این خانه در آسمان همچون ستاره می‌درخشد

با شنیدن آهنگ هشدار تلفن همراهم به‌سختی چشم می‌گشایم. ساعت را که نگاه می‌کنم، متوجه می‌شوم هنوز تا اذان صبح ۳۰ دقیقه زمان باقی‌ است و آهنگ هشدار را به‌اشتباه تنظیم کرده‌ام. پلک‌هایم را روی‌هم فشار می‌دهم تا بخوابم؛ اما تلنگری خواب را از سرم می‌پراند.

تاریخ انتشار: 12:48 - یکشنبه 1402/08/21
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
این خانه در آسمان همچون ستاره می‌درخشد

به گزارش اصفهان زیبا؛ با شنیدن آهنگ هشدار تلفن همراهم به‌سختی چشم می‌گشایم. ساعت را که نگاه می‌کنم، متوجه می‌شوم هنوز تا اذان صبح ۳۰ دقیقه زمان باقی‌ است و آهنگ هشدار را به‌اشتباه تنظیم کرده‌ام. پلک‌هایم را روی‌هم فشار می‌دهم تا بخوابم؛ اما تلنگری خواب را از سرم می‌پراند.

«وَ مِنَ اللَیْلِ فَسَبِّحْهُ وَ إِدْبَارَ النُّجُومِ؛ از شبانگاه پاره‌ای به تسبیح خدا بپرداز و هنگام فرورفتن ستارگان هم به نماز صبح، تسبیح خدا گوی.» حالا چه وقت بیدار شدن توست؟ هیس، می‌خواهم بخوابم.

«یَا أَیُّهَا الْمُزَّمِّلُ، قُمِ اللَّیْلَ إلَّا قَلِیلًا، نِصْفَهُ أَوِ انْقُصْ مِنْهُ قَلِیلًا، أَوْ زِدْ عَلَیْهِ وَرَتِّلِ الْقُرْآنَ تَرْتِیلًا؛ اى جامه به خویشتن فرو پیچیده، به پا خیز شب را مگر اندكى، نیمى از شب یا اندكى از آن را بكاه، یا بر آن بیفزاى و قرآن را شمرده بخوان.» به گمانم اسمش، نفس لوامه باشد، همین‌که دست از سرم برنمی‌دارد. مگر نمی‌دانی که من عاشق سوره مزمل هستم؟ چرا با احساسات من بازی می‌کنی؟ چه وقت یادآوری این سوره بود.

پهلوبه‌پهلو می‌شوم و دلم برای ادامه خواب غنج می‌رود که ناگهان این آیه در ذهنم رژه می‌رود: «وَ مِنَ اللَیْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نَافِلَةً لَكَ عَسَى أَنْ یَبْعَثَكَ رَبُّكَ مَقَامًا مَحْمُودًا؛ و بعضی از شب را به خواندن قرآن در نماز بیدار و متهجد باش که نماز شب خاص توست، باشد که خدایت تو را به مقام محمود (شفاعت کبری) مبعوث گرداند.»

خدا جان، من هم دلم مقام محمود می‌خواهد؛ اما نمی‌شد که آن را وقتی دیگر و در کاری دیگر لحاظ می‌کردی؟ باشد، تسلیم می‌شوم. وضو می‌گیرم و سجاده را پهن می‌کنم. ١١رکعت نافله شب که هشت رکعتش نماز شب، دو رکعتش نماز شفع و یک رکعت آن نماز وتر است.

می‌دانم که خواندن همه‌اش، ۲۰ دقیقه زمان نمی‌برد؛ اما نمی‌توانم میل بازگشتن به رختخواب و ادامه استراحت را انکار کنم. تصمیم می‌گیرم که دیگر خودم را با نفس لوامه درگیر نکنم و شب‌ها پیش از رفتن به رختخواب، مقام محمود را به دست آورم؛ چون شنیدم اگر جوان خوف آن دارد که نماز شب را در وقتش نخواند، می‌تواند قبل از نصف شب به آن بپردازد.

البته در احادیث توصیه شده است که می‌توان برای بیدار شدن در وقت معین، دو آیه آخر سوره کهف را خواند. یادم می‌آید نوجوان که بودم، چند بار این روش را امتحان کردم و جواب داد.

همان «الله‌اکبر» را که می‌گویم، آن‌قدر برای باز نگه‌داشتن چشم‌هایم تلاش می‌کنم که تصمیم می‌گیرم نمازم را خلاصه‌تر بخوانم؛ این هم از کیفیت نماز شب یکی مثل من؛ پس نیت می‌کنم که نمازی دورکعتی به‌عنوان نماز شب، یک دورکعتی هم نماز شفع و در آخر یک رکعت، نماز وتر اقامه کنم.

یاد این آیه می‌افتم: «وَالشَفْعِ وَالْوَتْرِ؛ قسم به حق جفت و به حق فرد.» همه مخلوقات، زوج هستنداما خداوند فرد است. کاش کمی هم از ارتباط این آیات و کیفیت این نماز سر درمی‌آوردم. از خواندن نماز شفع که در رکعت اول پس از حمد، سوره ناس و در رکعت دوم نیز بعد از حمد، سوره فلق قرائت می‌شود، فارغ می‌شوم.

برای نماز وتر نیت می‌کنم. می‌توان بعد از حمد، یک سوره تنها خواند؛ سپس دست‌ها را برای قنوت به‌سوی آسمان بالا می‌برم و حاجات خود را از خدا می‌خواهم.

برای ۴٠ مؤمن دعا و طلب مغفرت می‌کنم و ۷۰ مرتبه می‌گویم: «استغفرالله ربّی و اتوبُ الیه.»به این می‌اندیشم که در شلوغ‌بازار زندگی روزانه‌ام چقدر جای این خلوت‌ها خالی است. آنگاه هفت بار ذکر «هذا مقامُ العائذِ بکَ منَ النّارِ» را زیر لب زمزمه می‌کنم؛ یعنی این است مقام کسی که از آتش قیامت به تو پناه می‌برد.

می‌شود ۳۰۰ مرتبه ذکر «العفو» را هم تکرار کرد. بعد از سلام نماز، فرموده امام صادق (ع) در ذهنم تداعی می‌شود: «در خانه‌هایی که نماز شب خوانده و قرآن تلاوت می‌شود، آن خانه‌ها نزد آسمانیان همچون ستاره درخشانند.»

انگار نفس لوامه‌ام خوابش برده یا اینکه می‌دانسته تلاشش برای بیداری بین‌الطلوعین دیگر بی‌فایده است. این بار با فراغ بال، سرم را روی بالش می‌گذارم و خودم را به آرامش خواب می‌سپارم.

منبع ایکنا

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری اصفهان زیبا منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

سیزده − چهار =