ورزش مناسب برای شما

ورزش فواید زیادی دارد، اما هر ورزشی مناسب شما نیست. چراکه هر ورزش باید متناسب با مزاج باشد تا فواید خود را بر بدن ببخشد.

تاریخ انتشار: 10:59 - سه شنبه 1402/09/21
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
ورزش مناسب برای شما

به گزارش اصفهان زیبا؛ ورزش فواید زیادی دارد، اما هر ورزشی مناسب شما نیست. چراکه هر ورزش باید متناسب با مزاج باشد تا فواید خود را بر بدن ببخشد.

ورزشی که بدون تعادل و مناسب مزاج نباشد باعث ضعف، تیرگی پوست، غلظت‌خون، کبودی هنگام ورزش به علت اکسیژن نارسایی و پایین نیامدن ضربان‌قلب بعد از ورزش و… می‌شود.

ورزش مناسب برای مزاج گرم و خشک

 افرادی که مزاج گرم و خشک دارند معمولاً خوش‌بین، پر‌انرژی، فعال و متغیر هستند. این افراد به‌خاطر مزاجشان بیشتر گرایش به ورزش‌‌کردن و فعالیت‌زیاد دارند، از طرفی تحرک‌زیاد برای آن‌ها ضرر دارد و توان کمتری هم دارند.

به‌علت کم‌بودن چربی در بدن و حرارت زیاد. افرادی که مزاج گرم و خشک دارند، نسبت به دیگر مزاج‌ها نیاز به تحرک کمتر و استراحت بیشتر دارند. زیرا ورزش کردن سبب تحریک صفرا می‌شود. بهتر است آنها ورزش‌های سبکی مانند: دوچرخه‌سواری و شنا را انجام دهند و از انجام ورزش‌های سنگین مانند فوتبال، بسکتبال، دو و کشتی دوری کنند. ضمنا سونای‌خشک برای افرادی که مزاج گرم و خشک دارند، مناسب نیست.

 ورزش مناسب برای مزاج گرم و تر

 افرادی که مزاج گرم و تر دارند از نظر رفتاری شجاع، دارای اعتماد‌به‌نفس بالا، خوشرو، صمیمی، آرام، مشتاق  رهبری، هیجانی و پیش‌قدم در هر کاری هستند.

ورزش‌های عضلانی در حد اعتدال برای این افراد مناسب است. زیرا گرمای بیش‌از‌حد باعث افزایش ضربان‌قلب و فشار‌خون می‌شود که خطرناک است،با این حال اگر این افراد حجامت و فصد مرتب داشته باشند، از این خطر مصون خواهند شد و در بعضی بازیکن‌ها سکته یا فوت ناگهانی  وجود دارد که به همین علت است. ورزش‌هایی که تعاملات بیشتری با افراد دیگر دارد مناسب این افراد است چرا‌که دموی‌ها تعامل و ارتباط با دیگران را بسیار دوست دارند. ورزش‌هایی مانند شیرجه، اسکی، کوه‌نوردی برای آن‌ها مناسب است.

دموی‌ها به دویدن سبک و دوچرخه‌سواری در هوای خنک نیز علاقه‌مند هستند، اما ورزش‌های یکنواخت مانند ژیمناستیک و ایروبیک و یا ورزش‌هایی در فضاهای بسته و انفرادی را معمولاً تا آخر ادامه نمی‌دهند. اگر رطوبت بدن زیاد باشد، ورزش شنا توصیه نمی‌شود.

ضمنا این افراد در ورزش‌هایی که زمان محدود مانند مسابقه دارد، موفق هستند چرا‌که زمان زیادی را نمی‌توانند برای فعالیت ادامه دهند. هم برایشان خسته‌کننده و هم یکنواخت می‌شود.

 ورزش مناسب برای مزاج سرد و خشک

 انسان‌هایی که این مزاج را دارند بسیار احتیاط‌کار، با نظم، جدی و درونگرا هستند. فردی که مزاج سرد و خشک دارد، به‌خاطر نوع استخوان‌بندی خود بیشتر ضعف دارند و ورزش‌های سختی مانند بدنسازی را نمی‌توانند انجام دهند. ورزش‌هایی مانند شطرنج، دوچرخه‌‌سواری، دویدن‌سبک، پیاده‌روی نسبتاً تند، اسکی روی یخ، شنا در آب‌گرم و فعالیت در فضاهای سر‌پوشیده دور از آفتاب زیاد، برای آنها مناسب است.

 ورزش مناسب برای مزاج سرد و تر

 این افراد کم‌انرژی، کند، با‌حوصله، با آرامش، اهل تعامل، سازگار و انعطاف‌پذیر هستند و برای رهبری مناسب نیستند زیرا موقع تصمیم نهایی سر دوراهی می‌مانند. همچنین به‌خاطر این‌که بلغم در بدن آن‌ها زیاد است، کم‌تحرکند و کمتر سراغ ورزش می‌روند. کسانی که مزاج سرد و تر دارند، ورزش‌کردن در محیط‌گرم برایشان مناسب است. از طرفی در شنا نباید زیاده‌روی کنند.

ضمنا ورزش‌کردن سخت و سنگین برای این افراد مفید است بنابراین می‌توانند در ورزش‌هایی مانند بدنسازی و طناب‌زدن موفق باشند. ورزش‌هایی همچون: دویدن، ایروبیک، شطرنج، والیبال، بیلیارد، فوتبال و پیاده‌روی تند و سونای خشک و بخار نیز برایشان مناسب است. اما ورزش‌هایی که نیاز به استقامت دارد چون توان لازم را ندارند نمی‌توانند انجام دهند.

گفتنی است؛ افرادی که می‌خواهند لاغر شوند، ورزش‌های سبک را طولانی مدت و آهسته و در زمانی مشخص انجام دهند تا حرارت بدن در آن ساعت به‌طور منظم و مداوم باعث چربی‌سوزی و دفع فضولات از منافذ پوستشان شود.

ضمنا همه افراد به ورزش‌کردن نیاز دارند، اما افرادی که مزاج سرد و تر دارند نسبت به گرم و تر به علت ایجاد حرارت در بدن بیشتر به ورزش نیاز دارند.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

سه × یک =