضایی آلمان؛  مهدیه‌سادات محور، برنده جوایز ملی و بین‌المللی سینمای مستند؛ شهرزاد زاده‌مدرس، استادتمام دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی؛ نگین فراهانی،کنشگر حوزه دختران نوجوان؛ سارا طالبی، دکتری علوم ارتباطات و طلبه سطح چهار حوزه علمیه به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

 

لزوم توسعه زیست‌بوم‌های تخصصی زنان، حفظ و ترویج الگوهای مناسب شهری برای توسعه فرهنگ صحیح، توسعه تعاونی‌های زنانه، اصلاح نگاه به فرهنگ خانه‌داری در دستگاه‌های مختلف به‌ویژه نظام آموزشی کشور، ارائه تصویر روشن از زن ایرانی به غرب، لزوم به‌کارگیری مطلوب زنان موفق در سطوح مدیریتی کشور، ضرورت حضور زنان فرهیخته در شوراهای عالی و نهادهای مرجع تصمیم‌ساز، ضرورت تبیین مزیت نسبی زن تراز جمهوری اسلامی، اصلاح بازنمایی زنان در تولیدات رسانه‌ای، ضرورت اصلاح مشوق‌های سیاست افزایش جمعیت متناسب با نیازهای واقعی مادران، توسعه امکانات موردنیاز مادران ازجمله اتاق‌های کودک در دانشگاه‌ها و مراکز عمومی، لزوم تأسیس قرارگاه رسانه‌ای زنان، لزوم احیا و تجهیز بیمارستان‌های تخصصی زنان و حمایت از کادر درمان مختص بانوان، ضرورت ساخت و ترویج الگوهای تراز دخترانه برای نسل نوجوان، زمینه سازی حاکمیتی برای فعالیت مجتهدان زن حوزه‌های علمیه و ضرورت توسعه امر تبلیغ در حوزه‌های علمیه بانوان، ازجمله نکته‌های مطرح شده در سخنان میهمانان این دیدار بود.

 

 

 

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

شانزده − 9 =