دود اختلاف متولیان بر سر آزادسازی قیمت بلیت هواپیما به چشم مسافران اصفهانی رفت

ویراژ پروازها روی باند گرانی

با وجود کش‌وقوس‌های فراوان، هنوز معلوم نیست مرجع قیمت‌گذاری بلیت هواپیما کدام سازمان است.

تاریخ انتشار: 11:05 - چهارشنبه 1403/04/13
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
ویراژ پروازها  روی باند گرانی

به گزارش اصفهان زیبا؛ با وجود کش‌وقوس‌های فراوان، هنوز معلوم نیست مرجع قیمت‌گذاری بلیت هواپیما کدام سازمان است. درحالی‌که دیوان عدالت اداری مرجع تصمیم‌گیری را شرکت‌های هواپیمایی دانسته، وزیر راه و شهرسازی در اظهارنظرهای خود گفته است: «وزارت راه و شهرسازی در تلاش است از طریق قوه قضائیه و سران قوا حکم صادرشده را متوقف کند.»

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که شرکت‌های هواپیمایی با صراحت اعلام می‌کنند در شرایط فعلی با وجود افزایش هزینه‌ها نمی‌توان با برخوردهای دستوری جلوی افزایش قیمت بلیت هواپیما را گرفت و شرکت‌ها را متضرر کرد.

در شرایط کنونی ایرلاین‌های اصفهان نیز به افزایش قیمت بلیت هواپیما اقدام کرده‌اند و پیش‌بینی فعالان شرکت‌های مسافربری هوایی ،افزایش بیشتر قیمت‌های بلیت هواپیماست. یکی از ایرلاین‌های اصفهان به «اصفهان‌زیبا» می‌گوید: «قیمت بلیت هواپیما در مقایسه با سال گذشته 100درصد افزایش‌یافته است. در حال حاضر حداقل قیمت بلیت هواپیما دومیلیون و 800 هزار تومان است؛ این در حالی است که سال گذشته حداقل قیمت بلیت هواپیما یک‌میلیون و 200 هزار تومان بود و پیش‌بینی ما این است که قیمت بلیت هواپیما به‌مرور افزایش بـیشــتــری داشته باشد.»

این فعال شرکت مسافربری هوایی خاطرنشان می‌کند: «تورم نیرو در ایرلاین‌ها بالاست و باید این شرکت‌ها با نیروی زیادی اداره شوند. ما برای پروازهایمان به مقصد ترکیه و امارات با نیروهای زیادی همکاری می‌کنیم که تمامی این افراد هزینه دارند؛ بنابراین ما نیز موافق افزایش قیمت بلیت هواپیما هستیم.»

او بیان می‌کند: «در حال حاضر تقاضا برای خرید بلیت هواپیما بالاست و بلیت به‌صورت قطره‌چکانی عرضه می‌شود. در شرایطی که قیمت بلیت هواپیما افزایشی شده است، بازهم تقاضا وجود دارد و تعداد زیادی خواهان سفرهای هوایی هستند.»

این فعال شرکت مسافربری هوایی بیان می‌کند: «در حال حاضر به خاطر اختلاف‌هایی که برسر نرخ‌گذاری بلیت وجود دارد، برخی شرکت‌ها دست نگه‌داشته‌اند و فعلا فروش بلیت ندارند؛ این قضیه درخصوص بلیت قطار نیز صدق می‌کند. سال گذشته نرخ بلیت قطار اصفهان‌مشهد 560 هزار تومان بود؛ ولی در حال حاضر یک‌میلیون و 200هزار تومان است.»
یکی دیگر از ایرلاین‌های اصفهان نیز به «اصفهان‌زیبا» می‌گوید: «در شرایطی که هزینه‌ها افزایش یافته است، ما نیز خواهان افزایش قیمت هستیم؛ ضمن اینکه دیوان عدالت اداری خواسته ایرلاین‌ها را بررسی کرده و حق را به ایرلاین‌ها داده است.»

این فعال شرکت مسافربری هوایی خاطرنشان می‌کند: «در شرایط کنونی تقاضا برای خرید بلیت هواپیما فراوان است؛ ولی درمقابل، عرضه بلیت هواپیما پایین است.»
درمقابل، یکی دیگر از ایرلاین‌های اصفهان به «اصفهان‌زیبا» می‌گوید که هنوز اقدام به افزایش قیمت بلیت هواپیما نکرده است و در شرایط کنونی با نرخ مصوبه دولت بلیت هواپیما را عرضه می‌کند.

ایرلاین‌ها مکلف به کنترل بازارند!

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی نیز برای افزایش قیمت بلیت هواپیما اتمام‌حجت کرد. مقصود اسعدی‌سامانی در گفت‌وگو با رسانه‌ها با صراحت اعلام کرد: «طبق قانون مصوب مجلس، نرخ بلیت پروازهای داخلی باید آزادسازی شود. به دلیل اعمال نرخ‌های دستوری بازار سیاه در حمل‌ونقل هوایی شکل گرفت و یک‌سری دلالان و واسطه‌ها در این بخش نرخ‌هایی را برای بلیت هواپیما تعیین می‌کردند که مورد تأیید شرکت‌های هواپیمایی نبود.»

اسعدی‌سامانی بیان کرد: «امیدواریم با اجرا رأی دیوان عدالت اداری به‌تدریج شاهد منظم‌شدن و تعادل بازار باشیم. بهترین کنترل‌کننده بازار، شرکت‌های هواپیمایی هستند و ایرلاین‌ها مکلف به کنترل بازار شده‌اند.»

او ادامه داد: «امیدواریم با اجرای رأی دیوان عدالت اداری به‌تدریج شاهد منظم‌شدن و تعادل بازار باشیم. بهترین کنترل‌کننده بازار، شرکت‌های هواپیمایی هستند و ایرلاین‌ها مکلف به کنترل بازار شده‌اند.»

مخالفت وزارت راه با آزادسازی نرخ بلیت هواپیما

درحالی ایرلاین‌ها تمام‌قد بر افزایش بلیت هواپیما پافشاری می‌کنند که متولیان وزارت راه و شهرسازی مخالف آزادسازی قیمـت بلیت هواپیما هستند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به حکم دیوان عدالت اداری درباره آزادسازی نرخ بلیت هواپیما، تصریح کرد: «سالانه ۲۵۰هزار میلیارد ریال هــزیـــنــه یــارانــه ســوخـت ۶۰۰تومانی برای هواپیما پرداخت می‌شود که پروازهای خارجی ایرلاین‌ها که مشمول نرخ‌گذاری نبوده، با همین سوخت یارانه‌ای انجام می‌شود؛ علاوه بر این، ارز نیمایی و سایر یارانه‌ها نیز داده می‌شود؛ اما در نرخ‌گذاری، دیوان عالی عدالت اداری رأی به آزادسازی داد.»

سید کمال هـادیـانفر در خصوص افزایش نرخ بلیت پروازهای داخلی در روزهای اخیر گفت: «دولت در قالب شورای عالی هواپیمایی کشوری یا ستاد تنظیم بازار یا شورای عالی هماهنگی ترابری هیچ مصوبه‌ای مبنی بر افزایش قیمت بلیت هواپیما نداشته است؛ بااین‌حال برخی شرکت‌های هواپیمایی به‌واسطه رأی صادره آذر ۱۴۰۲ دیوان عدالت اداری که کلیه اختیارات دولت را از نرخ‌گذاری و کنترل قیمت بلیت هواپیما سلب می‌کند، بــه افــزایــش قـیـمـت بلیت‌ها اقدام کرده‌اند.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

چهارده − 6 =