شیطان از آنچه می‌پندارید به شما نزدیک‌تر است!

سینمای دخانی

شیطان‌پرستی «SATANISM» یک تفکر به قدمت تاریخ است که در دوره آخرالزمان روزبه‌روز جدی‌تر و غلیظ‌تر می‌شود. یکی از ابزارهای آن‌ها استفاده از رسانه، موسیقی و سینماست. در این مطلب با بررسی سینمای دخانی (به معنی دود) به نحوه جایگزین‌شدن جای منجی و دجال در سینمای غرب می‌پردازیم.

تاریخ انتشار: 15:57 - پنجشنبه 1402/08/25
مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه
سینمای دخانی

به گزارش اصفهان زیبا؛ در شماره بیست‌‌وپنجم آکادمی، به مبحث سینمای آخرالزمان پرداختیم. گفتیم در سینمای هالیوود تعریف آخرالزمان (apocalypse) با آنچه ما در تفکر دینی و انتظار منجی می‌شناسیم متفاوت است.

در نگاه غرب، آخرالزمان هنگامی است که تمام دنیا را خطری بزرگ تهدید می‌کند و دنیا به ورطه هلاک کشیده شده و زمان به پایان خود نزدیک می‌شود.

در نگاه شیعی، ما منتظرانِ ظهورِ دولتِ کریمه برحق و برقراری هزاران‌هزار سال عدل و صلح وعده‌داده‌شده در مدینه فاضله هستیم؛ اما در نگاه غربی، آخرالزمان نباید هرگز رخ دهد و با انواع ابزارهای مدرن و توهمی، نسبت به آن هراس و دلهره ایجاد می‌کنند.

دو عنصر اساسی آخرالزمان

در نگاه غربی، دو عنصر اساسی در آخرالزمان وجود خواهد داشت که البته هر دو تحریف شده است:

نقش مثبت (نجات‌دهنده) منجی
نقش منفی (نابودکننده) دجال

خواهیم دید که دجال‌ها (Antichrist) در هالیوود چه تحولی را در طول زمان طی کرده‌اند و در پایان شما شگفت‌زده خواهید شد!

انواع دجال در هالیوود

سوانح طبیعی، اجرام آسمانی، حیوانات جهش‌یافته، هیولاها، بیماری‌ها، ربات‌ها و هوش مصنوعی، موجودات فضایی، شیاطین، تروریست‌ها و متأسفانه اسلام و ایران، ازجمله دجال‌های موردنظر هالیوود هستند.

اما یکی از این دجال‌ها که به آن نپرداختیم، شیاطین و نیروهای ماورایی است که موضوع بحث فعلی ماست و در ادامه به‌مرور آن‌ها خواهیم پرداخت.

چرا نمادهای شیطان‌پرستی رو به افزایش است؟

بز بافومت، صلیب واژگون، عدد شیطان، ستون اُبِلیسک، صفحه شطرنجی، عشای شیطانی به‌جای عشای ربانی و انواع ژست‌ها که اکثرا مشترک با فراماسونری هستند، روزبه‌روز بیشتر در جهان ترویج می‌شوند.

چرا فیلم‌های با مضامین خون‌آشام (ومپایر)، زامبی، ژانر وحشت و جن‌گیری بیش‌ازپیش ساخته می‌شود؟

گویی این مؤمنان نیستند که منتظر آخرالزمان هستند، بلکه کافران نیز بیش‌ازپیش خود را برای ظهور آماده و از ابزار رسانه و سینما برای یارگیری استفاده می‌کنند. آن‌ها به‌دنبال ترویج یک زبان مبهم نمادین و مرتبط با ضمیر ناخودآگاه هستند. در آخرالزمان این زبان ترجمه خواهد شد.

آیا واقعا شیطان را می‌پرستند؟

شیطان‌پرستی به معنی پرستش شیطان به‌عنوان خدا نیست؛ اما آن‌ها شیطان را تقدیس می‌کنند تا به‌زعم خود بتوانند از نیروهای ماورایی آن قدرت بگیرند. اگر بپذیریم که شیطان از جنس «جن» است، آنگاه شیطان‌پرستی به معنی ارتباط‌گیری با اجنه است.

اجنه نیز موجوداتی مختار آفریده پروردگار هستند که دارای قوم کافر و مؤمن هستند. انسان از خاک و اجنه از شعله‌های آتش خلق شده‌اند. شیطان‌پرستان با اجنه کافر ارتباط برقرار می‌کنند و درواقع برای این ارتباط‌گیری باید به پست‌ترین کارها روی آورند که زبان از گفتن آن‌ها شرم دارد!

درواقع این اجنه نیستند که تسخیر می‌شوند، بلکه این انسان‌های پَست‌شده هستند که به تسخیر جن درمی‌آیند.

جن در لغت به معنی چیزی است که از حس انسان پوشیده باشد. جنیان اجسام و اجرامی لطیف‌اند که غذای آن‌ها رایحه است و می‌توانند با سرعت بسیار زیادی در عالم حرکت کنند و به گردآوری اخبار بپردازند.

آن‌ها تا قبل از میلاد پیامبر اسلام(ص) به آسمان سوم هم دسترسی داشتند و می‌توانستند اخبار غیبی و اخبار آینده را هم شنود کنند؛ اما پس ‌از آن راه آسمان‌ها برایشان بسته شد و اکنون تنها از اتفاقات معمول و آشکار می‌توانند خبر بیاورند.

بنا به روایتی از امام صادق(ع)، کاهنان واسطه میان جنیان و انسان‌ها بودند. جنیان خبرهایی را از آسمان‌ها به کاهنان گزارش می‌کردند. این خبرها حق بود؛ اما اینان حق و باطل را به‌هم می‌آمیختند و مردم را اغوا می‌کردند.

از زمانی که جنیان از استراق‌سمع محروم شدند، بازار کاهنان از رونق افتاد. کار اصلی شیاطین، وسوسه است. برای توضیحات بیشتر می‌توان به تفاسیر قرآن مراجعه کنید.

چرا شیطان‌پرستان چهره‌های زشت و ترسناک دارند؟

الزاما همه شیطان‌پرستان چهره‌های خود را زشت و ترسناک نمی‌کنند و همه چهره‌های زشت به معنی شیطان‌پرستی نیستند (اکثرا مد لباس هستند و با ژست اعتراض به جامعه مدرن باید تحلیل شوند)؛ اما از آنجا که خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد و از آنجا که لازمه شیطان‌پرستی نهایت مخالفت با فرامین خداست؛ لذا مجبور به انواع زشتی صورت و سیرت هستند و از خوردن خون و نجاست گرفته تا آتش‌زدن قرآن و قتل و جنایت انجام می‌دهند.

انجیل شیطانی

«آنتوان لاوی» خود را مؤسس کلیسای شیطان نامید و به نگارش «انجیل شیطانی» پرداخت. بعدها خواننده معروف راک «مریلین منسون» جایگزین او شد و مرام او را دنبال کرد.

هگزان (1919)

اولین فیلم تاریخ سینما که به آیین شیطان‌پرستی می‌پردازد «هگزان» نام داشت؛ اما این فیلم خیلی دیده نشد؛ زیرا در سال 1919 سینما هنوز به اوج نرسیده بود.

بچه رزماری (1968)

اما اولین فیلمی که در جهان مطرح شد، «بچه رزماری» از رومن پلانسکی بود که جوایز زیادی نیز گرفت. در این فیلم شیطان با ازدواج با یک زن، فرزند خود را روی زمین به دنیا می‌آورد.

جن‌گیر (1973)

در این فیلم کلاسیک، شیطان بدن دختربچه‌ای را تسخیر کرده است. دو کشیش از کلیسا با جان‌فشانی موفق می‌شوند شیطان را از جسم این دختربچه خارج کنند.

دقت شود که در اینجا کشیش و کلیسا نماد و نمایندگان خدا هستند. جن‌گیر سرسلسله انواع دیگر فیلم‌های جن‌گیر 2 و 3 و جن‌گیرهای ژاپنی و اسپانیایی و امثال فیلم «تشریفات مذهبی» (2011) و… بود.

کنستانتین (2005)

شخصی به اسم «کنستانتین» وظیفه دارد هرکجا فرزندان شیطان در بدن شخصی حلول کرده باشند، با قدرت الهی خود، آن‌ها را بیرون زده و به جهنم بفرستد. ابلیس به او وعده می‌دهد که موقع مرگ تو، خودم می‌آیم و تو را به جهنم نزد فرزندانم می‌فرستم.

در پایان فیلم، کنستانتین با خیانت جبرئیل زخمی شده و در حال مرگ است. در این لحظه دراماتیک ابلیس بر صحنه ظاهر می‌شود تا به وعده خود عمل کند. در اینجا خداوند نیز قادر به جلوگیری از قدرت شیطان نیست؛ صرفا به کنستانتین عمر دوباره‌ای می‌دهد تا به جهنم کشیده نشود.

بعد از آن مجموعه تلویزیونی و انیمیشن «کنستانتین» هم با موضوع مشابه تولید شده است و در ایران هم تماشا می‌شود.

مجموعه فیلم‌های
«طالع نحس» (1، 2، 3) و
«مقصد نهایی» (1، 2، 3، 4 و 5)

در این سری از فیلم‌ها، شیطان (نیروهای شر و اهریمنی) قادر مطلق هستند و هیچ نیروی خیری وجود ندارد که بتواند جلودار آن‌ها باشد.

هزارتوی پن (2006)

«هزارتوی پن» به کارگردانی «گیرمو دل‌تورو» که با تحسین عجیب منتقدان و تماشاگران روبه‌رو شد، درواقع به اسم دنیای فانتزی و تخیلی، اما دارای پیچیده‌ترین نشانه‌های شیطان‌پرستی است؛ به‌طوری‌که دوست و دشمن را به‌سختی می‌توان در آن تشخیص داد.

نبرد تایتان‌ها (2010)، لژیون (2010)، پرسی جکسون و المپ‌نشینان: دزد آذرخش (2010)

در فیلم شرک‌آلود «نبرد تایتان‌ها»، خدایان از انسان به دلیل نافرمانی آن‌ها خسته شده‌اند و قصد نابودی جهان را دارند. در این بین یک نیمه‌خدا‌نیمه‌انسان (حاصل ازدواج زئوس با یک زن) می‌تواند با مبارزه خود، بشر را از نابودی نجات دهد.

فیلم «لژیون» بیشتر نمادین است و همین خط داستانی را دنبال می‌کند. خدا لشکریان خود را به همراه جبرئیل فرشته (گابریل) برای نابودی بشر ارسال می‌کند؛ اما میکائیل (مایکل) یوغ بندگی خود را از گردن جدا می‌کند و برای کمک انسان به زمین هبوط می‌کند.

خدا نیز بال‌های او را می‌گیرد و او را طرد می‌کند. درنهایت پس از یک نبرد اکشن، خداوند دلش به رحم می‌آید و از نابودکردن بشر صرف‌نظر می‌کند.

فیلم «دزد آذرخش» نیز یک فیلم نوجوان‌پسند با همین موضوع و در همین سال 2010 است که یک نیمه‌خدا‌نیمه انسان موفق می‌شود از نابودی بشر توسط زئوس جلوگیری کند.

خشم تایتان‌ها (2012)

در قسمت بعدی فیلم «نبرد تایتان‌ها»، ماجرا جالب‌تر و اومانیستی‌تر می‌شود.

زمان سال‌ها به جلو رفته و مجددا خدایان قصد نابودی بشر را دارند؛ اما این بار با نبرد انسان‌ها و کمک نیمه‌خدا نیمه‌انسان موفق می‌شوند خدایان را شکست داده و نابود کنند و اکنون انسان‌ها بدون حضور خدایان و با خوشحالی بر روی زمین به زندگی ادامه می‌دهند.

نوح (2014)، خروج: خدایان و پادشاهان (2014)

شاید تصور شود فیلم «نوح» به کارگردانی آرنوسکی و فیلم «خروج» (داستان موسی(ع) و هجرت بنی‌اسرائیل از مصر) تولیداتی با مضامین دینی هستند؛ اما کاملا داستانی ضددینی و ایمان‌هراسی دارند.

تصور کنید کشتی نوح، نه کشتی نجات، که کشتی برای نابودی ظالمانه انسان‌ها و نزول عذاب خداست و موسی(ع) نه پیامبر خدا و با معجزه عصا، بلکه فرمانده نظامی خداست که با شمشیر برای زمین‌زدن قبطیان، ظهور می‌کند.

فقط چندلحظه؛ چه اتفاقی تا اینجا افتاد؟

تا همین‌جا یک مرور مطابق تاریخ داشته باشیم. ابتدا آیین‌های شیطان‌پرستی اعلام وجود کردند (چیزی که تا قبل از سینما، عموم مردم از آن اطلاعی نداشتند)؛ سپس شیطان فرزند خود را روی زمین به دنیا آورد.

ابتدا زور نیروهای خدا بیشتر بود (جن‌گیر)، سپس زور خدا و شیطان برابر شد (کنستانتین) و بعد زور شیطان از همه بیشتر شد؛ آنگاه متوجه شدیم که اصلا نعوذبالله خداوند (خدایان؟) خیرخواه بشر نیستند و به‌دنبال نابودی بشرند.

اینجا مفهوم انحرافی آخرالزمان خود را نشان می‌دهد. آخرالزمان موقعی است که خدایان به‌دنبال نابودی بشر هستند و بشر باید به هر طریق حیات خویش را نجات دهد. چه کسی به رازهای آسمان برای نجات بشر آشناست؟

این همان فرشته رانده شده از درگاه خدا یا همان ابلیس (شیطان) (نیمه‌خدا نیمه‌انسان) است که می‌تواند بشر را نجات دهد!

پس ما به تقدیس شیطان می‌پردازیم تا او «منجی» ما شود! اصلا شیطان از همان اول خیرخواه انسان بود! در سفر پیدایش عهد عتیق تحریف‌شده می‌خوانیم که آدم و حوا در بهشت بودند و از علم بهره‌ای نداشتند. شیطان به آن‌ها دروغ نگفت، بلکه آن‌ها را راهنمایی کرد که از درخت ممنوعه بخورند.

داستان هنوز ادامه دارد…

در سریال پرهزینه «وست ورلد» (Westworld) انسان خود جای خدا می‌نشیند و به خلق مخلوقات می‌پردازد.

در فیلم «شکل آب» (برنده جایزه بهترین فیلم اسکار 2017) باز هم به کارگردانی و تهیه‌کنندگی «گیرمو دل‌تورو»، با موجودی ناشناخته با چهره‌ای ترسناک روبه‌رو هستیم که همه او را اذیت می‌کنند؛ اما بعدا مشخص می‌شود این موجود بسیارمهربان و با قدرت جادویی شفادهنده است که می‌توان به آن عشق ورزید!

حالا برعکس! صهیونیسم و آخرالزمان

همان‌طور که مشاهده شد، با قدم‌های گام‌به‌گام رسانه‌ای، جای منجی و دجال عوض شد. امروز شیطان‌پرستان خود را طرفدار صلح معرفی می‌کنند و به این بهانه که ادیان موجب نفرت‌پراکنی هستند، به ضدیت با دین مشغول‌اند.

امروز در عصر آخرالزمان هستیم و فقط ما نیستیم که منتظران ظهوریم. امروز خود شیطان به صحنه آمده و مشغول یارگیری است؛ هرچند در روایات اهل‌بیت(علیهم‌السلام) داریم که با ظهور حضرت صاحب‌الزمان(عج) شیطان در مسجد کوفه گردن زده خواهد شد.

مطابق روایات، یکی از بزرگ‌ترین نبردهای آخرالزمان در منطقه آرماگدون (هرمجدون) واقع در سرزمین‌های اشغالی فلسطین است.

رژیم صهیونیستی سال‌هاست به دنبال پیداکردن معبد سلیمان است تا به علوم مخفی کاهنان دسترسی پیدا کند.

شیطان‌پرستی امروز همان صهیونیسم است که ادعای دموکراتیک‌ترین کشور خاورمیانه را داشت و امروز جز نفرت جهانی برای این رژیم کودک‌کش باقی نمانده است.

شیطان‌پرستی امروز نظام استکباری غرب است که ادعاهای دروغ حقوق بشر آن برای مردم جهان برملا شده است.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

11 − 4 =