ثبت بیش از ۷۰۰ زمین‌لرزه در بهمن‌ ۱۴۰۱ / معرفی ۳ استان پر زلزله

بر اساس آمار شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، ایران در بهمن ماه ۱۴۰۱، بیش از ۷۰۰ بار لرزید.

تاریخ انتشار: 15:12 - شنبه 1401/12/6
مدت زمان مطالعه: < 1 دقیقه
ثبت بیش از ۷۰۰ زمین‌لرزه در بهمن‌ ۱۴۰۱ / معرفی ۳ استان پر زلزله

به گزارش اصفهان زیبا؛ به نقل از خبرگزاری مهر بنا بر گزارش مؤسسه ژئوفیزیک، شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در بهمن‌ماه ۱۴۰۱ تعداد ۷۰۶ زمین‌لرزه را ثبت کردند.

این زمین‌لرزه‌ها در نواحی مختلف ایران و نواحی مرزی رخ‌داده و توسط شبکه‌های لرزه‌نگاری ثبت و تعیین محل شده‌اند. در بهمن‌ماه ۱۴۰۱ تعداد ۱۶ زمین‌لرزه با بزرگی بیش از ۴.۰ در داخل کشور توسط مرکز لرزه‌نگاری کشوری به ثبت رسیده است که بزرگ‌ترین آن‌ها در روز شنبه ۸ بهمن‌ماه ساعت ۲۱:۴۴ در نزدیکی خوی در  آذربایجان‌غربی با بزرگی ۵.۹ در مقیاس امواج زمین رخ داده‌است.

از لحاظ آماری ۶۱۴ زمین‌ لرزه با بزرگی کوچک‌تر ۳، تعداد ۷۶ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۳ و ۴، تعداد ۱۵ زمین‌ لرزه با بزرگی بین ۴ و ۵ و تعداد ۱ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۵ و ۶ بوده‌است. استان آذربایجان‌غربی با ۳۲۴ زمین‌ لرزه ثبت شده دستگاهی بالاترین آمار زمین‌لرزه ثبت شده در بهمن‌ماه ۱۴۰۱ را به خود اختصاص داده‌ است و پس از آن استان‌های خراسان‌رضوی و خراسان‌جنوبی به ترتیب با ۶۵ و ۴۵ زمین‌ لرزه قرار دارند.

مرکز لرزه‌نگاری کشوری در بهمن‌ماه امسال ۷ زمین‌ لرزه در استان تهران ثبت کرده‌است که بزرگترین آنها با بزرگی ۳.۳ در مقیاس امواج درونی زمین در شهر دماوند بوده‌ است.

انتهای پیام/

 

 

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

نوزده − پانزده =