به بهانه روز ملی گل:

نحوه نگهداری از گل و گیاه در فصول گرم

اگر شما یکی از دوستداران گل و گیاه هستید و در خانه تعدادی گیاه دارید، حتماً در فصول مختلف در گیاهانتان مشکلاتی را چون کاهش میزان رشد و شادابی مشاهده کرده‌اید

تاریخ انتشار: 14:10 - پنجشنبه 1402/03/25
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
نحوه نگهداری از گل و گیاه در فصول گرم

به گزارش اصفهان زیبا؛ اگر شما یکی از دوستداران گل و گیاه هستید و در خانه تعدادی گیاه دارید، حتماً در فصول مختلف در گیاهانتان مشکلاتی را چون کاهش میزان رشد و شادابی مشاهده کرده‌اید.

این مشکلات می‌تواند به خاطر عدم رعایت اصول نگهداری گیاهان در هر فصل باشد. گاهی ممکن است سرما یا گرمای شدید هوا به گیاه آسیب وارد کند. برای جلوگیری از این آسیب‌ها باید اصولی را با توجه به نوع گیاه‌، جنس، خاک‌، دما و… بر روی گیاه رعایت کنید. بدین منظور جهت نگهداری هر‌چه بهتر از گیاهان در فصل گرم، سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان توصیه‌هایی را ارائه داده است که شما می‌توانید از آنها استفاده کنید:

میزان آبیاری

از آبیاری گیاهان در بین روز خودداری کنید؛ چون این امر علاوه بر اتلاف آب، موجب آفتاب‌سوختگی و ایجاد لکه‌های زرد‌رنگ بر روی گیاه می‌شود.

طبق نظر کارشناسان، بهترین زمان برای آبیاری گل و گیاه هنگام شب است. البته شما می‌توانید این کار را در صبح و در هنگام غروب نیز انجام دهید. از نظر نحوه آبیاری چه بهتر است که آب روی گیاه ریخته نشود. زیرا این امر موجب آفتاب‌سوختگی می‌شود.

فاصله هر آبیاری با آبیاری بعدی با توجه به نوع خاک باغچه یا گلدان متفاوت است، برای تشخیص زمان هر آبیاری بهتر است رطوبت اعماق خاک بررسی شود نه سطح خاک. زیرا در تابستان به دلیل خشکی هوا و شدت نور زیاد سطح خاک سریع خشک می‌شود‌، در هنگام آبیاری آب را به‌طور مساوی در همه نقاط خاک گلدان یا باغچه بریزید تا خاک گلدان به خوبی مرطوب شود.

برای صرفه‌جویی در مصرف آب شما می‌توانید گیاه‌تان را با آب خروجی از اسپلیتر آبیاری کنید. آبیاری پی در پی و غیر‌اصولی یکی از عوامل ایجاد بیماری‌های خاکی در گیاه است.

تغذیه

 گیاهان در بهار و تابستان بیشترین رشد را از خود نشان می‌دهد، از این رو کوددهی هر ساله در اوایل بهار و نیز تعویض خاک گلدان یکی از کارهای مهمی است که باید انجام شود. نکته قابل توجه در کودهی استفاده کردن از کودهای پوسیده و خوب مخلوط کردن کود با خاک گلدان یا باغچه است.

استفاده از کودهای نپوسیده در باغچه یا گلدان موجب شیوع بیماری‌های قارچی و از بین رفتن گیاه شما می‌شود. اگر به مراکز فروش گل و گیاه مراجعه کنید، می‌توانید کود مایع بخرید که بسیار برای تغذیه گیاهان آپارتمانی و باغچه‌های کوچک خانگی مناسب هستند.

به گفته بسیاری از کارشناسان، کود مایع، بهترین شیوه تغذیه گیاه است. زیرا به اندازه کافی غذا به تمام سیستم ریشه گیاه می‌رسد. همچنین می‌توانید آن را با توجه به دوره رشد گیاه در تابستان تنظیم کنید. برای توزیع بهتر این کود بهتر است قبل از دادن آن به گیاه، مطابق معمول گیاه‌تان را آب بدهید.

از پودرهای قابل حل نیز می‌توانید به همین شیوه استفاده کنید. اگر گیاه‌تان در این فصل رشد و نمو خوبی ندارد و چندان سرزنده نیست، تغذیه مناسب بهترین راه سرحال کردن سریع آن است.

نور

در تابستان شدت نور بر روی برخی از گیاهان باعث آسیب جدی به آن‌ها می‌شود، از این رو بهتر است با کشیدن توری یا پاشیدن رنگ روی گلخانه یا پاسیو از مقدار نوری که به گیاه می‌رسد، بکاهد. این امر باعث رشد بهتر گیاه می‌شود.

گیاهان آپارتمانی که داخل خانه نگهداری می‌شوند، حساسیت بیشتری نسبت به نور زیاد دارند. این درحالی است که گیاهان زینتی چون آهار، اطلسی، همیشه بهار و… به نور زیادی نیازمند هستند.

دما

 گرمای زیاد هوا می‌تواند به گیاه شما آسیب برساند. قرار دادن گیاهان آپارتمانی در محلی که دمای متناسب با گیاه دارد، یکی از کارهایی است که می‌تواند به سلامت گیاه کمک کند. نکته قابل توجه در دمای نگهداری گیاهان این است که ما باید از قرار دادن گیاهان روبه‌روی منابع حرارتی گرمایی یا سرمایی خودداری کنیم. چراکه این کار می‌تواند به گیاه ما آسیب برساند.

دمای بالا موجب افزایش تبخیر و تعرق از سطح گیاه شده که در صورت ازدیاد این حالت، ممکن است موجب آسیب و حتی مرگ گیاه و خشکیدن آن شود. به طور کلی دمای ایده‌آل گیاهان آپارتمانی دمایی حدود 20 تا 30 درجه سانتی‌گراد است.

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ده + 7 =