میزبانی اصفهان از جشنواره تصویری اربعین

اولین جشنواره فیلم مستند، عکس و نماهنگ راهپیمایی اربعین حسینی، اسفند امسال هم‌زمان با اعیاد ماه شعبان برگزار خواهد شد؛ به همین مناسبت متولیان این جشنواره در یک نشست خبری رویکرد این جشنواره تازه‌تأسیس را توضیح دادند.

تاریخ انتشار: 09:14 - سه شنبه 1401/10/27
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
میزبانی اصفهان از  جشنواره تصویری اربعین

جعفر عسگری، رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات استان اصفهان، با اشاره به اینکه شناخت و تقویت هنرمندان ارزشی و به‌کارگیری توان آن‌ها با هدف ثبت و ضبط حماسه جهانی اربعین از اهداف این رویداد فرهنگی است، گفت: نخستین جشنواره فیلم مستند، عکس و نماهنگ راهپیمایی اربعین حسینی با حضور هنرمندان و عاشقان اهل‌بیت(ع) برگزار می‌شود. آن‌ها در همین شرایط سخت اقتصادی هم فعالانه و خیرخواهانه حضور و مشارکت دارند.

جعفر عسگری با بیان اینکه ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات دو مأموریت محوری دارد، تصریح کرد: توسعه و بازسازی اولین مأموریت و مدیریت و نظارت موکب‌ها دومین مأموریت است. او با اشاره به اینکه بیش از ۳۵۰هزار زائر اصفهانی در راهپیمایی اربعین حضور یافتند، خاطرنشان کرد: استان اصفهان ۱۴۵ موکب دارد که خدمات ارزشمندی در اربعین امسال به زائران ارائه دادند.

رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات استان اصفهان با بیان اینکه موکب‌های ستاد بازسازی سه مأموریت اصلی دارند، اظهار کرد: خدمت به زائران، مشارکت‌دادن مردم در توسعه بازسازی و همچنین کمک به مردم در شرایط بحرانی از مهم‌ترین مأموریت‌های این ستاد است. عسگری با بیان اینکه شهید سردار حاج قاسم سلیمانی بنیان‌گذار ستاد بازسازی عتبات عالیات است، تصریح کرد: پیاده‌روی اربعین زمینه‌ساز ظهور حضرت بقیه‌الله الاعظم ارواحنافداه و تمدن بزرگ اسلامی است و نباید به راهپیمایی اربعین حسینی تنها به‌عنوان یک آیین دینی و مذهبی نگریست؛ بلکه باید آن را فراتر و در مسیر رسیدن به تمدن اسلامی لحاظ کرد.

او گفت: باید ببینیم آیا شیعیان برای سال آینده آماده میزبانی از این حجم عظیم و بزرگ زائران از سراسر دنیا هستند؛ بنابراین توجه به این امر مهم ضروری است. اگر حتی یک فرد در مسیر پیاده‌روی اربعین هدایت شود، آثار و برکات زیادی خواهد داشت. شیعه با وجود مشکلات متعدد باید به این مسئولیت خطیر توجه کند. رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات استان اصفهان با اشاره به اهمیت مستندسازی در جشنواره فیلم مستند اربعین حسینی افزود: این آثار هنری برای آیندگان به یادگار خواهد ماند. کارهای خوبی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری در چند سال گذشته انجام شده، اما منسجم نبوده است.

عسگری با اشاره به برگزاری همایش علمی با موضوع نقش تاریخی ایرانیان در امر بازسازی و توسعه عتبات عالیات در اسفند امسال گفت: علاوه بر این، نمایشگاه عکس از تصاویر منتخب اربعین حسینی در حاشیه جشنواره برگزار خواهد شد و کتاب عکس این رویداد هم منتشر می‌شود. باید زمینه‌سازی لازم را برای برگزاری جشنواره در سطح ملی فراهم کنیم. او با تأکید بر شأن و جایگاه والای اهل‌بیت(ع) خاطرنشان کرد: همه مسئولان، به‌ویژه مدیران فرهنگی و هنری، اهتمام جدی به کمک و مشارکت در این رویداد فرهنگی و معنوی داشته باشند.

رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات استان اصفهان گفت: در آستانه سالگرد شهادت سردار دل‌ها، رسانه‌ها و هنرمندان باید سیره و منش الهی آن شهید عزیز را بازگو کنند. عسگری افزود: ایجاد ظرفیت‌های هنری در راستای شناخت صحیح فرهنگ عاشورا و راهپیمایی اربعین به‌منظور رسیدن به حیات معقول ازجمله مهم‌ترین اهداف جشنواره فیلم مستند اربعین حسینی است؛ همچنین شناخت و تقویت هنرمندان ارزشی و به‌کارگیری توان آن‌ها با هدف ثبت و ضبط حماسه جهانی اربعین هدف دیگری است که دنبال می‌کنیم.

 

اهداف و ضوابط نخستین جشنواره فیلم و عکس اربعین در اصفهان

در ادامه این نشست، محمدعلی احمدی، دبیر فراخوان اولین جایزه بزرگ فیلم، عکس و نماهنگ اربعین حسینی در استان اصفهان، گفت: افزایش ظرفیت رسانه‌ای اربعین و تقویت آرشیو این رخداد جهانی با برنامه‌های فاخر و همچنین ایجاد بستری برای پایداری و نمود بیشتر جشنواره‌های ارزشی و انقلابی و برخاسته از معنویت دینی، از اهداف برپایی این جشنواره است. احمدی اظهار کرد: هفت هدف محوری در برپایی این رویداد تعریف شده است که تقویت و ارتقای ظرفیت‌های بی‌بدیل راهپیمایی اربعین حسینی در مسیر وحدت امت اسلامی و بسترسازی برای شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی از مهم‌ترین اهداف این جشنواره است.

احمدی شناخت و احصای فرصت‌ها، تهدیدها و بررسی قوت‌ها و ضعف‌ها به‌منظور بسط و گسترش راهپیمایی اربعین حسینی در تراز ارزشمند اسلامی را هدف دیگر این رویداد عنوان کرد و گفت: همه این‌تلاش‌ها در پس زمینه‌سازی ظهور و تمدن نوین و مترقی اسلامی است. دبیر فراخوان اولین جایزه بزرگ فیلم، عکس و نماهنگ اربعین حسینی تصریح کرد: افزایش ظرفیت رسانه‌ای اربعین و تقویت آرشیو این رخداد جهانی با برنامه‌های فاخرو همچنین ایجاد بستری برای پایداری و نمود بیشتر جشنواره‌های ارزشی و انقلابی و برخاسته از معنویت دینی در برپایی این جشنواره استانی دنبال می‌شود.

او تأکید کرد: امروز جای جشنواره‌های ارزشی خالی نیست؛ اما تعداد آن ناچیز است و باید گسترش یابد. احمدی ضوابط و شرایط عمومی فراخوان فیلم مستند و عکس و نماهنگ اربعین حسینی را به شرح ذیل اعلام کرد: ۱. تکمیل فرم تقاضای شرکت در جشنواره به معنای پذیرش مقررات اعلام ‌شده است؛ ۲. آثاری که به بخش انتخاب راه می‌یابند، گواهی شرکت در جشنواره را دریافت خواهند کرد.

۳. تصمیم نهایی درباره موارد پیش‌بینی‌نشده که در مقررات حاضر لحاظ نشده یا ابهام‌های ناشی از مفاد آن و تغییر در بعضی از مقررات، با دبیر جشنواره است؛ ۴. آثاری که استانداردهای فنی را نداشته باشند، از بخش مسابقه و داوری حذف می‌شوند؛ ۵. با ارسال اثر به جشنواره، تهیه‌کننده اثر یا نماینده قانونی ایشان به دبیرخانه جشنواره اختیار و اجازه می‌دهد که آثار منتخب در کلیه بخش‌ها فارغ از جنبه انتفاعی و مالی و به‌منظور بهره‌برداری آموزشی، تبلیغی و فرهنگی در سراسر کشور و در قالب‌های مختلف به نمایش درآورد و در این زمینه اعتراضی نخواهد داشت؛ ۶. نتایج بررسی و انتخاب آثار و اعلام آثار برگزیده فقط از طریق سایت اختصاصی جشنواره اعلام می‌شود.

۷. آثار رسیده ابتدا در هیئت انتخاب مورد بازبینی، ارزیابی و انتخاب قرار می‌گیرند؛ بنابراین بدیهی است آثار دارای ضوابط و شرایط جشنواره، آثار فاخر و برگزیده برای مرحله نهایی در اختیار هیئت داوران قرار می‌گیرد. ۸. ارائه‌کننده اثر در فرم ثبت‌نام، صاحب‌اثر تلقی می‌شود و کلیه مسئولیت‌های قانونی اثر را پذیرفته است؛ ۹. قوانین اختصاصی هر بخش از جشنواره به‌صورت جداگانه مورد تأکید قرار گرفته و جزو شروط الزام‌آور جشنواره بوده و لازم است ارائه‌کننده اثر قبل از ثبت‌نام با شرایط عمومی و اختصاصی جشنواره آشنایی کامل داشته باشد؛ ۱۰. ارائه‌کننده اثر یا آثار می‌تواند از اشخاص حقیقی یا حقوقی باشد؛ ۱۱. دبیرخانه جشنواره هیچ‌گونه مسئولیتی را در قبال آسیب‌های ناشی از ارسال نامطلوب آثار از جانب شرکت‌کننده نمی‌پذیرد؛ ۱۲. مدیای دریافتی از هنرمندان شامل فلش‌مموری و هارد عینا به صاحبان آثار عودت خواهد شد.

۱۳. ارائه‌کننده آثار فقط می‌تواند در یکی از بخش‌های حرفه‌ای، مردمی و ویژه شرکت کند. گفتنی است؛ اولین جشنواره فیلم مستند، عکس و نماهنگ راهپیمایی اربعین حسینی، اسفندماه امسال هم‌زمان با اعیاد ماه شعبان برگزار خواهد شد و مهلت ارسال آثار به این جشنواره تا 30 دی خواهد بود. علاقه‌مندان می‌توانند برای شرکت در این رویداد استانی و کسب اطلاعات بیشتر به نشانی
isfahan.atabat.org مراجعه کنند.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

15 − پنج =